امروز: شنبه، ۱۱ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۰ Saturday, 2 July 2022

تعطیلی سه بیمارستان یک روز پس از افتتاح

تعطیلی سه بیمارستان یک روز پس از افتتاح

تعطیلی بیمارستانهای ۳۲ تختخوابی در شهرستانهای سرایان، سربیشه و درمیان یک روز بعد از افتتاح رسمی توسط معاون اول رئیس جمهور موجب گلایه مردم این شهرها شد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز و به نقل از مهر– ایجاد بیمارستان از نیازهای ابتدایی هر مرکز جمعیتی است اما هم اکنون بسیاری از شهرستانهای خراسان جنوبی از این امکانات بی بهره اند و مردم محروم منطقه مجبورند برای رسیدن به اولین بیمارستان کیلومترها راه طی کنند.

هم اکنون بیماران شهرستانی در خراسان جنوبی به دلیل عدم وجود بیمارستان در شهر نزدیک به محل سکونت خود مجبور به سفر به مرکز استان شده و در مرکز استان نیز با مشکلات عدیده ای از جمله عدم وجود مکانی برای استراحت همراه بیماران و .. مواجه هستند.

خراسان جنوبی دارای ۴۵۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان بوده و این کشور با بیماری های مختلف و واگیرداری مواجه است که به دلیل نزدیکی به مناطق مرزری استان و روستاهای حاشیه مرز در معرض ابتلاء این بیماری ها بوده و نبود بیمارستان در برخی شهرستانها تهدیدی برای سلامت مردم به شمار می رود. اگرچه شش سال انتظار مردم سرایان و شهرستانهای مرزی سربیشه و درمیان در ۳۱ تیرماه با اعلام خبر افتتاح رسمی سه بیمارستان در هریک از این شهرستانها به پایان رسید اما انگار خوشحالی مردم تنها یک روز دوام داشت و امروز قفل و زنجیر بر درب این بیمارستانها زده شده است.

اگر چه یک بار دیگر نیز این بیمارستانها در سال ۹۰ با حضور وزیر بهداشت وقت افتتاح شد اما پاسخ مسئولان این بود که آن روز ساختمان افتتاح شده و امروز تجهیز شده است. انگار این بار مردم این شهرستانها باید منتظر شوند تا مسئولان بیایند و برای بار سوم هم برای آن نیرو بیاورند و دوباره روبان ببرند و افتتاح کنند و به قول معروف تا سه نشه بازی نشه!!

با وجود پایان عمر هر دولت افتتاحیه های شتابزده و نیمه تمام سرعت بیشتری می یابد و اعتماد مردم را به نسبت دولتهای بعدی کاهش می دهد و در این میان معلوم نیست این هم شتاب برای چیست؟ برای مردم یا برای دولت؟

عدم تامین اعتبار برای کادر درمانی بیمارستانها / تذکر نمایندگان به رئیس جمهور
نماینده مردم بیرجند خوسف درمیان در مجلس شورای اسلامی از تذکر نمایندگان استان به رئیس جمهور در خصوص تعطیلی بیمارستان های سربیشه سرایان و در میان پس از افتتاح خبر داد. حجت الاسلام محمد باقر عبادی گفت: مهمترین علت تعطیلی این بیمارستان ها عدم تامین اعتبار برای تامین نیروی انسانی و هزینه های نگهداری است.

وی اظهار داشت: نمایندگان استان خراسان جنوبی به رئیس جمهور تذکری نسبت به افتتاح سه بیمارستان “سربیشه”،”سرایان” و”درمیان” توسط معاون اول رئیس جمهور در تاریخ ۳۱ تیرماه که به علت عدم تخصیص اعتبار لازم برای تامین نیروی انسانی در روز بعد تعطیل شده است، دادند.

عبادی در ادامه افزود:براساس اطلاعاتی که شهروندان به نمایندگان خودشان در مجلس داده‌اند که این بیمارستان‌ها یک روز بعد از افتتاح تعطیل شده است. حجت الاسلام عبادی گفت:در این تذکر خواسته‌ایم رئیس جمهور پیگیری لازم را انجام و دستورات لازم برای تامین اعتبار صادر شود.

نماینده مردم سربیشه و نهبندان نیز در این زمینه به مهر گفت: نبود نیروی انسانی موجب گلایه شهروندان سربیشه ای از افتتاح این بیمارستان شده است. مراد هاشمزهی ادامه داد: دولت باید در زمینه تامین اعتبار برای کادر درمانی این بیمارستانها چاره اندیشی کند.

نماینده مردم سرایان، بشرویه، طبس و فردوس در مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه می گوید: احداث بیمارستان ۳۲ تختخوابی شهرستان سرایان از مصوبات سفر اول دولت نهم به استان خراسان جنوبی بوده است که علی رغم مشکلات بهداشتی و درمانی در منطقه، این پروژه هنوز به طور کامل در اختیار مردم قرار نگرفته است.

محمد علی عبداله زاده تصریح کرد: پس از تکمیل و تجهیز بیمارستان ۳۲ تختخوابی سرایان نیاز بود تا موارد هزینه ای و پرداخت دستمزد کادر درمانی در ردیف بودجه ای دولت قرار گیرد که این مهم در دستگاه های مرتبط پیگیری شده است. وی با بیان اینکه افتتاح این پروزه نویدی برای مردم در رفع مشکلات درمانی شان خواهد بود، ادامه داد: مطالبه حوزه درمان را به عنوان دغدغه اصلی مردم منطقه پیگیری می کنم.

عبداله زاده افزود: درمان یکی از بخشهایی است که هزینه نمودن در آن به معنی هزینه نیست، بلکه به معنای سرمایه گذاری در سلامت جامعه است و ما باید توجه ویژه ای به نیروی انسانی موجود در حوزه سلامت داشته باشیم. وی بیان کرد: در مقوله درمان باید بیشتر به مردم رسیدگی کرد، بویژه آنکه محرومیت و بعد مسافت در شهرستانهای کمتر توسعه یافته کاملا مشهود است و این کمبود با جان انسانها سر و کار دارد.

طی مسافت ۱۸۰ کیلومتری مردم برای درمان/ نبود اعتبار برای تامین حقوق کادر درمانی
شهرستان سربیشه در حالی با مشکلات بهداشتی و درمانی دست و پنجه نرم می کنند و برای درمان به مرکز استان سفر می کنند، که بیمارستان این شهرستان که از آبان ماه سال ۸۹ به صورت موقت و از دی ماه سال ۹۰ به صورت قطعی تحویل دانشگاه علوم پزشکی شده است و امسال نیز به صورت رسمی افتتاح شد اما هنوز مردم از عواید آن برخوردار نشده اند.

فرماندار سربیشه در گفتگو با مهر، با اشاره به تعطیلی بیمارستان این شهرستان بعد از افتتاح توسط معاون اول رئیس جهور گفت: وضعیت اعتبار برای حقوق و مزایای پرسنل این بیمارستان مشخص نشده و این علت تعطیلی این بیمارستان است. غلامرضا حسین پور با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی در زیر ساختهای این بیمارستان وجود ندارد، افزود: با توجه به حادثه‌خیز بودن سربیشه و مرزی بودن این شهر لزوم بیمارستان از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی با بیان اینکه شهرستان سربیشه شاه راه ترانزیتی کشور است و شاهد تصادفات زیادی در جاده های این شهرستان هستیم، عنوان کرد: با توجه به زیر ساختهای کم درمانی در این شهرستان پاسخ گویی به مجروحین تصادفات در توان این شهرستان نیست. حسین پور با اشاره به اینکه مردم این شهرستان به خصوص در روستا برای درمان با مشکلات زیادی مواجه هستند، ادامه داد: یک بیمار از بخش درح تا سربیشه برای درمان باید ۱۲۰ کیلومتر مسافت را طی کند و اگر زمینه درمان وی در شهرستان مهیا نباشد مجبور به طی مسافت بیش از ۱۸۰ کیلومتر به مرکز استان است.

بخش اورژانس بیمارستان درمیان فعال است
فرماندار شهرستان درمیان عدم وجود بیمارستان را یکی از دغدغه های اصلی در مسائل بهداشتی و درمانی دانست و گفت: اگر چه هنوز برای تامین نیروی انسانی بیمارستان با مشکل بودجه مواجه هستیم اما بخش اورژانس فعال می باشد.

رجبعلی براتی با بیان اینکه نیرو های این بیمارستان در سال گذشته جذب و گزینش شده اند، ادامه داد: طی کردن مسافت طولانی برای درمان به مرکز استان از مشکلات مردم این شهرستان در حوزه درمان است که امیدواریم با راه اندازی هرچه سریعتر این بیمارستان گامی در جهت حل مشکلات مردم برداشته شود. ساختمان بیمارستان جدیدالتاسیس درمیان در آبان ماه ۹۰ همزمان با سفر چهارم هیئت دولت به استان افتتاح شده است.

گزینش ۲۷۰ نفر برای سه بیمارستان استان/ اعتبار برای پرداخت حقوق و مزایا نداریم
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در گفتگو با مهر، در خصوص تعطیلی سه بیمارستان سربیشه، درمیان و سرایان گفت: به دلیل نبود بوجه در تامین حقوق نیروها نتوانسته ایم آنها را بر سر کار بیاوریم.

قاسم کریمی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی بیش از یکسال است که پیگیر موضوع برای جذب نیروی انسانی این بیمارستانها است، تصریح کرد: ۲۷۰ نیرو برای این بیمارستانها جذب و گزینش شده اند که با تامین اعتبار حقوق و مزایای آنها بیمارستانها نیز فعال خواهد شد. وی با اشاره به نامه نگاری های متعدد این دانشگاه برای دریافت ردیف بودجه ای پرسنل این بیمارستانها گفت: قول هایی در برنامه بودجه امسال داده اند که آن هم به اگر ها گره خورده است.

کریمی می گوید: مسئولان قول تامین این بوجه را داده اند و عنوان کرده اند که با تغییرات دولت جدید اعمال خواهد شد اما اگر ما باشیم پیگیر خواهیم بود. وی با بیان اینکه شهرستانهای سربیشه، درمیان و سرایان از شهرهای محروم خراسان جنوبی هستند که سالها با خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند، ادامه داد: دانشگاه هیچ کوتاهی برای فعال کردن این بیمارستانها نکرده و مشکلات کمبود اعتبار به وزارت خانه و سطح کلان کشور بر می گردد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از دو میلیارد تومان تجهیزات در این بیمارستان ها مستقر شده است، تصریح کرد: مجبور هستیم به دلیل حتی نبود نیروهای حفاظتی قفل بر درب بیمارستانها بزنیم.

ورشکسته شدن بیمارستانهای شهرستانی در صورت عدم حمایت دولت
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه بیمارستانهای بشرویه و نهبندان هم اکنون ورشکسته هستند، عنوان کرد: با وضعیت موجود اعتباری هیچ پولی برای کمک به این بیمارستانها نداریم.

کریمی با بیان اینکه فعال کردن بیمارستانهای سربیشه، درمیان و سرایان نیازمند زیرسازی و بستر است، گفت: اگر این بیمارستانها هم امروز راه اندازی شوند بدون شک پس از یکسال ورشکسته و تعطیل خواهند شد.

وی با اشاره به محرومیت های اقتصادی شهرستانها گفت: برای سر پا نگه داشتن بیمارستانها باید ۸۰ درصد تخت های بیمارستانی اشغال باشد و مردم نیز توان پرداخت هزینه های درمان را اداشته باشند که این مهم در استان محروم خراسان جنوبی محقق نخواهد شد و نیازمند حمایت های بخش دولتی است.

وی با اشاره به نوسانات اقتصادی و نرخ تورم در کشور گفت: تعرفه درمان هیچ تغییری نداشته و مجبور هستیم بخش عمده هزینه های درمانی را از جیب دولت تامین کینم. کریمی با بیان اینکه در حال حاضر ۶ ماه است که حق نظام نوین پرسنل درمانی استان را پرداخت نکرده ایم؛ گفت: نارضایتی پرسنل مشکل زیادی را به دنبال خواهد داشت که باید چاره اندیشی شود. جای این سوال در ذهن است که برای افتخار آفرینی فقط باید به افتتاح های متعدد به هر وسیله ای روی بیاوریم؟

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید