امروز: چهارشنبه، ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۴۵ Wednesday, 24 April 2024

رئیس‌جمهور: هیچ مانعی در مسیر توسعه روابط ایران و کویت وجود ندارد

رئیس‌جمهور: هیچ مانعی در مسیر توسعه روابط ایران و کویت وجود ندارد

رییس جمهوری اسلامی ایران و امیر کویت در ملاقات هیات های عالی رتبه دو کشور، بر ضرورت توسعه، تقویت و تعمیق همه جانبه روابط ایران و کویت تاکید کردند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، دکتر حسن روحانی با اشاره به اشتراکات تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی دو ملت بزرگ ایران و کویت، درایت و فعالیت مسئولان دو کشور را در نزدیکی روابط ایران و کویت بسیار تاثیر گذار دانست و تصریح کرد: بی تردید سفر امیر کویت به تهران نقطه عطفی در تعمیق روابط دو کشور دوست و برادر خواهد بود.

 

رییس جمهوری با بیان اینکه ظرفیت‌های فراوانی در مسیر توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور وجود دارد، گفت: متاسفانه در حال حاضر سطح روابط اقتصادی ایران و کویت در شأن دو ملت بزرگ و همسایه نیست.

 

دکتر روحانی به برنامه دولت برای ایجاد فرصت‌های سرمایه گذاری در ایران اشاره و تصریح کرد: در مناطق جنوبی ایران از جمله آبادان و خرمشهر که در نزدیکی کویت قرار دارند، زمینه‌های فراوانی برای سرمایه گذاری‌های کارآفرینان و سرمایه گذاران کویتی اعم از دولتی و بخش خصوصی فراهم شده است.

 

رییس جمهوری همچنین توسعه روابط دو ملت با یکدیگر و گسترش گردشگری میان ایران و کویت را از جمله موارد مهم در روابط دو کشور دانست و افزود: در این زمینه باید تسهیلات لازم برای سفر و دیدار مردم دو کشور با یکدیگر و ارتقای روابط فرهنگی ایران و کویت فراهم شود.

 

رییس دولت یازدهم تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ مانعی را در مسیر توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی میان ایران و کویت نمی‌بیند.

 

دکتر روحانی با اشاره به ضرورت تقویت روابط تجاری و اقتصادی میان ایران و کویت و رفع مشکلات در این راستا خاطر نشان کرد: ایران و کویت از لحاظ فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی به یکدیگر نزدیک بوده و اراده سیاسی مقامات دو کشور نیز در راستای گسترش و تعمیق مناسبات همه جانبه است از این رو باید وزرا و مسئولان دو کشور در جهت توسعه و تعمیق مناسبات دو کشور برنامه ریزی و طراحی داشته باشند.

 

دکتر روحانی با اشاره به اینکه ایران و کویت در زمینه مسائل سیاسی منطقه ای و بین المللی نظرات نزدیک و مشترکی با یکدیگر دارند، گفت: منطقه خاورمیانه طی سالهای گذشته با مشکلات فراوانی روبرو بوده اما امروز خوشحالیم که شاهد ثبات نسبی در میان کشورهای منطقه هستیم.

 

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: بی تردید ثبات و امنیت منطقه اولین شرط برای توسعه روابط و همکاری کشورها با یکدیگر است .

 

دکتر روحانی با بیان اینکه معتقدیم ثبات و امنیت منطقه تنها با همکاری و تعامل کشورهای منطقه ایجاد می شود، گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با همه کشورهای منطقه به ویژه کویت در راستای تقویت ثبات و امنیت منطقه، مشارکت و تعامل بیشتری داشته باشد .

 

رییس جمهوری افراطی گری و خشونت را از جمله عوامل مهم بی ثباتی و وجود مشکلات امنیتی در منطقه برشمرد و خاطر نشان کرد: همه باید دست به دست هم بدهیم و با افراط و تروریسم مبارزه کرده و در جهت تقویت وحدت امت اسلامی در منطقه تلاش کنیم.

 

دکتر روحانی با اشاره به وجود مشکلات در برخی کشورهای منطقه از جمله سوریه و عراق، گفت: همه کشورهای منطقه باید در جهت ایجاد آرامش و امنیت در این مناطق کمک کنند.

 

رییس جمهوری با اشاره به آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در جهت حل و فصل مسائل و مشکلات موجود در این منطقه گفت: رفع مشکلات منطقه ای و امنیتی این منطقه درگرو همکاری ایران و عراق و مشارکت آنها در تصمیم گیری‌ها است چرا که اگر خواهان امنیت بیشتر منطقه خلیج فارس هستیم باید همه کشورهایی که در ساحل خلیج فارس حضور دارند در کنار یکدیگر باشند تا به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

 

دکتر روحانی همچنین به ضرورت تعامل و همکاری میان کشورهای حاشیه خلیج فارس در زمینه حل مشکلات زیست محیطی و استفاده از منابع خلیج فارس تاکید کرد.

 

رییس جمهوری ضمن ابراز نگرانی جدی جمهوری اسلامی ایران از معضل تروریسم در منطقه، گفت: معتقدیم همه کشورها باید در مسیر مبارزه و ایستادگی برابر تروریسم دست به دست هم داده و تلاش کنند و در این راستا ایران وظیفه دینی و منطقه ای خود می داند به هر کشوری که مصمم به مبارزه با تروریست‌ها باشد کمک کرده تا بتوانیم این گروهک‌های تروریستی را منزوی کرده و از بین ببریم.

 

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران و تشکر از استقبال گرم رییس جمهوری از وی و هیات همراه از تمایل دولت و ملت کویت برای توسعه همکاری ها و روابط ثمربخش با ایران خبر داد و گفت: مطمئنا این سفر، ثمرات خوبی به نفع مصلحت دو کشور خواهد داشت.

 

امیر کویت با تاکید بر ضرورت توسعه و تقویت روابط دو کشور به ویژه در زمینه همکاری‌های اقتصادی، توسعه مناسبات ایران و کویت را نیازمند برنامه ریزی مشخص و تعامل مسئولان دو کشور دانست و تصریح کرد: امروز با هیاتی بلند پایه از مقامات کویتی به ایران آمده ایم که همه آنها مشتاق به توسعه مناسبات میان ایران و کویت هستند.

 

وی با تاکید بر اینکه هیچ تردیدی نسبت به گسترش همکاری‌ها میان ایران و کویت نداریم، گفت: سفر به ایران تا زمانی که توافق میان مسئولان دو کشور تحقق پیدا نکند به پایان نخواهد رسید و ما با این نیت به ایران سفر کرده‌ایم که مسئولان دو کشور در زمینه گسترش مناسبات و همکاری‌ها با یکدیگر به توافق برسند.

 

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، همچنین با اشاره به ضرورت همکاری کشورهای منطقه برای رفع مسائل و مشکلات موجود میان کشورهای منطقه خاطر نشان کرد: همه کشورهای اسلامی باید در کنار یکدیگر در راستای اتحاد و وحدت کشورهای اسلامی همکاری کنند.

 

امیر کویت را در این سفر وزیران خارجه، دارایی، معاون نخست وزیر و وزیر بازرگانی و صنعت و نفت همراهی می‌کنند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۶ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۶ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۶ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۶ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۰ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۱ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۱ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۱ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۱ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۱ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۱ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۱ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۱ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۱ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۱ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱۱ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱۱ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۱ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین