امروز: یکشنبه، ۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۶:۳۱ Sunday, 25 September 2022

المعلم: درگیری‌های لبنان و انفجار دمشق پیامد توافق محرمانه دوحه است

المعلم: درگیری‌های لبنان و انفجار دمشق پیامد توافق محرمانه دوحه

وزیر امور خارجه سوریه در کنفرانسی مطبوعاتی پیامدهای نشست اخیر به اصطلاح دوستان سوریه در دوحه را بسیار خطرناک ارزیابی کرد و درگیری‌های لبنان و انفجار روز یکشنبه دمشق را از نتایج این نشست دانست.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از  ” ایسنا ” ، به نقل از تلویزیون سوریه، ولید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه در کنفرانس مطبوعاتی در دمشق گفت: متاسفانه شاهد این هستیم که پس از پیروزی‌های ارتش در القصیر و دیگر مناطق سوریه توطئه‌ها علیه ملت و دولت سوریه افزایش یافته و حامیان تروریسم از ایجاد توازن نظامی در سوریه سخن می‌گویند.

 

وی ادامه داد: ما به القصیر همانند دیگر شهرهای سوریه نگاه می‌کردیم و برای آزادی آن از دست تروریست‌ها عمل کردیم. اما پس از بیرون راندن شبه نظامیان از آن به اهمیت استراتژیک این شهر پی بردیم چرا که واکنش‌های زیادی در بین حامیان تروریسم داشت.

 

ولید المعلم گفت: پس از پیروزی‌هایی که در القصیر به دست آمد فرانسه و پس از آن آمریکا وارد صحنه شدند و از دادن کمک‌های نظامی به مخالفان سخن گفتند و برای نیل به اهداف خود سلاح‌های شیمیایی را دستاویز قرار دادند.

 

وزیر خارجه سوریه ادامه داد: ما هیچگاه نگفته‌ایم که سلاح شیمیایی در اختیار داریم یا نه اما تحقیقات و مدارکی که از سوی برخی کشورها در این باره ارائه می‌شود کاملا مغرض و اشتباه است و اگر با آنها استناد شود می‌توان مدعی شد که در هر کشور دیگری از این سلاح‌ها استفاده می‌شود.

 

معلم گفت: اخیرا در قاهره نیز کنفرانسی با حضور محمد مرسی،‌ رئیس جمهوری مصر و شیوخ فتنه به ریاست یوسف القرضاوی، رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین برگزار شد و در آن از قطع رابطه مصر با سوریه و اعزام نیرو برای جنگ علیه دولت و ملت سوریه سخن به میان آمد و با این کار مرسی نیز به صف مخالفان ملت سوریه پیوسته است.

 

وزیر خارجه سوریه با اشاره به کنفرانس ژنو نیز گفت: ما همچنان مصمم هستیم که در کنفرانس ژنو 2 شرکت کنیم و امید داریم که این کنفرانس به توقف خشونت‌ها و تروریسم بینجامد.

 

وی گفت: سوریه در قبال نیت کشورهای غربی برای شرکت در این کنفرانس کاملا تردید دارد اما تنها برای پاسخ دادن به خواست ملت خود و نیز سنجیدن میزان توانایی جامعه جهانی در عمل به وعده‌های خود و توقف خشونت‌های سوریه در این نشست شرکت می‌کند.

 

وزیر خارجه سوریه اطمینان داد که دمشق برای تحویل دادن قدرت به هیچ طرف یا گروهی در ژنو2 شرکت نمی‌کند بلکه تنها خواستار مشارکت همگان در سرنوشت این کشور است.

 

وی عنوان داشت: کشورهای غربی و محور عربی – ترکی با سخن گفتن در خصوص ایجاد توازن نظامی میان ارتش و شورشیان می‌خواهند تا سوریه را مجبور کنند تا در نشست ژنو 2 امتیاز دهی کند اما هیچ گاه این امر محقق نخواهد شد.

 

معلم ادامه داد: تمام شواهد و گزارش‌ها نشان می‌دهد که جبهه تروریستی النصرة بر بیشتر مناطق تحت کنترل مخالفان سیطره دارد و حتی یگان‌هایی از ارتش آزاد نیز به آنها پیوسته‌اند. به همین دلیل ما از کشورهای حامی تروریست‌ها می‌خواهیم تا از دادن تجهیزات نظامی به شبه نظامیان مخالف پرهیز کنند.

 

وی گفت: آنچه که در دوحه رخ داد و تصمیمات محرمانه‌ای که در این نشست گرفته شد بسیار خطرناک خواهد بود و ما از کشورهای شرکت کننده می‌خواهیم تا چشمان خود را باز کنند و به مخالفان کمک نکنند چرا که این کمک‌ها در نهایت به دست النصرة خواهد رسید و ما عملا اولین پیام‌های توافق دوحه را در شهر صیدا لبنان که اکنون شاهد درگیری‌ است و نیز انفجار روز یکشنبه دمشق شاهد بودیم.

 

وزیر امور خارجه سوریه با تاکید بر اینکه دمشق هیچ طرح خارجی و یا پیشنهادی که از سوی خارجی‌ها به سوریه دیکته شود را نخواهد پذیرفت گفت: به آنهایی که با نیت انتقال قدرت می‌خواهند به ژنو بیایند می‌گویند که این زحمت را به خود ندهند.

 

وی گفت: در نشست دوحه از لبنان و عراق خواسته شد تا مرزهای خود را با سوریه تحت کنترل کامل بگیرند در حالی که همچنین درخواستی از ترکیه و اردن که به گذرگاهی برای عبور سلاح و تروریست‌ها تبدیل شده، نشده است. ما از ابتدا نیز هشدار داده بودیم که پیامدهای بحران سوریه برای کشورهای مجاور از جمله لبنان بسیار خطرناک خواهد بود.

 

ولید المعلم ادامه داد: آنچه در سوریه رخ می‌دهد و نبرد ارتش با تروریست‌ها در واقع دفاع از لبنان، اردن، ترکیه و دیگر کشورهای همسایه نیز هست چرا که تشکیل “دولت اسلامی” توسط القاعده در سوریه یقینا منحصر به مرزهای سوریه باقی نخواهد ماند و پیامدهای این امر دیگر کشورها از جمله اردن را نیز درگیر خواهد کرد.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید