امروز: شنبه، ۸ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۱۸ Saturday, 30 September 2023

حمایت عجیب روسیه از جدایی‌طلبان اوکراین

حمایت عجیب روسیه از جدایی‌طلبان اوکراین

تنش میان مسکو و کیف پس از امضای پیمان صلح مینسک نیز هم‌چنان ادامه دارد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، در همین خصوص وزیر امور خارجه‌ی روسیه در مصاحبه‌ای ‌با تلویزیون روسیه از دولت اوکراین خواست که قانون اعطای امتیازات ویژه به جدایی‌طلبان شرق اوکراین در منطقه‌ی دونباس را اجرا کند. سرگئی لاوروف، هم‌چنین به کیف هشدار داد که اقدامی در جهت بازپس‌گرفتن مناطق زیر کنترل جدایی‌طلبان در شرق اوکراین به عمل نیاورد. او یادآور شد که اعطای امیتازات سیاسی ویژه برای مناطق دونتسک و لونسک، در پیمان صلح مینسک تضمین شده است. این پیمان که روز ۱۲ فوریه به امضای سران کشورهای روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه رسید، برقراری آتش‌بسی شکننده در شرق اوکراین را به همراه داشت. در چارچوب این پیمان، مقرر شد که از جمله منطقه‌ی بی‌طرفی، میان محدوده‌های تحت کنترل ارتش اوکراین و جدایی‌‌طلبان ایجاد شود، نیروهای توپخانه منطقه را ترک کنند و زندانیان دو طرف مبادله شوند.
:
به‌رسمیت شناختن امیتازات سیاسی ویژه برای منطقه‌‌ی دوناس نیز، از جمله مفاد این پیمان بود. این طرح چندی پیش از سوی پارلمان اوکراین به تصویب رسید. بر اساس این قانون، خودمختاری نسبی در مناطق تحت نفوذ جدایی‌طلبان به مدت ۳ سال پذیرفته می‌شود؛ جدایی‌طلبان مورد عفو عمومی قرار می‌گیرند و می‌توانند تحت شرایط خاصی، نیروهای انتظامی محلی تشکیل دهند. در صورت اجرای این قانون، مردم دونتسک و لوهانسک نیز از حق استفاده از زبان مادری خود (روسی)، برخوردار خواهند بود.
:
دولت اوکراین، در راه اجرای مفاد این پیمان با دشواری‌های بسیاری روبرو شد. با وجود تصویب قانون امتیازات ویژه، بسیاری از نمایندگان مجلس این کشور از به‌رسمیت‌شمردن حقوق خاص برای این مناطق انتقاد کردند و لغو یا تغییر قانون مصوبه را خواستار شدند. در نتیجه این اعتراضات، پارلمان اوکراین، چندی پیش شهرهای زیر تسلط جدایی‌طلبان هوادار روسیه را مناطق تحت اشغال نامید و دولت با صدور بیانیه‌ای، اعطا و اجرای مفاد قانون امتیازات ویژه را به پس از برگزاری انتخابات آزاد در شرق اوکراین موکول کرد. کیف هم‌چنین اعلام کرد که برگزاری انتخابات محلی باید با نظر و طبق شرایط دولت اوکراین صورت گیرد.
:
وزیر امور خارجه‌ی روسیه، ضمن انتقاد شدید از بیانیه‌ی جدید کیف، شرط برگزاری انتخابات بر مبنای خواست دولت اوکراین را بی‌معنی خواند و گفت: اگر رهبران اوکراین چنین هدفی را دنبال می‌کنند، به معنای آن است که کسی در این کشور اعطای امتیازات سیاسی ویژه ‌برای منطقه‌ی دونباس را به رسمیت نمی‌شمارد. او افزود: اظهارات رسمی مقامات اوکراین، جایی برای خوش‌بینی باقی نمی‌گذارد.
:
از سوی دیگر، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در پی بالا‌گرفتن تنش میان مسکو و کیف اعلام کرد که عملیات تمرین واحدهای دفاع هوایی خود را در ماه ژوئن به مدت ۲ هفته در پایگاه نظامی چسکی کروملوف در جمهوری چک آغاز خواهد کرد. به گفته‌ی مقامات ناتو در پراگ، قرار است در این عملیات ۴۰۰ سرباز از آمریکا، مجارستان، اسلواکی، چک و لیتونی شرکت کنند. هدف این تمرین‌ها، بهبود سیستم دفاعی این کشورها در حوزه‌ی پرتاب موشک‌های زمین به هوا عنوان شده است. این عملیات آزمایشی، راه‌های مقابله با بالگرد‌های بدون سرنشین مدرن را نیز شامل می‌شوند.

./.

توییت بینا

11:55 (۳ ماه قبل) ۱

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۳ ماه قبل) ۲

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۳ ماه قبل) ۳

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۴ ماه قبل) ۴

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۴ ماه قبل) ۵

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۴ ماه قبل) ۶

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۴ ماه قبل) ۷

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۴ ماه قبل) ۸

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۴ ماه قبل) ۹

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۴ ماه قبل) ۱۰

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۴ ماه قبل) ۱۱

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۴ ماه قبل) ۱۲

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۴ ماه قبل) ۱۳

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۴ ماه قبل) ۱۴

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۴ ماه قبل) ۱۵

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۵ ماه قبل) ۱۶

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۵ ماه قبل) ۱۷

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۵ ماه قبل) ۱۸

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۵ ماه قبل) ۱۹

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۵ ماه قبل) ۲۰

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

آخرین عناوین