امروز: دوشنبه، ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۴:۲۵ Monday, 11 December 2023

درپی حواشی واردات اسب‌های گران‌قیمت ، واردات اسب فعلا متوقف شد

درپی حواشی واردات اسب‌های گران‌قیمت ، واردات اسب فعلا متوقف شد

در حالی که واردات 65 اسب‌ اصیل و گران‌قیمت با پرواز فرست‌کلاس طی هفته گذشته حاشیه‌های بسیاری به همراه داشت که نمایندگان مجلس قرار است جزئیات ماجرا را از وزیر جهاد کشاورزی سوال کنند، سازمان دامپزشکی از توقف موقتی واردات اسب خبر داد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، هفته گذشته خبری با عنوان ” واردات 65 اسب اصیل با پرواز فرست کلاس شرکت هواپیمایی لوفتهانزا فرانکفورت را به مقصد تهران ترک می‌کند” در بسیاری از رسانه‌های ایران و جهان منتشر شد که حاشیه‌های بسیاری به همراه داشت چراکه این واردات گران‌قیمت یک رکورد بی‌نظیر از نظر حمل‌ونقل صنعت هواپیمایی به‌ شمار می‌رود.

 

البته نمایندگان مجلس در پی اعتراضات و ابراز نگرانی‌های کارشناسان و پرورش‌دهندگان اسب در داخل اعلام کردند که این موضوع را از طریق طرح سوال از وزیر جهاد کشاورزی پیگیری می‌کنند.

 

پس از این اظهارات، مهدی خلج – رییس سازمان دامپزشکی کشور – به ایسنا اعلام کرد: واردات اسب تا اطلاع ثانوی متوقف شده تا در کمیته مشترک متشکل از سازمان دامپزشکی، معاونت بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و فدراسیون سوارکاری وزارت ورزش همه جوانب واردات اسب از مسائل بهداشتی تا نیازسنجی در داخل بررسی شود.

 

وی افزود: از این به بعد هر شخصی که تاییدیه بهداشتی از سازمان دامپزشکی نداشته باشد نمی‌تواند تا اطلاع ثانوی اسب وارد کشور کند چراکه باید بررسی شود که از نظر نیازسنجی در داخل باز هم به واردات اسب نیاز داریم یا خیر و پس از آن باید مسائل دیگر از جمله این‌که طی سال‌های گذشته چه تعداد اسب با چه مجوز بهداشتی و قانونی به کشور وارد شده است. همچنین مسائل دیگر از جمله وضعیت بهداشتی، ژنتیکی و غیره درباره‌ اسب‌های واردشده باید در دستور کار قرار گیرد که پس از آن در این کمیته تصمیم‌گیری می‌شود که واردات اسب ادامه پیدا کند یا توقف آن.

 

خلج درباره‌ چگونگی واردات اسب به کشور اظهار کرد: برای واردات اسب به کشور نظارت به این‌گونه است که قبل از این‌که فرد بخواهد به کشور وارداتی انجام دهد باید از کشور مبدأ تاییدیه بهداشتی واردات به کشور مقصد (ایران) را دریافت کرده باشد سپس وضعیت بهداشتی و سلامت این حیوان از سوی سازمان دامپزشکی مورد بررسی قرار می‌گیرد و نهایتا قبل از آنکه وارد‌کننده بخواهد اسب را به کشور وارد کند باید جای مناسبی برای قرنطینه 21 روزه این حیوان به سازمان معرفی کند که این مکان باید دارای پروانه بهداشتی باشد.

 

نکته جالب توجه این است که مگر برای واردات محموله‌های دام و طیور نباید این سازمان مجوز واردات صادر کند و همچنین آیا هر گونه واردات و صادرات نباید بر اساس نیاز کشور باشد که مقام عالی دامپزشکی کشور اکنون بر این موضوع تاکید و اعلام کرده از این به بعد قرار است این شرایط لحاظ شود؟!

 

گرچه پرورش اسب در ایران دارای تشکل یا NGO تخصصی نبوده و تنها نماینده رسمی آن فدراسیون سوار‌کاری است که در جلسات مختلف شرکت می‌کنند اما وزارت جهاد کشاورزی به عنوان دستگاه اجرایی متولی پرورش اسب در کشور باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند تا واردات این حیوان به پرورش آن آسیب نزند.

 

طی سه ماهه نخست امسال حدود 55 تن اسب مسابقه از کشور‌های آلمان، امارات، بلغارستان و ترکیه به ارزش سه میلیارد و 34 میلیون و 438 هزار و 983 تومان معادل یک میلیون و 189 هزار و 379 دلار در کشور وارد شده است.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۲ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۲ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۲ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۲ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۷ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۷ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۷ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۷ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۷ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۷ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین