امروز: جمعه، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۰ Friday, 20 May 2022

حبس در انتظار معلم رهایی یافته از قصاص؟

حبس در انتظار معلم رهایی یافته از قصاص؟

 معلم خوزستانی که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده بود توسط خانواده مقتول مورد بخشش قرار گرفت، اما شاید این پایان ماجرا نباشد.

 

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ،به نقل از (ایسنا) این معلم خوزستانی که عصبانیتش در تابستان ۸۶ به کشته شدن دو نفر منجر شده بود، به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده و قرار بود این حکم صبح روز شنبه – 18 آبان ماه – اجرا شود، اما روز گذشته گفته شد که این فرد توسط خانواده مقتول بخشیده شده است.

 

در این پرونده جنایی، یکی از مقتولان به دلیل اختلافاتی که با مسعود پویان فوق لیسانس جامعه‌شناسی و دبیر خوزستانی ساکن رشت داشته به همراه دو پسرش از طبقه سوم خانه به طبقه دوم آمده و با وی درگیر شده‌اند. این درگیری به داخل خانه پویان کشیده شده است و او برای مقابله با آنها به کارد آشپزخانه پناه برده و دو نفر از آنها، هر کدام یک ضربه خورده‌اند که این ضربه به نقاط حساس یعنی ریه یکی و قلب دیگری اصابت کرده و بلافاصله درگذشته‌اند.

 
دادگاه، قتل یکی از آنها که جسدش داخل خانه افتاده را از مصادیق دفاع مشروع دانست و قتل دیگری را به دلیل اینکه جسد او در پاگرد ورودی افتاده عمدی و مستوجب قصاص نفس تشخیص داد.

 
۳۰۰ معلم آموزش و پرورش تهران و رشت روز یکشنبه گذشته با ارسال نامه‌ای به مقامات رسمی کشور با اشاره به اعدام قریب‌الوقوع دبیر جامعه‌شناسی شاغل در آموزش و پرورش رشت خواستار توقف اجرای حکم برای رسیدگی دقیق‌تر و جلب رضایت ولی دم شده بودند.

 
با گذشت اولیای دم مقتول از اجرای قصاص نفس، مسعود پویان زندگی دوباره یافت، اما این پایان داستان نیست و به احتمال زیاد او باید از سه تا ده سال را به جهت جنبه عمومی جرم در زندان سپری کند.

 
به موجب ماده 612 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی «هر کس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی ‌داشته ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود در صورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت ‌جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد دادگاه مرتکب را به‌ حبس از سه تا ده سال محکوم می‌نماید.»

 

همچنین هیات عمومی دیوان عالی کشور در رای وحدت رویه شماره 698 – 21/ 1/ 1386 درباره در رابطه با این ماده مقرر داشته است که:

 

« تعیین کیفر در حدود مقررات ماده 612 قانون مجازات اسلامی با احراز عمدی بودن قتل به طریق مقتضی و سایر شرایط مذکور در این ماده ملازمه داشته و رسیدگی به آن نیز بر اساس تبصره 1 ماده 20 قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب، از خصایص دادگاه کیفری استان می‌باشد و رای صادر شده از دادگاه کیفری استان نیز ظرف مهلتی که برای تجدیدنظرخواهی مقرر گردیده قابل رسیدگی در دیوان عالی کشور است.

 
بنا به مراتب به نظر اکثریت اعضای هیأت عمومی دیوان عالی کشور حکم محکومیت به حبس موضوع ماده 612 قانون مجازات اسلامی نیز قابل رسیدگی در دیوان عالی کشور بوده و رای شعبه بیست و هفتم دیوان عالی کشور که با این نظر مطابقت دارد صحیح و قانونی تشخیص می‌گردد.»

 

انتهای پیام

 

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید