امروز: چهارشنبه، ۹ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۵۵ Wednesday, 28 February 2024

احتمال تغییر نحوه رأی‌اعتماد مجلس به کابینه روحانی

رأی‌اعتماد مجلس به کابینه روحانی

یک کمیسیون مجلس ایران طرحی را آماده کرده که درصورت تصویب آن شرایط وزیران پیشنهادی رئیس جمهور و نحوه رأی اعتماد مجلس به اعضای کابینه تغییر خواهد کرد. در این طرح مدت سابقه و مبنای مدرک تحصیلی وزیران پیشنهادی تغییر می‌کند.

به گزارش سايت تحليلي و خبري بينانيوز , یک نماینده مجلس و عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی از تصویب طرحی در این کمیسیون خبر داد که براساس آن شروط مجلس برای وزیران پیشنهادی و نحوه رأی اعتماد به کابینه تغییر می‌کند.

غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار و نایب رئیس اول کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس به خبرگزاری فارس گفت، طبق این مصوبه و در صورتی که در صحن علنی هم به تصویب برسد، وزرای پیشنهادی باید حداقل ۱۰ سال سابقه تجربی مرتبط با وزارتخانه مربوطه را داشته باشند.

به گفته این نماینده مجلس، دارا بودن حداقل مدرک فوق لیسانس یا معادل آن برای وزیران پیشنهادی از دیگر مصوبات کمیسیون یاد شده است. در دوره‌های گذشته دارا بودن مدرک تحصیلی شرط نبود. نماینده مردم گرمسار تأکید کرد: «مجلس به دنبال روشن شدن تکلیفی است که دولت باید در معرفی و پیشنهاد وزرا آن حداقل‌ها را رعایت کند.»

غلامرضا کاتب درباره انگیزه تغییر آئین‌نامه مجلس درباره رای‌اعتماد به وزیران گفت، برای آنکه نگاه‌های سیاسی در دولت آینده کاسته شود، در کمیسیون تدوین آیین‌نامه مصوب کردیم کمیسیون‌های تخصصی باید برنامه‌ها، سوابق اجرایی و تحصیلات وزرای پیشنهادی را ارزیابی و نظرات مشورتی‌شان را ارائه کنند.

این نماینده محافظه‌کار مجلس افزود، نمایندگان مجلس در برابر مردم متعهدند حتماً به افرادی رأی دهند که بتوانند برای نظام و کشور مفید و مؤثر باشند.

“پیام خوبی به جامعه منتقل نمی‌کند”

اما یک نماینده دیگر مجلس که او نیز عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس است، می‌گوید در فضای کنونی تغییر آیین نامه نحوه رای اعتماد به کابینه پیامی خوبی را به دنبال نخواهد داشت.

محمدرضا پورابراهیمی، نماینده کرمان و راور در مجلس به وبسایت خبری “فرارو” گفت، طرح تغییر آیین نامه نحوه رای اعتماد در حالی در کمیسیون به تصویب رسیده که تعدادی از اعضای کمیسیون در جلسه تصویب طرح در کمیسیون حضور نداشتند.

این نماینده می‌گوید در قانون اساسی شرط داشتن مدرک فوق‌لیسانس برای رییس جمهوری در نظر گرفته نشده است بنابراین ضرورتی ندارد چنین شرطی برای وزیر کابینه در نظر گرفته شود.

او با تاکید بر اینکه شرط مدیریت خود مدرک تحصیلی نیست می‌گوید: «هستند افرادی که مدرک تحصیلی پایین‌تر از فوق لیسانس دارند اما برخوردار از توان بالای مدیریتی هستند و سابقه مدیریتی آن‌ها نیز این توانایی و کارآمدی آن‌ها را در عرصه‌های مختلف مدیریتی به اثبات رسانده است.»

پورابراهیمی درباره شرط ۱۰ سال سابقه‌کار وزیران پیشنهاد گفت: «طبق مصوبه کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس، وزرای پیشنهادی باید حداقل ۱۰ سال سابقه تجربی مرتبط با وزارتخانه مربوطه را داشته باشند. حال این سوال ایجاد می‌شود اگر فردی ۹ سال سابقه اجرایی مرتبط با وزارخانه مرتبط را داشته باشد که اتفاقا کارنامه خوبی هم از خود به جا گذاشته است به دلیل آن یک سال باید رد شود؟»

نماینده کرمان و راور در پایان گفت‌وگوی خود با فرارو اظهار داشت: «در شریطی که جو غالب جامعه همکاری با دولت آینده به منظور عبور از موانع و مشکلات پیش روی کشور است آیین نامه تغییر نحوه رای اعتماد کابینه پیام خوبی را از جانب مجلس به دولت آینده و همچنین جامعه منتقل نمی‌کند. از این روی بعید است در صورت مطرح شدن این طرح در صحن علنی رای بیاورد و مورد تصویب قرار گیرد.»

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۸ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۸ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۸ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۹ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۹ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۹ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۹ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۰ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین