امروز: یکشنبه، ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۰۲:۰۰ Sunday, 2 April 2023

اظهارات موافقان و مخالفان کلیات هیات دولت

اظهارات موافقان و مخالفان کلیات هیات دولت

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی امروز با دستور کار بررسی و بحث در مورد خط مشی و اصول کلی دولت حسن روحانی و بررسی برنامه‌ها و صلاحیت وزرای پیشنهادی برگزار شد.

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز‌، به نقل از ایسنا : در این جلسه که به ریاست علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی آغاز شد، در ابتدا حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهور به دفاع از وزرای پیشنهادی خود برای تشکیل کابینه یازدهم پرداخت.

پس از سخنرانی حسن روحانی در این جلسه، مخالفان و موافقان کلیات هیات دولت به سخنرانی پرداختند.

حاجی: در برنامه دولت به خلق حماسه اقتصادی توجه نشده است

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس خاطرنشان کرد: اولین نکته‌ای که در برنامه رییس‌جمهور به آن توجه نشده خلق حماسه اقتصادی است. ما باید از مردم برای خلق حماسه سیاسی تشکر کنیم اما باید بدانیم آنها منتظر خلق حماسه اقتصادی در سال جاری هستند اما در برنامه آقای روحانی در این راستا نکته مهم و شاخصی ندیدیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،حسینعلی حاجی دلیگانی، به عنوان اولین مخالف کلیات هیات دولت و برنامه‌های کلی رییس‌جمهور خطاب به روحانی، گفت: مخالفت بنده با تمامی برنامه یا تمامی وزرای شما نیست اما نکاتی را در برنامه شما دیدم که وظیفه خود دانستم از زبان مردم این نکات را به شما، مردم و وزرای پیشنهادی عرض کنم.

وی ادامه داد: این نکات شامل کاستی‌هایی است که در برنامه است و اولویت‌هایی است که به نظر می‌رسد در برنامه‌های شما دیده نمی‌شود. به نظر می‌رسد بعضی از افرادی که به عنوان وزرای پیشنهادی معرفی شده‌اند توانایی‌های لازم را نداشته باشند.

حاجی دلیگانی همچنین با اشاره به نحوه هدفمندی یارانه‌ها، عنوان کرد: در سال 92 که یکی از مهم‌ترین مسائل نحوه ادامه دادن هدفمندی یارانه‌هاست. ما 42 هزار میلیارد تومان پرداختی یارانه داریم که از این میزان 28 هزار میلیارد تومان از محل گران شدن نفت و حامل‌های انرژی تامین می‌شود اما برای مابقی آن چه برنامه‌ای دارید، آیا قرار است حامل‌های انرژی گران شود که اگر اینطور باشد نحوه تامین زندگی مردم به چه صورت است و کسری این مقدار از کجا تامین می‌شود. برای بهبود وضعیت مردم در دولت تدبیر و امید چه تدبیری اندیشیده‌اید؟

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: مساله دیگری که اهمیت زیادی دارد پروژه‌های نیمه تمام در کشور است. در حال حاضر حدود 40 هزار پروژه نیمه تمام وجود دارد اما در برنامه پیشنهادی شما پیش‌بینی خاصی در این باره صورت نگرفته است.

وی با مطرح کردن مسکن مهر به عنوان مشکل بعدی کشور، این پرسش را مطرح کرد که برای مسکن مهر که حرکت عظیمی برای اقشار کم‌درآمد است چه تدبیری صورت گرفته است؟ تدبیر دولت برای تامین مسکن و مقابله با قیمت فزآینده آن و افزایش نرخ رهن و اجاره چیست؟ با مسکن مهر نیمه تمام چه برخوردی می‌شود؟ آیا رها می‌شود؟ و آیا استمرار پیدا می‌کند؟ این مسائل در برنامه شما مشخص نیست.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس با بیان اینکه مردم حرکت دولت‌ها را حلقه‌های به‌هم‌پیوسته می‌بینند، اظهار کرد: در خصوص مسکن مهر چه تدبیری قرار است اندیشیده شود. وام 30 میلیون تومانی مسکن مهر هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: دهه چهارم انقلاب دهه پیشرفت و عدالت است اما دولت تدبیر و امید معین نکرده که برای تحقق آن و افزایش درآمد اقشار کم‌درآمد چه تدبیری دارد، آقای روحانی آیا به نظر شما با روزی 10 هزار تومان می‌شود زندگی کرد، خانه خرید و یا دختر به خانه بخت فرستاد؟

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه صحبت‌هایش این بحث را مطرح کرد که چگونه می‌خواهید جلوی ویژه‌خواری افراد خاص را در بخش دولتی و خصوصی بگیرید، افرادی که بدون زحمت زیاد خود، نسل‌های آینده‌شان را تامین می‌کنند.

وی اشاره‌ای هم به معضلات اجتماعی داشت و گفت: آیا شما و اعضای کابینه‌تان می‌دانند آمار خانواده‌های طلاق چه تعدادی است، برای زندگی معمولی این افراد و کسانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با 30، 40 هزار تومان مقرری ماهانه چه تدبیری اندیشیده شده است؟ برای بیمارانی که بیمه نیستند یا هستند اما هزینه درمان ندارند و به خاطر نداشتن هزینه در منزل می‌مانند و انتظار رفتن از دنیا را دارند چه تدبیری اندیشیده شده است؟ برای تبعیض‌های ناروا در پرداخت حقوق‌ها بین حقوق‌بگیران و بازنشستگان چه تدبیری اندیشیده شده است؟

تبعیض در هزینه‌های ورزشی مساله دیگری بود که حاجی دلیگانی به آن پرداخت و خاطرنشان کرد: چطور می‌توانیم این مساله را در دولت شما تحمل کنیم، ‌بعضی افراد میلیاردی پول می‌گیرند در صورتی که در برخی فدراسیون‌ها و شهرستان‌ها مشکلات زیادی وجود دارد.

نماینده مردم شهریار در مجلس ادامه داد: تدبیر دولت برای رشد اقتصادی که بدور از تورم چهارنعل باشیم، چیست؟ اینکه رشد اقتصادی داشته باشیم و با رکورد مواجه نباشیم، فرمول خروج از تورم چیست که در برنامه شما نیامده است. در سال 91 در بودجه 50 هزار میلیارد تومان کسری داشتیم، در برنامه شما چه راهکاری وجود دارد که در سال 92 شاهد این کسری نباشیم.

وی ادامه داد: همه می‌دانند سهم بودجه هزینه‌ای و جاری در دولت بسیار زیاد است. در سال 91، 101 هزار میلیارد تومان،‌در سال 92، 121 هزار میلیارد تومان به هزینه‌های جاری اختصاص داشت.

حاجی دلیگانی بار دیگر خطاب به روحانی گفت: شما گفته‌اید دولت عدالت هستید، عدالت قطعا حرکت بین حق و باطل نیست بلکه حرکت بین افراط و تفریط است، چگونه افرادی را به عنوان وزیر انتخاب کردید که با این گفته شما موافق نیستید، کسانی را معرفی کردید که اگر رای بیاورند حرکت های افراطی می‌کنند و به دنبال بسترسازی هستند. کسانی که در آزمون فتنه 88 رد شدند و سکوت کردند و از نظام دفاع نکردند و در جبهه مخالف ایستادند؟

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی به بحث دیگری درباره رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس پرداخت و یادآور شد: این کشور در دفاع مقدس سرمایه‌گذاری جانی داشته اما در برنامه شما برای این افراد برنامه‌ای پیش‌بینی نشده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در بخش پایانی صحبت‌های خود مساله انضباط مالی را مطرح کرد و گفت: برنامه دولت برای روان و شفاف‌سازی مبادلات اقتصادی، درآمد و هزینه‌های وزارتخانه‌های غنی و فقیر و انضباط مالی در دولت چیست؟

بخشایش: آیا جوانگرایی نباید در کابینه سهم داشته باشد؟/دولت یازدهم دولت سالمندان است

یک عضو کمیسیون امنیت‌ملی مجلس، به عنوان یکی از منتقدین برنامه‌های کلی دولت روحانی گفت: سعی می‌کنم انتقادی که ارائه می‌کنم، خالی از حب و بغض باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد بخشایش که در مخالفت با برنامه‌های کلی حسن روحانی صحبت می‌کرد، گفت: نظام‌های دنیا به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند، نظام‌های ریاستی که فصل‌الخطاب با رییس‌جمهور است، مثل آمریکا؛ نظام‌های پارلمانی که فصل‌الخطاب با پارلمان است مثل ترکیه و نظام ایران که نظام نیمه ریاستی و نیمه پارلمانی است.

وی ادامه داد: نقد و مخالفت با کلیات کابینه به این معنی نیست که افراد شایسته‌ای در کابینه وجود ندارد، بلکه آقایان محترمند و قابل رای دادن هستند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: ما به این مساله می‌رسیم که آقای رییس‌جمهور فرمودند حقوقدان هستند، کابینه ایشان به یک شرکت سهامی عام بیشتر شبیه است، هر یک از افراد در کابینه ایشان سهمی گرفته‌اند مثلا آقای آخوندی سهم آقای ناطق نوری، آقای پورمحمدی سهم آیت‌الله آملی لاریجانی، آقای حجتی هم سهم عبدالله نوری است.

بخشایش ادامه داد: این چه پیوند و سیمانی است که در آینده می‌خواهد دولت را مستحکم نگه دارد، دولتی که باید شفاف و شیشه‌ای باشد، دولتی که باید از پشت آن همه چیز را دید.

وی خطاب به روحانی گفت: آقای روحانی دولت شما دولت کارگزار شماره دو است همان که منتج به دولت احمدی‌نژاد شد، شما در مصاحبه‌هایتان بالاترین نقد را به او وارد کردید، آیا نباید گفت کابینه شما بر مبنای گذشته و چراغ راه آینده است؟ همان راه را طی می‌کند.

نماینده مردم اردستان در مجلس خاطرنشان کرد: در دولت‌های هاشمی و خاتمی 500 نخبه داشتیم، شما هم از همان نخبه‌ها استفاده کردید پس این چه استفاده‌ای از نسل‌های بعدی و چرخش نخبگان است؟ آیا جوانگرایی نباید در کابینه شما سهم داشته باشد؟ سهم جوانان کجاست؟

بخشایش تاکید کرد: سن این دولت به طور متوسط 62 سال است، دولت شما دولت سالمندان است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در بخش پایانی صحبت‌های خود، گفت: شما فقط اصل 44 قانون اساسی را در نظر گرفته‌اید و آمال و آرزوهای خود را به جای مجلس گذاشتید و فکر می‌کنید باید جای مجلس را بگیرید.

شوهانی: کابینه پیشنهادی با مشی اعتدالی رییس جمهور تناسب دارد

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌های مورد تصدی را به خوبی‌ می‌شناسند، اظهار کرد: این کابینه با مشی اعتدالی رییس جمهور تناسب دارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد شوهانی در موافقت با کلیات برنامه‌های رییس جمهور و وزرای پیشنهادی گفت: اعتدال یکی از واژه‌های پربار،‌مثبت و دلنشین در فرهنگ دینی،‌سیاسی واجتماعی ما ایرانیان است. اعتدال و میانه روی از عبارات مهم قرآنی است که در ادبیات اجتماعی و زندگی روزمره مردم هویتی ایجابی دارد و نسبت آن با عقلانیت و اخلاق و رفتار کاملا نزدیک و مشهود است.

وی ادامه داد: ریاست محترم جمهوری آقای دکتر روحانی در فرآیند مبارزات انتخاباتی با بیان و تفسیر مکرر، این واژه را تبدیل به یک تمیولوژی سیاسی کرد. اعتدال مهمترین راهبرد خردمندانه در برابر خودی‌ها و جامعه بین‌الملل است وشکی نداریم ادبیات تحریک‌آمیز عامل جدی بسته شدن فرصت‌های تاریخی و ملی بوده است و در حالی که ادبیات اعتدالی مایه امید به جامعه،‌وحدت‌،همبستگی ملی و همزیستی مسالمت‌آمیز را به دنبال دارد آرمان مشترک امروز که در مبانی اندیشه رییس جمهور قرار گرفته رفتار مدنی احزاب و نخبگان سیاسی توام با حرکت اعتدالی دولتمردان نوید بهروزی برای همگان به ارمغان می‌آورد.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: در جریان حماسه سیاسی بزرگ ملت ایران مشی اعتدالی ریاست جمهوری توانست اکثریت مردم را جلب و در این انتخابات پیروز کند که جا دارد این پیروزی و حماسه را به ملت ایران تبریک گوییم و همینطور لازم است از همه کاندیداهای ریاست جمهوری که نتایج انتخابات را پذیرفته و برای همکاری با دولت جدید اعلام همکاری کردند، تشکر و قدردانی نماییم.

شوهانی با بیان اینکه حماسه سیاسی زمانی شکل گرفت که یک کشور در معرض شدیدترین فشارها و تحریم‌ها بود، تصریح کرد: ملت ایران علیرغم مشکلات متعدد اقتصادی و علیرغم شیطنت‌ها و تبلیغات سهمگین خارجی با مشارکت بالای خود بار دیگر شعور بالای خود را به دنیا نشان داد از طرفی این مشارکت حداکثری مردم که لبیکی به فرمایشات مقام معظم رهبری بود تکلیف را از دوش مردم برداشته و بر دوش مسوولین قرار داده است.

وی خاطر نشان کرد: در وهله اول لازم است تمام مسوولین در راستای وفاق ملی و همبستگی ملی تلاش کنند و دولت جدید را در راستای حل مشکلات جامعه یاری نمایند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: در این شرایط خاص و با توجه به مشکلات فراوان داخلی و خارجی باید کمک کنیم کابینه هرچه سریعتر تشکیل شود که به فرموده مقام معظم رهبری با شکیبایی و حوصله و به دور از شتاب‌زدگی امور کشور پیش رود.

شوهانی افزود: کشور ما همواره از افراط و تفریط ضربه دیده که نمونه‌های مختلف آن را در تاریخ یک صدساله اخیر می‌بینیم. بنابراین زمانی که مردم به شعارهای دولت به ویژه اعتدال‌گرایی رای دادند ما نیز باید به عنوان نمایندگان مردم این دولت اعتدال‌گرا را یاری و به کابینه پیشنهادی رای مثبت دهیم تا از مردم عقب نمانیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دکتر روحانی از چهره‌های شناخته شده انقلاب و نظام است گفت: ایشان مشی اعتدالی را از ابتدای انقلاب تاکنون حفظ کردند لذا تمام وزرای پیشنهادی ایشان با مشی اعتدالی سازگارند بنابراین همه نمایندگان کمک کنند این کابینه اعتدالی رای بالایی بگیرد چرا که نگاه اعتدالی برخلاف نظر برخی دوستان هیچ منافاتی با نگاه انقلابی‌گری اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی ندارد.

وی ادامه داد: در رأس دولت کسی قرار گرفته است که چه به صورت عینی و چه به صورت ذهنی از طرفداران مکتب فکری حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری است و لذا لازم است به کابینه‌ای که او ارائه کرده اعتماد کنیم چرا که مردم نظاره‌گر اعمال هستند.

شوهانی توجه به اخلاق اسلامی‌،اعتدال،‌فراجناحی بودن،‌تجربه،‌کارآمدی و سابقه خدمت را از ویژگی‌های کابینه پیشنهادی برشمرد و گفت: اولین ویژگی و نقطه قوت این کابینه وزن بالای علمی آن است که می‌توان آن را با تمام دولت‌های گذشته مقایسه کرد که از 18 نفر وزیر پیشنهاد شده 11 نفر مدرک دکترا از بهترین دانشگاه ها دارند که داشتن مدرک بالای علمی و دانشگاهی از نقاط قوت این کابینه است واکثریت از اساتید دانشگاه و اعضای هیات‌ علمی دانشگاه‌ها هستند. مهمتر اینکه هر کدام از آنها در رشته تحصیلی و تخصصی خود دارای تالیفات،‌کتاب‌ها و مقالاتی می‌باشند.

وی خاطر نشان کرد: این افراد به لحاظ نظری اشراف کامل بر حوزه مسوولیت خود دارند و ویژگی دیگر این کابینه برخلاف نظر برخی‌ها تجربه بالای افراد کابینه است. آنها که مدعی‌اند معدل سنی کابینه بالا است که البته اینگونه نیست پاسخ دهند که اگر دکتر روحانی افراد بی‌تجربه و صفر کیلومتر را معرفی می‌کرد نمی‌گفتند آقایان عده‌ای جوان خام را معرفی کردند.

شوهانی با بیان اینکه کابینه دولت قبلی و مدیران آن نمونه بارز آن هستند که ما نمایندگان نیز بارها از جوان بودن آن انتقاد می‌کردیم، تصریح کرد: سوال اینجاست که اگر دولت قبلی افراد باتجربه را به کار می‌گرفت وضعیت کشور بهتر از این نبود؟ این نقطه قوت کابینه کنونی است که از 18 نفر، 6 نفر آنها سابقه وزارت، سه نفر معاون و مشاور رییس جمهوری و سه نفر سابقه نمایندگی مجلس و 9 نفر قائم مقام وزیر بودند بنابراین معدل خدمتی و تجربه این کابینه عالی و نمره قابل قبول می‌گیرد.

این نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایط فعلی کشور نیازمند یک کابینه باتجربه است و معدل سنی کابینه نقطه قوت آن است و نه نقطه ضعف. علم و تجربه در این کابینه جمع شده و افراد معرفی شده پس از کسب رای اعتماد نیاز به کسب تجربه ندارند و بلافاصله کار را شروع می‌کنند و ما از زمان نهایت استفاده را خواهیم برد.

وی در ادامه تاکید کرد: افراد معرفی شده وزارتخانه‌های مورد تصدی را به خوبی می‌شناسند چرا که خود انسان‌های مفید خدمتی هستند لذا از وجود نیروهای متخصص و باتجربه برای پیشبرد امور و همکاری در دولت کمک می‌گیرند و در همه جای دنیا همین است.

شوهانی در پایان گفت: افراد معرفی شده عموما از شخصیت‌های سیاسی معتدل انقلابی هستند که از همه سلایق و جناح‌های موجود کشور حضور دارند و با مشی اعتدالی رییس جمهور برخلاف نظر آقای بخشایش هماهنگی و تناسب دارند.

حکیمی: عمده افراد معرفی شده از اصحاب فتنه هستند

یک نماینده مخالف کلیات کابینه از آنچه که بسته شدن در ستادها به روی اصولگرایان خواند، انتقاد کرد و گفت: متاسفانه افرادی انتخاب شده‌اند که هیچ کجا در قبل از انتخابات همراه ستادها نبوده‌اند و از تئوریسین‌های فتنه 88 بوده‌اند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عطااله حکیمی نماینده مخالف کلیات کابینه دولت یازدهم با اشاره به اینکه به عنوان دبیرکل حزب وفاق ملی تنها حزب اصولگرای حامی آقای روحانی پیش از انتخابات بوده است، گفت: ما قبل از انتخابات تلاش‌های زیادی کردیم تا به آقای روحانی کمک کنیم اما از اردیبهشت‌ماه اصحاب فتنه به ستادهای آقای روحانی آمدند و ما گفتیم که نمی‌توانیم با این افراد کار کنیم.

وی با تبریک انتخابات ریاست جمهوری به عنوان حماسه سیاسی خطاب به روحانی گفت: مردم به دکتر و سرهنگ بودن شما رای نداده‌اند بلکه اجتهاد و روحانی بودن شما باعث شد که رای بیاورید اما بعد از انتخابات در ستادهای شما به روی اصولگرایان بسته شد و افرادی به ستاد شما آمدند که هیچ‌کجا همراه شما نبوده‌اند و از تئوریسین‌های فتنه 88 بوده‌اند.

نماینده مخالف کلیات در ادامه با اشاره به شائبه‌هایی مبنی بر رد صلاحیت روحانی توسط شورای نگهبان گفت: زمانی که طرح عدم صلاحیت شما مطرح شد، شما مدام مساله را از طرف اصولگرایان پیگیری می‌کردید و به درخواست اصولگرایان بود که با تخفیف صلاحیت شما تایید شد و تمام شدن انتخابات در یک مرحله را هم مدیون رهبری و اصولگرایان هستید.

حکیمی با اشاره به آنچه که استفاده استیجاری از ستاد اصولگرایان نامید ادامه داد: شما فضا را برای اصحاب فتنه و اصحاب شمسه باز کردید، اما فرزندان امام هوشیار و بیدار هستند و اجازه نمی‌دهند دشمنان از طریق عوامل فتنه، بار دیگر حاکم شوند.

این نماینده مخالف کلیات ادامه داد: مردم باید به ما حق بدهند که نگران باشیم؛ در جلسه‌ای که قبل از انتخابات در هتلی در شهر اصفهان برگزار شد که آقای “نعمت‌زاده” و “بانک” آن را اداره می‌کردند، یکی از اصحاب فتنه گفت که شما زمانی که آقای کروبی رییس مجلس و آقای خاتمی رییس جمهور بود، در سمت رییس شورای عالی امنیت ملی هیچ کاری نتوانستید بکنید، مشکل رهبری است؛ البته یکی از فرزندان امام آن جلسه را برهم زد، اما ستاد اصولگرایان انتظارات شخصی از کسی ندارد، بلکه انتظارات ملی دارد و به کسانی که از منابع امام و رهبری استفاده کرده‌اند، اجازه هتک حرمت نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه اکثریت کابینه روحانی از اصحاب فتنه و تحصیلکرده غرب هستند، گفت: ترکیب کابینه از اصلاح‌طلبان و حزب اعتدال و توسعه است، تعداد بی‌شماری از اعضای فتنه هم هستند که در سمت‌های معاون و مشاور کار خواهند کرد، در این میان آقای ظریف یک استثناست که صددرصد غربی فکر می‌کند و در آمریکا تحصیل کرده است و اجازه دهید بگویم که پایان‌نامه فوق‌لیسانس و دکترای خود را با چه کسی گذرانده است.

حکیمی در ادامه روحانی را مخاطب قرار داد و گفت: چه خبر است؟ چه فکر کرده‌اید؟ روحانی قبل از انتخابات با روحانی بعد از انتخابات فرق دارد، باید امروز توضیح دهید که دنبال احیای فتنه هستید، آیا پیام امام راحل را فراموش کرده‌اید و می‌خواهید وعده‌های خود را فراموش کرده و ارزش‌های خود را به خارجی‌ها بفروشید.

این نماینده مخالف کلیات کابینه اظهار کرد: امیدواریم که با هماهنگی بزرگان نظام، افراد کابینه خود را تغییر داده و در مسیر درست قرار بگیرد، توجه داشته باشید که شما برای چهار سال انتخاب شده‌اید و این چهار سال تمام خواهد شد اما این نظام برای شهدا و خادم رهبری است.

حکیمی در بخش دیگری از اظهارات خود، با بیان اینکه عمر مفید اعضای معرفی شده 62 سال است، گفت: با این وضعیت تحریم‌ها اگر برای یکی از اعضای تیم شما اتفاقی بیفتد، چه خواهید کرد؟ در حالی که شما مساله استفاده از نخبگان را مطرح کرده بودید، اکثریت افرادی که معرفی کرده بودید، تحصیلکرده غرب هستند، در مورد شعار قانونمداری هم معاون شما نقض قانون کرده است.

وی با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف گفت: مراسم تحلیف رییس جمهور یک مراسم رسمی است، میهمانان شما عزیز هستند اما بهتر نبود از خانواده شهدا دعوت می‌کردید؟ بهتر نبود از خانواده شهدای هسته‌یی دعوت می‌کردید؟

حکیمی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به جلسه‌ای در حضور آقای هاشمی گفت: در این جلسه آقای هاشمی شورای نگهبان را دستگاه امضای رهبری خواندند که ما به اعتراض جلسه را ترک کردیم،البته ما احترام آقای هاشمی را تا زمانی که برای رهبری محترم هستند، حفظ خواهیم کرد، اما در رقابت‌های انتخاباتی همراه شما بوده‌ایم و تا زمانی که در مسیر انقلاب حرکت می‌کنید، باز هم از شما دفاع خواهیم کرد.

این نماینده مخالف کلیات کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه کابینه معرفی شده امنیتی است، گفت: شما به دنبال احیای توسعه سیاسی هستید که کشور از آن راحت شده بود، بهتر نبود از جوانان جویای نام و با تحصیلات عالیه در کابینه استفاده می‌کردید.

حکیمی در ادامه با اشاره به اظهارات آقای روحانی در ابتدای جلسه امروز گفت: در همان زمانی که شما از سیاست خارجی حرف می‌زنید، وزیر خارجه معرفی شده توسط شما در مجلس خواب بوده است و آقای نعمت‌زاده که شما از او به عنوان پدر صنعت یاد کرده‌اید، در واقع پدربزرگ صنعت است.

حکیمی در پایان ابراز امیدواری کرد: وزرایی که از مجلس رای می‌گیرند، در مسیر انقلاب حرکت کنند و آنها که رای نمی‌آورند در بخش خصوصی به فعالیت بپردازند نه اینکه در پست‌های کلیدی دیگر منصوب شوند تا به تنش‌ها دامن زده شود.

وی همچنین اظهار کرد: لازم می‌دانم از همه کسانی که در ستادهای مردمی آقای روحانی فعالیت کرده‌اند تشکر کنم البته ما در این زمینه نامه‌ای به رییس جمهور داده‌ایم تا حق‌الناس ستادهای مردمی رعایت شود، مجلس اصولگرا از هرگونه اقدام در راستای منیت رهبری استقبال می‌کند.

اسدی: تخریب کسانی که کارشان را شروع نکرده‌اند دور از انصاف است

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت که تخریب دولت و کسانی که هنوز کارشان را شروع نکرده‌اند دور از انصاف است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، یونس اسدی که به عنوان موافق کلیات رای اعتماد به کابینه یازدهم در جلسه علنی صبح امروز دوشنبه مجلس سخن می‌گفت، اظهار کرد: کلیات برنامه‌ای که دولت ارائه کرده با استقبال خوب نمایندگان مواجهه شده و نشانه آن اعلام آمادگی 148 نماینده برای موافقت و درخواست 18 نماینده برای مخالفت است.

وی افزود: یکی از همکاران در مخالفت با کابینه فحش داد، در صورتی که اگر قرار است مخالفتی صورت گیرد، باید با برنامه و مشی مخالفت شود نه اینکه فحش بدهیم، زیرا تخریب دولت و کسانی که کارشان را شروع نکرده‌اند، دور از انصاف است و مردم در این باره قضاوت خواهند کرد.

اسدی با اشاره به کاندیداتوری حسن روحانی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری تصریح کرد: با حضور آقای روحانی همه پیش‌بینی می‌کردند انتخابات به دور دوم کشیده شود اما ملت با شرایط سختی که تحریم‌ها ایجاد کرده بود، از شخصی که با قیافه روشن، چشمان باز و لبان خندان به میدان آمده بود، استقبال کردند زیرا امید را در دل مردم زنده کرد.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس به برنامه‌های حسن روحانی در حوزه‌های اقتصادی، امنیتی و فرهنگی اشاره و خاطرنشان کرد: برنامه 30 صفحه‌ای آقای روحانی آموزنده بود و تحقق آن به توسعه پایدار کشور می‌انجامد.

اسدی با بیان اینکه حسن روحانی از مسائل کشور شناخت کافی دارد، گفت: یکی از گام‌های بلند برای ایجاد توسعه پایدار و برنامه‌ریزی شناخت از مسائل است و آقای روحانی نیز با همین شناخت اولویت‌ها را مشخص کرده است.

وی اظهار کرد: امیدواریم با دلگرمی خاصی که مجلس در انتخاب اعضای کابینه به آقای روحانی می‌دهد، ایشان بتواند اولویت‌های خود را پیگیری کند.

وی در پایان اضافه کرد: نمایندگان با رای خود به کابینه نشان می‌دهند که مشعیت مردم در اولویت کاری مجلس است.

جلالی:معدل سنی 62 برای کابینه پیر نیست/برخی نمایندگان، 95 درصد ملت را فتنه‌گر می‌دانند

رییس مجلس پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم تخصص و تجربه کابینه پیشنهادی اظهار کرد: برخی نمایندگان در همین مجلس 95درصد ملت را فتنه‌گر می دانند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاظم جلالی در موافقت با کلیات برنامه رییس‌جمهور گفت: دولت جدید در شرایطی تشکیل می‌شود که هم از لحاظ داخلی مشکلات جدی اقتصادی و معیشتی وجود دارد و هم در سطح بین‌المللی مشکلات بسیار زیادی داریم.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود اظهار کرد: ما در سال 91 با کسری بودجه شدید مواجه بودیم، بدهکاری دولت بالای 200 هزار میلیارد تومان بود و براساس آمار رسمی 43 درصد تورم وجود دارد. نقدینگی شدید و مشکلات زیادی در زمینه اشتغال و بیکاری تحصیلکردگان وجود دارد که در این وضعیت اگر ما جای آقای روحانی باشیم کشور را به دست چه کسانی خواهیم سپرد؟

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه آیا می‌توان کلاس اکابر تشکیل داد؟ تصریح کرد: باید افرادی باتجربه مسوولیت‌های فعلی را بپذیرند و نباید بهانه‌هایی همچون سن را مدنظر قرار دهیم چرا که این افراد درک درستی از مسائل امروز کشور دارند و می‌دانند که مسوولیت‌پذیری در این شرایط چقدر سخت است.

جلالی ادامه داد:اگر معدل سنی وزرا 62 سال باشد آیا می‌توان این معدل سنی را علامت پیری تلقی کرد؟ به نظر من این کار غیرمنصفانه است. فکر می‌کنم فارغ از برخی نقدها که می‌توان به عناصر و آحادی از کابینه وارد کرد و نقاط ضعفی که وجود دارد، ترکیب کلی کابینه از مجربین و متخصصین تشکیل شده و وضعیت فعلی کشور نیز همین اقتضا را دارد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس خاطر نشان کرد: باید این را بدانیم که بخشی از شرایط برای وزرا، شرایط لازم و ضروری است و در 28 مولفه‌ای که آقای دکتر روحانی نیز به آن اشاره کرد، دیدیم این وزرا دارای این ویژگی‌ها هستند.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: برخی در مجلس فضاسازی‌های غیرحرفه‌ای انجام دادند که من در اینجا صریحا به دوستان عرض می‌کنم این فضاسازی‌ها به نفع کشور نیست و بی‌تردید در بحث فتنه معیار و ملاک ما بیانات مقام معظم رهبری است و هرکس بخواهد در جریان فتنه باشد نمی‌تواند در کابینه حضور یابد اما ما باید طبق بیانات رهبری عمل کنیم و به درک واحدی از مسئله فتنه بپردازیم.

جلالی یادآور شد: اینکه افرادی در ستاد افرادی دیگری بودند نمی‌توان فتنه‌گر محسوب شوند و آیا صرف رای دادن برخی از این افراد به افراد دیگر می‌توان آنها را فتنه‌گر محسوب کرد؟ این درحالی است که حدود 15 میلیون نفر از مردم در سال 88 به گرایش‌های دیگری رای دادند، قاعدتا اینها فتنه‌گر نیستند.

وی افزود: فتنه‌گران کسانی هستند که پس از 29 خرداد که مقام معظم رهبری بیانات صریح و شفاف خود را مطرح کردند نقض قانون کردند، انتخابات را زیر سوال بردند و یا مردم را به تظاهرات خیابانی دعوت کردند. برخی نگرش‌ها در همین مجلس است که 95 درصد ملت ایران را فتنه‌گر می‌داند و ما روی هر کس دست می‌گذاریم می‌گویند او فتنه‌گر است. حتی بخش‌های بسیاری از همین نمایندگان در ابتدای همین دوره برای انتخاب هیات رییسه دو فراکسیون برخی آمدند و گفتند در داخل مجلس 40 و 50 نفر فتنه‌گر وجود دارد و ما نمی‌خواهیم آنها در جلسات باشند.

جلالی یادآور شد: برخی ساکت فتنه بودند و برخی سوار بر موج فتنه شدند و با فتنه کاسبی و تجارت کردند و اتفاقا بیشتر به فتنه پرداختند که آنها نیز باید سهم خود را بدانند و طبعا محکوم هستند.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: دفاع ما مشروط است. دفاع از اعتدال،‌ دفاع از پیروی خط امام(ره) و دلبستگی تام به مقام معظم رهبری و ادامه دادن راه شهدا که این صندلی‌های سبز ما از خون سرخ آنها است و حمایت و رای ما مشروط به اینها است.

نماینده خلخال: دولت تدبیر و امید یکی از با برنامه‌ترین دولت‌های انقلاب خواهد بود

نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با توجه به برنامه‌های تک تک وزرا و کلیت دولت فکر می‌کنم دولت تدبیر و امید یکی از با برنامه‌ترین دولت‌های تاریخ انقلاب اسلامی خواهد بود و من نمی‌خواهم نشاط و شادابی ایجاد شده در جامعه را با برخی از صحبت‌ها تلخ کنم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جعفری که به عنوان موافق کلیات کابینه سخن می‌گفت، اظهار کرد: متاسفانه برخی از مخالفین، دولت را متهم به نداشتن برنامه می‌کنند اما این سوال مطرح می‌شود که با رعایت انصاف آیا می‌شود با خواندن و مطالعه برنامه‌های وزرا و دولت که در روزهای گذشته به مجلس ارائه شده است باز هم این ادعا را داشت.

وی افزود: دین‌مداری، اعتدال‌گرایی مبتنی بر خرد جمعی، رعایت حقوق شهروندی، ارتقای کیفیت زندگی، مبارزه با فساد و توجه به محرومین در راس برنامه‌های دولت قرار دارد و بی‌شک هم این دولت بر تعامل ویژه با مجلس و اعتقاد به راس امور بودن مجلس برخی دیگر از نکات مثبتی است که کابینه جناب آقای روحانی از آن برخوردارند.

نماینده مردم خلخال در مجلس با اشاره به رئوس برنامه‌های اقتصادی دولت تدبیر و امید،‌ گفت: برنامه‌های قوی و کارشناسی برای توجه به اقتصاد کشور و ساماندهی آن با محور قرار دادن توسعه پایدار و همه‌جانبه بسیار بسیار باارزش و مهم است و من از نمایندگان و همکاران خود می‌خواهم اجازه دهید دولت با این برنامه‌ها مستقر شود و اگر بد اجرا کرد آن موقع قضاوت کنیم در غیر این صورت اخلاق‌مداری و انسجام و همدلی ایجاد شده که ثمره این دولت است را زیر سوال می‌بریم.

وی تاکید کرد: چرا با حرف‌هایی که نشان از چیزهای دیگری است و از ناراحتی‌های دیگر نشات می‌گیرد این شیرینی بزرگ ناشی از انتخابات را به کام ملت تلخ می‌کنید.

جعفری همچنین در ارتباط با برنامه‌های سیاسی دولت نیز گفت: در سیاست خارجی، دولت تدبیر و امید بهترین برنامه‌ها را و به منظور تکریم و احترام به ملت ایران ارائه کرده و در حال پیاده‌سازی آنهاست و صحبت آقای روحانی در روز تحلیف با این مضمون که اگر می‌خواهید با ایران تعامل داشته باشید به جای تهدید، تکریم را در سرلوحه امور خود قرار دهید موید همین موضوع است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تاکید بر توسعه متوازن، توجه به مناطق محروم، افزایش توان ملی و دفاعی و گسترش امنیت ملی همه‌جانبه و شهروندمدار و تاکید بر وحدت ملی و امید و تدبیر در کشور نماد برخی از برنامه‌های دولت است و در حوزه علم و فناوری نیز اقتصاد دانش‌بنیان و تولید ثروت از طریق علم و فناوری برنامه‌های جدی دولت است که باید به آنها توجه کرده و احترام گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از افراد توانمند در بحث بهداشت و درمان نیز یکی دیگر از نکات مثبت کابینه است که قطعا کارآمدی وزیر معرفی شده می‌تواند به اهداف در نظر گرفته شده مانند تمرکززدایی، خدمت‌رسانی همه‌جانبه به تمام نقاط کشور، توسعه امکانات بهداشتی و پایدار کمک کند.

بزرگواری:هر وزیری به منطقه من نگاه ویژه‌ نداشته باشد،با چماق لری با وی برخورد می‌کنم

نماینده مردم کهگیلویه به عنوان مخالف کلیات برنامه‌های حسن روحانی و هیات دولت پیشنهادی وی، اظهار کرد: بنده به 65 تا 70 درصد کابینه رای مثبت خواهم داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدعلی بزرگواری که در مخالفت با کلیات خط مشی و برنامه‌های کابینه صحبت می‌کرد، با اشاره به سخنان موافق قبلی اظهار کرد: افراد به این چاپلوس‌ها اهمیتی نخواهند داد که من شاهد بودم برخی دست احمدی‌نژاد را می‌بوسیدند اما اینجا چه حرف‌هایی می‌زنند.

وی افزود: بنده به 65 تا 70 درصد کابینه رای مثبت خواهم داد، اما اکنون به عنوان مخالف حرف‌های خود را مطرح می‌کنم.

نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی ادامه داد: هر وزیری که بخواهد به منطقه من نگاه ویژه‌ای نداشته باشد، با چماق لری با وی برخورد می‌کنم. من سید هستم و لر تبار،آقای روحانی عزیز.

به گزارش ایسنا،علی لاریجانی به مزاح پس از این سخن وی گفت: حتما گفتن روحانی عزیز بعد از چماق هم خیلی مزه دارد.

بزرگواری با طرح این پرسش که اعتدال در قاموس ما طلبه‌ها یعنی چه، گفت: 50 درصد کشور ما از نیروهای توانمند هستند، کشوری که دانشمندان جوان آن، دنیا را به حیرت وا داشته‌اند و در دولت اصلاحات و نهم و دهم شعار جوانگرایی، گوش فلک را کر کردند.

وی در ادامه گفت: اکنون بروید از صندوق عتیقه رفسنجانی و خاتمی درآورید، البته اینها برادران بزرگتر ما هستند، اما در بعضی از پروژه‌ها، برای برخی از افراد باید سرم وصل کرد.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: در رأس این نظام که مقام معظم رهبری حضور دارند، در طی چهار سال از فتنه 88 تاکنون، تکیه‌کلام ایشان مسائلی بود که رخ داد و عقبه فتنه که مملکت ما را به سقوط می‌بردند و سعی داشتند نظام ما را متقلب معرفی کنند.

بزرگواری تصریح کرد: کسانی که در جلسه رهبری از طرف فتنه‌گران حضور پیدا کردند، آنهایی بودند که در خیابان‌ها برای بسیجی‌های سوخته کف زدند. اینها در اعتدال هستند و ما اینها را خوب می‌شناسیم.

بزرگواری در ادامه با بیان اینکه ما روحانی را از اول انقلاب تا اکنون رصد می‌کنیم، گفت: وی همان کسی بود که برای اولین بار برای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، عنوان امام را بیان کرد.

وی ادامه داد: در فتنه سال 78 در دانشگاه‌ها جرات نداشتیم حرف بزنیم و به یاد داریم در آخرین سخنرانی رهبری در ماه رمضان با دانشجویان نیز به این مطلب اشاره شده که چرا حرف اساسی نزنیم. چرا از فتنه حرف نزنیم که بگویند افراطی هستند. بنده مقلد رهبر هستم و تابع رهبرم و می‌گویم که ما با فتنه‌گران سر سازش نخواهیم داشت زیرا آنها هزینه‌های بزرگی را بر ما تحمیل کرده‌اند.

بزرگواری خاطرنشان کرد: بنده کسی بودم که تریبون رییس مجلس را گرفته بودم و علیه سران فتنه شعار دادم، من تنها از خدا می‌ترسم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از روحانی به دلیل انتخاب شخصیت‌هایی مانند رحمانی‌فضلی، هاشمی، دهقان، پورمحمدی، علوی، نوبخت و نهاوندیان به عنوان اعضای کابینه تشکر کرد و گفت: بنده در مورد آقای زنگنه که به عنوان وزیر پیشنهادی نفت معرفی شده، نه موافق و نه مخالف ثبت‌نام نکرده‌ام اما می‌گویم اگر زنگنه بیاید، باز آن آقازاده دله دزد، مهدی هاشمی، میدان‌دار می‌شود. این آقازاده‌های دله دزد به مملکت و نظام ما و روحانیت خیلی ضربه زده‌اند.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی پس از آنکه بزرگواری این عبارت را بیان کرد، به وی اظهار کرد: شما نباید اسم افراد را بیاورید، در حالی که شما اسم افراد را آورده و توهین می‌کنید و مساله درست می‌کنید، در حالی که باید راجع به برنامه حرف بزنید.

بذرپاش: کابینه معرفی شده شبیه شرکت سهامی است

مهرداد بذرپاش که به عنوان مخالف برنامه کابینه دولت یازدهم صحبت می‌کرد، گفت: کابینه معرفی شده شبیه شرکت سهامی است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهرداد بذرپاش که در مخالفت با کلیات برنامه کابینه یازدهم صحبت می‌کرد، اظهار داشت: کلیت کابینه مشابه یک سیستم یکپارچه است. اگر بنده به عنوان مخالف صحبت می‌کنم، به این معنا نیست که دو قوه باید روبه‌روی هم قرار بگیرند در حالی که با رای اعضای کابینه دولت رسما کار خود را آغاز خواهد کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: مهم‌ترین کمکی که می‌توانیم به روحانی داشته باشیم، این است که ملاحظات و مصلحت‌اندیشی‌ها را به حداقل برسانیم تا کابینه‌ای هماهنگ تشکیل دهد.

وی افزود: در حال حاضر چند تن از چهره‌های مرتبط با اتفاق‌های سال 88 که برخی از نمایندگان لفظ فتنه را در مواجهه با آنها به کار می‌برند، در کابینه حضور دارند و خود این مساله جای سوال است و معرفی این افراد، محصول فشارها و سهم‌خواهی‌های خیلی‌ها

است.

بذرپاش ادامه داد: کابینه فعلی به دو دلیل توان و اجرای وعده‌های داده شده از سوی روحانی را ندارد. نخست اینکه تحقق بهبود فوری در اوضاع اقتصادی مردم مطرح شده اما کابینه‌ای که اکنون به مجلس معرفی شده، مسن است و این هیچ معنایی جز این ندارد که کابینه‌ای کم تحرک، کارها را به دست گیرد، در حالی که انجام کارها مستلزم تحرک بالایی است.

بذرپاش با بیان اینکه کابینه معرفی شده شبیه کابینه معرفی شده هاشمی رفسنجانی است و این مطلب مرتب گفته می‌شود، خطاب به روحانی گفت: شما وقتی در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اید، آقای رفسنجانی بعد از شما ثبت‌نام کرد و پس از آنکه امکان ورود به عرصه نهایی انتخابات را نیافت، پس از آن هم تا سه روز آخر از شما اعلام حمایت نکرد، شما به خدا و مردم وامدار هستید.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: کابینه معرفی شده شبیه یک شرکت سهامی است و سهم متنوع گروه‌های مختلف در آن دیده می‌شود و برخی از معاونت‌های مرکز تحقیقات می‌خواستند وارد این قضیه شوند.

بذرپاش تاکید کرد: شعار دولت استفاده از نیروهای شایسته است. آیا این انتخاب با استفاده از شاخص‌های شایستگی انجام شده است؟ آیا در دولت سابق هیچ یک از وزرا شایستگی نداشتند. آقای روحانی شما گفتید کلید دارید نه داس.

وی در پایان در مورد مسائل اقتصادی نیز یادآور شد: همانطور که می‌دانید هر یک از همکاران شما تز اقتصادی خود را دارند.

جعفرزاده: مقبولیت نظام در گرو کارآمدی اقتصادی است

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مقبولیت نظام در گرو کارآمدی اقتصادی افزایش قدرت خانه‌ها و کاهش شکاف طبقاتی و درآمدی خانواده‌ها دانست.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غلامعلی جعفرزاده در موافقت با کابینه دکتر روحانی انتخابات خردادماه را نماد مردم سالاری و حاکمیت مردم بر سرنوشت سیاسی خود دانست و افزود: مردم در چارچوب قانون اساسی و منویات رهبری به شیوه دموکراتیک نظر خود را به صندوق‌های رای ریختند.

وی با اشاره به وظایف قوه مجریه گفت: قوه مجریه وظیفه دارد در کنار سایر قوا و تحت هدایت رهبری به وظایف قانونی خود عمل کند و دین خود را به نظام و مردم ادا نماید. نتیجه رفتار عقلانی مردم حتی در مدت کوتاه بعد از انقلاب ثمرات فراوانی داشت. بازسازی اعتماد عمومی، باز آفرینی نشاط اجتماعی،‌پیدایش زمینه‌های اخلاق و آماده شدن زمینه تضارب آرا از جمله ثمرات این انتخاب است و تداوم این مسیر نیازمند تدوین برنامه ها و خط مشی توسط دولت است.

وی هویت انقلاب اسلامی بدون اخلاق و دیانت را زیر سوال دانست و واقع‌بینی، رعایت حقوق شهروندی، مبارزه با فساد، ارتقای زندگی ایرانیان‌، پایدارسازی محیط‌زیست حمایت از مردم و نسل جوان و تعامل سازنده با دنیا بر مبنای حکمت و مصلحت نظام را از جمله برنامه‌های دولت یازدهم عنوان کرد.

 جعفرزاده تاکید کرد: بدون رابطه سازنده با دنیا نمی‌توان منافع نظام را تامین کرد.

وی با اشاره به رویکرد اقتصادی دولت تدبیر و امید تاکید کرد: مقبولیت نظام در گرو کارآمدی اقتصادی است مهار بیکاری،‌کاهش فقر، عدالت اقتصادی، ایجاد تعادل در بازارهای مختلف، تحکیم بنیان‌های داخلی و تعامل با اقتصاد جهانی از دیگر برنامه‌های اقتصادی دولت یازدهم است.

وی تاکید کرد: ایجاد رفاه در خصوص چالش‌های دولت و سایر قوا برای اجرای سیاست‌های کلان نظام مد نظر دولت است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: شرط لازم کنترل نقدینگی را سیاست‌های ارزی و تجاری،‌کاهش نرخ نوسانات ارز و یکسان‌سازی نرخ ارز است.

نماینده مردم رشت توسعه اجتماعی را رویکرد دولت یازدهم در حوزه اجتماعی بر شمرد و افزود: منظور از توسعه اجتماعی در دولت یازدهم توجه کلی به ارزش‌های اجتماعی است مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی و تامین نیازهای اجتماعی در قالب سیاست‌های اجتماعی دولت امکان‌پذیر می‌شود.

جعفرزاده سپس با قرائت اشعاری از رحیم زارع نماینده مردم آباده گفت: دولت عشق و امید،‌اعتدال،انعطاف خط بطلان بر واژه‌های اختلاف/ حلقه مفقوده را لطف خدا اهدا نمود/ رای ملت مردم، یوسف گمشده را پیدا نمود/ مردی از جنس فقاهت/ مردی از جنس روحانیت/ مردی از شعر ولایت، میهن اسلامیت/ صحبتی از کابینه دارد اصیل و ایده‌آل/ دشمن افراط و تفریط، رفیق اعتدال/ خالی از احساس ویرانگر، پر شور و شعور/ مرد تحکیم اصول/ مرد اصلاح امور،‌سالها در خط رهبر نرده‌بازی تاخته/ دشمنان و دوستان را یک به یک بشناخته/ حضرت آقا اخیرا راه او تایید کرد/ از رییس جمهور خوب و منتخب تمجید کرد/ قول معروف رییس جمهور هم بشنیدنی است/ در کدورت هست گفتا قالب بخشودنی است/ باید این کابینه را فرصت فراهم ساختن/ پای به پای این رییس جمهور با هم تاختن/ می‌توان گرد کدورت به دست باد داد/ در ره شیرین کمک به این فرهاد داد.

لاریجانی در پایان دفاعیات نماینده مردم رشت از کابینه دولت یازدهم گفت: با قرائت این اشعار بحث های امروز مجلس شیرین‌تر شد.

توییت بینا

9:20 (۷ روز قبل) ۱

ایران به رتبه هفتم مصرف بنزین در جهان رسید

8:59 (۱ هفته قبل) ۲

پنتاگون: به دنبال درگیری با ایران نیستیم

11:22 (۲ هفته قبل) ۳

امیرعبداللهیان: روزهای خوب⁩ در پیش است

11:48 (۲ هفته قبل) ۴

مجوز ۲۰ هزار پرواز نوروزی صادر شده است

11:47 (۲ هفته قبل) ۵

۱۷۶ نفر فوتی در ۴ روز نخست طرح سفرهای نوروزی

11:40 (۲ هفته قبل) ۶

ورود ایران چک ۲۰۰ هزار تومانی به بازار

16:07 (۲ هفته قبل) ۷

۲ نفر از عاملین اصلی حمله تروریستی حرم شاهچراغ به اعدام محکوم شدند

16:06 (۲ هفته قبل) ۸

مصرف بنزین در کشور به ۱۱۵ میلیون لیتر در روز رسید

10:45 (۲ هفته قبل) ۹

ورود سامانه بارشی جدید از یکشنبه

10:45 (۲ هفته قبل) ۱۰

آغاز رزمایش مشترک دریایی ایران ، چین و روسیه

10:45 (۲ هفته قبل) ۱۱

وزیر بهداشت: واکسن کرونا باید سالی یکبار تزریق شود

15:50 (۲ هفته قبل) ۱۲

۵۳ نفر از چهره‌های سرشناس ممنوع‌المعامله شدند

15:35 (۲ هفته قبل) ۱۳

پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان به هر مسجد از بودجه حذف شد

10:34 (۳ هفته قبل) ۱۴

پرواز موفقیت‌آمیز هواپیمای مسافربری با سوخت هیدروژنی

10:32 (۳ هفته قبل) ۱۵

حداقل ۶ بانک ایرانی مشمول ماده ۱۴۱ و ورشکسته اند

9:06 (۳ سال قبل) ۱۶

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۱۷

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۱۸

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۱۹

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۲۰

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

پربازدیدها

آخرین عناوین