امروز: دوشنبه، ۱ مرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۷:۳۸ Monday, 22 July 2024

اظهارات اردوغان عليه اسرائیل و آمريكا

اظهارات اردوغان عليه اسرائیل و آمريكا

ر حالی که مساله فلسطین یکی از مسائل اصلی کمپین انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به شمار می‌رود، نخست وزیر ترکیه صحبت‌های رئیس جمهور آمریکا که گفته بود اسرائیل حق دفاع از خود را دارد، مورد انتقاد قرار داد.

:

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در جریان یک سخنرانی در میان حامیانش در استان اوردو واقع در حاشیه دریای سیاه گفت: اسرائیل یکبار دیگر غزه را هدف قرار داده و کودکان بیگناهی را که در ساحل بازی می‌کردند، کشته است. اسرائیل همواره آدولف هیتلر، رهبر نازی‌های آلمان را مورد انتقاد قرار می‌دهد اما این بار خودش دست هیتلر را در انجام اقدامات وحشیانه از پشت بسته است. برخی آمریکایی‌ها از من می‌پرسند که چرا اسرائیل را با هیتلر مقایسه می‌کنم. به شما چه ربطی دارد؟ شما آمریکایی هستید هیتلر با شما چه کار کرد؟
:
در حالی که جمعیت هواخواهان اردوغان مکررا شعار ” مرگ بر اسرائیل” سر می‌دادند، وی ادامه داد: این چه نوع دفاع از خودی است که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به خاطرش از اقدامات اسرائیل علیه مردم غزه دفاع می‌کند. تنها یک اسرائیلی در مقابل 300 فلسطینی کشته شده است. این چه نوع دفاعی است؟ اسرائیل همه نوع ابزار دفاعی حتی بمب اتم دارد اما می‌گوید که فلسطینی‌ها نباید مسلح باشند. پس آن‌ها با چه چیزی از خود دفاع کنند.
:
اردوغان یک بار دیگر به صحبت‌های آیلت شاکر، معاون حزب ناسیونالیست افراطی خانه یهود اشاره کرد و گفت: یک رسانه حامی فلسطینی هفته گذشته این زن را به خاطر تحریک خشونت‌ها در پست مطلبی در فیس بوکش از قول مطالب چاپ شده یک خبرنگار اسرائیلی مورد انتقاد قرار داد.

:

این زن اسرائیلی گفته است که مادران شهیدان فلسطینی‌ هم بایستی کشته شوند. نخست وزیر ترکیه با انتقاد از واکنش کند فعالان حقوق زنان در ترکیه نسبت به گفته‌های این معاون حزب اسرائیلی گفت: پس شما چه زنانی هستید؟ چرا ساکت نشسته‌اید. چون همان ذهنیت را دارید. آن‌ها مخالف نقش‌ مادری هستند، اما برای ما مادر بودن والاترین جایگاه برای یک زن است.
:
وی همچنین نارضایتی خود را بابت واکنش‌های اخیر علیه یهودیان ساکن ترکیه ابراز داشت و گفت: من از رویکردی که اخیرا در قبال یهودیان ساکن ترکیه اتخاذ شده کاملا ناراضی هستم. آن‌ها شهروندان ترکیه و تحت ضمانت کشور و دولت هستند. هدف اصلی خشم و غضب ساکنان ترکیه بایستی اسرائیل باشد. اردوغان با اشاره به اکمل‌الدین احسان اوغلو، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اوت 2014 ترکیه و رئیس سابق سازمان همکاری اسلامی گفت: غرب و آمریکا و بسیاری از کشورهای اسلامی همچنان در مقابل حملات علیه غزه ساکت هستند، احسان اوغلو نیز بسیار دیر واکنش نشان داد.
:
در همین حال کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری خواه ترکیه از رای دهندگان خواست تا از احسان اوغلو حمایت کنند و با اشاره به رادار ضد موشکی ناتو در شرق ترکیه که با تصویب دولت اردوغان در کشور مستقر شده است، مدعی شد: اگر واقعا خواهان حل مساله فلسطین هستید، بایستی این رادارها را از کشور خارج کنید. اگر ترکیه بخواهد قدرتی در خاورمیانه داشته باشد آن قدرت اکمل‌الدین احسان اوغلو است.
:
صلاح‌الدین دمیرتاش، نامزد مردم دموکراتیک نیز با اعلام اینکه ما در کنار مردم فلسطین می‌ایستیم، مدعی شد، دولت آنکارا استاندارد دوگانه‌ای را در قبال تل آویو اتخاذ کرده است. هم واکنش خود را در مقابل تل آویو محدود کرده هم به اسرائیل اجازه داده تا قرارداد بزرگ نظامی، استقرار رادار و سرباز در خاک ترکیه را منعقد کند. دمیرتاش ادامه داد: اردوغان حق ندارد به ما بگوید شعار مرگ بر اسرائیل ندهیم، در حالی که جوانان ترکیه در دوران نخست وزیری‌اش کشته شده‌اند.

./.

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین