امروز: یکشنبه، ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۰۲:۰۳ Sunday, 2 April 2023

بیکاری در برخی شهرهای كشور بالای ۴۰ درصد است

بیکاری در برخی شهرهای كشور بالای ۴۰ درصد است

مرکز آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی وضعیت بیکاری در ۳۹۷ شهر و شهرستان ایران را اعلام کرد. میزان بیکاری در مرکز نیمی از استان‌ها بالای ۱۳ درصد، و در برخی شهرها فراتر از ۴۰ درصد است.

به گزارش سايت تحليلي و خبري بينانيوز ، حدود دو هفته پیش مرکز آمار ایران جزییات وضعیت اشتغال در دو دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد را منتشر کرد که با ادعاهای مسئولان وقت در مورد میزان اشتغال‌زایی تفاوتی حیرت‌انگیز داشت.

اکنون سامانه اطلاعات بازار کار وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از وضعیت بیکاری در شهرهای مختلف ایران منتشر کرده که کارشناسان آن را تاییدی بر اغراق‌آمیز بودن آمار اشتغال‌زایی دولت پیشین ارزیابی می‌کنند.

شهرهای خوزستان در صدر جدول بیکاری

به گزارش خبرگزاری مهر، مطابق آمار تفکیکی بیکاری در شهرهای ایران، بشاگرد در استان هرمزگان با بیش از ۵۳ درصد در صدر این فهرست قرار دارد.

جوانرود در استان کرمانشاه با نزدیک ۴۷ درصد و سراوان در استان سیستان و بلوچستان با حدود ۴۵ درصد در جایگاه دوم و سوم شهرها با بالاترین میزان بیکاری قرار دارند.

اغلب شهرهایی که در ۲۰ ردیف بالای این جدول قرار دارند در استان‌هایی واقع شده‌اند که مناطق محروم خوانده می‌شوند. شهرهای زابل و ایرانشهر در شرق و جنوب شرقی ایران با حدود ۴۳ درصد بیکاری از این جمله‌اند.

اگر بیکاری یکی از شاخصه‌های مناطق محروم تلقی شود، استان نفت‌خیز خوزستان را نیز باید یکی از این مناطق محسوب کرد.

مطابق این گزارش مسجد سلیمان، شهری که استخراج نفت در ایران از آنجا آغاز شد، با ۴/ ۴۳ درصد چهارمین شهر کشور با بالاترین میزان بیکاری است.

fgg1

بیکاری شدید در مرکز نیمی از استان‌ها

از دیگر شهرهای خوزستان دشت آزادگان و شادگان با حدود ۳۶ درصد، اندیمشک با ۲/ ۳۴ درصد و خرمشهر با اندکی بیش از ۳۰ درصد در شمار ۲۰ شهر اول بیکار قرار دارند.
کمترین میزان بیکاری مربوط به برخی شهرستان‌های کم جمعیت است.

آخرین ردیف این فهرست به جزیره ابوموسی تعلق دارد که میزان بیکاری در آن با ۳۷۷۰ نفر جمعیت فعال ۲/ ۱ درصد گزارش شده.

به گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی میزان بیکاری در ۲۵۲ شهرستان کشور کمتر از میزان متوسط کشوری است که در پایان سال گذشته ۲/ ۱۲ درصد اعلام شد. در حدود ۱۴۰ مورد از این شهرستان‌ها نیز نرخ بیکاری بالای ۱۰ درصد است.

آمار رسمی حاکی است که بیکاری در شهرهای بزرگ نسبت به شهرستان‌های کم‌جمعیت، و در میان زنان نسبت به مردان بسیار بالاتر است. در مرکز ۱۶ استان تعداد بیکاران از متوسط کشور بیشتر، و در ده مورد بالای ۱۵ درصد است.

اشتغال و بیکاری در آینه‌ی ادعا و آمار

مطابق گزارش وزارت کار ۲۹ درصد از جمعیت فعال خرم آباد و ۵/ ۲۵ درصد از این جمعیت در زاهدان در شمار بیکاران قرار دارد. این وضعیت ناقض ادعاهای دولت پیشین در مورد اشتغال‌زایی است.

دكتر محمود احمدی‌نژاد اسفند ماه سال پیش در یک گفتگوی تلویزیونی مدعی شد که دولت او طی هفت سال گذشته بیش از ۶ میلیون شغل پایدار ایجاد کرده است.

اسدالله عباسی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دهم نیز سوم مرداد ۹۲ در مراسمی به مناسبت شصتمین سال تاسیس سازمان تامین اجتماعی ادعا کرد: «در دولت‌های نهم و دهم ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل و فرصت شغلی ایجاد شده است.»

دكترحسن روحانی، رئیس دولت یازدهم و اعضای تیم اقتصادی او معتقدند با توجه به تورم بالای ۴۰ درصد و دوسال متوالی رشد منفی اقتصادی ادعای دولت در زمینه اشتغال‌زایی نمی‌تواند درست باشد و در سال‌های اخیر حداکثر ۱۴ هزار شغل در سال بوده است.

مطابق اطلاعاتی که مرکز آمار ایران چهارم مرداد ۹۲ از وضعیت اشتغال ارائه کرد به ازای بیش از هفت میلیون نفری که در هشت سال گذشته به جمعیت ایران اضافه شده تنها ۸۱۲هزار نفر جزو جمعیت فعال اقتصادی در نظر گرفته شده‌اند.

بر این اساس با در نظر گرفتن تعداد افرادی که در این سال‌ها بازنشسته و بیکار شده‌اند اشتغال‌زایی در سال به زحمت در همان حدود ۱۴ هزار نفر قرار خواهد گرفت. دولت روحانی وعده داده طی ۱۰۰ روز آینده واقعیت‌های اوضاع اقتصادی کشور را بازگو خواهد کرد.

./.

۱ دیدگاه برای این خبر ثبت شده است.

  1. اخه توقع همه اینه کارمند دولت شن، این هم به دلایل افزایش این نرخ می افزاید. از سویی هم، وام های اشتغال زایی هم اکثراً توسط بازنشستگان گرفته می شوند. از یه طرف هم وام های خوب به افراد خاصی می رسند که سند دارند یا پول دارند تا با کارکرد حسابشون وام بگیرن.

    0
    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توییت بینا

9:20 (۷ روز قبل) ۱

ایران به رتبه هفتم مصرف بنزین در جهان رسید

8:59 (۱ هفته قبل) ۲

پنتاگون: به دنبال درگیری با ایران نیستیم

11:22 (۲ هفته قبل) ۳

امیرعبداللهیان: روزهای خوب⁩ در پیش است

11:48 (۲ هفته قبل) ۴

مجوز ۲۰ هزار پرواز نوروزی صادر شده است

11:47 (۲ هفته قبل) ۵

۱۷۶ نفر فوتی در ۴ روز نخست طرح سفرهای نوروزی

11:40 (۲ هفته قبل) ۶

ورود ایران چک ۲۰۰ هزار تومانی به بازار

16:07 (۲ هفته قبل) ۷

۲ نفر از عاملین اصلی حمله تروریستی حرم شاهچراغ به اعدام محکوم شدند

16:06 (۲ هفته قبل) ۸

مصرف بنزین در کشور به ۱۱۵ میلیون لیتر در روز رسید

10:45 (۲ هفته قبل) ۹

ورود سامانه بارشی جدید از یکشنبه

10:45 (۲ هفته قبل) ۱۰

آغاز رزمایش مشترک دریایی ایران ، چین و روسیه

10:45 (۲ هفته قبل) ۱۱

وزیر بهداشت: واکسن کرونا باید سالی یکبار تزریق شود

15:50 (۲ هفته قبل) ۱۲

۵۳ نفر از چهره‌های سرشناس ممنوع‌المعامله شدند

15:35 (۲ هفته قبل) ۱۳

پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان به هر مسجد از بودجه حذف شد

10:34 (۳ هفته قبل) ۱۴

پرواز موفقیت‌آمیز هواپیمای مسافربری با سوخت هیدروژنی

10:32 (۳ هفته قبل) ۱۵

حداقل ۶ بانک ایرانی مشمول ماده ۱۴۱ و ورشکسته اند

9:06 (۳ سال قبل) ۱۶

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۱۷

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۱۸

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۱۹

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۲۰

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

پربازدیدها

آخرین عناوین