امروز: شنبه، ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۹ Saturday, 4 February 2023

دومین کارت زرد مجلس به جنتی

دومین کارت زرد مجلس به جنتی

مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز از پاسخ‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قانع نشد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، به نقل از ایسنا، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور پاسخ به سوال حسین طلا، مسعود میرکاظمی ، سلیمانی، آقاتهرانی، بذرپاش، نوباوه و سید علی طاهری در مورد محدودیت مطبوعات در انتشار اخبار مربوط به کرسنت در جلسه علنی مجلس توضیحاتی ارائه کرد که پس از اظهارات میرکاظمی به عنوان نماینده سوال کننده با توجه به این که وی اعلام کرد از پاسخ‌های وزیر قانع نشده است این موضوع به رای گذاشته شد که مجلس عدم رضایت خود از پاسخ‌های وزیر را اعلام کرد که بر این اساس مجلس دومین کارت زرد را به علی جنتی داد.

:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تصریح قانون اساسی به قانون مطبوعات بر آزادی بیان برای رسانه‌ها، تاکید کرد که این آزادی‌ها جز در زمان تخلف از قانون محدودیتی ندارد.

:

علی جنتی که برای پاسخ به پرسش هفت نفر از نمایندگان درباره محدودیت رسانه‌ها در انتشار اخبار مربوط به کرسنت در جلسه علنی ديروز مجلس حاضر شده بود، اظهار کرد: به ما می‌گویند در این دوره آزادی زیادی به رسانه‌ها می‌دهید و این به ولنگاری رسیده است، اما آنچه برای ما ملاک است این است که قانون اساسی آزادی بیان را برای رسانه‌ها به رسمیت شناخته است؛ مگر مواردی که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. قانون مطبوعات نیز ملاک کار ماست که این آزادی‌ها را به جز در مواردی که تخلف از قانون است به رسمیت شناخته است.
:
وی افزود: آنچه در این سوال تصریح شده این است که برخی نمایندگان اظهاراتی در روزنامه‌ها مطرح می‌کنند و احیانا توهین یا افترایی به نمایندگان صورت گرفته است. این مسائل به طور منظم رسیدگی می‌شود و اگر کسی توهین کند رسیدگی قانونی به آن صورت می‌گیرد. البته در این باره نقطه ابهامی در گذشته وجود داشت. در هیات نظارت بر مطبوعات یک نظر این است که برای توهین به مقامات، مقامات تنها مقام معظم رهبری و روسای سه قوه در نظر گرفته می‌شوند اما ما معتقدیم مقامات به همان معنایی هستند که در قانون استخدام کشوری آمده و شامل نمایندگان مجلس، وزرا، استانداران، سفرا و معاونین وزرا می‌شوند.
:
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه این ابهام وجود داشت و ما نتوانستیم در هیات نظارت بر مطبوعات به نتیجه برسیم از سه ماه قبل از هیات رییسه مجلس کتبا استفسار کردیم که مقامات را توضیح بدهند. جنتی خاطرنشان کرد: ما در مورد آزادی مطبوعات مساله زیادی نداریم و همین الان مطبوعات آزاد هستند و می‌بینید که روزنامه‌های موافق و مخالف دولت هر چه می‌خواهند می‌نویسند؛ حتی راجع به مهم‌ترین مسائل از جمله مساله هسته‌ای و مذاکرات ژنو. آقایان در مطبوعات مصاحبه می‌کنند، اظهارنظر می‌کنند؛ البته روزنامه‌ها هر کدام گرایش خاصی دارند و حتی مقامات کشور که صحبت می‌کنند ممکن است به سلیقه خودشان یک قسمت را بزرگنمایی و یا به قسمت دیگری بی‌توجهی کنند.
:
وی همچنین یادآور شد: به نظرم این موضوع خیلی جای تردید ندارد و هر کس روزنامه‌های کشور را ملاحظه کند می‌بیند که روزنامه‌ها در بیان مطالب‌شان آزاد هستند؛ مگر مواردی که خلاف قانون باشد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سوال نمایندگان تصریح کرد: کرسنت قراردادی بوده که در گذشته بین وزارت نفت و شرکت کرسنت منعقد شده و درباره صدور گاز به امارات بوده است.
:
پرونده این موضوع در دادگاه لاهه مطرح است. این پرونده بسیار حساس است. بر همین اساس از دو سال قبل تصویب شد که مقامات و مسئولان کشور و مطبوعات راجع به کرسنت اظهارنظر نکنند و رسما مصوبه این است که مطبوعات حق ندارند به این مقوله بپردازند و باید اجازه دهند روال طبیعی حقوقی خودش را طی کند و آرام آرام کاری که از نظر حقوقی باید برای استیفای حق ایران انجام شود پیش برود.
:
وی همچنین خاطرنشان کرد: آن‌چه نمایندگان سوال‌کننده مطرح کردند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است که برای همه الزام‌آور است. به هر حال هر کشوری برای تامین امنیتش حدود و مرزهایی قائل است و همه باید از این قانون تبعیت کنند وگرنه امنیت ملی کشور خدشه‌دار می‌شود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد که هیچ مورد دیگری وجود نداشته که بنا به مصوبه شورای عالی امنیت ملی از مطبوعات خواسته شود به یک موضوع ورود نکنند.
:
وی با اشاره به بخش‌هایی از اظهارات نماینده سوال‌کنندگان، گفت: آنچه آقای میرکاظمی مطرح کرد عملا اشکالاتی بود که به دولت داشتند در حالی‌که سوال باید از وظایف من باشد. من مسئول مطبوعات هستم، بگذریم از این‌که مسئولیت اصلی در مورد مطبوعات به عهده هیات نظارت بر مطبوعات است اما در عین حال بر اساس قانون مطبوعات وزیر مسئول پاسخگویی در مورد تصمیمات هیات است. وی ادامه داد: آن‌چه آقای میرکاظمی در مورد حذف دانشجویان منتقد، اظهارات رییس‌جمهور و جلوگیری از مطلبی در برنامه 20:30 یا شبکه خبر گفتند ربطی به من ندارد. من مسئول صداوسیما نیستم.
:
اتفاقا یکی از موارد اشکالی که دولت دائما به صداوسیما دارد این است که در جاهایی دولت را نقد می‌کنند یا جایی نظرات دولت را منعکس نمی‌کند بنابراین صداوسیما ربطی به وزارت ارشاد ندارد یا موارد دیگر در مورد معاون اول رییس‌جمهور به وظایف من مرتبط نیست. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: آنچه گفته می‌شود که برخورد دوگانه با مطبوعات وجود داشته درست نیست. ما از زمانی که آمدیم حدود دو هزار مجوز مطبوعات و نشریات الکترونیک صادر کردیم در حالی‌که در تمام دوره‌های قبل پنج هزار مجوز بیشتر وجود نداشته است. در طول این مدت هر کس چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب یا معتدل میانه تقاضا کرده بر اساس معیارهای قانونی مجوز گرفته است.
:
در مورد حمایت های مالی و یارانه‌ای هم اتفاقا دولت یکسری شاخص‌ها و معیارهایی تبیین کرده که مطبوعات بر اساس آن یارانه می‌گیرند و فرقی بین مخالف و موافق دولت وجود ندارد. وی با بیان اینکه در هیچ دوره‌ای مثل امروز شفافیت در پرداخت یارانه مطبوعات وجود نداشته است، تصریح کرد: اصلا در این دوره چنین چیزی وجود نداشته که اگر کسی طرفدار دولت است به او زیر میزی بدهند یا اگر مخالف دولت است برای او محدودیت ایجاد کنند. وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: به نظر من سوال نمایندگان حاوی یک نوع تناقض است. از سویی به من می‌گویند آزادی وجود ندارد و مطبوعات از جمله مطبوعات اصولگرا نمی‌توانند مطلبی بنویسند اما از سوی دیگر می‌گویند چرا اینقدر رها کردید که به نمایندگان توهین کنند. ما طبق قانون عمل می‌کنیم و اگر هر کسی مطبوعات را نگاه کند می‌بیند مطبوعاتی که اصولگرا هستند یا مخالف دولتند هر چه می‌خواهند می‌نویسند.
:
از جمله در رابطه با مساله هسته‌ای که در این زمینه مصوبه‌ای از سوی شورا ابلاغ نشده و ما هم محدودیت ایجاد نکردیم و هر چه می‌خواهند می‌نویسند. جنتی در پایان تاکید کرد: در مورد آزادی مطبوعات ما کاملا قانون اساسی را رعایت می‌کنیم و هیچ برخورد دوگانه‌ای نداریم و مخالف و موافق همه می‌توانند راحت حرف‌شان را بزنند.

./.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید