امروز: سه شنبه، ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۹ Tuesday, 16 August 2022

تصویب توافق هسته ای در آمریکا حتمی شد

تصویب توافق هسته ای در آمریکا حتمی شد

پس از هفته‌ها کش مکش، روز چهارشنبه سی و چهارمین عضو سنای آمریکا هم از توافق هسته‌ای اعلام حمایت کرد تا عملا اوباما آرای کافی برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را داشته باشد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، روز چهارشنبه تعداد سناتورهای حامی توافق هسته‌ای، از حد نصاب لازم برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک عبور کرد. بر اساس قوانین آمریکا، در صورتی که طرحی در سنا به تصویب برسد، رئیس‌جمهور برای رد آن، نیاز به حمایت یک سوم از نمایندگان، نیاز دارد. سنای آمریکا 100 عضو دارد و همراهی 34 سناتور با رئیس‌جمهور، این امکان را به باراک اوباما می‌دهد که مخالفت احتمالی کنگره با توافق هسته‌ای را، وتو کند.

:
«باربارا میکولسکی» سناتور اهل ایالات «بالتیمور» امروز با اعلام حمایت خود از توافق، عملا عبور برجام از سد کنگره آمریکا را تضمین کرد. کنگره آمریکا که بر اساس قانون بازنگری بر توافق هسته‌ای، امکان بررسی توافق را یافته، باید تا روز 26 شهریور، نظر نهایی خود را اعلام کند. در هفته‌های گذشته، حامیان و مخالفان توافق، به صورت علنی رأی خود را اعلام کرده‌اند. تمامی 34 سناتوری که از توافق حمایت کرده‌اند، هم‌حزبی رئیس‌جمهور آمریکا، دموکرات، بوده‌اند. تاکنون دو سناتور دموکرات هم با این سند مخالفت کرده‌اند.
:
خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: سناتور «باربارا میکولسکی» از ایالت مریلند، امروز اعلام کرد که از توافق هسته ای میان ایران و 1+5 پشتیبانی خواهد کرد. قرار است کنگره آمریکا (مجلس نمایندگان و سنا) در ماه جاری علیه توافق هسته ای رای گیری کند. جمهوری خواهان که حزب مخالف دولت هستند و اکثریت را در هر دو مجلس قانونگذاری آمریکا دارند، با توافق مخالفند.
:
باراک اوباما، گفته است که تصویب کنگره علیه توافق را وتو خواهد کرد. بر اساس قوانین ایالات متحده، کنگره آمریکا به شرطی که دو سوم آرای هر دو مجلس را داشته باشد، می تواند وتوی رییس جمهوری را نقض کند. اوباما برای جلوگیری از نقض وتوی خود در سنا، به 34 رای موافق نیاز داشت که امروز با اعلام باربارا میکولسکی، این حد نصاب به دست آمد. پس از جمع بندی مذاکرات جامع هسته ای در 23 تیرماه (15 ژوییه) در وین، ایران و 1+5، مقرر شد جمهوری اسلامی ایران و آمریکا برنامه جامع اقدام مشترک یا همان «برجام» را در پایتخت های خود بررسی کنند.
:
قرار است «برجام» یا همان توافق هسته ای 17 سپتامبر (26 شهریور ماه) در کنگره آمریکا بررسی شود. حامیان دولت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در تلاش هستند تا این توافق هر چه سریعتر از سد کنگره بگذرد و مراحل اجرایی آن آغاز شود. با توجه به اکثریت جمهوریخواهان در کنگره آمریکا، تصویب «طرح عدم حمایت توافق هسته ای» تقریبا قطعی است؛ اما پس از آن اوباما این امکان را خواهد داشت که آن مصوبه را وتو کند. بر اساس قوانین آمریکا، در صورتی که طرحی با آرای دو سوم نمایندگان تصویب شود، حق وتو از رییس جمهوری در آن موضوع سلب می شود. به همین جهت اوباما برای حفظ حق وتو، باید حمایت یک سوم از نمایندگان را از توافق، جلب کند.
:
مجلس سنا 100عضو دارد و اوباما باید 34 سناتور را با خود همراه کند، که امروز با پیوستن سی و چهارمین سناتور حامی توافق، جمهوریخواهان دیگر نمی توانند وتوی اوباما را لغو کنند. حامیان توافق همچنین تلاش برای کسب رای 41 سناتور را آغاز کرده اند که مانع تصویب توافق در کنگره و استفاده اوباما از حق وتوی خود خواهد شد. برای دستیابی به این هدف دست کم هشت نفر از 11 سناتور دمکراتی که هنوز رای خود را اعلام نکرده اند، باید از توافق حمایت کنند.
:
از سوی دیگر، موافقان توافق معتقدند که در صورتی که حتی نتوانند 41 رای بدست آورند، می توانند برای جلوگیری از رد توافق هسته ای به «فیلی باستر» متوسل شوند. «هری رید» رییس دمکرات های سنا با بیان سخنان خوش بینانه ای نسبت به حصول رای کافی موافقان برای جلوگیری از تصویب مصوبه مخالفت با توافق هسته ای، اعلام کرده است که سناتورهای دمکرات برای جلوگیری از ردد توافق هسته ای از« فیلی باستر» (Filibuster) نیز استفاده خواهند کرد.
:
«حمید بعیدی نژاد» رییس تیم کارشناسان هسته ای ایران که سالها در مقر نمایندگی ایران در نیویورک فعالیت داشته و از قواعد و قوانین آمریکا آگاه است، اخیرا در صفحه شخصی خود در اینستاگرام درباره «فیلی باستر» نوشته است: «فیلی باستر» در نظام اجرایی قانونگذاری در آمریکا به تلاش سیستماتیک مخالفان اقلیت اطلاق می شود که با اتخاذ روشهای متفاوتی مانع از این می شوند که مجلس وارد مرحله تصمیم گیری بر روی طرح اکثریت شود و در واقع با این روش امکان ورود مجلس به مرحله تصمیم گیری نهایی را مسدود می کنند؛ این اقدام که همان «آبستراکسیون» تلقی می شود و بطور سنتی از طریق روش های زیر صورت می گیرد:
:
١- طولانی کردن سخنرانی های نمایندگان فیلی باستر کننده بصورتی که زمان انجام رای گیری نهایی فرا نرسد.
٢-طرح پیشنهادات، اصلاحات و متمم های متعدد به پیش نویس مورد بحث
٣-طرح کردن پیش نویس جدیدی با موضوعی جدید با استناد به اهمیت خاص موضوع آن
٤-به تعویق انداختن جلسه نهایی تصمیم گیری.
:
اعضای فیلی باستر کننده از طریق این روش ها مانع اختصاص وقت مناسب برای تصمیم گیری نهایی روی لایحه مورد اختلاف می شوند. در سال های اخیر جمهوری خواهان خود با استفاده از این روش ها مانع تصمیم گیری مجلس پیرامون انتصاب بسیاری از کاندیداها برای پستهای حساس پیشنهادی دولت اوباما بوده اند. یکی از مهمترین فیلی باسترهای سال های اخیر در مجلس سنا به جلسه ششم ماه مارس 2013 مربوط می شود که طی آن یک سناتور جمهوری خواه در سخنرانی حدود 13 ساعته و باطرح سوال از دولت اوباما مانع رأی گیری درخصوص تأیید انتصاب پیشنهادی دولت جهت ریاست سازمان سیا شد.

./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید