امروز: سه شنبه، ۷ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۹ Tuesday, 28 June 2022

در مورد لحن برخورد با ایران شکاف‌هایی در ۱+۵ وجود دارد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید برخی شکاف‌ها در مورد لحن برخورد با ایران در ۱+۵ وجود دارد، اما کری تلاش می‌کند اختلافات را برطرف کند. به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز، «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه با اذعان به وجود برخی شکاف‌ها در میان اعضای گروه موسوم...

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید برخی شکاف‌ها در مورد لحن برخورد با ایران در ۱+۵ وجود دارد، اما کری تلاش می‌کند اختلافات را برطرف کند.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز، «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه با اذعان به وجود برخی شکاف‌ها در میان اعضای گروه موسوم به 1+5، گفت «جان کری» وزیر خارجه برای کاهش اختلافات تلاش می‌کند.

ایران و گروه 1+5 روز پنج‌شنبه تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای را در شهر ژنو سوئیس برگزار کردند. این دور از گفت‌وگوها در حالی که در آستانه دستیابی به توافق قرار داشت، به دلیل مخالفت فرانسه با پیش‌نویس ارائه شده، بدون نتیجه پایان یافت. با این حال کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس تلاش می‌کنند ایران را به نپذیرفتن پیشنهاد 1+5 متهم کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تأکید بر اینکه قصد ندارد جزئیات مذاکرات را با رسانه‌ها در میان بگذارد، گفت: اعضای 1+5 متحد هستند، اما هنوز شکاف‌هایی در مورد لحن مناسب برای برخورد با ایران وجود دارد. با این حال آقای کری معتقد است همه با حسن نیت مذاکره می‌کنند.

وی بار دیگر ایران را به نپذیرفتن پیشنهاد هسته‌ای 1+5 متهم کرده و گفته است با این حال مذاکرات برای دستیابی به توافق ادامه می‌یابد.

ساکی در مورد پیام‌هایی که «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در صفحه توئیتر خود در مورد روند مذاکرات ژنو و کارشکنی برخی کشورها (فرانسه) منتشر کرده، گفته است وزارت خارجه تحلیلگر توئیتر ندارد، اما بر مسیر پیش رو و کاهش اختلافات متمرکز است.

وی تأکید کرده است که در حال حاضر قرار نیست هیچ طرفی طرف دیگر را متهم کند، چراکه مذاکرات موضوعی چالشی، دشوار و پیچیده است. به گفته وی، اینکه نمایندگان همه کشورها برای مشاوره و رایزنی بیشتر به کشورهایشان بازگشته‌اند، امری عادی به حساب می‌آید.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه تصریح کرده است که واشنگتن در روند مذاکرات هسته‌ای، رایزنی مداومی با اسرائیلی‌ها دارد و نگرانی‌های آن‌ها را درک می‌کند.

وی با بیان اینکه وزیر خارجه آمریکا کنگره را نیز در جریان روند مذاکرات قرار داده، گفت کری معتقد است که تصویب دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه ایران در حالی که روند دیپلماتیک همچنان ادامه دارد، می‌تواند دردسرساز باشد. به گفته وی، وزارت خارجه کاهش تحریم‌ها را خواستار نیست، بلکه فقط از کنگره می‌خواهد تحریم جدیدی علیه ایران تصویب نکند.

ساکی با بیان اینکه تمام تمرکز کری بر موضوع پرونده هسته‌ای ایران تنها برای رفع نگرانی‌های امنیتی اسرائیل است، گفته است هیچ گزینه‌ای از روی میز برداشته نشده، اما همچنان تمرکز اصلی بر روند دیپلماتیک است.

وی تأکید کرد که آمریکا قصد ندارد فعلا به هسته اصلی تحریم‌ها دست بزند و انجام چنین کاری مستلزم دستیابی به توافقی جامع‌تر است.

«جن ساکی» در مورد دور بعدی مذاکرات هسته‌ای نیز گفت «جان کری» آماده است در ادوار بعدی گفت‌وگوها شرکت کند، اما فعلا قرار است «وندی شرمن» معاون وی در نشست روز 20 نوامبر در ژنو شرکت کند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به موضوع تصمیم جدید اسرائیل برای ساخت 20 هزار واحد مسکونی تازه در اراضی اشغالی کرانه باختری پرداخت و مدعی شد آمریکا از این تصمیم متعجب شده است. به گفته وی واشنگتن از این تصمیم مطلع نبوده است. به گفته ساکی، آمریکا از اسرائیل توضیحات بیشتر در مورد این طرح‌ها را خواستار خواهد شد.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید