امروز: جمعه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۵۴ Friday, 12 April 2024

اکوتوریسم و تاثیر آن بر اقتصاد آذربایجان غربی

گزارش اقتصادی – به قلم سردبیر : طبیعت گردی در حال حاضر بخشی از کل توریسم را بخود اختصاص داده و این بخش از صنعت توریسم از نرخ رشد بسیار بالایی برخوردار است و با توجه به وسعت استان آذربایجان‌غربی و تنوع گونه‌ها امکان پذیر و سودآور خواهد بود. گردشگری...

گزارش اقتصادی – به قلم سردبیر : طبیعت گردی در حال حاضر بخشی از کل توریسم را بخود اختصاص داده و این بخش از صنعت توریسم از نرخ رشد بسیار بالایی برخوردار است و با توجه به وسعت استان آذربایجان‌غربی و تنوع گونه‌ها امکان پذیر و سودآور خواهد بود.

گردشگری را بسته به هدف گردشگر، به انواع مختلفی طبقه‌بندی کرده‌اند که یکی از آنها، اکوتوریسم یا گردشگری طبیعت است و صنعت گردشگری به شکل چشمگیری بر نرخ اشتغال، درآمد ملی، مصرف و سرمایه گذاری اثرات مثبت دارد.
مدیریت اکوتوریسم، بسیار جامع تر و ضروری تر از پیش می ‌نمایاند تا علاوه بر حفظ جنگلها و مراتعی که ازنظر گونه‌های گیاهی یکی از فلورهای غنی جهان با گیاهان آندومیک و ذخایر ژنتیکی بالا است، به شناسایی زیبایی‌های این خطه به جهانیان و تولید درآمد ملی و ارزآوری مناسب و ساماندهی اقتصادی کشور یاری بخشد.
آذربايجان غربي به دليل قدمت تاريخي، برخورداري از جاذبه هاي منحصر به فرد گردشگري و داشتن مردماني خونگرم و مهمان نواز، جايگاه خاصي در صنعت گردشگري دارد و عامل نجات آذربايجان غربي در شرايط كنوني كه وضعيت صنعت و اقتصاد استان مطلوب نيست، جذب گردشگر و سرمايه گذاري در حوزه توريسم و اکوتوریسم است.
این استان بدليل هم مرزي با كشورهاي ارمنستان، آذربايجان، تركيه و عراق موقعيت بسيار فوق العاده ای در منطقه دارد. ترانزيت كالا ، جذب توريسم و توسعه مبادلات اقتصادي مي تواند آذربايجان غربي را به يك منطقه استراتژيك تبديل كند.
استان آذربایجان غربی از ظرفیت ها، توانمندی ها و قابلیت های فوق العاده ای در حوزه تاریخی و گردشگری برخوردار است که تمامی آنها با تلاش دستگاه های اجرایی مهیا می شود. تنوع اقوام از جمله توانمندی های استان است که باید از این ظرفیت نیز بیش از دیگر استانها برای توسعه گردشگری بهره مند شد.
از سوی دیگر، با طبيعت خدادادي بسيار ديدني و بكر و ساير جاذبه هاي گردشگري موجود در آذربايجان غربي به نظر مي رسد بايد استراتژي همه دستگاهها جذب گردشگر باشد با تحقق اين دو مهم سطح زندگي مردم تغيير خواهد كرد.
امنيت محيطي از عوامل جذب گردشگر است و در سال هاي گذشته فعاليت هاي خوبي در اين زمينه انجام شده است و كوشيده شده تا فضاي ذهني كشور نسبت به اروميه و آذربايجان غربي تغيير كند. از جمله اقدامات مي توان به برگزاري همايش ها و مسابقات كشوري و بين المللي اشاره كرد كه براي جذب گردشگر حركت مثبتي است.
این در حالی است که اگر قابلیت گردشگری سدهای آذربایجان غربی در خدمت ارائه سرویس های گردشگری به توریست های هم استانی و میهمان از سایر استانها قرار بگیرد می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و آمارها نشان می دهد که در این حوزه نیز رشد قابل توجهی حاصل شده است.
داشتن زمينه هاي فرهنگي و ‌تاريخي باعث شده تا بتوان درباره گردشگري استان فضاسازي خوبي كرد. فرهنگ اجتماعي و نحوه برخورد با خارجي ها در اين ميان از اهميت خاصي برخوردار است.
این در حالی است که به گفته اقتصاددانان، صنعت گردشگری در حال حاضر دومین صنعت پول‌ساز دنیا است و صنعت گردشگری در 15 الی 20 سال آینده خواهد توانست جای صنعت خودروسازی را در صنایع پر در آمد جهان کسب کند.
طبیعت گردی در حال حاضر بخشی از کل توریسم را بخود اختصاص داده، و این بخش از صنعت توریسم از نرخ رشد بسیار بالایی برخوردار است و باتوجه به وسعت استان آذربایجان‌غربی و تنوع گونه‌ها امکان پذیر و سودآور خواهدبود.
استان آذربایجان‌غربی در بحث اکوتوریسم و طبیعت‌گردی قابلیت‌های زیادی دارد به عنوان مثال در بحث رودخانه‌ها و حوزه‌های آبریز تنها استانی است که رودها و سرشاخه‌های حوزه‌های آبریز دریای خزر، دریاچه ارومیه و خلیج فارس در این استان جریان دارد.
از سوی دیگر آذربایجان‌غربی هم از لحاظ سرسبزی و درختان و طبیعت زیبایش و هم از حیث رودها، تالابها و زیستگاههای طبیعی نمونه استثنایی برای بررسی‌های اکوتوریسم و فعالیت در این زمینه است.
حدود 500 روستا دارای قابلیتهای پذیرش گردشگر از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شناسایی شده است و روستاهای آذربایجان غربی در کنار مناطق سرسبز و طبیعتی زیبا و دارای چشم اندازهای زیبا و دلربا قرار دارند و معمولآ روستائیان ما طبق سنت دیرینه خود در خانه هایشان دارای اتاقی بنام اتاق مهمان هستند که بهترین اتاق خانه است و می شود از این قابلیت با اندکی توجه و ایجاد امکانات مختصر در جهت جذب و ارائه خدمات به گردشگران و طبیعت گردان سود جست.
کارشناسان اقتصادی و گردشگری وجود خانه باغهای مردم استان آذربایجان غربی را نیز در مقوله توسعه گردشگری مفید ارزیابی می کنند و معتقدند که با برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای سروسامان دادن به وضعیت ظاهری آنها می توان بستری مناسب و مفید هم برای گردشگران و هم اقتصاد گردشگران فراهم آورد.
عشایر کوچ نشین استان نیز از مزیتهای توریستی منطقه است وای متاسانه برخی از سیاستگزاریها برای یکجا نشین کردن این گروه از مردم می تواند در بحث جذب توریست تاثیر منفی بگذارد. این در حالی است که زندگی عشایری و فرهنگ کوچ نشینی به عنوان بخشی از میراث فرهنگی و پتانسیل گردشگری آذربایجان غربی است که می توان با توجه و برنامه ریزی صحیح و حساب شده از این امتیاز فرهنگی و طبیعی می‌توان در جهت توانمندسازی اقتصادی این بخش بهره برد.
پر واضح است که توسعه گردشگری و جذب توریست تنها به دوش سازمانهای جهانگردی و گردشگری و سازمان حفاظت از محیط زیست نخواهدبود که مدیریت سایر بخشها شامل صنایع، معادن، راه و ساختمان، آموزش و پرورش، بخشهای فرهنگی، رسانه ها و صداوسیما را در یک حرکت جامع و عزم ملی می طلبد.

توییت بینا

10:34 (۶ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۶ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۶ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۶ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۰ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۰ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۰ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۰ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۰ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۱ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۱ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۱ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۱ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۱ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۱ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱۱ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱۱ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۱ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین