امروز: جمعه، ۱۵ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۸ Friday, 7 October 2022

اوباما از شهروندان ايران گفت،اما از نقش آمريکا در قتل عام مردم چيزي نگفت

اوباما از ده‌ها هزار شهروند ايراني گفت،اما از نقش آمريکا در قتل عام مردم بي‌گناه چيزي نگفت

ريس‌جمهور آمريکا ديروز از يک تريبون بين‌المللي به کشتار هزاران ايراني در اثر کاربرد سلاح شيميايي اشاره کرد ولي نگفت که چه کساني مقدمات استفاده از اين سلاح‌هاي مرگبار را فراهم کردند.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز : “ما معتقدیم جامعه بین‌الملل به عنوان نقطه شروع باید استفاده از تسلیحات شیمیایی را ممنوع کند. ممنوعیت استفاده از تسلیحات شیمیایی حتی در جنگ‌ها، مورد قبول 98 درصد بشریت است. خاطرات وحشتناک نظامیانی که در خندقهای جنگی خفه می‌شدند، سبب تقویت این نگرش شده است و همچنان خاطره یهودیانی که در اتاقهای گاز کشتار شدند و دهها هزار ایرانی که هدف این تسلیحات قرار گرفتند”. اين‌ها بخشي از سخنان رييس‌جمهور آمريکا در مجمع عمومي سازمان ملل درباره منع استفاده از سلاح‌هاي شيميايي بود.
1569686_139

رئيس‌جمهور آمريکا در حالي از منع گسترش سلاح‌هاي شيميايي و کشتار ده‌ها هزار ايراني در حملات شيميايي صدام سخن به ميان آورد که نگفت بر اساس اسنادي که سازمان‌هاي امنيتي آمريکايي اخيرا منتشر کرده‌اند، اين کشور کمک شاياني به رژيم صدام در حملات شيميايي عليه ده‌ها هزار شهروند ايراني کرده و هيچ مسئوليتي را نمي‌پذيرد.

اسناد و مدارکي که به تازگي سازمان سيا CIA، منتشر کرده است پرده از نقش بي‌بديل آمريکا در کمک به صدام براي حمله شيميايي عليه مردم ايران برداشته است.

اما با اين وجود، اوباما باز هم مسئوليت و دخالت آمريکا در حمله شيميايي عليه ايران را ناديده مي‌گيرد.

آمريکا همدست صدام در کشتار ده‌ها هزار ايراني بي گناه

به گزارش BBC به نقل از فارن‌پاليسي؛ ایالات متحده در جریان جنگ ایران و عراق با اطلاع از این که رژيم عراق از سلاح‌های شیمیایی استفاده خواهد کرد، کمک‌های اطلاعاتی در اختیار عراق گذاشته بود.

فارین پالیسی می‌گوید این گزارش خود را با استفاده اسناد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، که به تازگی از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده‌اند، تنظیم کرده است.
1569690_840

بنابر گزارش فارن‌پالیسی آمریکا از روی تصاویر ماهواره‌ای متوجه شد که ایران در آستانه به دست آوردن پیروزی‌هایی استراتژیک است و به دنبال آن موقعیت نیروهای ایرانی را به عراق اطلاع داد.

فارین پالیسی می‌گوید ایالات‌متحده کاملا از این موضوع که صدام احتمالا از تسلیحات شیمیایی علیه ایرانی‌ها استفاده خواهد کرد آگاه بوده است.
1569751_728

خودمان می‌دانستیم’

آمریکا در جریان جنگ ایران و عراق کمک‌های نظامی و اطلاعاتی در اختیار صدام گذاشته بود، اما مقام‌های آمریکایی می‌گویند نمی‌دانستند که ارتش عراق ممکن است از سلاح‌های شیمیایی استفاده کند.

سرهنگ ریک فرانکونا، وابسته نظامی آمریکا در بغداد در مقطع حملات شیمیایی، به فاری‌ن‌پالیسی می‌گوید: “عراقی‌ها به ما هرگز نگفتند قصد دارند از گاز اعصاب استفاده کنند. لازم نبود که بگویند، ما خودمان می‌دانستیم.”
1569752_481

صدام در جریان تهاجم هشت ساله‌اش به ایران چند بار از سلاح‌های شیمیایی علیه نظامیان و غیرنظامیان استفاده کرد که تنها در هریک از حملات به سردشت و حلبچه، هزاران نفر کشته شدند.
1569771_422

فارین‌پالیسی می‌گوید کمک‌های اطلاعاتی به عراق، که در حملات شیمیایی استفاده شده، برای این بوده که ایران عقب رانده شده، ناچار به مذاکره بازگردد و سیاست دولت ریگان برای تضمین پیروزی عراق تحقق یابد.

ايران شواهد قانع‌کننده‌اي نخواهد يافت، پس مي‌توانيم به آن‌ها حمله شيميايي کنيم

در اسنادی که فارین‌پالیسی به آنها استناد می‌کند گفته شده ارزیابی سیا این بوده که ایران شواهد قانع‌کننده‌ای درباره کاربرد سلاح‌های شیمیایی نخواهد یافت و همچنین اشاره شده بوده که استفاده شوروی سابق از تسلیحات شیمیایی در افغانستان عکس‌العمل خاصی در پی نداشته و به همین دلیل می‌توان از این سلاح‌ها علیه ایران استفاده کرد.
1569688_510

فروش عامل سياه‌ زخم به رژيم صدام

به گزارش نيويورک‌تايمز، شرکت آمريکايي “”American Type Culture يکي از بزرگ‌ترين تامين‌کننده‌هاي مواد شيميايي صدام در هشت سال دفاع مقدس بود. اين شرکت يک بار در سال 1986، مجموعه‌ای از عوامل بیماری‌زا شامل سه‌گونه سیاه‌زخم، ۵ نوع سم بوتولینیوم و سه‌گونه بروسلا به دانشگاه بغداد فروخت.

درخواست عراق برای این عوامل بیماری‌زا بار دیگر در ۱۹۸۸ به دلیل خصومت دو طرف با ایران پذیرفته شد و این‌بار 11 گونه از این عوامل از جمله 4 نوع سیاه‌زخم به این کشور ارسال شد. نهایتاً در ۱۹۸۹ آمریکا فروش سیاه‌زخم و عوامل بیماری‌زای دیگر را به چند کشور ممنوع کرد.
1569689_600

حال اين سوال پيش مي‌آيد چطور کشوري که مواد شمييايي بسيار مهلکي مانند عمال سياه‌زخم مستقيما به دشمن ايران فروخته چرا از پذيرفتن مسئوليت شانه خالي مي‌کند؟

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید