امروز: سه شنبه، ۷ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۰ Tuesday, 28 June 2022

آلن ایر: رفع تحریم‌ها متناسب با اقدامات ایران خواهد بود

آلن ایر: رفع تحریم‌ها متناسب با اقدامات ایران خواهد بود

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره ادعای برخی رسانه‌های غربی درباره جزییات مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو گفت: یکی از مشخصات مذاکرات جدی این است که محتویات آن روی آنتن نمی‌رود. پس ما که در مورد این مذاکرات واقعاً جدی هستیم در ملاء عام وارد جزییات مذاکرات نمی شویم.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با ایسنا ، درباره اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های غربی درباره جزییات مذاکرات ایران و 1+5 که در ژنو گفت: من اشتیاق رسانه‌ها برای (اطلاع از) جزییات این مذاکرات را خوب درک می‌کنم، اما همان‌طور که هم مقامات آمریکایی و هم وزیر امور خارجه ایران جناب آقای دکتر ظریف گفته‌اند، یکی از مشخصات مذاکرات جدی این است که محتویات آن روی آنتن نمی رود. پس ما که در مورد این مذاکرات واقعاً جدی هستیم در ملاء عام وارد جزییات مذاکرات نمی‌شویم.

 

وی درباره اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های آمریکایی به نقل از “مقامات ارشد دولت آمریکا” درخصوص ارائه طرحی برای آزادسازی بخشی از دارایی‌های مسدود شده ایران در آمریکا و بررسی آن‌ها در کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا گفت: در مورد تسهیل یا برداشتن تحریم‌ها، در مذاکرات ژنو هیچ توافقی حاصل نشده است. پیش از آن که ما گام‌هایی به سوی برداشتن تحریم‌ها را به طور جدی درنظر بگیریم، ایران باید با انجام اعمال معنی‌دار، شفاف و قابل راستی‌آزمایی موافقت کند. بحث در مورد انواع خاصی از تسهیل تحریم‌ها زودهنگام است.

 

ایر هم‌چنین درباره علت حضور کارشناسان حوزه تحریم، در هیات آمریکایی تصریح کرد: هدف حضور کارشناسان امور تحریم‌ها در هیات ما در ژنو این بود که ایران خواستار رفع تحریم‌هاست. پس ایران باید گستره تحریم‌های ما را درک کنند و هم‌چنین الزامات آن‌ها، طرز کار آن‌ها و مقدمات لازم برای رفع آن‌ها را بداند. هم‌چنین ایران باید بداند کدام تحریم‌ها به نظر ما باید فعلا باقی بمانند و چرا ما معتقدیم تحریم‌های محوری ما باید سر جایش بمانند تا ایران کاملا به نگرانی‌های جامعه بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌یی‌اش بپردازد.

 

وی با بیان این که ما قبل از آن که برداشتن گام‌ها برای کاهش تحریم‌ها را آغاز کنیم کارهای زیادی پیش رو داریم و می خواهیم ایران آنچه را که لازم است درک کند، افزود: ایشان (هیات مذاکره کننده ایرانی) افکار و ایده‌های‌شان را به ما داده‌اند و ما هم افکار و ایده‌های‌مان را به آن‌ها داده‌ایم.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: در مورد هر نوع رفع تحریمی که مد نظر ماست، آن چه اهمیت دارد این است که اقدامات ما محدود و متناسب با اقداماتی که ایران در مورد برنامه هسته‌یی‌اش انجام دهد باشد. ما به طور زودهنگام هیچ گامی که نظام و ساختار کلی تحریم‌های‌مان را تضعیف کند بر نخواهیم داشت.

 

وی درباره مذاکرات انجام شده در ژنو بین ایران و 1+5 و دیدار نمایندگان ایران و آمریکا در حاشیه این نشست گفت: در دو روز دیدارها در شهر ژنو، گفت‌وگوهای جدی، ماهوی و محتوایی بین ایران و شریکان ما در گروه ١+۵ صورت گرفت. ما گفت‌وگوهایی فنی همراه با جزییات داشتیم در سطحی که تاکنون بی سابقه بودند. هم‌چنین توافق کردیم که به منظور تضمین ادامه سرعت این کار، در همین سطح در اوایل ماه نوامبر ملاقات دیگری داشته باشیم، و قبل از آن کارشناسان ما درجهت آماده‌سازی تشکیل جلسه دهند.

 

ایر گفت: گروه ١+۵ و ایران درباره مراحل و اقدامات لازمی که ایران باید به منظور رفع نگرانی‌های جامعه بین المللی بردارد گفت‌وگو کردند. هر توافق نهایی باید به جامعه جهانی ثابت کند که برنامه ایران تنها برای مقاصد صلح‌آمیز استفاده خواهد شد.

 

او اضافه کرد: ما بارها گفته‌ایم، در این مورد، ملاک عمل است نه حرف. مطلوب و مقصود ما اقدامات معتبر و قابل تایید است، که نگرانی‌های جامعه جهانی را برطرف کنند. در این مورد کوتاه نخواهیم آمد و گروه ١+۵ در این رویکرد اتفاق نظر دارد.

 

ایر گفت: همان‌طور که ما می‌دانستیم، کارهای زیادی کماکان پیش روی ما باقی است که باید انجام شود. ما خوب آگاه هستیم که این کار یک شبه نیست و طی این مسیر زمان می‌برد. مسائل مورد بحث بسیارپیچیده، فنی و نیازمند تایید و راستی آزمایی هستند.

 

به گزارش ایسنا، یک عضو تیم مذاکره‌کننده ایران و 1+5 پیش از این در گفت‌وگویی با بیان این‌که اعتمادسازی از طرف دولت آمریکا به معنای تصحیح سیاست‌ها در عمل و برداشتن تحریم‌های ظالمانه است، گفت: ما به دنبال تثبیت این حقوق و برداشتن تحریم‌ها هستیم که به خاطر ایستادگی ملت به آنان تحمیل شده است.

 

سیدعباس عراقچی افزود: ما در طول مذاکرات باید به نقطه‌ای برسیم که همه تحریم‌ها اعم از تحریم‌های شورای امنیت، یک‌جانبه، چندجانبه یا هر تحریم دیگری رفع شود اما این‌که این تحریم‌ها تدریجی یا دفعتا رفع شود بستگی به روند مذاکرات دارد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید