امروز: شنبه، ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۴۲ Saturday, 28 January 2023

رئيس‌جمهور لبنان خواستار خروج حزب‌الله از سوریه شد

رئيس‌جمهور لبنان خواستار خروج حزب‌الله از سوریه شد

رئيس جمهور لبنان از حزب‌الله خواست از سوریه خارج شود. وی گفت، در غیر این صورت لبنان بی‌ثبات‌تر می‌شود. وزیر خارجه آلمان با تسلیح شورشیان سوری مخالفت کرد و روسیه نیز گفت، موشک‌های اس ۳۰۰ را به سوریه خواهد فرستاد.

به گزارش سايت تحليلي و خبري بينانيوز، میشل سلیمان، رئیس جمهور لبنان از حزب‌الله خواست، نیروهای خود را از سوریه خارج سازد. وی در گفت‌وگویی که روز پنج‌شنبه ( ۳۰ خرداد) در روزنامه “السفیر” لبنان چاپ شد گفت‌: «اگر آنها [حزب‌الله لبنان] اکنون در جنگ حلب هم شرکت کنند، بی‌ثباتی بیشتری در اینجا [لبنان] به وجود خواهد آمد.»

سلیمان گفت، به دلیل مقاومتی که حزب‌الله علیه اسرائیل انجام می‌دهد آماده است که همواره از حزب‌الله حفاظت کند. رئیس جمهور لبنان در عین حال ادامه داد: «اما من می‌خواهم که آنها هم از خود حفاظت کنند.»

خبرگزاری آلمان می‌نویسد، میشل سلیمان در نامه‌ای به نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب به حمله نیروی هوایی سوریه به خاک لبنان در هفته گذشته اعتراض کرده است.

این حمله روز شنبه (۸ ژوئن) انجام شد. در این روز نیروهای دولتی سوریه در تعقیب شورشیان سوری به خاک لبنان حمله کردند.

زیاد اسود، نماینده پارلمان لبنان در این زمینه گفته است، رئيس جمهور سلیمان نباید به اتحادیه عرب شکایت ببرد، بلکه باید در هماهنگی با رهبری ارتش و دیگر مؤسسات دولتی به دنبال “علت‌هایی باشد که باعث شدند دفاع درستی از تمامیت ارضی کشور صورت نگیرد.”

نیروهای حزب‌الله لبنان در حمله نیروهای سوری به شهر قصیر، واقع در نزدیکی مرز لبنان شرکت داشتند. این شهر پس از این حمله از کنترل شورشیان در آمد و به دست نیروهای دولتی سوريه افتاد.

مخالفت وزیر خارجه آلمان با تسلیح شورشیان سوری

در حالی که اوضاع سوریه هر روز وخامت بیشتری پیدا می‌کند و بسیاری در جهان، از جمله آمریکا از لزوم کمک تسلیحاتی به شورشیان سوریه سخن می‌گویند، وزیر خارجه آلمان با این اقدام مخالفت کرده است.

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان روز پنج‌‌شنبه (30 خرداد) هشدار داد: «آن که سلاح ارسال می‌کند، باید ضمانت دهد که این سلاح‌ها به دست تروریست‌ها نخواهد افتاد.»

او گفت، این موضوع از “حساسیتی ویژه” برخوردار است و افزود: «بعضی از گرو‌ه‌ های موجود در سوریه به دمشق به عنوان مرحله‌ای در مسیر رسیدن به بیت‌المقدس نگاه می‌کنند.»

وستروله با اشاره به “رشته‌امکاناتی برای حمایت غیر نظامی از اپوزیسیون سوریه” با راه حل نظامی بحران سوریه مخالفت کرد. او گفت: «ما باید نخست برای راه حل سیاسی تلاش کنیم، حتی اگر شانس‌های آن بزرگ نباشد.»

روسیه: به سوریه “اس ۳۰۰” می‌دهیم

در همین حال روسیه روز پنج‌شنبه (30خرداد) در مسکو تأکید کرد که این کشور به قراردادهای خود پایبند است و موشک‌های “اس۳۰۰” را به سوریه ارسال خواهد کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در تلویزیون این کشور تصریح کرد، ارسال این موشک‌ها به سوریه حقوق بین‌المللی را نقض نمی‌کند، چون هیچ تحریمی در این زمینه وجود ندارد.

وی مجددا در زمینه کمک تسلیحاتی به مخالفان بشار اسد، رئيس جمهور سوریه هشدار داد و گفت: «این خطر وجود دارد که این سلاح‌ها دست افراط گرایان بیافتد.»

لاوروف همچنین ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه را اکیدا رد کرد. وزیر خارجه روسیه با اشاره به نشست ژنو گفت، غرب ظاهرا هنوز موفق نشده که اپوزیسیون سوریه را به سر میز مذاکره بکشاند. وی در ادامه افزود: «شاید به همین علت است که شرکای غربی ما هیچ تاریخ مشخصی را ذکر نکرده‌اند.»

وزیر خارجه سوریه تصریح کرد که نشست ژنو نباید کوششی برای سقوط اسد باشد. نشست ژنو قرار است در رابطه با بحران سوریه تشکیل شود.

./.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید