امروز: یکشنبه، ۶ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۲:۱۸ Sunday, 26 May 2024

از شعار “مرگ بر آمریکا” تا پیوند پرچم‌های سبز و بنفش

از شعار "مرگ بر آمریکا" تا پیوند پرچم‌های سبز و بنفش

در اولین مراسم 16 آذر با حضور حسن روحانی، رییس دولت تدبیر و امید در واکنش به برخی شعارهای دانشجویان که مطالبه وعده‌های انتخاباتی وی بود یادآور شد که ما نیاز به بردباری و صبر و تحمل داریم.

 

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینا نیوز،  به نقل از  (ایسنا)، اولین حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در کسوت رییس جمهور ایران در دانشگاه شهید بهشتی در پاسداشت مراسم 16 آذر با حاشیه‌هایی همراه بود که به این شرح است:

دومین حضور حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن روحانی رییس جمهور کشورمان در دانشگاه‌های کشور امروز همزمان با روز دانشجو و در دانشگاه شهید بهشتی تهران انجام گرفت.

 

حسن روحانی در هنگام ورود به سالن مرکز همایش‌های بین‌المللی ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی جهت سخنرانی درجمع دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با تشویق حضار مواجه شد، در هنگام ورود رییس جمهور دانشجویان حاضر در سالن با شعارهای “سلام بر روحانی، دورد بر خاتمی”، “مرگ بر آمریکا”، “روحانی زنده باد هاشمی پاینده باد”، “روحانی مچکریم” از رییس جمهور کشورمان استقبال کردند.

 

پس از ورود روحانی به داخل سالن کلیپی با عنوان “نوسفر” از صفحه نمایشگر سالن به نمایش درآمد که رییس جمهور حین و پس از نمایش این کلیپ همواره با تشویق دانشجویان و حاضرین در جلسه مواجه شد. پس از نمایش این کلیپ دانشجویان حاضر در سالن شروع به خواندن شعار یار دبستانی کردند که با حضور مجری برنامه (فاضلیان دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران) بر روی سکو شعار آنها خاتمه یافت.

 

طهرانچی رییس دانشگاه شهید بهشتی اولین نفری بود که برای خیرمقدم به رییس جمهور به پشت تریبون رفت و پس از ایراد سخنانی در مورد 16 آذر ضمن تبریک این روز به دانشجویان به رییس جمهور خوش آمد گفت.

 

پس از پایان صحبت‌های طهرانچی عده ای از دانشجویان شعار “طهرانچی،‌طهرانچی‌ استعفا استعفا سر می‌دادند”.

 

در ادامه این برنامه، مجری عباراتی در تمجید از اساتید شهید عنوان کرد و در جملات خود نام‌های از آیت‌الله طالقانی، آیت‌الله بهشتی و شهدای هسته‌ای کشورمان برد که با تشویق‌های بسیاری از سوی دانشجویان مواجه شد.

 

سپس مجری از رییس جمهور جهت ایراد سخنرانی‌اش دعوت کرد. در این هنگام تعداد زیادی از دانشجویان با برخاستن از جای خود و سر دادن شعار “اصلاحات زنده باد”، “روحانی پاینده باد” اقدام به تشویق رییس جمهور خود پرداختند. عده‌ای نیز با نشستن در جای خود تنها نظاره‌گر حرکت روحانی به سمت سکوهای سالن بودند. قبل از آغاز سخنان رییس جمهور یکی از دانشجویان با بلند شدن از جایگاه خود طی سخنانی رییس جمهور را خطاب قرار داد که پس از این اقدام دانشجویان حاضر در سالن با سردادن شعار “درود بر روحانی” رییس جمهور را دعوت به آغاز سخنان خود کردند.

 

مراسم سخنرانی رییس جمهور به مناسبت 16 آذر روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی با استقبال بسیار زیادی از سوی دانشجویان مواجه شد به گونه‌ای که علاوه بر تکمیل شدن ظرفیت سالن اصلی مرکز همایش‌های این دانشگاه سالن‌های جانبی این مرکز نیز مملو از جمعیت بود.

 

اندکی پس از آغاز سخنرانی رییس جمهور خیل عظیمی از دانشجویان به یکباره با شکسته شدن درب ورودی وارد سالن شدند و به دلیل کمبود صندلی بر روی پل‌ها نشسته و بعضی نیز ایستاده سخنرانی رییس جمهور را دنبال می‌کردند. این دانشجویان که پلاکارت‌هایی باشعارهای “تغییر روسای دانشگاه ها” در دست داشتند،‌در بخش‌های از صحبت‌های رییس جمهور خود اقدام به تشویق وی می‌کردند.

 

رییس جمهور در صحبت های خود با بیان جملاتی نظیر “16 آذر روز حاکمیت ملی است”، با استقبال‌های پیاپی دانشجویان و سر دادن شعارهای از سوی آنان مواجه می‌شد. دانشجویان با تشویق رییس جمهور شعارهای نظیر “دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد” سر می‌دادند.

 

قبل از حضور رییس‌جمهور در محل برگزاری مراسم روز دانشجو سالن ابوریحان دانشگاه بهشتی، تقریبا پر شده بود و عده زیادی ایستاده بودند، جمع کثیری از دانشجویان نیز در محوطه بیرون دانشگاه تجمع کرده بودند و با توجه به این‌که کلاس‌های صبح دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی تعطیل شده بود این عده به مرور بیشتر و بیشتر می‌شدند.

 

در میان جمعیت دانشجویان در فضای بیرون برخی از آن‌ها به دنبال امضای طوماری در جهت حمایت از وزیر علوم بودند. در مقدمه این طومار نوشته شده بود”ما دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی حمایت خود را از وزیر محترم علوم آقای دکتر فرجی‌دانا در راستای تحولات مدیریتی و تغییر فضای امنیتی دانشگاه‌ها و آزادی تشکل‌های دانشجویی اعلام می‌داریم و از نمایندگان محترم مجلس می‌خواهیم که به ندای تحول‌خواهانه حماسه 24 خرداد توجه کنند.”

 

در حین برگزاری مراسم 16 آذر و سخنرانی رییس جمهور زمانیکه روحانی گفت که دولت تدبیر و امید گره‌ای را در روابط خارجی باز کرده است عده‌ای از دانشجویان شعار “مرگ بر آمریکا” سر دادند و عده‌ای فریاد زدند “روحانی دوستت داریم”.

 

رییس‌جمهور نیز در واکنش به این شعارها خطاب به دانشجویان اظهار کرد: شما دیدید در این تفاهم چه کسانی ناراحت و عصبانی شدند و به صهیونیسم چه ضربه‌ای وارد شد که در این هنگام برخی از دانشجویان شعاریی علیه «اسرائیل» و افراطیون داخلی سر دادند.

 

هنگامی‌که برخی از دانشجویان شعار دادند “انرژی هسته‌یی حق مسلم ماست”، روحانی گفت: حتما همین‌طور است، اما زندگی مردم و اقتصاد هم باید بچرخد. دولت در این وعده‌ای که به مردم داده است تا آخر ایستاده است که در این هنگام برخی از دانشجویان فریاد زدند “روحانی متشکریم”.

 

شعار “دانشجوی سیاسی آزاد باید گردد” از جمله شعارهایی بود که به صورت مرتب در این مراسم از سوی دانشجویان سر داده شد. رییس‌جمهور یک بار در واکنش به این شعار گفت: دولت به همه وعده‌هایی که به مردم داده است پایبند است.

 

وی همچنین وقتی برخی از دانشجویان فریاد زدند “فتنه‌گر منافق اعدام باید گردد” و برخی دیگر گفتند “یاحسین، میرحسین” اظهار کرد: باید آستانه تحمل همدیگر را بالا ببریم. اگر ما نتوانیم مسائل داخلی خود را با آرامش و عقلانیت در چارچوب قانون و با ایجاد و اجماع داخلی حل کنیم، چطور می‌خواهیم مسائل و معضلات پیچیده منطقه و جهان را حل کنیم.

 

که بعد از این سخنان رییس‌جمهور دانشجویان دوباره فریاد زدند: “زندانی سیاسی آزاد باید گردد. موسوی و کروبی آزاد باید گردند.”

 

روحانی هم گفت: ما نیاز به بردباری و صبر و تحمل داریم و باید از فضای احساسی فاصله بگیریم و بدانیم با عقلانیت و اعتدال مسائل قابل حل و فصل‌اند.

 

روحانی در بخشی از سخنان خود در این مراسم از شخصیت‌هایی چون آیت‌الله طالقانی، آیت‌الله مطهری، آیت‌الله بهشتی، مهندس بازرگان ، دکترعلی شریعتی، دکتر مصطفی چمران یاد کرد و گفت: این‌ها پیشتازان حرکت دانشجویی دانشگاه هستند که نه ریالی دریافت می‌کردند و نه از دولت و حکومت دستور می‌گرفتند و ما باید پیرو راه آن عزیزان باشیم.

 

وی همچنین وقتی دانشجویان فریاد زدند “بسیجی واقعی همت بود و باکری” خطاب به آنان گفت: بله همت و باکری شهید بابایی، شهید خرازی، شهید صیاد شیرازی و این شهدا را باید پیرو راه باشیم و بدانیم بسیج منحصر در بسیج دانشجویی نیست. وقتی بسیج را به معنی فدا کردن منافع شخصی برای منافع ملی بدانیم در واقع در این کشور 75 میلیون بسیجی داریم.

 

با وجود این که به برخی از دانشجویان برای حضور در سالن مراسم کارت داده شده بود، اما عده‌ی زیادی از آن‌ها با وجود داشتن کارت بیرون در سالن‌ها ماندند و به آن‌ها از سوی حراست دانشگاه اجازه ورود به سالن داده نشد.

 

دانشجویان در این باره می‌گفتند که امروز روز دانشجوست و چرا باید عده زیادی از کارکنان داخل سالن باشند و ما نتوانیم در این مراسم حضور پیدا کنیم.

این دانشجویان همچنین نسبت به آنچه وجود فضای امنیتی در دانشگاه می‌نامیدند، گلایه داشتند.

 

پس از پایان صحبت‌های رییس جمهور دانشجویانی که داخل سالن بودند به جمع دانشجویان محوطه بیرونی دانشگاه پیوستند و با در دست گرفتن پارچه‌های سبز و بنفش رنگ و گره زدن این پارچه‌ها به هم حمایت خود را از روحانی اعلام کردند و البته برخی دیگر از دانشجویان نیز شعار “مرگ بر آمریکا سر می‌دادند و پلاکارت‌هایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته بود 16 آذر یعنی مرگ بر آمریکا.

 

انتهای پیام

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۲ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۲ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۲ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۲ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۲ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۲ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین