امروز: پنج شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۱۷ Thursday, 25 April 2024

استقبال سرد مقامات از احمدی نژاد در گرماي 40 درجه بغداد

استقبال سرد مقامات از احمدی نژاد در گرماي ۴۰ درجه بغداد

در حالي كه روسيه آخرين ايستگاه سفر‌هاي خارجي احمدي‌نژاد اعلام شده بود، وي عازم بغداد شد
به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز و به نقل از ر پارسینه– در حالي كه روسيه آخرين ايستگاه سفر‌هاي خارجي احمدي‌نژاد اعلام شده بود، وي عازم بغداد شد. احمدي‌نژاد نخستين بار در اسفند سال 86 به عراق سفر كرده بود‌.

اما اين سفر به‌دنبال دعوت قبلي جلال طالباني، رئيس جمهور اين كشور انجام شد. رئيس جمهور عراق مدت‌هاست كه در بستر بيماري است و شايد بهتر بود وقتي كه فرد دعوت كننده حضور ندارد و حدود دو هفته بيشتر به پايان دوره رياست جمهوري محمود احمدي‌نژاد نمانده است وي از اين سفر پرهيز مي‌كرد‌. رفتار سرد طرف عراقي با هيات ايراني نيز شايد به همين خاطر بود.

بلافاصله پس از فرود هواپيماي احمدي‌نژاد مشاور نوری المالکی، نخست وزیر عراق، اعلام کرد که سفر احمدی نژاد جنبه سمبليك دارد و در جریان این سفر قراردادی امضاء نخواهد شد. سمبليك بودن حضور احمدی نژاد در بغداد زمانی نمایان تر شد که او در مقابل خبرنگاران در فرودگاه بغداد به ذکر چند جمله کوتاه اکتفا کرد و اشاره ای به سوریه نیز نداشت و در ضمن به هیچ پرسشی نیز پاسخ نداد. بطور كلي احمدي‌نژاد در گرماي 40 درجه بغداد مورد استقبال سرد مقامات اين كشور قرار گرفت.

 اميدواري سمبليك !

احمدی نژاد همانگونه که در آغاز عمر دولت اش گفته بود، روز پنجشنبه نيز بار دیگر از توسعه روابط برادرانه سخن گفت.

با وجود اينكه عراقي‌ها اين سفر را سمبليك خواندند. تلویزیون ایران پیش از اینکه احمدی نژاد تهران را به مقصد بغداد ترک کند، اعلام کرد وی امیدوار است این سفر همکاری اقتصادی دوجانبه را که هم اکنون 13 میلیارد دلار در سال برآورد مي‌شود، تقویت کند.

تهران مي‌گوید قصد دارد تفاهم نامه صادرات روزانه 25 میلیون متر مکعب گاز به عراق را نهایی کند. هر چند عراق‌، بازار بزرگی برای محصولات ایرانی شامل خودرو، تولیدات ساختمانی و مواد غذایی مانند رب‌گوجه و بستنی به شمار مي‌رود اما همچنان ترکیه در پروژه‌هاي اقتصادی عراق، حرف اول را مي‌زند.

 در سالگرد پذيرش قطعنامه

خداحافظي احمدي‌نژاد با سمت رئیس‌جمهوري طي روزهاي آتي و همچنين عزم چندين باره وي براي سفر به عراق‌، موضوعی است که توجه تحلیلگران را برانگیخته و به همین دلیل جزئیات سفر وی به دقت زیر ذره بین ناظران داخلی و بین المللی قرار دارد. برخی مي‌گویند شاید احمدی‌نژاد به دنبال برخی بهره برداری‌هاي سیاسی باشد.

اما دست کم مي‌توان گفت اين سفر در بیست و پنجمین سالگرد پذیرش قطعنامه 598 به عراق صورت گرفته است. هواپیمای حامل احمدی نژاد 7 سال بعد و در پایان عمر دولت دهم در حالی باز هم در فرودگاه بغداد فرود آمد که سفر وی مقارن با سالگرد پذیرش قطعنامه 598 از سوی جمهوری اسلامي‌( 27 تیر 67) بود. ایران و عراق که تجربه جنگی 8 ساله را در روابط خود دارند، با توجه به تشابه‌هاي مذهبی و فرهنگی‌، پس از سقوط صدام حسین در جهت تقویت روابط دوجانبه حرکت کرده‌اند. شماری از مقامات کنونی عراق، سال‌هاي تبعید خود در دوران صدام حسین را در ایران سپری کرده و حتی به زبان فارسی نیز آشنایی دارند.

اما هنوز هم گروه‌هايی در عراق به نفوذ فزاینده ایران در کشورشان با دیده تردید مي‌نگرند. این گروه‌هاي عمدتا سنی به دولت شیعه عراق در مورد نزدیکی بیش از اندازه به ایران هشدار مي‌دهند.

شاید به همین دلیل است که بغداد نیز با وجود نارضایتی تهران به بازرسی هواپیماهای ایرانی ادامه مي‌دهد‌. هواپيماهايي كه از آسمان عراق عبور مي‌كنند و مخالفان ايران مدعي هستند كه به سوريه مي‌روند.

 سفري زيارتي ؟

رئیس جمهور روز دوم بغداد را به مقصد نجف ترک کرد.

وی در بدو ورود به فرودگاه نجف اشرف مورد استقبال بسیار زیاد رسانه‌های محلی قرار گرفت و در جمع خبرنگاران نجف گفت: خدا را سپاسگزارم و با همه‌ وجود خوشحالم که این توفیق را عنایت فرمود تا در بهترین ماه سال یعنی ماه مبارک رمضان به زیارت حرم حضرت علی (ع) مشرف شوم.

به گزارش فارس، احمدی‌نژاد با بیان این‌که «نبض هستی در نجف اشرف می‌زند» افزود: تمام عالم برای هدایت انسان به عدالت و حریت خلق شده‌اند و علی (ع) فریاد بلند حریت و عدالت در همه عالم و تاریخ است و فرزندان او یکی پس از دیگری پرچم‌دار حریت و عدالت هستند.

رئيس‌جمهور با تشکر از استاندار نجف، وزیر گردشگری و رئيس شورای نجف که در بدو ورود او به فرودگاه به استقبالش آمده بودند، گفت: سلام گرم خود را به مردم خوب و مومن نجف می‌رسانم و به آنها می‌گویم آماده باشید که به زودی پرچم امیرالمومنین(ع) به دست امام زمان (عج) در جهان برافراشته می‌شود. در انتها شايد درباره سفر احمدي‌نژاد به عراق بتوان گفت كه اين سفر سمبليك و در عين حال زيارتي بوده است.

توییت بینا

10:34 (۶ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۶ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۶ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۶ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۰ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۱ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۱ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۱ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۱ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۱ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۱ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۱ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۱ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۱ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۱ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱۱ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱۱ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۱ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین