امروز: دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۳۶ Monday, 15 July 2024

تاکید وزیر امور خارجه کشورمان بر ضرورت وحدت و هماهنگی در گروه 77

تاکید وزیر امور خارجه کشورمان بر ضرورت وحدت و هماهنگی در گروه ۷۷

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که «یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها تعهدات به شدت مشروط و ناقض کشورهای توسعه یافته در زمینه توسعه است» گفت: توسل به روش‌های سرکوبگرانه اقتصادی همان اندازه که ناعادلانه، مستبدانه و تبعیض‌آمیز است به همان اندازه نیز رواج یافته است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، محمد جواد ظریف در نشست مشترک گروه 77 و کشورهای عضو جنبش عدم تعهد – به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس این گروه – که با حضور رمطان لعمامره وزیر امور خارجه الجزایر و دیوید چونکه وانکا وزیر امور خارجه بولیوی و رییس دوره ای گروه 77 برگزار شد ، خطاب به حاضران در این نشست با ابراز خرسندی از پنجاهمین سالگرد تاسیس گروه 77، افزود: این واقعا مایه مسرت است که این مراسم را در الجزیره و یک روز بعد از نشست جنبش عدم تعهد(نم) برگزار کنیم که نشان دهنده همکاری عمیق و مستحکم بین کشورهای عضو گروه 77 و جنبش عدم تعهد است؛ کشورهایی که منافع و انگیزه‌های مشترکی دارند.

 

وی ادامه داد: 77 کشور در حال توسعه از قاره‌های مختلف و مفتخر به ثروت عظیم تمدن‌های‌شان، آماده برای عبور از محدودیت‌های ژئوپلیتیکی نیم قرن قبل، برای تحقق پرطنین دیدگاه‌های مشترک خود در مورد تغییر نظام بین الملل متحدانه سخن گفتند. اکنون و بعد از پنجاه سال دلایل محکم تر و مرتبط‌تری برای وجود این گروه می‌توان یافت. بسیاری از چالش‌های توسعه بین‌المللی هنوز حل نشده و باید به طور کارآمد به آن‌ها پرداخت. کشورهای در حال توسعه همچنان با نابرابری‌های ریشه‌دار و بی‌عدالتی‌های دیرینه در عرصه جهانی دست و پنجه نرم می‌کنند.

 

وی افزود: بسیاری از ما البته در سطوح مختلف، هنوز باید به نابرابری‌ها و حل بی‌عدالتی بپردازیم و فقر را ریشه کن کنیم. ما همچنان با روند غیرقابل قبول تضعیف جنبه‌های مختلف توسعه در چارچوب برنامه‌های چندجانبه هستیم. این شرایط با گرایش بی‌رحمانه بعضی از کشورهای توسعه یافته برای اتخاذ تصمیم‌هایی همراه شده است که اقتصاد جهانی را خارج از چارچوب‌های بین‌المللی چندجانبه تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

وزیر امور خارجه ایران با بیان این‌که «یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها تعهدات به شدت مشروط و ناقض کشورهای توسعه یافته در زمینه توسعه است»، تاکید کرد: توسل به روش‌های سرکوبگرانه اقتصادی همان اندازه که ناعادلانه، مستبدانه و تبعیض‌آمیز است به همان اندازه نیز رواج یافته است.

 

وی با بیان این‌که « اکنون یقینا با چشم‌اندازی چالش‌برانگیز و برنامه‌کاری طولانی روبه‌رو هستیم.» تاکید کرد: با وجود این هدف، اگر ما هماهنگ و متحدانه عمل کنیم، توسعه بنیادین دست یافتنی است. در سال‌های پیش رو علاوه بر نشست‌های عادی و برنامه‌های کاری فراوان، گروه 77 باید با اتفاقات بسیار مهم آتی نیز روبه رو شود. از میان آن‌ها سال 2015 مقطعی مهم و کلیدی در زمینه برنامه توسعه ای جهانی است.

 

وی ادامه داد: گروه ما باید فعالانه در روندهای مرتبط و چندسویه برنامه‌های توسعه ای بعد از سال 2015، مذاکرات مربوط با اهداف توسعه پایدار مذاکرات و تغییرات اقلیم حاضر شود. با در نظر گرفتن اهمیت تاریخی این روندها باید برای خود این مسئولیت را قائل شویم که روندهای یادشده به نتایجی متناسب برای توسعه دراز مدت جنوب منجر می‌شود.

 

رییس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: این روندها فرصت‌هایی برای انتخاب اصلاحات در سیستم جهانی، رفع مهم‌ترین موانع توسعه و اطمینان از حمایت درست از توسعه و توانمندی محیط بین‌المللی در این زمینه به ما می‌دهد.

 

وی افزود: بر اساس اصول مشترک، مسئولیت‌های متفاوت باید به کشورهای در حال توسعه ابزار سیاسی کافی را به منظور انعکاس واقعیات متفاوت کشورها و اولویت‌های توسعه‌ای متفاوت بدهد، بدون این‌که موانع جدیدی را پیش روی آن‌ها پدید آورد، بدست آید.

 

وی با اشاره به این‌که «ما در سال 2015 باید بتوانیم تدابیر عینی را (در این مسیر) تدوین کرده و اهداف کوتاه مدت را تعریف کنیم، این اهداف به ویژه باید بر اساس اجرایی بودن تعریف شوند»، افزود: تحقق همه این اهداف به توجه هماهنگ و متحد همه کشورهای گروه نیاز دارد.

 

ظریف ادامه داد: این موضوع که گروه 77 غیر از ارتقای موقعیت از تجربیات فراوان، ظرفیت و توانایی گسترده برای مقابله با چالش های پیش رو بهره‌مند است، انگیزه فراوانی ایجاد می‌کند.

 

وی گفت: سخنانم را با تاکید بر این موضوع بار دیگر به پایان می برم که وحدت و هماهنگی در گروه 77 از اهمیت زیادی برخوردار است جمهوری اسلامی ایران کاملا خود را به اصول و اهداف دیرینه و مورد اطمینان این گروه از زمان آغاز به کار متعهد می‌داند. اجازه بدهید از فرصت برگزاری پنجاهمین سالگرد گروه 77 استفاده کرده و تعهد گروه 77 را برای نظم جهانی عادلانه تر، جهان شمول تر و بیشتر طرفدار توسعه بار دیگر بیان کنیم.

 

***

 

نشست مشترک گروه 77 و کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس گروه 77 تدارک دیده شده است و ˈاووه مورالسˈ رییس جمهوری بولیوی ریاست دوره ای این گروه را که متشکل از کشورهای در حال توسعه است، بر عهده دارد.

 

ظریف در آخرین روز سفر خود به الجزایر، به عنوان رییس دوره ای جنبش عدم تعهد، علاوه بر شرکت در این نشست مشترک، برای حاضران سخنرانی کرد.

 

گروه 77 در پانزدهم ماه ژوئن سال 1964 با شرکت سران 77 کشور در حال توسعه جهان در مقر سازمان ملل در ژنو پایه گذاری شد و در حال حاضر 132 کشور جهان عضو آن هستند.

 

مقر این سازمان در نیویورک واقع شده و نخستین اجلاس سطح وزیران این نهاد در سال 1967 در الجزیره پایتخت الجزایر برگزار شد که منشور این گروه در این اجلاس تدوین شد و 132 کشور در گروه 77 عضویت دارند اما با همان نام اولیه شناخته می شوند.

 

این سازمان محملی برای بیان و ارتقای منافع جمعی کشورهای در حال توسعه و افزایش قدرت مذاکره این کشورها در سازمان ملل متحد در زمینه مسائل اقتصادی و امکانی برای افزایش همکاری فنی و اقتصادی میان کشورهای مزبور است.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین