امروز: سه شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۰ Tuesday, 3 August 2021

رئیس جمهور: ايران برای حل موضوع هسته‌ای از اراده جدی برخوردار است

رئیس جمهور: ايران برای حل موضوع هسته‌ای از اراده جدی برخوردار است

رییس‌جمهور گفت: زمینه‌های خوبی برای همکاری جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی در خصوص روابط دوجانبه به ویژه همکاری‌های اقتصادی و مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، حجت‌الاسلام حسن روحانی در دیدار خانم انگوانا ماشابانه وزیر روابط و همکاری‌های بین‌الملل آفریقای جنوبی ، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در همه زمینه ها همفکری، رایزنی و همکاری های فیمابین را هر چه بیشتر گسترش دهد. وی با اشاره به روابط بسیار مناسب و نزدیک دو کشور گفت: علاقه‌مند به گسترش روابط اقتصادی با پرتوریا هستیم و معتقدیم باید تحرک و شتاب اقتصادی مناسبی بین دو کشور سامان یابد.

:
وی اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط اقتصادی با آفریقای جنوبی را مورد تأکید قرار داد و گفت: در این زمینه از سرمایه بزرگی برخوردار هستیم و آن حافظه تاریخی مردم ایران نسبت به استقلال طلبی و مبارزات مردم آفریقای جنوبی در برابر آپارتاید است و جمهوری اسلامی ایران از ابتدا از این مبارزه حمایت کرده است. امروز باید از این سرمایه برای ایجاد روابط نزدیکتر دو ملت در بخش های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی و علمی استفاده کنیم.
:
رییس‌جمهور با اشاره به همکاری‌های دو کشور برای دفاع از حقوق کشورهای در حال توسعه اظهار کرد: متأسفانه هنوز هم کشورهای قدرتمندی در دنیا وجود دارند که می‌خواهند علم و دانش و فناوری را در انحصار خودشان قرار داده و از آن به عنوان وسیله‌ای برای سلطه استفاده کنند. امروز باید در زمینه دانش و فناوری به یکدیگر کمک کرده و با صدای بلند نیز به آن‌ها بگوییم که علم و فناوری نمی تواند برای همیشه در انحصار عده‌ای خاص قرار داشته باشد.
:
وی در ادامه لزوم مبارزه مشترک با تروریسم و خشونت را مورد تأکید قرار داد و گفت: متأسفانه ویروس خشونت و تروریسم در حال سرایت به همه نقاط جهان است و امروز همه باید در برابر این ویروس خطرناک دست به دست هم دهیم. وی همچنین بر ضرورت و اهمیت یاری رساندن به ملت‌هایی که گرفتار مسایلی از جمله جنگ داخلی و حمله به کشورشان هستند، بویژه مردم یمن تأکید کرد و گفت: راه حل مشکلات داخلی کشورها حمله نظامی نیست و باید فرصت داده شود تا گروه‌های مختلف با یکدیگر مذاکره و گفت‌وگو کنند و از سوی دیگر شرایط امنی برای امدادرسانی به مجروحان و آسیب دیدگان ایجاد شود.
:
رییس‌جمهور با تأکید بر این‌که «جمهوری اسلامی ایران بخوبی نشان داده است که برای حل و فصل موضوع هسته‌ای از طریق مذاکره از اراده جدی برخوردار است»، تصریح کرد: مبنای ما در مذاکرات احترام و رعایت مقررات بین‌المللی و در عین حال بهره‌برداری و فعالیت صلح‌آمیز در عرصه فناوری هسته‌ای در مسیر توسعه است. وی گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره تأکید کرده که مسیر فشار و تحریم های اقتصادی مسیر غلطی است که جواب نمی‌دهد و به زیان همگان خواهد بود.
:
وی همچنین علاقه‌مندی جمهوری اسلامی ایران برای روابط نزدیکتر اتحادیه آفریقایی با کشورهای غیرمتعهد را مورد تأکید قرار داد و گفت: بعنوان رییس جنبش عدم تعهد آمادگی داریم که روابط این دو مجموعه بزرگ را برای همکاری‌های بیشتر تسهیل کنیم. انگوانا ماشابانه وزیر روابط و همکاری‌های بین‌الملل آفریقای جنوبی نیز در این دیدار با تأکید بر تعهد آفریقای جنوبی برای همکاری و مشارکت با جمهوری اسلامی ایران، استفاده از روابط خوب سیاسی برای تقویت روابط اقتصادی را مورد تأکید قرار داد و گفت: ما امروز حامل پیام حسن نیت، همبستگی، شراکت و همکاری گسترده بین آفریقای جنوبی و جمهوری اسلامی ایران هستیم.
:
وی تصریح کرد: دیدگاه مقام‌های ارشد آفریقای جنوبی در حمایت از جمهوری اسلامی ایران به منظور استفاده صلح‌آمیز از فناوری هسته‌ای کاملا روشن است و ما از مسیری که دولت جمهوری اسلامی ایران در این زمینه اتخاذ کرده و آن مسیر مذاکره است، بدون قید و شرط حمایت می کنیم و می‌دانیم که ملت ایران به دنبال صلح است. وی با تأکید بر این‌که «آفریقای جنوبی هرگز با تحریم های یکجانبه علیه ایران موافق نبوده است»، اظهار کرد: معتقدیم تحریم‌ها بر اساس هنجارهای بین‌المللی در دنیا وضع نشده است و ما هم در خصوص این تحریم ها دچار زیان و خسارت شده‌ایم.
:
وزیر روابط و همکاری‌های بین‌الملل آفریقای جنوبی با تأکید بر اهتمام کشورش به گسترش هرچه بیشتر مناسبات اقتصادی با ایران گفت: امروز خواست اصلی ما احیاء و گسترش مناسبات و همکاری‌های اقتصادی بویژه در زمینه انرژی است و آفریقای جنوبی نمی‌خواهد تحت شرایط تحمیلی از جانب دیگران قرار بگیرد.

./.

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید