امروز: شنبه، ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۲ Saturday, 16 October 2021

باید بهانه را از دشمنان بگیریم/در تاکتیک می‌توان به دنبال برد – برد بود

باید بهانه را از دشمنان بگیریم/در تاکتیک می‌توان به دنبال برد - برد بود

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران گفت: در اصول نمی‌توان به دنبال برد – برد بود اما در تاکتیک می‌شود.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، وی که در اجلاس دبیران استانهای سراسر کشور حزب موتلفه اسلامی سخن می گفت در ابتدا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم حاج حبیب الله عسگر اولادی با اشاره به مذاکرات با گروه 1+5 اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران علیرغم فشارها، مخالفت‌ها و دشمنی دشمنان در طول 35 سال گذشته تبدیل به قدرت برتر منطقه شده است.

 

وی افزود: دشمنان انقلاب اسلامی هر روز به بهانه‌های مختلف به دنبال ضربه به نظام بوده و فکر می‌کردند با اعمال تحریم‌های سخت می‌توانند جمهوری اسلامی را فلج کنند در صورتی که امروز ایران قدرت در منطقه و جهان است.

 

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه هدف تحریم‌ها را مقابله با کل نظام مقدس جمهوری اسلامی و بهانه تحریم‌ها را موضوع هسته ای عنوان کرد و بیان کرد: دشمنان همواره در طول سال‌ها به دنبال بهانه برای برخورد با جمهوری اسلامی بوده‌اند، و امروز موضوع هسته‌ای را بهانه خود قرار داده‌اند و این وظیفه ماست که بهانه را از دست آنها بگیریم.

 

عراقچی در ادامه گفت: ما باید هوشیار باشیم که هر ترفندی دشمن می‌زند با آن مقابله کنیم. آنها با تمسک به این بهانه که ایران به دنبال بمب هسته‌ای است برخی کشورها را در تحریم‌ها با خود همراه کرده‌اند.

 

وی افزود: هم بر اساس آموزه‌های اسلام و فتوای مقام معظم رهبری و هم بنا بر محاسبات راهبردی، ما به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم و هیچگاه هم نخواهیم بود.

 

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران تاکید کرد: انرژی صلح آمیز هسته‌ای و موضوع مذاکرات یک موضوع ملی و متعلق به مجموعه نظام است نه فقط دولت.

 

عراقچی تصریح کرد. ما به دنبال بازی برد- برد با غربی‌ها هستیم البته در اصول نمی‌توان به دنبال برد – برد بود اما در تاکتیک می‌شود. ما در این بازی برد – برد هیچ امتیازی نداده و نخواهیم داد. آنچه ما می‌پذیریم تنها انجام برخی اقدامات اعتمادساز است و اینکه ابهامات را پاسخ دهیم تا این که اطمینان حاصل شود برنامه نظامی هسته‌ای در کار نیست.

 

وی ادامه داد: برای ما اینکه برنامه صلح آمیز از جمله غنی سازی داشه باشیم و تحریم نباشیم برد بوده و برای آنها اگر اطمینان حاصل شود که سلاح هسته‌ای در کار نیست، برد است.

 

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه اظهار داشت: شاید بتوان اینگونه گفت که امتیازی که ما به آنها می‌دهیم این است که بمب هسته‌ای نداشته باشیم که این در حقیقت هیچ امتیازی نیست چرا که هیچگاه دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم.

 

عراقچی در ادامه گفت: آنچه ما در مذاکرات به دنبال آن هستیم این است که برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود از جمله غنی سازی را تثبیت نموده و همچنین بهانه جویی برای اعمال فشارهای بیشتر بر ایران را از آنها بگیریم.

 

وی تاکید کرد: مذاکرات با غربی‌ها نه شکست خورده و نه بن بست رسیده است. مذاکرات ادامه دارد اگرچه هنوز به پیشرفت ملموسی نرسیده ایم که البته غیرطبیعی نیست.

 

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در پاسخ به این سوال که موضوع تحریم‌ها به مذاکرات گره نخورد گفت: اینکه مقابله با تحریم‌ها به مذاکرات گره نخورد اصلی کاملا صحیح است که دولت باید در پی آن باشد. همانطور که مقام معظم رهبری هم تدبیر فرموده اند اقتصاد کشور باید اقتصاد مقاومتی باشد تا هیچ عامل خارجی از جمله تحریم هیچگاه نتواند بر آن کوچکتری تاثیری داشته باشد. با این حال مسلم است که اگر دیپلمات‌ها قادر باشند از طریق مذاکره تحریم‌ها یا بخشی از آنها را بردارند باید این کار را انجام دهند ولی در کل راه حل نهایی آن است که اقتصاد به درجه‌ای از مقاومت برسد که اصولا کسی نتواند آن را تحریم نماید.

 

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه گفت: در طول 11 سال گذشته دعوای ما و غربی‌ها از موضوع هسته‌ای به یک جنگ اراده‌ها تبدیل شد و هر طرف می‌خواست اراده خود را غالب کند.

 

وی افزود: توافق ژنو یک توافق مقدماتی برای آماده سازی فضای مذاکره بود. این توافق حق غنی سازی ما را می پذیرد و تضمین داده که در هر توافق نهایی هم غنی سازی ایران ادامه خواهد داشت.

 

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران تاکید کرد: واقعیت صحنه ژنو و توافق آن به نفع جمهوری اسلامی شد. خط قرمز آمریکایی‌ها این بود که غنی سازی به صفر برسد اما می بینیم آنها از خط قرمز خود عبور کردند اما ما از هیچ یک از خطوط قرمز خود نگذشته‌ایم.

 

عراقچی تصریح کرد: ما “حق” غنی سازی را از غربی‌ها یا هیچ کس دیگر نمی‌خواهیم چرا که این حق برای ما وجود دارد. ما هم براساس ان پی تی و هم اصولا به عنوان حق ذاتی خود دارای حق غنی سازی هستیم؛ چه کسی آن را به رسمیت بشناسد چه نشناسد. آنچه ما از آنها می‌خواستیم این بوده و هست که به اجرای حق ما احترام بگذارند.

 

وی ادامه داد: نیازهای ما همواره در اولویت است و ما هیچگاه بر سر نیازها معامله نمی کنیم. امروز جمهوری اسلامی ایران فناوری و تاسیسات لازم برای از ابتدا تا انتهای چرخه سوخت هسته‌ای را در اختیار دارد و به همین دلیل در مذاکرات دست ما پر است. اگر مذاکرات تا 30 تیر به نتیجه نرسد کار سخت‌تر می‌شود؛ هرچند می‌شود شش ماه دیگر مذاکرات را ادامه داد. به اعتقاد من طولانی شدن مذاکرات به نفع نیروهای خارجی مخالف توافق ژنو است که در پی ایجاد تنش در منطقه هستند و می خواهند این توافق به سرانجام نرسد.

 

وی در پایان تاکید کرد: در مذاکرات هسته ای اجازه نداده‌ایم که هیچ موضوعی به غیر از هسته‌ای وارد شود.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید