امروز: دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۵۰ Monday, 15 July 2024

آلمان خطاب به آمریکا و انگلیس: از دوستان انتظار دشمنی نداشتیم

آلمان آماده ارائه اتهامات علیه سازمان های جاسوسی انگلیس و آمریکا

انتشار گزارش هایی درباره جاسوسی آمریکا و انگلیس از دفاتر اتحادیه اروپا، خشم رهبران این کشورها را در پی داشته است و رهبران اتحادیه اروپا و به ویژه پاریس ، برلین و وین توضیحاتی را از واشنگتن در این باره خواستار شده اند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ” پانا “، دفتر دادستان فدرال آلمان اعلام کرد: در حال آماده شدن برای ارائه اتهامات علیه سازمان های جاسوسی انگلیس و آمریکا است.

همزمان وزیر دادگستری آلمان از کاخ سفید خواست به سرعت درباره این اتهامات توضیح دهد. وزارت دادگستری آلمان در بیانیه ای اعلام کرد نمی توان باور کرد دوست ما در آمریکا با کشورهای اروپایی همانند دشمن رفتار کرده باشد.
” اشتفان سیبرت ” سخنگوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز گفت‌: ” اگر جاسوسی از نمایندگی های دیپلماتیک اتحادیه اروپا و کشورهای خاص اروپایی صحت داشته باشد ، باید بگوییم که جاسوسی از دوستان اقدامی ناپذیرفتنی است. ما دیگر در دوره جنگ سرد به سر نمی بریم. ”
” فرانسوا اولاند ” رئیس جمهوری فرانسه نیز دوشنبه از آمریکا خواست به جاسوسی از اتحادیه اروپا بلافاصله پایان دهد. وی تاکید کرد: فرانسه نمی تواند این نوع رفتار را بپذیرد.
اولاند گفت: ” ما نمی توانیم این نوع رفتار را بین شرکا و متحدان خود بپذیریم. ”
رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت: دلایل و مدارک کافی برای اینکه ما از آمریکا در این خصوص توضیح بخواهیم ، وجود دارد.»
وی گفت: ” ما خواستار تایید این اخبار یا توضیحات بیشتر در این خصوص هستیم . ما نمی توانیم پیش داوری کنیم. ”
اولاند تاکید کرد: ” بدون اینکه تضمین هایی را در خصوص توقف جاسوسی از اتحادیه اروپا و فرانسه به دست آوریم نمی توانیم با آمریکا گفتگو یا معامله کنیم. ”
رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به گفتگوهایی که قرار است در ژوئیه بین آمریکا و اتحادیه اروپا درباره ایجاد منطقه بازار آزاد بین دو سوی اقیانوس اطلس آغاز شود، گفت: ” این مسئله هم برای فرانسه و همه کل اتحادیه اروپا و هم شرکای آمریکا ، صادق است. ”
فرانسوا اولاند تصریح کرد: از لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه خواسته است تا بلافاصله با جان کری همتای آمریکایی خود تماس بگیرید و از او در این خصوص توضیح یا اطلاعات بیشتری را درخواست کند.
در پی انتشار گزارش هایی از جاسوسی آمریکا و انگلیس از اتحادیه اروپا، اتریش هم سفیر آمریکا در وین را درباره این رسوایی احضار کرد.
سخنگوی میشاییل اسپیندلگر وزیر امور خارجه اتریش عصر دوشنبه اعلام کرد: این وزارتخانه ” ویلیام ایکو ” سفیر آمریکا را پس از افشاگری ها در خصوص برنامه گسترده جاسوسی از اروپایی ها، احضار کرده است.
سفیر آمریکا قرار است روز سه شنبه ساعت 17 به وقت محلی به وزارت امور خارجه اتریش بیاید و درباره ماجرایی که ادوارد اسنودن کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا فاش کرده است، توضیح دهد.
” اسپیندلگر ” معاون صدر اعظم و وزیر امور خارجه اتریش میز در نخستین اظهارات خود پس از این افشاگری ها گفت: ” این مسائل برای ما غیر قابل قبول است . ما خواستار توضیح رسمی سریع آمریکایی ها هستیم تا بدانیم آیا این ادعاها واقعی است و چه فعالیت های جاسوسی در اتریش به وقوع پیوسته است. ”
ایتالیا نیز توضیح آمریکا را درخواست کرد
همزمان ” بونینو ” وزیر امور خارجه ایتالیا در بیانیه ای اعلام کرد : ” ما درباره این موضوع بسیار حساس توضیحات لازم را خواستار شده ایم و آمریکا به ما اطمینان داده است همه توضیحات به اتحادیه اروپا و کشورهای عضو داده خواهد شد. ”
در این بیانیه آمده است : ” در راستای همکاری و دوستی که در روابط بین دو کشور حاکم است ما اطمینان داریم همه اطلاعات و اطمینان های لازم داده خواهد شد. ”
کمیسیون اروپا نیز روز دوشنبه از آمریکا خواست درباره جاسوسی موسسه امنیت ملی این کشور که کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نمایندگی های اروپایی در واشنگتن و سازمان ملل متحد نیز از اهداف آن بوده اند، شفاف سازی کند.
کمیسیون اروپا در بیانیه ای اعلام کرد: ” اگر این اخبار صحت داشته باشد، بسیار نگران کننده است. ” کمیسیون اروپا همچنین از مسئولان سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواست هر چه سریع تر برای بررسی صحت این گزارش ها با واشنگتن تماس برقرار کنند .
کمیسیون اروپا خاطر نشان کرد : ” وضوح و شفافیت چیزی است که ما از آمریکا انتظار داریم .”
بر اساس اتهامات جدید، سرویس های اطلاعاتی آمریکا به طور گسترده از تماس های تلفنی و ارتباطات اینترنتی دفتر آلمان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در واشنگتن جاسوسی کرده است.
بر اساس اطلاعاتی که مجله اشپیگل ادعا کرده است؛ ادوارد اسنودن تحلیلگر سابق و فراری سازمان سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) در اختیارش قرار داده است هر ماه سازمان امنیت ملی آمریکا نیم میلیارد از تماس های تلفنی، ایمیل و پیام های کوتاه آلمانی ها را شنود و بررسی کرده است. هفته گذشته نیز گزارش هایی درباره جاسوسی سازمان های اطلاعاتی انگلیس از تماس های تلفنی و ارتباطات اینترنتی آلمان منتشر شد. گفته می شود انگلیس این اطلاعات را در اختیار سازمان امنیت ملی آمریکا قرار می داده است.
به نوشته این روزنامه، انتشار چنین گزارش هایی خشم بسیار دیگر مقامات اروپایی را نیز در پی داشته است. مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا از آمریکا و انگلیس خواست درباره گزارش های منتشر شده شفاف سازی کنند.
به گزارش مجله اشپیگل عملیات شنود تماس های تلفنی و ارتباطات اینترنتی آلمان، بیش از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بوده است. بر اساس این گزارش در هفتم ژانویه سال 2013 یعنی فقط در یک روز سازمان امنیت ملی آمریکا در حدود شصت میلیون تماس تلفنی آلمانی ها را شنود کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه، کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند جزء کشورهایی بودند که آمریکا از آنها جاسوسی نکرده است.
به دنبال تشدید خشم رهبران اروپایی از انتشار گزارش هایی درباره جاسوسی آمریکا و انگلیس از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، رئیس جمهور آمریکا در دفاع از برنامه های جاسوسی آژانس امنیت ملی این کشور، به صورت تلویحی سرویس های اطلاعاتی اروپا را به جاسوسی از آمریکا متهم کرد.
” باراک اوباما ” رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در دفاع از برنامه های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا، گفت : همه آژانس های اطلاعاتی دنیا از جمله آژانس های اروپایی عملکردی مشابه دارند و این روش ها مختص آمریکا نیست.
” باراک اوباما ” که در کنفرانس خبری در ” دارالسلام ” پایتخت تانزانیا سخن می گفت در برابر پرسش خبرنگار شبکه سی بی اس که از او در مورد خشم کشورهای اروپایی از افشای برنامه های جاسوسی آمریکا پرسید، در حالی که به نظر دستپاچه می رسید، پاسخ داد: در پایتخت های اروپایی هم، افرادی هستند که اگر نخواهد در مورد صبحانه من هم بدانند، حداقل می خواهند بدانند من در مورد چه چیزهایی صحبت می کنم.
روزنامه ” گاردین و هفته نامه آلمانی “اشپیگل ” روز دوشنبه با استناد به مدارک جدیدی که ” ادوارد اسنودن ” افشاگر آمریکایی منتشر کرده ، گزارش داد که آژانس امنیت ملی آمریکا از 38 سفارتخانه کشورهای مختلف از جمله سفارتخانه های متحدان اروپایی جاسوسی می کند.
انتشار این گزارش که مکملی بود بر گزارش های چند هفته اخیر از برنامه های گسترده جاسوسی آمریکا، خشم بسیاری از مقامات کشورهای مختلف از جمله آلمان، ایتالیا و فرانسه را در پی داشت. حتی ” فرانسوا اولاند ” رئیس جمهور فرانسه تهدید کرد که اگر این موضوع به درستی روشن نشود، می تواند مذاکرات پیمان تجاری آمریکا-اروپا را تحت تأثیر قرار دهد.
اوباما در صحبت های امروزش با توجیهی عجیب برای جاسوسی سرویس های اطلاعاتی آمریکا گفت استفاده کننده نهایی از اطلاعات جمع آوری شده، شخص او است، و او هم دلیلی نمی بیند که از این اطلاعات استفاده کند.
رئیس جمهور آمریکا ضمن تائید تلویحی اخبار منتشر شده در رسانه ها، گفت این کار سرویس های اطلاعاتی است که اخباری فراتر از اخبار موجود در منابع در دسترس را جمع آوری کنند و دیدی بازتر نسبت به کشورهای دیگر پیدا کنند.
آمریکا اعلام کرد از طریق کانال های دیپلماتیک به درخواست‌های این اتحادیه برای توضیح در این زمینه، پاسخ خواهد داد
در حالی اوباما اتحادیه اروپا را نیز به جاسوسی متهم کرد ، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت آمریکا به شیوه‌ ای مناسب و از طریق کانال‌ های دیپلماتیک و با کمک کارشناسان اطلاعاتی به این موضوع پاسخ خواهد داد.
در این بیانیه آمده است: آمریکا همچنین به صورت دوجانبه با کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این زمینه گفتگو خواهد کرد.
مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا با این حال هیچ اظهار نظری درباره مبنای این اتهامات ارائه نکرد.

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین