امروز: شنبه، ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۳۵ Saturday, 20 July 2024

درتنگنا قرار دادن ایران از طریق تأمین سوخت بوشهر

درتنگنا قرار دادن ایران از طریق تأمین سوخت بوشهر

روزنامه واشنگتن پست در گزارش تحلیلی نوشت: باید با تضمین سوخت نیروگاه بوشهر ایران را در تنگنا قرار داد تا این کشور نتواند در مذاکرات درخواست غنی‌سازی صنعتی کند.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از  ایسنا، روزنامه واشنگتن پست غنی‌سازی اورانیوم اصلی ترین موضوع مورد اختلاف در مذاکرات هسته‌ای ایران است که هم اکنون در وین پایتخت اتریش در حال برگزاری است. آمریکا و هم‌پیمانان غربی‌اش در این مذاکرات از ایران می‌خواهند تا تعداد و خروجی سانتریفیوژهایش را کاهش دهد که در نتیجه زمان آنچه که آنها گریز هسته‌ای ایران برای ساخت یک بمب هسته ای می خوانند افزایش یابد. ایران می‌گوید که می تواند توسعه ظرفیت غنی سازی‌اش را به مدت چند سال به تأخیر بیاندازد اما به طور قطع نیازمند تأمین سوخت جایگزین برای راکتور نیروگاه برق هسته‌ای بوشهر است.

مذاکره کنندگان ایرانی می‌گویند به دلیل هزینه‌هایی که برای دستیابی به چنین سوختی پرداخته‌اند شامل تحریم‌ها و ترور دانشمندان هسته‌ای‌شان نمی‌توانند به روسیه برای ادامه تأمین این سوخت یا توقف ظرفیت سانتریفیوژهای ایران اعتماد کنند.

این روزنامه در ادامه نوشت: به راحتی نمی توان یک کارشناس بین المللی هسته‌ای پیدا کرد که متقاعد شده باشد که برنامه غنی سازی صنعتی ایران برای نیروگاه بوشهر است. روسیه در حال حاضر به تعهدات خود برای تأمین این سوخت تا سال 2021 عمل می‌کند و مایل است این کار را بعد از آن نیز ادامه دهد. با این حال این مسئله قابل درک است که یک کشور سربلند همانند ایران می‌خواهد که به صورت مستقل عمل کند و تاکنون نیز هیچ کشوری در مراحل ابتدایی گسترش برنامه هسته‌ای در این حوزه تا این اندازه مستقل نبوده است.

راه حل برون رفت از این بن‌بست این است که ثابت کنیم ایران می‌تواند برای ادامه فعالیت نیروگاه بوشهر بدون وقفه به سوخت روسیه اعتماد کند. این امر می‌تواند مقامات ایران را از خواسته‌شان برای برخورداری از غنی‌سازی صنعتی بازدارد. از این رو روسیه و دیگر کشورهای مذاکره کننده باید به ایران پیشنهاد فروش سوخت به صورت منظم، در اولین فرصت و برای چندین سال که مورد نیاز نیروگاه بوشهر است را ارائه دهند. چنین سوختی اگر تحت پادمان‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گیرد به راحتی نمی تواند به ایران اجازه گریز هسته‌ای بدهد.

واشنگتن پست آورده است با این میزان ذخیره سوخت متخصصان و کارشناسان ایرانی می توانند روی برنامه‌های تحقیق و توسعه و تولید سانتریفیوژهای کارآمدتر به منظور تولید سوخت آینده نیروگاه‌های هسته‌ای بومی‌شان تمرکز کنند. سپس مقامات ایران می‌توانند اعلام کنند که سانتریفیوژهای نسل اول را به منظور دستیابی به چهار هدف مبادله کرده اند: حفظ حق غنی‌سازی، تضمین سوخت بوشهر، ایجاد پایه‌های یک برنامه برق هسته‌ای ایرانی پیشرفته و رهایی از تحریم‌ها.

این روزنامه آمریکایی همچنین یادآور شد: با توجه به تجربه دیگر کشورها که دارای برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز هستند ایران برای طراحی، ایجاد، ساخت و راه اندازی یک نیروگاه برق هسته ای مدرن که با استانداردهای ایمنی و ‌امنیتی مطابق باشد، 15 سال زمان لازم دارد. بنابراین توافق جامع هسته ای با ایران که هم اکنون قدرت‌های جهانی در وین در حال مذاکره بر سر آن هستند باید با این مسئله همگام باشد و ایران به عنوان یک کشور نرمال غیرسلاح هسته‌ای شناخته خواهد شد.

به طور قطع زمانی که یک برنامه غنی‌سازی تحقیق و توسعه برای برخی غربی‌ها که از ایران می خواهند برنامه هسته‌ای‌اش را متوقف کند زیاد خواهد بود اما چنین خواسته‌ای دور از دسترس است. ایران در این زمینه بسیار پیشرفت کرده و هزینه‌های زیادی داده است تا بتواند چنین خواسته‌ای را ازسوی کشورهای پیشرفته قبول کند.

واشنگتن پست در پایان نوشت : ممکن است زمان اجازه دستیابی به توافق در خصوص این مسئله و دیگر موضوعات تا ضرب الاجل 20 ژوئیه را ندهد اما اگر ایران،‌آمریکا و دیگر کشورها بر سر تأمین سوخت مورد نیاز بوشهر از جایی دیگر توافق و برنامه غنی‌سازی ایران را بر تحقیق و توسعه متمرکز کنند، به نفع همگان خواهد بود.

انتهای پیام

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین