امروز: شنبه، ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۳۳ Saturday, 4 February 2023

خاک بخش هايی از کشور را می برند ولی کسی اعتراض نمی کند

خاک بخش هايی از کشور را می برند ولی کسی اعتراض نمی کند

مراسم بزرگداشت خسرو سينايي به همراه نمايش فيلم «جزيره رنگين» آخرين ساخته وي؛ دوشنبه شب 25 خرداد در سينما تک خانه هنرمندان برگزار شد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ،‌ خسرو سينايي با اشاره به اينکه سالهاست در سينما فعاليت ميکند و تاکنون تلاش کرده با سينما؛ بخشي از فرهنگ را معرفي کند؛ گفت: من از ابتدا قالب فيلمهايم را مستند – داستاني انتخاب کردم و سالها است که اين راه را تجربه ميکنم زيرا اين راه و روشي بود که به من امکان و اجازه ميداد به طريق اصيلي زندگي را بيان کنم.

:
وي ادامه داد: روش مستند ـ داستاني باعث ديده شدن فيلمها ميشود و اگر بخواهيم فقط مستند بسازيم شايد فيلمها کمتر ديده شود.
سينايي با اشاره به اينکه يک فيلمساز زماني خوشحال است که فيلمش کامل پخش شود؛ گفت: گاهي وقتي فيلمهايم را تکه پاره نمايش ميدهند؛ افسردگي ميگيرم و اين حالت براي بسياري از فيلمسازان وجود دارد. با اين حال وقتي از من ميپرسند که آيا بازهم دوست داشتي فيلمساز بشوي؛ جوابم مثبت است.

:
کارگردان «جزيره رنگين» با اشاره به اينکه بايد اجازه بدهيم سينما در قالبهاي مختلف نشان داده شود؛ گفت: امروز فيلمهاي زيادي به دلايلي که شرح آن مفصل است در آپارتمان ساخته ميشود اما اين فيلمها کمکي به فرهنگ کشور نميکند. فيلمهايي به فرهنگ ميتوانند کمک کنند که در ابتدا کشور را معرفي کنند.

:
وي ادامه داد: نبايد سعي کنيم سينما را در يک قالب و با يک فرمول خاص ببينيم بلکه بايد در همه قالبها فيلم داشته باشيم. از طرفي ديگر سينماگر بايد اهل ريسک باشد و قالبهاي مختلف را تجربه کند.
کارگردان عروس آتش ادامه داد: من سعي کردم در فيلمهايم همچون «جزيره رنگين» بخشي از کشور را نشان دهم که کمتر با آن آشنايي داريم البته امروز بسياري از ما که در شهرها زندگي ميکنيم حتي شهر و محله خود را نيز به خوبي نميشناسيم. به همين دليل نميتوانيم شهرمان را خودمان بسازيم.

:
وي با اشاره به اينکه مسوولان بايد به تاريخچه شهرشان آشنا باشند؛ گفت: من در ساري به دنيا آمدم و خاطرات بسياري از اين شهر دارم. روزي مسوولان شوراي شهر ساري از من دعوت کردند تا فيلمي را در آن شهر بسازم اما وقتي با آنها صحبت کردم متوجه شدم که حتي خودشان نيز شهرشان را نميشناسند و در صحبت با من فقط دنبال اين بودند که مثلاً ساخته شدن فلان پل يا پارک توسط آنها در فيلم نشان داده شود.

:
سينايي با اشاره به اينکه يک فيلم سينمايي بايد به جامعه توجه کند؛ گفت: ما در جامعهاي هستيم که زن بايد شريک زندگي باشد و مرد نيز با وي تفاهم داشته باشد و همکاري کند. امروز شرايط جامعه به گونهايست که روزي پدربزرگي با يک قايق پر از ماهي از دريا ميآمد و بعد پدر با يک زنبيل ماهي از دريا ميآمد و امروز پسر فقط با يک ماهي به خانه ميآيد. ما امروز در جامعهاي هستيم که گروهي خاک بخشهايي از اين کشور همچون جزيره هرمز را ميبرند و کسي اعتراض نميکند. اين مسائل بايد در فيلم گفته شود همانطور که من در «جزيره رنگين» گفتم.
کارگردان «جزيره رنگين» ادامه داد: امروز مشکلاتي همچون مسئله ازدواج جوانان، قاچاق کالا، بسته نگاه کردن به دنيا بسيار مهم است و بايد به آن توجه شود. من نيز در جزيره رنگين تلاش کردم به اين مسئله توجه کنم.

:
وي ادامه داد: سالها پيش به همراه همسرم به جزيره هرمز رفتم و از مردم آنجا و فعاليتهاي افرادي همچون دکتر نادعليان بسيار آموختم و عهد کردم فيلمي درباره اين جزيره بسازم. در جزيره رنگين من بجاي آنکه فرياد بزنم؛ گفتم اين همه ما فرياد زديم و به جايي نرسيد. يکبار بياييم با مهرباني حرف بزنيم.

:
وي با اشاره به همکاري خود با مهدي احمدي و دکتر نادعليان گفت: مهدي احمدي بازيگري است که علاوه بر بازيگري موسيقيدان و نقاش خوبي است و 35 سال  است او را ميشناسم. زماني که نقشي را قبول ميکند؛ آن را تبديل به خودش ميکند.

:
احمد نادعليان نيز با تمجيد از فعاليتهاي خسرو سينايي و فيلم «جزيره رنگين» گفت: هميشه گروهي از خارجيها از من سؤال ميکنند چه آرزويي داري و من آرزو ميکنم که از فضاي موجود و وضعيت زيست محيطي ما چيزي کم نشود. همه آن حفظ شود. سينايي به اين حفظ شدن بسيار کمک کرد.

:
وي با تقدير از سينايي براي ساخت فيلم جزيره رنگين گفت: زماني جزيره هرمز فقط يک قلعه پرتغاليها را داشت که همه از آن بازديد ميکردند اما امروز انجمن زنان نقاش و انجمن محيط زيست توسط افراد بومي جزيره تشکيل شده است و فعاليت ميکند.

:
وي ادامه داد: از روي کارهاي من تاکنون 5 فيلم ساخته شده که اولين آنها «رودخانه هنوز ماهي دارد» ساخته مجتبي ميرتهماسب بود. اما فيلم سينايي يک اثري سينمايي خوب است. سينايي در فيلمهايش همچون «جزيره رنگين» ميخواهد بگويد که خشونت سودي ندارد و نميتوان با خشونت حريف را از رده خارج کرد بلکه بايد درباره اختلافات مذاکره کنيم.

:
حميد فرخ نژاد؛ بازيگر سينما و از دوستان خسرو سينايي نيز گفت: افتخار ميکنم که سينما را با کسي شروع کردم که سينما برايش زندگي بود و اولويت اولش بود. سينايي مثل ما و گروهي از سينماگران نيست که هنر اولويت دوم و سومشان باشد.
وي ادامه داد: ميتوان تکنيک و فرم را در سينما در شش ماه آموخت اما نگاه به سينما را با تکنيک نميتوان آموخت. نگاه به هنر و سينما را بايد از افرادي همچون سينايي آموخت و من بسيار از ايشان آموختم.

:
در اين مراسم؛ فيلم سينمايي جزيره رنگين آخرين ساخته خسرو سينايي براي اولين بار در سينما تک خانه هنرمندان با حضور اهالي رسانه و همچنين برخي ساکنان جزيره هرمز به نمايش درآمد. يکي از نکات جالب اين مراسم کل کشيدن زنان هرمزي در پاسخ به تشويقهاي تماشاگران بود.

./.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید