امروز: دوشنبه، ۱ مرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۲۲ Monday, 22 July 2024

اظهارات معاون قوه قضائیه درباره فیلترینگ

اظهارات معاون قوه قضائیه درباره فیلترینگ

حجت‌الاسلام و المسلمین حمید شهریاری معاون قوه قضائیه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات این قوه امروز در نشست خبری که در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه برگزار شد، اظهار داشت: در حوزه احکام کیفری یک میلیون و 59 هزار و 559 پرونده به مرحله اجرای احکام رسیده است که از این تعداد یک میلیون و 114 هزار و 139 پرونده اجرا و مختومه شده است. که شاهد فعالیت مثبت این حوزه بوده‌ایم.

به گزارش  بینانیوز به نقل از فارس، معاون قوه قضائیه به فعالیت دادسراها اشاره کرد و افزود: در حوزه دادسراها 3 میلیون و 750 هزار و 693 پرونده وارد شده است که بیش از این تعداد یعنی 3 میلیون 751 هزار و 392 پرونده یا مختومه شده و یا به حوزه‌های بعدی ارسال شده است.

وی گفت: 99.63 درصد نرخ رسیدگی به پرونده‌ها در سال 92 بوده است که این کارنامه قابل قبولی برای قوه قضائیه است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حمید شهریاری در خصوص میانگین زمان رسیدگی پرونده‌ها در سال 92 نیز اظهار داشت:‌ در دادسراها میانگین پرونده‌ها در سال 92 ، 46 روز که در شعب دادیاری 43 روز،‌ بازپرسی 61 روز، دادستانی 22 روز است و میانگین رسیدگی به پرونده‌ها در دادگاه‌های عمومی جزایی 84 روز، میانگین دادگاه حقوقی 104 روز، دادگاه انقلاب اسلامی 71 روز، دادگاه کیفری و استان 278 روز، دادگاه خانواده 68 روز و دادگاه تجدیدنظر 89 روز است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه خاطرنشان کرد: 49 شاخص در دستگاه قضائی طراحی شده است که بزودی منتشر می‌شود و عملکرد دستگاه را در حوزه اداری و قضائی ارزیابی کرده‌ایم و این شاخص‌ها در هر پرونده لحاظ و بررسی می‌شود و نمره‌ای به آن پرونده در آن شعب داده می‌شود و بعد از اندازه‌گیری بر اساس آن شاخص‌ها اعدادی که بدست می‌آید نشان‌دهنده رشد عملکرد دستگاه قضائی بر اساس این 49 شاخص است.

وی گفت:‌ در سال 91 میانگین شاخص اداری بر مبنای این شاخص‌ها 16 هزار و 694 امتیاز بوده است که این عدد در سال 92 به 23 هزار و 962 امتیاز ارتقاء پیدا کرده است که نشان‌دهنده رشد 43 درصدی امتیازات عملکردی در حوزه اداری‌مان است و در حوزه شاخص‌های قضایی در سال 91 عددی برابر با 13 هزار و 33 بوده است که در سال 92 این عدد به 15 هزار و 568 رسیده است که رشد 19.5 درصدی داشته‌‌ایم و می‌توانیم ادعا داشته باشیم طبق این امتیازات میزان بهره‌وری در قوه قضائیه 33 درصد رشد داشته است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حمید شهریاری بیان داشت: بیش از 200 قلم آماری در سیستم جامع آماری به نام سجا در دسترس مدیران قوه قضائیه قرار داده‌ایم و مجموعه عناوین اتهام نیز در سامانه سجا وجود دارد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه افزود: عناوین اتهام‌هایی که بیشترین تکرار را در قوه قضائیه دارد، شامل اتهام سرقت مستوجب تعزیر در سال 92 است که 13 درد پرونده‌ها را تشکیل می‌دهد و 682 هزار و 767 پرونده در این خصوص داشته‌ایم و شاخص آن در هر 100 هزار نفر جمعیت 887 مورد است. دومین اتهام ضرب و جرح عمدی است که 458 هزار و 456 مورد بوده است که 9.2 درصد پرونده‌ها را تشکیل داده و شاخص آن 596 است.

وی توهین به اشخاص عادی را سومین مورد اتهامی دانست که بیشترین تکرار را در قوه قضائیه داشته و تعداد پرونده‌های آن را 291 هزار و 995 پرونده با 5.8 صدم درصد و شاخص 380 برشمرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حمید شهریاری گفت: ایراد صدمه غیر عمدی با 278 هزار و 145 پرونده با 5.6 درصد و شاخص 361 و در حوزه مدنی مطالبه طلب با 198 هزار و 390 پرونده و 7.5 درصد و شاخص 258 برشمرد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه افزود: طلاق توافقی دارای 163 هزار و 110 پرونده و 6.2 درصد از کل پرونده‌ها را شامل می‌شود و شاخصی برابر با 212 دارد؛ مطالبه مهریه 136 هزار و 611 پرونده با 5.2 درصد و شاخص 178 همراه بوده است و در نهایت مطالبه وجه چک با بیش از 126 هزار مورد و 4.8 درصد و شاخص 164 همراه بوده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در سال جاری سامانه سجلی در قوه قضاییه را راه‌اندازی می‌کنیم و در حال حاضر این در حد پایلوت است و تا پایان شهریور اگر مشکلی پیش نیاید انجام می‌شود تا قضات سوابق افراد را بتوانند ثبت کنند و همچنین سامانه تناد که تحلیل و نقد آرای دادگستری‌ها و دیوان عالی کشور است در حد پایلوت راه‌اندازی شده و در اختیار بخش‌هایی از قوه قضاییه قرار گرفته است.

وی گفت: در سال گذشته تأمین اعتبار خوبی شده است و می‌توانیم امیدوار باشیم همه قضات‌مان صاحب کامپیوتر شوند که اگر این طور شود گام بعدی این است که امضای دیجیتال برای قضات راه‌اندازی شود که مطالعات آن انجام شده و منتظر هستیم برای قضات کامپیوتر خریداری شود و در سال 93 کلید خواهد خورد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در خصوص دستبند الکترونیکی افزود: ما به عنوان ناظر پروژه فعالیت می‌کنیم و مجری پروژه سازمان زندانهاست که با شرکت‌های خارجی و ایرانی صحبت کرده است و به نتایجی نیز رسیده‌اند و در حال تدوین آیین‌نامه و تأمین اعتبار هستند و با آخرین شرکتی که صحبت شده‌اند گفته است هر دستبند دو میلیون هزینه دارد که درصدد کاهش آن هستند و این ریسک‌هایی داشتند مثل اینکه بعضی از آنان به شارژ باتری نیاز داشته و از نظر فنی و حقوقی نیازمند مطالعات بیشتر هستند که در حال انجام دادن آن هستند که اگر به نتیجه برسد خبری خواهد شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حمید شهریاری در خصوص فیلترینگ و واکنش‌های رئیس قوه قضاییه و اینکه هماهنگی بین دولت و قوه قضاییه وجود ندارد و تحلیل شما در این موضوع چیست خاطرنشان کرد: هماهنگی بین قوه قضاییه و دولت وجود دارد و رئیس جمهور بر رعایت قانون تأکید داشته‌اند و همه به آن ملتزم هستند و ممکن است در این خصوص اختلاف سلیقه وجود داشته باشد اما معیار و ملاک رعایت قانون است و تنها یک نفر را مجاز به حکم می‌داند و آن قاضی پرونده است و در خصوص فیلترینگ نیز تابع قاضی هستیم و از نظر فرهنگی فضای مجازی دارای فرصت‌ها و تهدیدها است.

وی ادامه داد: بنابراین موظف هستیم از ورود افرادی که دزد و حیز هستند در فضای مجازی جلوگیری کنیم و آنها را که فرزندانمان را از مسیر الهی خارج می‌کنند و توسعه فساد و فحشا می‌کنند را از بهره‌برداری از فضای مجازی منع شوند و باید با آنها برخورد شود که این مطالبه عموم مردم است و بین دولت و قوه قضاییه هماهنگی وجود دارد.

انتهای پیام

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین