امروز: پنج شنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۰۸ Thursday, 30 May 2024

بودجه سال جاري ۶۰ هزار ميليارد تومان كاهش مي يابد

بودجه سال جاري ۶۰ هزار ميليارد تومان كاهش مي يابد

به گزارش  سایت خبری وتحلیلی بینانیوزوبه نقل گروه اقتصاد کلان پول‌نیوز، حجت اسلام و المسلمين حسن روحاني سه شنبه شب در نخستين گزارش تلويزيوني خود به مردم از طريق رسانه ملي، مردم را قاضي اصلي در خصوص عملكرد دولت يازدهم دانست و افزود: تلاش ما براي اين است كه همه توان خود را در زمينه خدمت به كار بگيريم و اميدوارم بنده و همكارانم بتوانيم رضايت مردم و خداوند را در شرايط سختي كه كشور با آن رو به رو است جلب كنيم.

وي در خصوص ارايه گزارشي از وضعيت كشور اظهار كرد: مطالعات در خصوص وضعيت كشور را در سه بخش انجام داديم كه مربوط به دوران قبل از انتخابات، پس از انتخابات و زمان تشكيل دولت مي شود.

رييس جمهوري توضيح داد: يك گروه كاري در همان دوران رقابت هاي انتخاباتي وضعيبت كشور را ارزيابي مي كرد و محصول كار آن برنامه دولت تدبير و اميد بود كه در اختيار مردم قرار گرفت و وعده هاي دولت نيز بر اساس ارزيابي و مطالبات مردم شكل گرفت.

روحاني اضافه كرد: بخش دوم پس از اعلام نتايج ارا بود كه رييس جمهوري منتخب لازم مي ديد گروه كارهاي مختلفي تشكيل شود؛ پنج گروه كاري حوزه هاي سياست خارجي، سياست داخلي، اوضاع اقتصادي، مسائل فرهنگي و مسائل داخلي و امنيتي را مورد بررسي قرار دادند و مجموعه اي بسيار ارزشمند تهيه شد.

وي بيان كرد: بخش سوم زماني است كه دولت تشكيل شد، وزرا كار را شروع كردند و محصول كار آن ها به مرور زمان به دست ما مي رسد.

وي با تاكيد بر اين كه كشور در شرايط ركود تورمي است، توضيح داد: دليل اين موضوع آن است كه هم بانك مركزي و هم مركز آمار اعلام رشد اقتصادي كشور را در سال گذشته منفي اعلام مي كنند.

وي افزود: آنچه مركز آمار اعلام كرده منفي ۵.۴ است و بانك مركزي آماري در شش ماه اول سال بدون نفت اعلام كرده است منفي ۲.۲ را نشان مي دهد؛ البته اين رقم با نفت افزايش پيدا مي كند.

رييس جمهوري با بيان اين كه به نظر مي رسد آمارهاي مركز آمار و بانك مركزي به هم نزديك باشند، گفت: رقم تورم نقطه به نقطه كشور ۴۴ درصد و تورم سالانه در پايان اسفند ماه ۳۹ درصد است؛ اين آمار نشان مي دهد كشور از لحاظ تورم و ركود در شرايط ويژه اي قرار دارد.

روحاني گفت: وقتي شرايط كشور ركود تورمي است، كار بسيار سخت خواهد شد. زيرا اگر تنها ركود باشد ما مي توانيم با سياست انبساطي به جنگ ركود رويم و زماني كه مشكل فقط تورم باشد، با سياست انقباضي مي توانيم تورم را مهار كنيم. اما زماني كه اين دو همزمان باشد كار بسيار سخت خواهد شد.

وي ادامه داد: البته اين به آن معنا نيست كه دولت به آينده اميدوارم نبوده و راهكاري نداشته باشد؛ بلكه دولت در سر فصل هاي مختلف كه مشكلات را بررسي مي كند به دنبال راهكارهاي بلند مدت و كوتاه مدت است.

رييس جمهوري با اعلام اين كه دولت در زمينه بودجه و يارانه اقداماتي كرده و در حال پيگيري است، گفت: دولت براي اقدامات فوري خود برنامه ريزي كرده است كه بخشي از آن را براي مردم توضيح خواهم داد.

روحاني در خصوص بودجه كشور گفت: بودجه در ۱۰ سال گذشته از ۲۵ هزار ميليارد تومان به ۲۱۰ هزار ميليارد تومان رسيده و هشت برابر شده است. در حالي كه قيمت اجناس در اين مدت پنج برابر شده است و اين به معني پيشي گرفتن هزينه دولت حتي بيش از قيمت اجناس و كالاها است.

وي افزود: اين به آن معنا است كه دولت در زمينه انبساط بودجه قدم هايي را برداشته كه خود به خود با مشكلاتي مواجه خواهد شد.

رييس جمهوري با بيان اين كه در گذشته با اين رقم هشت برابر كسب ماليات از مردم امكان پذير نبود، از اين رو تكيه اصلي بر درآمد نفت بوده است، توضيح داد: وقتي كه درآمد نفتي پايين آمده است يا بايد درآمدها را بالا ببريم كه در شرايط فعلي بسيار دشوار است و يا بايد خدمات در زمينه هاي مختلف، آموزش، بهداشت، دفاع و امنيت تقليل دهيم كه اين موضوع هم شدني نيست.

بودجه سال جاري ۶۰ هزار ميليارد تومان كاهش مي يابد

رييس جمهوري كشورمان در ادامه گزارش تلويزيوني خود به مردم گفت: با اصلاح بودجه ۲۱۰ هزار ميليارد توماني سال جاري و اصلاح آن به ۱۵۰ هزار ميليارد تومان، بودجه امسال، ۶۰ هزار ميليارد تومان كاهش مي يابد.

روحاني افزود: با اصلاح بودجه سال ۹۲، رقم واقعي بودجه به مردم اعلام خواهد شد. زيرا دولت راستگو در صدد است در نخستين قدم، بودجه را براي مردم شفاف سازي كند.

وي با بيان اين كه هم اكنون كشور در شرايط ركود تورمي است، يادآور شد در شرايط ركود تورمي راه حل هاي كوتاه و ميان مدت اقتصادي در نظر گرفته شده تا بتوانيم مشكلات اقتصادي كشور را حل و فصل كنيم، ضمن اين كه به وزارت امور اقتصادي و دارايي و ستاد اقتصادي دولت اعلام شده طي شش ماه آينده برنامه هاي كوتاه و ميان مدت دولت را براي بودجه سال ۹۳ ارائه كنند.

رييس جمهوري افزود: با اين حال همه ما به حمايت مردم نياز داريم و بدون مشاركت مردم مشكلات موجود قابل حل و فصل نيست.

به گفته روحاني، همانطوري كه به مردم شريف ايران اعلام شده، در نخستين جلسه هيات دولت مقرر شده ستاد اقتصادي دولت، ظرف ۱۵ روز طرحي را به دولت ارائه كند تا موانع اصلي رونق اقتصادي در كوتاه مدت اعلام شود و اين طرح در جلسه روز يكشنبه اين هفته در هيات دولت مورد بررسي قرار گرفت.

وي افزود: ۲۵ بند اين طرح به صورت عمومي، ۹ بند آن ويژه بانك مركزي و يك بند آن براي پايش اقتصادي كشور به وزارت امور اقتصادي و دارايي اعلام شده تا هر ماه گزارش آن را به هيات وزيران ارائه دهد و سخنگوي دولت نيز آن را با مردم در ميان بگذارد.

به گفته رييس جمهوري، هدف از اجراي اين طرح افزايش توليد، اشتغالزايي، كاهش تشريفات اداري و مقابله با تحريم هاي داخلي است تا وارد كنندگان و توليد كنندگان به سهولت بتوانند به فعاليت هاي اقتصادي خود ادامه دهند.

روحاني اظهار داشت: در سال هاي اخير، قيمت دلار هزار توماني سه برابر شد و نياز توليد كنندگان و وارد كنندگان به نقدينگي نيز به سه برابر افزايش يافت.

وي افزود: پيش از اين توليد كنندگان تنها با تامين ۱۰ درصد قيمت كالاي خود در نزد بانك هاي عامل مي توانستند گشايش اعتبارات كنند تا بتوانند مواد اوليه و كالاي خود را وارد كنند، اما با افزايش قيمت دلار اين رقم به ۱۳۰ درصد و حتي به ۱۳۵ درصد افزايش يافت.

وي گفت: اين مانع بزرگي براي فعالان اقتصادي شد تا توليد كنندگان بموقع نتوانند در بانك ها اعتبارات خود را گشايش كنند و اين در افزايش توليد موانع جديدي را در كشور به وجود آورد.

روحاني افزود: با برنامه ريزي ها مقرر شد بانك ها حداكثر تا ۳۰ درصد قيمت كالا را از توليد كنندگان و وارد كنندگان اعتبارات اسنادي دريافت كنند تا بموقع بتوانند با گشايش اعتبارات اسنادي، كالاي خود را وارد كشور كنند.

وي گفت: اين دستوالعمل در هفته جاري به بانك ها ابلاغ مي شود و نظام بانكي نيز آمادگي دارد اين دستوالعمل را به مرحله اجرايي برساند.

رييس جمهوري با بيان اين كه هر مشكلي براي توليد كنندگان به وجود آيد هزينه آن را مصرف كنندگان مي پردازند، گفت: بنابراين حل اين مشكلات مي تواند با رونق توليد و كسب و كار، هزينه مصرف كنندگان را كاهش دهد.

وي افزود: در مواردي ديده شده كه توليد كنندگان با تامين ۱۳۰ درصد قيمت كالا در بانك عامل گشايش اعتبارات كرده است، اما چون ديگر نقدينگي ندارد نمي تواند كالاي خود را از گمرك ترخيص كند و اين سبب مي شود كالا در گمركات كشور همواره رسوب كند.

وي گفت: در اين زمينه مقرر شد تا اگر وارد كننده اي براي ترخيص كالاي خود نقدينگي لازم را نداشته باشد به همان اندازه به گمرك بدهكار شود، در اين صورت با كاهش انباشت كالا در گمرك، توليد و اشتغال نيز در كشور رونق مي گيرد.

رييس جمهوري گفت: در مواردي كه كالا وارد كشور شده اما اسناد ارايه شده با كالاي وارده حدود پنج درصد اختلاف دارد، دولت اين اختلاف را به ۱۰ درصد افزايش داد تا مشكلات ترخيص كالا در گمركات در اين زمينه نيز كاسته شود.

روحاني افزود: در مواردي توليد كننده پول كالا را داده اما بانك عامل نتوانسته ارز آن را بموقع حواله كند، لذا اين باعث مي شود كالا در گمرك بماند، در حالي كه اين مشكل مربوط به توليد كننده نيست، بلكه مشكل مربوط به بانك عامل است.

وي افزود: در اين موارد به گمرك اختيارات داده شده با كاهش تشريفات اداري و با برنامه ريزي لازم يك خط ويژه اي براي ارزيابي و ترخيص كالا در نظر بگيرند تا مواد اوليه مورد نياز توليدكنندگان بموقع از گمرك ترخيص شود.

رييس جمهوري از حذف بسياري از مقررات غير ضروري گمركي خبر داد و گفت: دولت بسياري از تشريفات گمركي را حذف كرده است تا زمينه رونق اقتصادي در كشور فراهم شود و فضاي كسب و كار بار ديگر در كشور رونق بگيرد.

دكتر روحاني اظهار داشت: پيش از اين قانون رونق كسب و كار در مجلس شوراي اسلامي تصويب شده، اما آيين نامه هاي اين قانون تهيه نشده، در صورتي كه با تهيه آيين نامه آن، فضاي كسب و كار در كشور بيش از پيش رونق خواهد گرفت.

وي گفت: براي رونق اقتصادي، دستگاه هاي ذيربط موظف شدند ظرف دو ماه آينده آيين نامه هاي آن را تهيه و از اين پس جلسات بخش خصوصي و دولتي نيز به صورت مستمر برگزار شود.

رييس قوه مجريه تاكيد كرد دولت تمام تسهيلات مورد نياز را در اختيار بخش خصوصي قرار مي دهد تا توليد رونق بگيرد و مقرر شده معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي با مشاركت ديگر دستگاه هاي اجرايي طي دو ماه آينده، تمام بدهي هاي دولت را به بخش خصوصي مشخص كنند تا زمينه هاي تسويه حساب آنان فراهم شود.

آسيب شناسي فاز نخست هدفمندي يارانه ها براي اجراي فاز دوم

رييس جمهوري با تاكيد بر اين كه پرداخت يارانه ها تا پايان سال جاري به شكل كنوني اجرا خواهد شد، گفت: براي اجراي مرحله دوم در حال آسيب شناسي هستيم.

حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در ادامه سخنان سه شنبه شب خود كه از شبكه اول سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش شد، افزود: مراحل بعدي هدفمندي يارانه بايد شروع شود، منتهي در فرصتي مناسب اين كار را خواهيم كرد.

وي ادامه داد: در مصوبه طرح ستاد اقتصادي دولت آمده است كه دولت بايد تمام بدهي هاي خود را تقويم كند؛ چرا كه آمار و ارقام متفاوتي در اين زمينه وجود دارد و راه تسويه حساب مشخص شود؛ اين كه پيمانكار احساس كند از دولت طلبكار است و دولت نيز كاري به آن ندارد و او را رها كرده، نامناسب است.

توسعه طرح هاي ميدان گازي پارس جنوبي

دكتر روحاني، اضافه كرد: در زمينه نفت دستورالعملي قبلا به وزير داده شده است؛ ما الان با دو مورد كه بسيار فوري است مواجه هستيم؛ اولين بحث توليد گاز است كه اكنون اين توليد به اندازه كافي نيست و به همين دليل بسياري از نيروگاه هايي كه الان بايد گاز مصرف كنند، نفت گاز و نفت كوره مصرف مي كنند.

رييس جمهوري در اين زمينه افزود: در سال جاري تاكنون هفت ميليارد دلار نفت گاز و نفت كوره مصرف شده است كه با محاسبه اين عدد، تا پايان سال به ۱۷ ميليارد دلار مي رسد؛ بنابراين حركتي سريع در توليد گاز، بار هزينه اين ۱۷ ميليارد دلار را از دوش جامعه بر مي دارد.

وي در مورد توسعه طرح هاي ميدان گازي پارس جنوبي، گفت: دولت تلاش خواهد كرد خصوصا در زمينه پارس جنوبي اقداماتي سريع كند. فاز ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبي در اولويت است و تلاش مي شود در ماه هاي آينده اين طرح ها به نتيجه برسد.
دكتر روحاني افزود: وزير نفت قول داده است كه توليد گاز تا پايان سال جاري روزانه ۳۰ ميليون متر مكعب افزايش يابد.

وي اضافه كرد: ظرفيت و توليد نفت نيز پايين آمده كه دولت تصميم دارد در كوتاه مدت ظرفيت توليد نفت خام را به روزانه ۴ ميليون بشكه برساند. چرا كه ظرفيت توليد براي كشور از لحاظ استراتژيك خيلي مهم است.

روحاني گفت: براي پالايشگاه ستاره خليج فارس نيز برنامه اي است كه بتوانيم سريع تر از آن استفاده كنيم چرا كه با ادامه شرايط كنوني، در آينده نيازمند واردات بنزين هستيم كه با اقداماتي، اين نياز مرتفع خواهد شد.

اقدام هاي دولت در بخش كشاورزي

رييس جمهوري افزود: مواردي كه بر شمردم از مصوبه روز يكشنبه، تنها چند مورد از مواردي بود كه به آن اشاره شد؛ به عنوان مثال در زمينه كشاورزي در هفته جاري شوراي اقتصاد تصميمات مهمي خواهد گرفت؛ به دليل اين كه ما در محصولات اساسي مثل گندم و برنج اكنون اتكاي ما به ورادات است و امسال بايد ۷.۵ ميليون تن گندم وارد كنيم.

روحاني افزود: مشكلات بخش كشاورزي بررسي شده است كه دو مشكل را مي توانيم فوري حل كنيم كه يكي از اين مشكلات مساله كودهاي داخلي و خارجي و بحث دوم قيمت تضميني محصولات كشاورزي است.

رييس جمهوري تصريح كرد كشاورز بايد احساس كند كه محصولات توليدي اش با قيمتي مناسب خريداري مي شود كه اميدوريم در هفته جاري و آينده اين قيمت تعيين و اعلام شود.

روحاني با تاكيد بر اين كه كشاورزان بيشتر از دولت اشتياق دارند كه توليد را بالا ببرند، افزود: امنيت غذايي براي ما موضوعي استرات‍ژيك است؛ وقتي كشاورزان ما مي توانند محصولات كشاورزي را با قيمتي كمتر از واردات توليد و تامين كنند، بايد دولت نيز توليد در اين بخش را مورد توجه قرار دهد.

رييس جمهوري، يكي از ديگر تصميمات دولت در اين بخش را اعطاي مجوز واردات ماشين آلات كاركرده اعلام كرد و گفت: با توجه به اين كه در بخش كشاورزي نياز به ماشين آلات كشاورزي وجود دارد و از طرفي پول مورد نياز براي خريد اين ماشين آلات در اختيار توليدكنندگان نيست، مي توان با واردات ماشين آلات سالمي كه عمرشان از پنج سال نگذشته است، اين نياز را تامين كرد.

موضوع يارانه ها

روحاني در ارتباط با موضوع يارانه ها نيز گفت: دولت و مجلس از ابتدا احساس مي كرده است كه در منبع درآمدي مربوط به يارانه مشكل وجود دارد؛ در مجلس تصويب شده بود كه قيمت حامل هاي انرژي ۳۸ درصد افزايش يابد تا يارانه نقدي تامين شود؛‌ در اين زمينه دولت قبل بايد اين قانون را از اول تيرماه اجرا مي كرد كه اجرا نكرد و اين دولت نيز اولويت اولش رونق توليد است؛ راه حل هايي نيز پيدا شده است كه منابع يارانه اي را تامين كنيم.

وي افزود: تا پايان سال يارانه به اين صورت اجرا خواهد شد. البته براي مرحله دوم داريم آسيب شناسي مي كنيم و البته يارانه بايد مراحل بعديش شروع شود. منتهي در فرصت مناسب اين كار را خواهيم كرد.

سياست خارجي

روحاني افزود: ما در سياست خارجي شيوه و منطق ما ممكن است مقداري فرق كند و به تعبير مقام معظم رهبري كه ايشان فرمودند نرمش، انعطاف و مانور هنرمندانه و قهرمانانه هم مورد قبول و هم مطلوب است؛ سياست خارجه اين دولت با يك آغاز خوبي مواجه شد و آن اين كه در مراسم تحليف از كشورهاي دوست دعوت شد و بيش از ۵۰ كشور براي نخستين بار در مراسم تحليف شركت كردند كه ۱۱ هيات در بالاترين سطح حضور يافتند.

به گفته وي، اين فضا را مردم آفريدند؛ فضاي جديد را در داخل و خارج حضور و نشاط مردم آفريدند و مردم با حضورشان پيام مهمي را به جهان دادند كه بسياري در جهان اين پيام را شنيدند و كساني كه اين پيام را نشنيدند ناچارند اين پيام را كه پيام ملت است، بشنوند.

وي با يادآوري اين كه تقريبا اگر چند كشور را استثنا كنيم، تمامي كشورها پيام تبريك دادند كه به همه آنها پاسخ داده شد، گفت: خود اين تحليف و اين پيام ها فضاي جديدي در روابط جمهوري اسلامي ايران با دنياي بيرون به وجود آورد.

نخستين سفر رييس جمهوري

روحاني با يادآوري اين كه دو سفر مهم پيش رو دارد، گفت: نخستين برنامه سفر خارجي من شركت در سازمان همكاري هاي مربوط به شانگهاي است كه در قرقيزستان خواهد بود و پنجشنبه عازم اين سفر هستم.

رييس جمهوري افزود: در اين سفر با روساي چند كشور ملاقات خواهم كرد كه دو ملاقات اهميتي وي‍ژه دارد كه يكي با رييس جمهوري روسيه و ديگري با رييس جمهوري چين است.

وي اضافه كرد: براي روابط با روسيه به عنوان همسايه بزرگمان اهميتي ويژه قايل هستيم؛ در بسياري از زمينه ها با اين كشور اشتراك نظر داريم و همكاري هاي متعددي با اين كشور داريم و تلاش اين دولت اين است كه روابط را با كشور روسيه توسعه دهد كه اولين قدم در اين سفر برداشته خواهد شد.

وي ملاقات با رييس جمهوري چين را دومين ملاقات مهم خود در اين سفر ذكر كرد و گفت: روابط با چين نيز براي ما اهميتي ويژه دارد. ما همكاري هاي متعددي داريم و چيني ها آمادگي دارند در بخش هايي سرمايه گذاري در ايران را شروع كنند.

يكي از بندهاي مصوب روز يكشنبه بحث بهره برداري از حساب هايي است كه از فروش نفت در خارج از كشور داريم و چگونه كشورها بتوانند با اعتماد از آنها در ايران سرمايه گذاري كنند كه يكي از اين كشورها در اين زمينه چين است.

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین