امروز: چهارشنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۳۵ Wednesday, 17 July 2024

در گفتگو با بینانیوز مطرح شد: رفتارهای ترافیکی نشان دهنده اخلاق عمومی است

یک کارشناس اجتماعی در گفت و گو با بینانیوز با تاکید بر ضرورت رویكرد علمی و نگاه كارشناسی به موضوع ترافیك گفت: موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی در نظم‌‌بخشی و بهبود رفتارهای ترافیكی شهروندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دکتر حسن بخت بیدار در این گفت و گوی اختصاصی افزود: در...

یک کارشناس اجتماعی در گفت و گو با بینانیوز با تاکید بر ضرورت رویكرد علمی و نگاه كارشناسی به موضوع ترافیك گفت: موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی در نظم‌‌بخشی و بهبود رفتارهای ترافیكی شهروندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دکتر حسن بخت بیدار در این گفت و گوی اختصاصی افزود: در این میان وضع و اعمال قوانین و مقررات و برقراری رابطه منطقی بین جرم و جریمه می تواند نقش مهمی را ایفاء کند.

وی با تاکید این كه رفتارهای ترافیكی افراد یك جامعه نشان دهنده اخلاق عمومی آن جامعه است، اظهار كرد: هر چه سرمایه‌گذاری در بخش آموزش و فرهنگ‌سازی انجام شود، به عنوان چراغ راه امروز و الگوی فردا می تواند به كار ‌آید.

بخت بیدار نگاه هزینه‌‌ای و روزمرگی را آفت موضوع فرهنگ و اثربخشی فعالیت‌های فرهنگی دانست و تصریح كرد: باید با كار فرهنگی، رفتارسازی و اصلاح الگوهای اجتماعی، قانون گریزی و بی ‌انضباطی در ترافیك را به قانون مداری و انضباط‌بخشی تبدیل كنیم.

پیشرفت جوامع را از وضعیت ترافیک آن ها می سنجند

استاد جامعه‌شناسی ارتباطات، از ترافیك به عنوان نمادی اجتماعی و نشانی از توسعه یافتگی جوامع نام برد و گفت: وضعیت ترافیك نشان دهنده نظم جامعه و بلوغ اجتماعی مردم آن جامعه است و میزان پیشرفت جوامع را می‌توان از وضعیت ترافیك آن جامعه مورد سنجش قرار داد.

وی با اشاره به این كه ترافیك فقط یك واقعیت فنی و تكنیكی نیست، افزود: ترافیك یك پدیده اجتماعی و فرهنگی نیز هست و علاوه بر زیرساخت‌های سخت‌افزاری، ارزش‌های نرم افزاری حاكم بر جامعه نیز آن را می‌سازد و شكل می‌دهد.

وی با بیان این‌ كه زیرساخت‌های ترافیكی در تامین آرامش و ایمنی رانندگان موثر است، خاطرنشان كرد: خیابان‌های پهن و اتوبان‌های عریض به تنهایی كفایت نمی‌كنند و حتماً باید بعد فرهنگی را در نظر بگیریم چرا كه هر قدر پل و تونل احداث كنیم اما به تولید فکر و فرهنگ توجه نكنیم، موفق‌ نمی‌شویم.

بزرگ ترین عیب برای یک جامعه ارزش دانستن تخلف است

وی با تاکید بر این ‌كه ترافیك موضوعی سطحی نیست و فرهنگ ترافیک باید در وجود آدم‌ها درونی شود، چرا كه ابعاد اجتماعی و فرهنگی به صورت مستقیم بر ترافیك اثر دارند، اظهار كرد: ترافیك فقط در ماشین و خیابان خلاصه نمی شود بلكه پدیده‌ای میان رشته‌ای و چند بعدی است كه از علوم مختلف از جمله جامعه‌‌شناسی و روانشناسی و حتی از علم اقتصاد تاثیر می‌پذیرد.

وی رفت و آمد آرام، ایمن و روان را جزو حقوق طبیعی انسان‌ها دانست و تصریح كرد: سلامت روانی و جسمانی فرد و جامعه از ترافیك جدا نیست چرا كه ترافیك باعث اتلاف انرژی و وقت افراد و هرز رفتن منابع مادی و معنوی جامعه می‌شود.

وی مدیریت علمی ترافیك با توجه به علوم اجتماعی و انسانی، جلب مشاركت نخبگان و مردم و تولید همدلی در جامعه را از جمله راهكارهای پیشنهادی خود برای حل مشكل ترافیك بر شمرد و اضافه کرد: این كه برخی جوانان از جمله موتورسواران خلاف‌های ترافیكی را ارزش می‌دانند و از طریق ارتكاب تخلف جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازد، بزرگ‌ترین عیب برای یک جامعه است.

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین