امروز: جمعه، ۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۱ Friday, 30 September 2022

آمریکا و اسرائیل سعی در پنهان کردن اختلافاتشان در زمینه ایران دارند

آمریکا و اسرائیل سعی در پنهان کردن اختلافاتشان در زمینه ایران دارند

خبرگزاری فرانسه به نقل از تحلیلگران گزارش داد که در حالی که واشنگتن و تهران درصدد تنش‌زدایی برآمده‌اند اسراییل و آمریکا در زمینه برنامه هسته‌یی ایران با یکدیگر اختلاف نظر دارند، گرچه سعی می‌کنند اختلافات‌شان را کم اهمیت نشان دهند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، خبرگزاری فرانسه در ادامه این گزارش نوشت: واشنگتن از مدت‌ها پیش بر تحریم‌ها و تلاش‌های دیپلماتیک برای اعمال فشار به برنامه هسته‌یی ایران پافشاری کرده است و اسراییل به نوبه خود بارها از اقدام نظامی حمایت کرده و تهدید کرده است که از حملات یک جانبه علیه ایران استفاده خواهد کرد.

 

باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در گفت‌وگو با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید گفت که گزینه نظامی هنوز روی میز است و نتانیاهو نیز گفت که فعلا تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا در قبال ایران را می‌پذیرد.

 

اما وی روز سه‌شنبه در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که رژیم صهیونیستی آماده است در صورت لزوم به تنهایی دست به کار شود.

 

نتانیاهو با هشداری جدی به سران کشورها و وزیران حاضر در این مجمع به تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته‌یی ایران پرداخت و مدعی شد: اسراییل به ایران اجازه نمی‌دهد به سلاح هسته‌یی دست یابد. اگر اسراییل مجبور شود به تنهایی بایستد، به تنهایی خواهد ایستاد. اگرچه یک کره شمالی مسلح به سلاح هسته‌یی خطرناک است، خطر آن در مقایسه با یک ایران مسلح به سلاح هسته‌یی هیچ است.

 

خبرگزاری فرانسه در ادامه این گزارش نوشت: دیدار اوباما و نتانیاهو در روز دوشنبه پس از تماس تلفنی تاریخی بین رییس‌جمهور آمریکا و حسن روحانی همتای ایرانی‌اش اتفاق افتاد که امید به تحقق دستاوردی در روابط سرد سی ساله بین تهران و واشنگتن را افزایش داد.

 

اما به گفته ناظران، گفت‌وگو‌ی نتانیاهو و اوباما که ظاهرا مبنای اصلی‌اش اطمیانان خاطر دادن به طرف مقابل بود، با اختلافات جدی بین آمریکا و اسراییل در زمینه چگونگی رویکردشان در قبال ایرانی که دستش را به سمت قدرت‌های جهانی دراز کرده است، تضاد دارد.

 

الی باردنشتاین، ستون نویس روزنامه معاریو در این باره نوشت: اگرچه اوباما و نتانیاهو جلوی دوربین لبخند می‌زنند، وضعیت واقعی کاملا متفاوت است. بین آمریکا و اسراییل در زمینه ماهیت چگونگی برخورد با برنامه هسته‌یی ایران شکاف‌های قابل توجهی وجود دارد.

 

وی افزود: یکی از این شکاف‌های بزرگ که در نشست کاخ سفید فاش شد، حول درخواست نتانیاهو درباره این بود که ایران برنامه هسته‌یی‌اش را در طول مذاکرات به حالت تعلیق درآورد و حتی گفت که اگر ایران این کار را نکند آنگاه تحریم‌ها باید افزایش یابند.

 

اوباما تاکید کرده است که گفتار کافی نیست و ایران باید گام‌هایی قابل راستی‌آزمایی را بردارد تا ثابت کند “کاملا به وظایف بین‌المللی‌اش عمل می‌کند و در موقعیتی قرار ندارد که سلاح هسته‌یی بسازد”. وی علاوه بر آن گفت که پس از پذیرش چنین رژیمی ایران باید حق داشتن یک برنامه انرژی هسته‌یی غیرنظامی “صلح‌آمیز” را داشته باشد.

 

روزنامه یدیعوت آحارونوت نیز اذعان کرد که اوباما و نتانیاهو چهره‌ای دورغین را پس از مذاکرات‌شان ارائه کردند.

 

این روزنامه پس از هشدار نتانیاهو درباره مخالفت‌هایش با “جملات شیرین” سران ایران پیش از ترک اراضی اشغالی به قصد نیویورک نوشت: به نظر می‌رسد نتانیاهو آواز متفاوتی را زمزمه می‌کند. به جای این که مهمانی را خراب کند به جمع مهمان‌ها پیوسته است. از طرف دیگر دیروز این طور به نظر می‌رسید که او را به زور به مهمانی آورده‌اند. مانند کسی بود که منتظر است تا ایران اولین اشتباهش را بکند و بعد خطاب به کل جهان فریاد بزند “من که به شما گفته بودم”.

 

اما تزاهی هانگبی، یک عضو حزب لیکود نتانیاهو با این تحلیل مخالفت کرد و گفت: اگر به آن چه اوباما و نتانیاهو می‌گویند دقت کنیم می‌بنیم که اسراییل و آمریکا با یکدیگر اتفاق نظر دارند و ارزیابی‌شان یکسان است، زیرا هر دو می‌دانند که کلمات قشنگ و لبخندهای روحانی می‌تواند مثبت باشد، ولی باید اعمال را پشت‌بند آن دید.

 

اما روزنامه چپگرای هاآرتص اختلاف بین اسراییل و آمریکا را با شدیدترین لحن عنوان کرد و نوشت: مغاکی بین دیدگاه نتانیاهو درباره ایران و دیدگاه اوباما وجود دارد. برای نخست‌وزیر اسراییل ایران حکم “عمالیق” را دارد، ملتی که در کتاب مقدس دشمن اصلی یهودیان است. به همین دلیل وی گفت‌وگو با ایران را باور ندارد و تحریم‌ها و اقدام نظامی را ترجیح می‌دهد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید