امروز: جمعه، ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۳:۲۹ Friday, 1 December 2023

ایران در فهرست سیاه اندونزی قرار گرفت

ایران در فهرست سیاه اندونزی قرار گرفت

 سفیر اندونزی در تهران از قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه اندونزی خبر داد. به گفته‌ی‌ وی، قانون جدید صدور روادید برای ایرانیان که محدودیت‌های تازه‌ای را برای سفر به اندونزی اعمال می‌کند از ۲۹ مرداد به اجرا درخواهد آمد.

به گزارش سايت تحليلي و خبري بينانيوز، دیان ویرنجوریت، سفیر اندونزی در تهران در گفت‌‌وگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که اندونزی قوانین سخت‌گیرانه‌تری را برای سفر ایرانیان به این کشور اعمال می‌کند.

به گفته‌ی سفیر اندونزی، این تصمیم در پی آن اتخاذ شد که سفر شهروندان ایرانی به اندونزی به دلیل شرایط آسان آن، مشکلاتی را برای دولت اندونزی پدید آورد.

۴۷ ایرانی در اندونزی به اعدام محکوم شده‌اند

دیان ویرنجوریت با اعلام این خبر که اندونزی تصمیم گرفته ایران را در فهرست سیاه قرار دهد به ایسنا گفت: «الان حدود ۵ هزار ایرانی در اندونزی در مکان‌هایی شبه زندان نگهداری می‌شوند. ۴۰۰ نفر در زندان هستند و ۴۷ نفر هم به خاطر حمل مواد مخدر محکوم به اعدام شده‌اند. این تعداد کمی نیست و ما دوست نداریم مردم کشوری به جای گردشگری برای ما تولید مشکل کنند. متاسفانه ایران چهارمین کشور در لیست سیاه اندونزی بعد از افغانستان، پاکستان و سریلانکا به خاطر مسایل پیش آمده است.»

قرار گرفتن ایران در لیست سیاه اندونزی به معنای دشوارترشدن شرایط سفر شهروندان ایران به این کشور است. گفتنی است، ایرانیان می‌توانستند تا پیش از این، روادید ورود به خاک اندونزی را در فرودگاه‌های این کشور دریافت کنند، اما دولت اندونزی به تازگی با تصویب قانونی جدید از شهروندان ایرانی می‌خواهد برای دریافت روادید به سفارت اندونزی در تهران مراجعه کنند.

گفته می‌شود قانون جدید به درخواست استرالیا و با هدف جلوگیری از “قاچاق انسان و کشته‌شدن پناهجویان” تصویب شده است. قانون تازه‌ی صدور ویزا برای ایرانیان قرار است از تاریخ ۲۰ ماه اوت سال جاری میلادی (۲۹ مرداد ماه) اجرایی شود.

سفیر اندونزی در تهران با اشاره به این نکته که برخی از ایرانیان از شرایط ورود آسان به اندونزی برای مهاجرت غیرقانونی به استرالیا سوءاستفاده می‌کنند، گفت که از هر ۱۰ ایرانی که به اندونزی سفر می کند، پنج نفر آن‌ها دیگر به ایران باز نمی‌گردند.

پیش از این خبرهایی مبنی بر خواست دولت استرالیا از مقام‌های کشور اندونزی مبنی بر اعمال محدودیت برای سفر ایرانی‌ها به این کشور منتشر شده بود. ماریتا هادی، سخنگوی دفتر مهاجرت اندونزی پیش‌تر اعلام کرده بود که بسیاری از ایرانیان از تسهیلات دریافت روادید در فرودگاه‌های اندونزی سوء استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به بخشنامه جدیدی که مجوز صدور روادید برای ایرانیان در فرودگاه‌های اندونزی را لغو می‌کند، گفته بود، قصد این افراد گردش در اندونزی نیست، بلکه آن‌ها از سفر خود به این کشور برای هموار کردن مسیر پناهندگی به استرالیا یا قاچاق مواد مخدر سوءاستفاده می‌کنند.

ارتکاب به جرم به دلیل شرایط نامناسب مالی

دیان ویرنجوریت، سفیر اندونزی در تهران نیز با تایید این خبر در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران ابراز داشت: « تعدادی از این افراد که از طبقه پایین اجتماعی و فاقد پول کافی هستند، وقتی از مسیر غیرقانونی اقدام می‌کنند، احتمال این‌ که با مشکلاتی از جمله بی‌پولی مواجه شوند زیاد است و ممکن است افراد سودجو و فاسد در جزایر از آن‌ها برای انجام کارهای خلاف استفاده کنند؛ چراکه به این شکل آن‌ها می‌توانند پول لازم برای عبور از اندونزی را به دست آورند؛ بنابراین آن‌ها علاوه بر ورود غیرقانونی به اندونزی، ممکن است دست به کارهای خلاف دیگر هم بزنند و این مشکلات مضاعفی را برای کشور ما ایجاد می‌کند.»

سفیر اندونزی در این گفت وگو تاکید کرده است که چنانچه پس از انجام تحقیقات مشخص شود که جرم افرادی که غیرقانونی به اندونزی سفر کرده‌اند، تنها محدود به همین مورد می‌شود به ایران بازگردانده می‌شوند، اما در صورت ارتکاب به جرایم دیگر این افراد محاکمه و مجازات خواهند شد.

توییت بینا

10:34 (۱ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۱ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۱ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۱ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۵ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۵ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۵ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۶ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۶ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۶ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۶ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۶ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۶ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۶ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین