امروز: سه شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۰۹ Tuesday, 26 September 2023

باید بهانه را از دشمنان بگیریم/در تاکتیک می‌توان به دنبال برد – برد بود

باید بهانه را از دشمنان بگیریم/در تاکتیک می‌توان به دنبال برد - برد بود

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران گفت: در اصول نمی‌توان به دنبال برد – برد بود اما در تاکتیک می‌شود.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، وی که در اجلاس دبیران استانهای سراسر کشور حزب موتلفه اسلامی سخن می گفت در ابتدا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم حاج حبیب الله عسگر اولادی با اشاره به مذاکرات با گروه 1+5 اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران علیرغم فشارها، مخالفت‌ها و دشمنی دشمنان در طول 35 سال گذشته تبدیل به قدرت برتر منطقه شده است.

 

وی افزود: دشمنان انقلاب اسلامی هر روز به بهانه‌های مختلف به دنبال ضربه به نظام بوده و فکر می‌کردند با اعمال تحریم‌های سخت می‌توانند جمهوری اسلامی را فلج کنند در صورتی که امروز ایران قدرت در منطقه و جهان است.

 

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه هدف تحریم‌ها را مقابله با کل نظام مقدس جمهوری اسلامی و بهانه تحریم‌ها را موضوع هسته ای عنوان کرد و بیان کرد: دشمنان همواره در طول سال‌ها به دنبال بهانه برای برخورد با جمهوری اسلامی بوده‌اند، و امروز موضوع هسته‌ای را بهانه خود قرار داده‌اند و این وظیفه ماست که بهانه را از دست آنها بگیریم.

 

عراقچی در ادامه گفت: ما باید هوشیار باشیم که هر ترفندی دشمن می‌زند با آن مقابله کنیم. آنها با تمسک به این بهانه که ایران به دنبال بمب هسته‌ای است برخی کشورها را در تحریم‌ها با خود همراه کرده‌اند.

 

وی افزود: هم بر اساس آموزه‌های اسلام و فتوای مقام معظم رهبری و هم بنا بر محاسبات راهبردی، ما به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم و هیچگاه هم نخواهیم بود.

 

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران تاکید کرد: انرژی صلح آمیز هسته‌ای و موضوع مذاکرات یک موضوع ملی و متعلق به مجموعه نظام است نه فقط دولت.

 

عراقچی تصریح کرد. ما به دنبال بازی برد- برد با غربی‌ها هستیم البته در اصول نمی‌توان به دنبال برد – برد بود اما در تاکتیک می‌شود. ما در این بازی برد – برد هیچ امتیازی نداده و نخواهیم داد. آنچه ما می‌پذیریم تنها انجام برخی اقدامات اعتمادساز است و اینکه ابهامات را پاسخ دهیم تا این که اطمینان حاصل شود برنامه نظامی هسته‌ای در کار نیست.

 

وی ادامه داد: برای ما اینکه برنامه صلح آمیز از جمله غنی سازی داشه باشیم و تحریم نباشیم برد بوده و برای آنها اگر اطمینان حاصل شود که سلاح هسته‌ای در کار نیست، برد است.

 

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه اظهار داشت: شاید بتوان اینگونه گفت که امتیازی که ما به آنها می‌دهیم این است که بمب هسته‌ای نداشته باشیم که این در حقیقت هیچ امتیازی نیست چرا که هیچگاه دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم.

 

عراقچی در ادامه گفت: آنچه ما در مذاکرات به دنبال آن هستیم این است که برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود از جمله غنی سازی را تثبیت نموده و همچنین بهانه جویی برای اعمال فشارهای بیشتر بر ایران را از آنها بگیریم.

 

وی تاکید کرد: مذاکرات با غربی‌ها نه شکست خورده و نه بن بست رسیده است. مذاکرات ادامه دارد اگرچه هنوز به پیشرفت ملموسی نرسیده ایم که البته غیرطبیعی نیست.

 

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در پاسخ به این سوال که موضوع تحریم‌ها به مذاکرات گره نخورد گفت: اینکه مقابله با تحریم‌ها به مذاکرات گره نخورد اصلی کاملا صحیح است که دولت باید در پی آن باشد. همانطور که مقام معظم رهبری هم تدبیر فرموده اند اقتصاد کشور باید اقتصاد مقاومتی باشد تا هیچ عامل خارجی از جمله تحریم هیچگاه نتواند بر آن کوچکتری تاثیری داشته باشد. با این حال مسلم است که اگر دیپلمات‌ها قادر باشند از طریق مذاکره تحریم‌ها یا بخشی از آنها را بردارند باید این کار را انجام دهند ولی در کل راه حل نهایی آن است که اقتصاد به درجه‌ای از مقاومت برسد که اصولا کسی نتواند آن را تحریم نماید.

 

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه گفت: در طول 11 سال گذشته دعوای ما و غربی‌ها از موضوع هسته‌ای به یک جنگ اراده‌ها تبدیل شد و هر طرف می‌خواست اراده خود را غالب کند.

 

وی افزود: توافق ژنو یک توافق مقدماتی برای آماده سازی فضای مذاکره بود. این توافق حق غنی سازی ما را می پذیرد و تضمین داده که در هر توافق نهایی هم غنی سازی ایران ادامه خواهد داشت.

 

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران تاکید کرد: واقعیت صحنه ژنو و توافق آن به نفع جمهوری اسلامی شد. خط قرمز آمریکایی‌ها این بود که غنی سازی به صفر برسد اما می بینیم آنها از خط قرمز خود عبور کردند اما ما از هیچ یک از خطوط قرمز خود نگذشته‌ایم.

 

عراقچی تصریح کرد: ما “حق” غنی سازی را از غربی‌ها یا هیچ کس دیگر نمی‌خواهیم چرا که این حق برای ما وجود دارد. ما هم براساس ان پی تی و هم اصولا به عنوان حق ذاتی خود دارای حق غنی سازی هستیم؛ چه کسی آن را به رسمیت بشناسد چه نشناسد. آنچه ما از آنها می‌خواستیم این بوده و هست که به اجرای حق ما احترام بگذارند.

 

وی ادامه داد: نیازهای ما همواره در اولویت است و ما هیچگاه بر سر نیازها معامله نمی کنیم. امروز جمهوری اسلامی ایران فناوری و تاسیسات لازم برای از ابتدا تا انتهای چرخه سوخت هسته‌ای را در اختیار دارد و به همین دلیل در مذاکرات دست ما پر است. اگر مذاکرات تا 30 تیر به نتیجه نرسد کار سخت‌تر می‌شود؛ هرچند می‌شود شش ماه دیگر مذاکرات را ادامه داد. به اعتقاد من طولانی شدن مذاکرات به نفع نیروهای خارجی مخالف توافق ژنو است که در پی ایجاد تنش در منطقه هستند و می خواهند این توافق به سرانجام نرسد.

 

وی در پایان تاکید کرد: در مذاکرات هسته ای اجازه نداده‌ایم که هیچ موضوعی به غیر از هسته‌ای وارد شود.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

11:55 (۳ ماه قبل) ۱

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۳ ماه قبل) ۲

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۳ ماه قبل) ۳

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۴ ماه قبل) ۴

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۴ ماه قبل) ۵

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۴ ماه قبل) ۶

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۴ ماه قبل) ۷

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۴ ماه قبل) ۸

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۴ ماه قبل) ۹

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۴ ماه قبل) ۱۰

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۴ ماه قبل) ۱۱

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۴ ماه قبل) ۱۲

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۴ ماه قبل) ۱۳

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۴ ماه قبل) ۱۴

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۴ ماه قبل) ۱۵

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۴ ماه قبل) ۱۶

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۴ ماه قبل) ۱۷

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۴ ماه قبل) ۱۸

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۴ ماه قبل) ۱۹

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۴ ماه قبل) ۲۰

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

آخرین عناوین