امروز: شنبه، ۵ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۲:۳۵ Saturday, 25 May 2024

رئيس‌جمهور لبنان خواستار خروج حزب‌الله از سوریه شد

رئيس‌جمهور لبنان خواستار خروج حزب‌الله از سوریه شد

رئيس جمهور لبنان از حزب‌الله خواست از سوریه خارج شود. وی گفت، در غیر این صورت لبنان بی‌ثبات‌تر می‌شود. وزیر خارجه آلمان با تسلیح شورشیان سوری مخالفت کرد و روسیه نیز گفت، موشک‌های اس ۳۰۰ را به سوریه خواهد فرستاد.

به گزارش سايت تحليلي و خبري بينانيوز، میشل سلیمان، رئیس جمهور لبنان از حزب‌الله خواست، نیروهای خود را از سوریه خارج سازد. وی در گفت‌وگویی که روز پنج‌شنبه ( ۳۰ خرداد) در روزنامه “السفیر” لبنان چاپ شد گفت‌: «اگر آنها [حزب‌الله لبنان] اکنون در جنگ حلب هم شرکت کنند، بی‌ثباتی بیشتری در اینجا [لبنان] به وجود خواهد آمد.»

سلیمان گفت، به دلیل مقاومتی که حزب‌الله علیه اسرائیل انجام می‌دهد آماده است که همواره از حزب‌الله حفاظت کند. رئیس جمهور لبنان در عین حال ادامه داد: «اما من می‌خواهم که آنها هم از خود حفاظت کنند.»

خبرگزاری آلمان می‌نویسد، میشل سلیمان در نامه‌ای به نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب به حمله نیروی هوایی سوریه به خاک لبنان در هفته گذشته اعتراض کرده است.

این حمله روز شنبه (۸ ژوئن) انجام شد. در این روز نیروهای دولتی سوریه در تعقیب شورشیان سوری به خاک لبنان حمله کردند.

زیاد اسود، نماینده پارلمان لبنان در این زمینه گفته است، رئيس جمهور سلیمان نباید به اتحادیه عرب شکایت ببرد، بلکه باید در هماهنگی با رهبری ارتش و دیگر مؤسسات دولتی به دنبال “علت‌هایی باشد که باعث شدند دفاع درستی از تمامیت ارضی کشور صورت نگیرد.”

نیروهای حزب‌الله لبنان در حمله نیروهای سوری به شهر قصیر، واقع در نزدیکی مرز لبنان شرکت داشتند. این شهر پس از این حمله از کنترل شورشیان در آمد و به دست نیروهای دولتی سوريه افتاد.

مخالفت وزیر خارجه آلمان با تسلیح شورشیان سوری

در حالی که اوضاع سوریه هر روز وخامت بیشتری پیدا می‌کند و بسیاری در جهان، از جمله آمریکا از لزوم کمک تسلیحاتی به شورشیان سوریه سخن می‌گویند، وزیر خارجه آلمان با این اقدام مخالفت کرده است.

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان روز پنج‌‌شنبه (30 خرداد) هشدار داد: «آن که سلاح ارسال می‌کند، باید ضمانت دهد که این سلاح‌ها به دست تروریست‌ها نخواهد افتاد.»

او گفت، این موضوع از “حساسیتی ویژه” برخوردار است و افزود: «بعضی از گرو‌ه‌ های موجود در سوریه به دمشق به عنوان مرحله‌ای در مسیر رسیدن به بیت‌المقدس نگاه می‌کنند.»

وستروله با اشاره به “رشته‌امکاناتی برای حمایت غیر نظامی از اپوزیسیون سوریه” با راه حل نظامی بحران سوریه مخالفت کرد. او گفت: «ما باید نخست برای راه حل سیاسی تلاش کنیم، حتی اگر شانس‌های آن بزرگ نباشد.»

روسیه: به سوریه “اس ۳۰۰” می‌دهیم

در همین حال روسیه روز پنج‌شنبه (30خرداد) در مسکو تأکید کرد که این کشور به قراردادهای خود پایبند است و موشک‌های “اس۳۰۰” را به سوریه ارسال خواهد کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در تلویزیون این کشور تصریح کرد، ارسال این موشک‌ها به سوریه حقوق بین‌المللی را نقض نمی‌کند، چون هیچ تحریمی در این زمینه وجود ندارد.

وی مجددا در زمینه کمک تسلیحاتی به مخالفان بشار اسد، رئيس جمهور سوریه هشدار داد و گفت: «این خطر وجود دارد که این سلاح‌ها دست افراط گرایان بیافتد.»

لاوروف همچنین ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه را اکیدا رد کرد. وزیر خارجه روسیه با اشاره به نشست ژنو گفت، غرب ظاهرا هنوز موفق نشده که اپوزیسیون سوریه را به سر میز مذاکره بکشاند. وی در ادامه افزود: «شاید به همین علت است که شرکای غربی ما هیچ تاریخ مشخصی را ذکر نکرده‌اند.»

وزیر خارجه سوریه تصریح کرد که نشست ژنو نباید کوششی برای سقوط اسد باشد. نشست ژنو قرار است در رابطه با بحران سوریه تشکیل شود.

./.

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۲ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۲ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۲ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۲ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۲ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۲ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین