امروز: یکشنبه، ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۵۱ Sunday, 22 May 2022

آیت الله هاشمی:فرمـان 8ماده ای امـام(ره) در راستای مقابله بـا تندروی

مقابله بـا تندروی

حل مسایلی چون پایان جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، بن‌بست‌شکنی قانون‌گذاری و تأسیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و پایان تعطیلی حج و روابط با عربستان سعودی، برخاسته از درایت سیاسی بود که هیچ‌کس جز ایشان نمی‌توانست حل کند. اهمیت بیشتر آنجاست که امام تمام این کارها را برای دوران پس از خودشان انجام داده‌اند.

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ‌، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: صدور فرمان هشت ماده‌ای برخاسته از نگرانی امام(ره) برای تندروی‌هایی بود که برخی به اسم انقلاب و اسلام، امنیت اجتماعی مردم را مخدوش می‌کردند.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به مناسبت سالروز صدور فرمان تاریخی هشت ماده‌ای امام(ره)، صبح امروز در دیدار جمعی از اعضای مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در دفتر قم، با تأکید بر این جمله که “همه سخنان آن مرد خدا برخاسته از اخلاق انسانی و اسلامی بود”، گفت: تمام خصوصیاتی که برای انسان تالی تلو معصوم متصور است، در امام وجود داشت.

 

وی، حفظ، تدوین و انتشار آثار گفتاری و نوشتاری امام(ره) را از ضرورت‌های همیشگی برای ارتقای جایگاه اسلام در جامعه دانست و افزود: مهمتر از همه، حراست عملی از تفکرات ایشان است که از زمان حضور در حوزه علمیه قم تا زعامت سیاسی و دینی جامعه، از لحاظ علم و عمل به عقاید خود، سرآمد روزگار بود.

 

این عضو مجلس خبرگان رهبری با ابراز تأسف از اینکه “هرچه از خورشید وجود ایشان دورتر می‌شویم، حاجب‌ها زیاد می‌شوند و نور آن کم می‌شود”، گفت: حرف، سکوت، اشارات و عمل امام جهت خدایی داشت و صدور فرمان هشت ماده‌ای هم برخاسته از نگرانی ایشان برای تندروی‌هایی بود که برخی به اسم انقلاب و اسلام، امنیت اجتماعی مردم را مخدوش می‌کردند.

 

هاشمی رفسنجانی افزود: فرمان هشت ماده‌ای امام مترقی‌ترین متن برای حقوق شهروندی و منشور کاملی برای حکومت اسلامی است که اگر درست اجرا شود، نظام اسلامی الگوی نظام حقوق بشری خواهد شد.

 

وی یکی از ویژگی‌های رهبری امام راحل را برنامه‌ریزی برای حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن خواند و با یادآوری انحرافاتی که در انقلاب مردمی کشورهای اسلامی در طول سال‌های اخیر اتفاق افتاد، اظهار کرد: فقدان رهبری جامع‌الشرایط خون مردم و جوانان را در خیلی از کشورهای اسلامی هدر داد و حکومت‌ها پس از یک دوره کوتاه دوباره به دست استبداد و استعمار افتادند.

 

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اشارات تاریخی امام(ره) برای جلوگیری از میدان گرفتن افراطیون در داخل کشور و دیگر کشورهای اسلامی، گفت: حل مسایلی چون پایان جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، بن‌بست‌شکنی قانون‌گذاری و تأسیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و پایان تعطیلی حج و روابط با عربستان سعودی، برخاسته از درایت سیاسی بود که هیچ‌کس جز ایشان نمی‌توانست حل کند. اهمیت بیشتر آنجاست که امام تمام این کارها را برای دوران پس از خودشان انجام داده‌اند.

 

وی با تأکید بر وجود بقایای فکری افراطی‌گری در همه جوامع، خاطرنشان کرد: همین الان شاهدیم که چگونه یک عده افراطی در دنیا، بویژه در اسرائیل و آمریکا دارند تلاش می‌کنند تا توافقات ژنو را بشکنند و دوباره تهدید، تحریم و تحقیر فضای مذاکرات را تحت‌الشعاع قرار دهد و همکاری‌ها به بن‌بست برسد.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از صحبتهای خود به ابتکار مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج احمد آقا خمینی برای تأسیس مؤسسه حفظ و تنظیم و نشر آثار امام اشاره کرد و گفت: خلف صالح ایشان، حاج حسن آقا نیز با جدّیت و انتخاب همکارانی محقق و دلسوز نمی‌گذراند غبار فراموشی برآثار امام بنشیند.

 

هاشمی رفسنجانی افزود: پیشنهاد می‌کنم که فرمان هشت ماده‌ای امام را به گونه‌ای فصل‌بندی و تنظیم کنید تا در هر مناسبتی مردم و بویژه جوانان که از فضای انفاس قدس ایشان استثمام نکرده‌اند، آگاه شوند که چه مرد روشن ضمیری این انقلاب را پایه‌ریزی کردند.

 

بر اساس این گزارش، در آغاز این دیدار ابتدا متن کامل فرمان هشت ماده‌ای امام قرائت شد و سپس حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحبیب‌الله موسوی، مسئول مؤسسه در دفتر قم، ضمن ارائه گزارش از فعالیت و برنامه‌های مؤسسه، گفت: یک همایش ملی برای تبیین کلمات و جملات آن فرمان در 24 آذر سال آینده برگزار می‌شود. قبل از آن نیز دو پیش همایش داریم که یکی برگزار شد و دیگری در اسفندماه برگزار می‌شود.

 

وی از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای تحقیق عمیق در آثار امام و روشنگری در برخی از ابهامات، کمک خواست که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر کاری را که بتوانم برای شناساندن بیشتر امام و آثار وجودی ایشان به مردم و تاریخ انجام دهم، جزو وظایف دینی و سیاسی و انقلابی خود می‌دانم.

./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید