امروز: شنبه، ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۷ Saturday, 4 February 2023

برگ‌ریزان زودرس آغاز شد /درختان تهران در شوک

برگ‌ریزان زودرس آغاز شد /درختان تهران در شوک

درختان در برخی خیابان‌های شهر تهران به استقبال پاییز رفته و تهرانی‌ها را در اوج گرما به صدای خش‌خش دعوت کرده‌اند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، مریم میرزایی در روزنامه شهروند نوشت: عصر چهارمین روز تابستان، رهگذران بزرگراه جلال آل احمد، حدفاصل پل نصر تا زیرگذر امیرآباد، شاهد فرش شدن حاشیه بزگراه و پیاده‌راه کنار آن با برگ‌های زرد رنگی بودند که هنوز برای زرد شدن و افتادن‌شان خیلی زود است، تا پاییز و آغاز فصل خزان، حدود سه ماه وقت باقی است حتی روی تقویم هم ٨٧ روز تا پاییز زمان هست و این در حالی است که درختان در برخی خیابان‌های شهر تهران به استقبال پاییز رفته و تهرانی‌ها را در اوج گرما به صدای خش‌خش دعوت کرده‌اند.

:
پنجشنبه عصر، پس از آن‌که آفتاب از وسط آسمان کنار رفت، انگار برگ ریزان به پایان رسیده بود، برگی به زمین نمی‌افتاد اما حاشیه بزرگراه همچون روزهای نخستین پاییز پر بود از برگ‌های زرد. خودروهای عبوری هنگام عبور از این بخش از بزرگراه سرعت را کم می‌کردند و نگاه‌های کنجکاوی به حاشیه بزرگراهی می‌انداختند که گرمایش شبیه تابستان و برگ‌هایی که کف‌اش افتاده بود شبیه پاییزش کرده بود.  روز پنجشنبه خیابان پیروزی هم همین وضع را داشت. ماموران شهرداری برگ‌هایی را که روی زمین ریخته بود، جارو می‌کردند تا آنها را از کف پیاده‌رو و کنار خیابان جمع کنند. تل بزرگی از برگ‌هایی که تابستان‌شان خیلی زود پاییز شده بود، داخل جوی خیابان‌های فرعی پیروزی هدایت شد تا دیگر در سنگفرش پیاده‌راه خبری از پاییز نباشد و جویی که رمقی هم ندارد، برگ‌های زرد شده را با خود ببرد.

:
انگار چنارها پیشگام استقبال از پاییز زودرس هستند. چنارهای خیابان فتحی شقاقی و میدان سلماس هم دیروز و پریروز تن به پاییز زودرس داده و خود را به زمین رسانده بودند. حجم این برگ‌ها به اندازه‌ای نبود که در خیابان پیروزی و بزرگراه جلال آل‌احمد دیده شده بود، اما به نظر می‌رسد که آنها هم به پاییز زودرس سلام کرده‌اند و در روزهای آینده چنارهای محله یوسف آباد هم سنگفرش پیاده‌رو و حاشیه خیابان‌های این محله را زرد خواهند کرد.

:
خزان زودرس چند سالی می‌شود که به درختان تهرانی سر می‌زند. در سال‌های گذشته، پاییز حتی در فصل بهار هم به درختان پایتخت سر زده بود و چنارهای خیابان ولیعصر را که گفته می‌شود امسال همچون سال‌های گذشته سرحال نیست، زرد کرده بود. پیش از این دلایل مختلفی را برای بروز پدیده خزان زودرس برمی‌شمردند و حتی بروز آن را به آلودگی هوا، احتراق ناقص و سوختن برگ درختان بر اثر آلودگی هوایی که جلوی تنفس درختان را گرفته، نسبت می‌دادند اما امسال، داستان پاییزی که در نخستین روزهای تابستان به تهران آمده، کمی متفاوت است. علی محمد مختاری، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تهران، دلیل آن را افزایش دمای هوای تهران در روزهای اخیر می‌داند که خود را به بالای ٤٠ درجه رسانده است.

:
او درباره دلیل مشاهده شدن حجم بالایی از برگ‌های زرد در حاشیه خیابان‌های مختلف شهر تهران که گفته می‌شود پاییز زودرس را به پایتخت آورده به «شهروند» می‌گوید: «به گیاه شوک وارد شده. وقتی دمای هوا بالا می‌رود، زمان آبیاری شوکی به گیاه وارد شده و باعث می‌شود، خزان زودرس ایجاد شود.»  او راهکار آن را کاهش فواصل آبیاری می‌داند و ادامه می‌دهد:  «این اتفاق یک تنش است. به‌دلیل شوکی که به گیاه وارد شده، باید فواصل آبیاری را کم کرد و زمان آبیاری هم باید تنظیم شود تا مشکل این‌چنینی بروز نکند.» مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تهران، در پاسخ به این پرسش که آیا خشکسالی و گرد و خاک هم می‌تواند دلیل این امر باشد، می‌گوید: «ما از آب خام یا آب غیرشرب برای آبیاری استفاده می‌کنیم و به اندازه کافی آب داریم. برای تأمین آب مشکلی نداریم که خشکسالی تاثیری بر درختان و گیاهان پایتخت بگذارد. درجه حرارت بالا رفته، دمای هوا به بالای ٤٠ درجه رسیده و این امر باعث شده به گیاهان شوک وارد شود.

./.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید