امروز: دوشنبه، ۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۳ Monday, 29 May 2023

“افتخار ایران” آرزومان را خاطره کن!

"افتخار ایران" آرزومان را خاطره کن!

راهی طولانی را طی کرده‌ایم و تا خلق افتخاری ماندگار در تاریخ فوتبال ایران تنها یک قدم باقی مانده است. تنها و تنها یک گام …

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، سه سال و اندی پیش فوتبال ایران، پا در راهی طولانی گذاشت و اسبش را برای رسیدن به قله‌ای به ظاهر دست نیافتنی زین کرد. رکاب این اسب را همان روز به دست مردی سپردیم که می‌گفتند از بهترین‌هاست و بود. حقا که بود.

 

سه سال و اندی پیش، راهی را شروع کردیم که بسیار دشوار بود. آنقدر سخت که بارها از رسیدن به مقصد ناامید شدیم و باز با کورسویی در دوردست امید در ما جان می‌گرفت و از جا برمی‌خاستیم و ادامه دادیم. در میانه راه برخی تاب نیاوردند و راه آمده را برگشتند اما آنها که ماندند، مردانه ماندند و جنگیدند. با سختی‌ها، کمبودها، نداری‌ها و سنگ‌پرانی‌ها مبارزه کردند و راه را به انتها رساندند.

حالا اینجاییم. در یک قدمی فتح رویای‌مان. یک قدم آن طرف‌تر اتفاقی چشم انتظار ماست که فوتبال پیرِ ایران سال‌هاست آرزویش را دارد.

تیم ملی فوتبال ایران، تیم ملیِ ما، آمد و آمد و آمد تا به اینجا رسید: صعود از مرحله گروهی جام‌جهانی فوتبال. البته اتفاقی نیست که آرزوی فوتبال ایران در سطح آن متوقف شود اما همین هدفِ به ظاهر معمولی سال‌ها به بزرگترین آرزوی‌مان تبدیل شده بود و حالا چیزی نمانده که این آرزو به خاطره‌ای بدل شود.

فوتبال در خون مردم ما جاری است. آن قدر در زندگی مردم رخنه کرده که با باختِ غرورانگیزش هم به خیابان می‌آیند و پایکوبی می‌کنند. ایران عادت کرده جشن‌هایش را در خرداد بگیرد؛ فتح سنگر آمریکا در خرداد 77، غلبه بر بحرین و صعود به جام جهانی 2006 در خرداد 84 و پیروزی باورنکردنی بر کره جنوبی و صعود به برزیل 2014 در خرداد 92 تنها گوشه‌ای از خردادهای پرخاطره فوتبال ماست اما امسال می‌خواهیم تیر تابستانی‌مان را خاطره‌دار کنیم.

 

چهارشنبه 4 تیرگان 1393 روزی است که باز هم مردم ایران می‌توانند عطر شادی را در خیابان‌های شهرشان بپاشند. کافی است این قدم آخر را بلندتر و مطمئن‌تر برداریم. این قدم آخرین گام برای رسیدن به نخستین هدف بزرگمان است و صد البته بعد از آن که شاهد موفقیت را در آغوش گرفتیم، می‌رویم برای خلق حماسه‌ای دیگر و پرواز تا بلندترین قله‌ای که تاکنون پای فوتبال ایران به آن رسیده است.

 

چند ساعت دیگر، ایرانِ ما برابر بوسنی قرار می‌گیرد. حریف چهارشنبه ما تیمی است که با هزار امید به نخستین جام‌جهانی تاریخش قدم گذاشته بود اما غرور و بی‌تجربگی راه دیدگانش را بست تا افتخارآفرینی ما را نبیند. سرمربی بوسنی همین چند روز پیش و قبل از آن که فستیوال جام جهانی آغاز شود، گفته بود که جنگ صعود به مرحله بعدی جام، پس از آرژانتین بین تیم او و نیجریه است.

“سوشیچ” حتی ما را به حساب نیاورد اما چهارشنبه در حالی تیمش را برابر ایران به صف‌ می‌کند که بلیت بازگشت به خانه را برای او و تیمش رزرو کرده‌اند. این جا دیگر مجال ارائه آمار و ارقام نیست. همین قدر کافی است که ایران تا به حال قافیه را به بوسنی نباخته است. هر چه بوده برد ما بوده و این بار هم چیزی جز این نخواهد بود.

اکنون زمان افسوس خوردن هم نیست. اگر آن “دو دقیقه کشنده” نبود، “مسی” نبود و سوت داور هم “خاموش” نبود و “بخت با ما یار” بود … دیگر فایده ندارد و اصلا فکر کردن به آنها لزومی ندارد. ایران ما چهارشنبه برنده از زمین بیرون می‌آید؛ همان طور که تاکنون برنده بوده است، صعود یا حذف، هر نتیجه‌ای که چهارشنبه شب رقم بخورد، یک “ایران” به “افتخارآفرینانش” می‌بالد.

 

ایران – بوسنی و هرزگوین، چهارشنبه 4 تیر ماه 1393؛ ساعت 20:30

اینجا ایستگاه آخر نیست اما می‌تواند پایان انتظاری چندین ساله باشد. تیم ملی فوتبال ایران در سومین دیدارش در جام‌جهانی 2014 برزیل باید برابر مردانی از قلب اروپای شرقی، از بازمانده‌های یوگسلاوی صف‌آرایی کنند. مردان بوسنیایی که وداع زودهنگامی از جام داشته‌اند، فقط برای حفظ آبرو می‌جنگند و آنقدر انگیزه دارند که اگر غفلت کنیم، آرزوی‌مان را می‌ربایند و گل یاس تقدیم‌مان می‌کنند.

 

ایران تاکنون در دیدارهایش با بوسنی بازنده نبوده هر چند دو تیم تاکنون دیداری در این سطح مهم، حیاتی و تاریخی با هم نداشته‌اند. یک 90 دقیقه دیگر هم با تیم ملی ایران همراهیم، 90 دقیقه‌ای که می‌تواند آخرین دقایق حضورمان در برزیل 2014 نباشد. صعود به یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی، انتهای آرزوی ایرانیان نیست اما شروعی بر پرواز شاهین فوتبال ایران در آسمان موفقیت و مجالی برای جهش این یوزپلنگ آسیایی برای فتح بلندترین قله‌های دست‌یافتنی است؛ همه منتظریم و امیدوار که چند ساعت دیگر، این آرزو به خاطره‌ای تعریف کردنی و شیرین تبدیل شود.

علیرضا حقیقی، دانیل داوری، رحمان احمدی، سیدجلال حسینی، پژمان منتظری، امیرحسین صادقی، هاشم بیگ‌زاده، مهرداد پولادی، حسین ماهینی، خسرو حیدری، مهرداد بیت‌آشور، رضا حقیقی، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، اشکان دژآگه، احسان حاج‌صفی، رضا قوچان‌نژاد، محمدرضا خانزاده، مسعود شجاعی، کریم انصاری‌فرد، قاسم حدادی‌فر، احمد آل‌نعمه و بختیار رحمانی. این نام‌ها را به خاطر بسپارید، تاریخ از آنها به نیکی یاد خواهد کرد.

 

تیم ملی ایران برای صعود به مرحله بعدی علاوه بر این که باید برابر بوسنی به برتری دست یابد، باید منتظر شکست نیجریه برابر آرژانتین هم باشد.

 

برنامه دیدارهای گروه F در دو سوم

 

چهارشنبه 4 تیر ماه 1393؛ ساعت 20:30 و به صورت همزمان

 

ایران – بوسنی و هرزگوین

آرژانتین – نیجریه

 

جدول گروه F

 

1 – آرژانتین 6 امتیاز

2 – نیجریه 4 امتیاز (تفاضل 1+)

3 – ایران 1 امتیاز (تفاضل 1-)

4 – بوسنی و هرزگوین صفر امتیاز

 

انتهای پیام

توییت بینا

15:12 (۲۰ ساعت قبل) ۱

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۲ روز قبل) ۲

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۲ روز قبل) ۳

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۲ روز قبل) ۴

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۲ روز قبل) ۵

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۲ روز قبل) ۶

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ هفته قبل) ۷

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ هفته قبل) ۸

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۲ هفته قبل) ۹

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۲ هفته قبل) ۱۰

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۲ هفته قبل) ۱۱

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۲ هفته قبل) ۱۲

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۲ هفته قبل) ۱۳

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

10:10 (۲ هفته قبل) ۱۴

وزنه برداری ایران بر بام قاره کهن

9:28 (۳ هفته قبل) ۱۵

ضوابط مالی ثبت‌ نام مدارس اعلام شد

14:27 (۴ هفته قبل) ۱۶

دستورالعمل اجرایی تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند ابلاغ شد

9:55 (۴ هفته قبل) ۱۷

جمعی از معلمان و فرهنگیان با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند

9:55 (۴ هفته قبل) ۱۸

آغاز پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری از ۱۳ اردیبهشت

9:54 (۴ هفته قبل) ۱۹

قطعی برق سرور پیام‌رسان‌های داخلی رفع شد

9:42 (۴ هفته قبل) ۲۰

جاعلان اسکناس در تهران دستگیر شدند

پربازدیدها

آخرین عناوین