امروز: سه شنبه، ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۳ Tuesday, 16 August 2022

جزئیات نابودی چهار تیم تروریستی در ایران

جزئیات نابودی چهار تیم تروریستی در ایران

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور تصریح کرد: در بررسی‌های صورت گرفته از نظر قضایی، با احضار و بازداشت مدیر هتل و چهار نفر از کارکنان هتل، اعلام کردند که قرص برنجی را که به علت عدم آگاهی، تصور نمی‌کردند مشکلی ایجاد کند، در طبقه پنجم هتل برای کشتن حشرات موذی استفاده کرده بودند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ،‌ حسین ذوالفقاری افزود: بر اساس نظر کارشناسان و متخصص معلوم شد که از طریق کانال کولر بخشی از آن اثرات این سم گذاشته شده در آنجا به طبقات چهارم و طبقات پایین‌تر هتل تسری پیدا می‌کند و موجب مسمومیت می‌شود. ذوالفقاری گفت: با توجه به اعلام نظر وزارت بهداشت و درمان در ارتباط با اصل نوع مسمومیت، و همچنین بازجویی‌هایی که از مدیر هتل و کارکنان صورت گرفت، نتیجه گرفته شد که هیچگونه عمدی از ناحیه هیچ فرد، گروه و جریانی در کار نبوده است؛ بلکه در این مورد صرفا مثل خیلی از موارد دیگر، از قرص برنج استفاده شده است. ذوالفقاری که با برنامه «من طهران» شبکه خبری العالم گفت‌وگو می‌کرد، خاطرنشان کرد: این نوع قرص برنج خطرناک است و مدیر هتل و کارکنان این موضوع را نمی‌دانستند.
:
این نوع قرص‌ها از سال 1389 توسط وزارت بهداشت و درمان ممنوع اعلام شده است کسی که این نوع قرص را فروخته، شناسایی شده و اکنون تحت تعقیب قرار گرفته است.
:
ترخیص اتباع عربستانی از بیمارستان
وی تصریح کرد: این نتایج نهایی است و درحال حاضر هم چهار نفر از هتل توحید مشهد در بازداشت هستند و کار درمانی 37 نفر هم که قرنطینه شدند و معلوم شد که مسموم شده‌اند، تقریبا به‌خوبی پیش رفت و به جز آن چهار نفر اول، خوشبختانه دیگر از آن افراد مسموم کسی فوت نکرد و تاکنون هم 22 نفر ترخیص شده‌اند. ذوالفقاری افزود: هیچ دستی در کار نبوده است که بخواهد این کار را عمدی انجام بدهد یا بخواهد مشکلی بین دو کشور ایجاد بکند.
:
در هتل توحید مشهد، زائران عربستانی مستقر بودند. ما هم شفاف‌سازی کرده‌ایم و پرونده هم مشخص و شفاف است و هم بررسی‌های پزشکی و هم بررسی‌های قضایی نشان می‌دهد که هیچ دلیلی وجود ندارد که عمدی در کار باشد که خدای نخواسته بخواهد یک تعداد زائری که مورد احترام و تکریم مقامات کشور و استان و مردم ایران هستند، آسیبی ببیند. ذوالفقاری گفت: با کاردار عربستان در مشهد هماهنگی شد و ایشان آمد و دیدار و ملاقات کرد و از روند درمان آگاه شد و با خود این شهروندان عربستانی گفت‌وگو کرد و گزارش‌های اولیه به آنها داده شد و در واقع بدون هیچ‌گونه ممانعتی، در روند کل مسائل قرار گرفتند و همچنین قرار شد که ما گزارش کلی و نتیجه قضایی و پزشکی را از طریق وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران برای وزارت خارجه عربستان آن مقداری که لازم است، اعلام کنند. معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در پاسخ به سوالی درباره تلاش عربستان برای سوءاستفاده از این حادثه و بلندشدن برخی صداها برای ممانعت از سفر شیعیان عربستان به ایران گفت: من چنین برداشتی ندارم که تا این لحظه مقامات سعودی، سوءبرداشتی از این حادثه داشته باشند؛ چون به هرحال ما هم شفاف‌سازی کرده‌ایم و پرونده هم مشخص و شفاف است و هم بررسی‌های پزشکی و هم بررسی‌های قضایی نشان می‌دهد که هیچ دلیلی وجود ندارد که عمدی در کار باشد که خدای نخواسته بخواهد یک تعداد زائری که مورد احترام و تکریم مقامات کشور و استان و مردم ایران هستند، آسیبی ببیند. وی تصریح کرد: من تصورم این است که آنچه برای زائران مسموم شده عربستان در مشهد انجام شد، نمونه مشابه آن برای خود ایرانی‌ها از نظر رسیدگی سریع و پیگیری جدی و ورود سریع مقامات انجام نشده است.
:
متلاشی‌شدن 3 گروهک تروریستی
معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور درباره متلاشی شدن سه گروه تروریستی در ایران گفت: در جنوب شرق کشور در مرزهای مشترک با پاکستان در مقاطع مختلف شاهد اقدامات ایذائی بوده‌ایم. همواره هم در جهت برخورد با اینها اقدام شده است. وی گفت: حدود چهار تیم وابسته به گروهک‌ها در مقاطع مختلف در این منطقه متلاشی شدند. در اقدامی که قبل از پایان سال در سراوان صورت گرفت مقادیر قابل توجهی مواد منفجره و سلاح و مهمات از اینها به دست آمد و تعدادی از آنها دستگیر شدند. ذوالفقاری افزود: در منطقه عمومی چابهار و به طور مشخص در منطقه نیک‌شهر به طرف جکیگور‌ گروهی که برای اقدامات ضد امنیتی آمده بودند، توسط وزارت اطلاعات ردیابی شد و تعدادی از آنها به هلاکت و تعداد دیگری نیز دستگیر شدند. مجموعه تلاش‌هایی که برای انجام اقدامات خاصی در منطقه صورت گرفت خوشبختانه با اقدام به موقع نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی و همچنین با همکاری مردم مواجه شد. وی اظهار کرد: اکنون در منطقه همکاری جدی وجود دارد.
:
ذوالفقاری خاطرنشان کرد: ممکن است در نقطه‌ای از کشور ما یا کشورهای دیگری عناصری باشند و به صورت موردی بخواهند کار خلاف قانون انجام دهند یا جرمی مرتکب شوند یا اقدام تروریستی انجام دهند، اما به طور کلی عموم مردم، سران طوایف، روحانیون، شیعه و سنی در منطقه خوب می‌دانند که امنیت منطقه به همه آنها برمی‌گردد؛ یعنی اگر خدای ناخواسته ناامنی در منطقه ایجاد شود به ضرر همه آنها خواهد بود.
:
وی افزود: بنابراین، هیچ زمینه‌ای برای توسعه این نوع تفکر و اقدامات تروریستی در بین مردم کشورمان مخصوصا در مناطق مرزی کشور وجود ندارد و باید بگویم که اساسا چنین زمینه‌ای در مردم شریف استان سیستان و بلوچستان یا مناطق مرزی ما به هیچ وجه نیست.
:
وی ادامه داد: در شمال غرب هم یکی دو مورد داشتیم که با اقدامات خوب وزارت اطلاعات مواجه شد و قبل از آنکه آنها بخواهند حرکت تروریستی انجام دهند دستگیر شدند و با آنها برخورد شد. ذوالفقاری درخصوص وابستگی این تروریستها گفت: در منطقه جنوب شرق گروه جیش العدل بود که بخشی از اینها (گروهک‌های تروریستی) به آن و بخش دیگر نیز به گروه فرقان وابسته بودند که در آنجا با آنها برخورد شد و اقدام صورت گرفت.
:
معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در پاسخ به این سؤال که آیا این نگرانی وجود ندارد که گروهک تروریستی جیش‌العدل بخواهد مانند گروهک‌های تروریستی در کشورهای مختلف با داعش بیعت کند، ابراز کرد: چنین نگرانی در منطقه ما وجود ندارد. گفتم که مردم ما گرایشی به چنین اقداماتی ندارند. من این حرف را به این دلیل می‌زنم که از جمله کسانی هستم که این سخن را مستقیما از زبان مردم شنیده‌ام. مردم بلوچستان ما به طور جد خواهان امنیت منطقه هستند و با هرگونه اقدامات تروریستی مخالفند. من به صورت عام یعنی عموم مردم حرف می‌زنم. بله، ممکن است چهار نفر هم در منطقه باشند که جور دیگری فکر می‌کنند، اما حتی خود مردم در دیدارهایی که ما با آنها داشته‌ایم اعلام می‌کنند که نباید اقدام نابخردانه و تروریستی چهار نفر را در منطقه به حساب کل مردم گذاشت و این عین عبارتی است که مردم بلوچستان به ما می‌گویند و امروز هم ما شاهد هستیم که چنین زمینه ای برای گرایش مردم به چنین اقداماتی وجود ندارد.
:
گروه‌های تروریستی و داعش تهدیدی برای کشور به حساب نمی‌آیند
 وی در پاسخ به این سوال که آیا داعش تهدیدی برای ایران به‌شمار می‌رود، گفت: گروه‌های تکفیری در مناطقی که حضور پیدا می‌کنند بخشی از آن به زمینه و شرایط آن مناطق بازمی‌گردد که البته خودشان آسیب می‌بینند. کسانی که به نوعی کم‌توجهی می‌کنند همان مناطق بیشترین آسیب را در این چند سال متحمل شدند. جمهوری اسلامی ایران از یک ثبات اجتماعی سیاسی و دفاعی برخوردار است و آنها نمی‌توانند به هیچ وجه تهدیدی برای ایران به‌شمار بروند.
:
وی افزود: البته همواره اقدامات ایذائی از برخی گروهک‌های مذکور را در جنوب شرق و گاهی در شمال غرب داشتیم این اقدامات در نقطه صفر مرزی و امثال آن وجود داشته و ما آن را تهدیدی جدی برای کشور نمی‌دانیم؛ خصوصا که توان دفاعی و امنیتی کشور بیش از این است که بخواهیم با اینگونه گروه‌هایی که در برخی کشورها وجود دارند، مقایسه کنیم اما ما هرگونه تهدید دور را نیز جدی می‌گیریم و برای برخورد با هرگونه ناامنی، آمادگی‌ها، طراحی‌ها و سازماندهی‌های خاص خود را داریم، بنابراین این گروه‌ها نمی‌توانند تهدیدی برای ایران باشند. مردم، مسئولان و مقامات مختلف ایران و همچنین دستگاه‌های امنیتی انتظامی و دفاعی کشور کاملا مراقبت دارند و از آمادگی بالایی برخوردار بوده و کاملا اوضاع را رصد می‌کنند و هیچ تهدیدی نمی‌تواند موضوعیت داشته باشد.
:
./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید