امروز: شنبه، ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۵ Saturday, 4 February 2023

توضیحات انصاری درباره خروجش از مجلس

توضیحات انصاری درباره خروجش از مجلس

معاون پارلمانی رییس جمهوری با تاکید بر مخالفت دولت با طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران گفت: دولت معتقد است این طرح مخالف اصل 176 قانون اساسی است و دولت ورود مجلس در موضوعاتی که در حوزه کار شورای عالی امنیت ملی است را خلاف قانون اساسی می داند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ،‌ حجت الاسلام «مجید انصاری» در گفتگو با ایرنا درباره علت مخالفت دولت با طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران گفت: همان گونه که همه می دانند پرونده هسته ای و مذاکرات مربوط به این پرونده از ابتدا تاکنون در حوزه کاری و دستور شورای عالی امنیت ملی کشور قرار داشته است.
:
وی ادامه داد: خصوصا مذاکرات ایران با 1+5 طی چند سال گذشته علی الخصوص در 20 ماه گذشته در دولت یازدهم با حساسیت ویژه ای از سوی مذاکره کنندگان و با اشراف رییس جمهوری و با هدایت رهبر معظم انقلاب در جریان بوده است.
:
معاون پارلمانی رییس جمهوری ادامه داد: رهبر معظم انقلاب بارها اعتماد و حمایت خود را از تیم مذاکره کننده و شخص محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اعلام فرموده اند و تیم مذاکره کننده هم با اقتدار و متانت و نهایت امانتداری سعی کردند خطوط قرمز نظام را در این مذاکرات مدنظر داشته و برای استیفای حقوق حقه مردم ایران پایداری و صبوری لازم را همراه با ارائه منطق قوی حقوقی ادامه دهند که دستاورد این حضور فعال و این دیپلماسی فعال و مثبت هسته ای تثبیت حق غنی سازی در ایران و سایر دستاوردهایی بوده که در مذاکرات و توافق ژنو به دست آمد.
:
انصاری اضافه کرد: مذاکره کنندگان ما در این مصاف بسیار دشوار سعی کردند گام هایی محکم در جهت رفع تحریم های ظالمانه از مردم و تثبیت حقوق صلح آمیز هسته ای کشورمان بردارند.
:
وی در مورد علت مخالفت دولت با طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران، گفت: دولت از این جهت مخالف این طرح است که این طرح خلاف اصل 176 قانون اساسی است؛ طبق این اصل، آنچه که در شورای امنیت ملی مطرح است، پس از تایید مقام معظم رهبری قابل اجراست؛ از این رو ورود مجلس در موضوع این طرح خلاف اصل یادشده است.
:
انصاری تاکید کرد: به این جهت دولت از ابتدا تاکنون با این طرح نمایندگان اعلام مخالفت کرده است. ما بدون این که وارد جزئیات طرح شویم، اصل ورود مجلس را به موضوعی که در حوزه کار شورای عالی امنیت ملی بود، خلاف قانون اساسی می دانیم ؛ خصوصا در شرایط حساس کنونی که مذاکرات مراحل پایانی خود را طی می کند و در نقطه بسیار حساس قرار گرفته است.
:
معاون رییس جمهور تاکید کرد: امید می رود با پایداری، استقامت و مذاکرات قوی تیم مذاکره کننده هسته ای، به نتیجه مطلوب نهایی برسیم. از این رو ورود مجلس به این موضوع هیچ کمکی به تیم هسته ای نمی کند و ممکن است مشکلاتی را در روند مذاکرات برای آنان ایجاد کند. ما ضمن ارج نهادن به حساسیت نمایندگان مجلس و تلاش هیات رییسه و شخص آقای لاریجانی برای همراهی و حمایت از تیم مذاکره کننده، موضع دولت در این طرح را مخالفت اعلام می کنیم.
:
وی گفت: سابقه نشان می دهد شورای نگهبان در موضوعاتی که در دستور کار شورای عالی امنیت ملی قرار می گیرد یا در حوزه اختیارات و وظایف رهبری است با قانونگذاری و ورود مجلس در این عرصه ها مخالفت کرده و آن را مغایر قانون اساسی دانسته است.
:
** خروجم از مجلس طبیعی بود

معاون پارلمانی رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که ‘برخی رسانه ها خروج شما از مجلس را به عنوان قهر و عصبانیت القا کرده اند’، گفت: اینطور نیست، حساسیت پرونده هسته ای موجب شده که هر حرکت و هر کلمه ای که پیرامون این موضوع مطرح می شود، تصویرهای مختلفی متناسب با گرایش رسانه مربوطه، از آن القا شود.
:
وی اضافه کرد: حضور من در جلسه علنی امروز مجلس به دعوت هیات رییسه و برای دستور اول یعنی بررسی طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران بود؛ از این رو بعد از این که طرح قرائت شد و متن به تصویب نهایی مجلس رسید ادامه حضور من در مجلس غیرضرور بود و مجلس می بایست وارد دستورات بعدی می شد.
:
وی گفت: برای بیان دیدگاه های دولت در آن دستورات، معاون پارلمانی دولت در آن دستگاه های تخصصی و آقای خباز حضور داشتند، از این رو دیگر نیازی به حضور بنده در جلسه نبود و من برای انجام کارهای دیگری که داشتم از مجلس خارج شدم. کوتاه بودن زمان طرح موضوع و رأی گیری نهایی در چند دقیقه کوتاه و خروج من از مجلس موجب چنین برداشتی در میان خبرنگاران شد ولی خروج من طبیعی و عادی بود.
:
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره حضورش در جایگاه هیات رییسه مجلس گفت: بلافاصله پس از قرائت کلام الله مجید، مجلس وارد بررسی دستور طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران شد و لاریجانی متن را برای رأی گیری قرائت کرد که من به جایگاه هیات رییسه رفتم و از رییس خواستم فرصتی دهد تا نظر دولت را بیان کند.
:
معاون رییس جمهور اضافه کرد: ما به این موضوع اصرار داشتیم زیرا پرونده مهم تاریخی هسته ای در مجلس مطرح شده که می بایست نظر رسمی دولت در مذاکرات ثبت و اعلام می شد و آقای لاریجانی در این راستا مصلحت اندیشی داشت که ممکن است با صحبت ما مخالفین طرح یا پیشنهاددهندگان بخواهند پیشنهاد مطرح کنند یا صحبت کنند و جلسه به درازا بکشد و احیانا توافقی که قبلا با طراحان روی متن انجام داده بودند و این متن را تعدیل کرده بودند، دچار آسیب شود.
:
وی گفت: در همین راستا مجلس صبح امروز جلسه غیرعلنی غیررسمی داشت. من در آن جلسه نبودم ولی مطلع شدم که آقای لاریجانی در آن جلسه تلاش زیادی کردند که همه پیشنهاددهندگان و کسانی که پیشنهاد جایگزین داشتند و طراحان اولیه طرح را قانع کنند که مصلحت عمومی کشور و نظام این است که همین طرحی که توافق کرده اند بدون تغییر به رأی گذاشته شود و از نمایندگان خواسته بودند وارد طرح پیشنهادات جدید و جزئیات نشوند.
:
انصاری گفت: در نهایت نظر دولت از سوی آقای لاریجانی اعلام شد که دولت مخالف این طرح است ولی ما به دنبال فرصتی بودیم که علت مخالفت دولت را توضیح دهیم.

:

./.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید