امروز: یکشنبه، ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۳۴ Sunday, 22 May 2022

رئیس سازمان انرژی اتمی: ایران در هر شرایطی برنده مذاکرات است

رئیس سازمان انرژی اتمی: ایران در هر شرایطی برنده مذاکرات است

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور گفت: جزئیات تفاهم نامه ژنو یکی از موضوعات مهم در دیدار با مراجع گرانقدر بود، زیرا در حال حاضر مساله هسته‌ای ایران و تفاهم نامه با کشورهای 1+5 از موضوعات مهم و قابل توجه در کشور است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی امشب پس از دیدار با مراجع عظام تقلید در قم در جمع خبرنگاران، هدف از سفر به قم را بهره گیری از رهنمون‌ها و توصیه‌های مراجع تقلید خواند و گفت: زیارت بارگاه کریمه اهل بیت(ع) و استفاده از رهنمون‌ها و توصیه‌های مراجع تقلید و علما، قوت قلبی برای من است.

 

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: جزئیات تفاهم نامه ژنو یکی از موضوعات مهم در دیدار با مراجع گرانقدر بود، زیرا در حال حاضر مساله هسته‌ای ایران و تفاهم نامه با کشورهای 1+5 از موضوعات مهم و قابل توجه در کشور است تا در این عرصه با توجه به طرح ابهاماتی در رسانه‌ها، بتوانیم در خدمت مراجع، این ابهامات را رفع کنیم.

 

وی با تاکید بر پایبندی ایران به تعهدات خود در خصوص فعالیت‌های هسته ای تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران، به تعهدات خود پایبند است و طبق اساسنامه آژانس و NPT گامی فراتر از حقوق خود بر نمی‌دارد.

 

صالحی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد:معظم له با توصیه‌ها و ارشادات ارزشمند خود، چارچوبی را برای گروه مذاکره کننده تعیین فرمودند و ما امیدواریم با دعای مراجع و علما این مسیر را به خوبی بپیماییم و ایران با سرافرازی از این پرونده ساختگی بیرون بیاید.

 

وی اظهار کرد: ایران در هر شرایطی برنده مذاکرات است زیرا ما با منطق به تفاهم نامه متعهد هستیم و رفتارهای غرب و بهانه تراشی‌های آنان تاثیری در افکار عمومی جهان ندارد و تنها نقض عهد آنها و فشارهای سیاسی شان را به اثبات می‌رساند.

 

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان این که هم اکنون ایران در جایگاه عزت و قدرتمندی قرار دارد بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران، کشوری مستقل است که در مدار سیاسی خود حرکت می‌کند و تابع هیچ اراده سیاسی در جهان نیست.

 

وی با تاکید بر تداوم غنی سازی در کشور گفت: ما از ابتدای امر بر روی غنی سازی 5 درصد تاکید داشته‌ایم و آن را ادامه خواهیم داد، زیرا در حال حاضر غنی سازی 5 درصد نیاز ماست و زمانی هم به اورانیوم 20 درصد احتیاج داشتیم که این کار را انجام دادیم و جهان را به شگفتی وا داشتیم و امروز آن‌ها می‌دانند که جمهوری اسلامی با فشار و تهدید، خواسته‌های خود را رها نمی‌کند.

 

صالحی افزود:غنی سازی هسته‌ای، حق مسلم کشور ایران است و ما جهان را با توانمندی‌های علمی خود به شگفتی واداشته‌ایم و جهان به خوبی می‌داند که با فشار و تهدید، ایران خواسته‌های حق خود را رها نمی کند و فعالیت‌های ما حتی در صورت نقض عهد از سوی غرب نیز ادامه دارد.

 

وی در خصوص فعالیت سایت‌های هسته‌ای ایران نیز یادآور شد: آژانس به طور دائم از سایت‌های هسته‌ای ایران بازدید می‌کند و دوربین‌های آن‌ها به صورت شبانه روزی همه موارد را ضبط می‌کنند و همه موسساتی که با مواد هسته‌ای سروکار دارند نیز زیر نظر آژانس هستند.

 

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد:کشورهای غربی ادعا می کنند که ایران در حال ساخت کلاهک‌های هسته‌ای است در حالی که طبق فتوای رهبر معظم انقلاب، ساخت سلاح هسته‌ای حرام است و این فتوا برای کشور ایران و جمهوری اسلامی یک حکم حکومتی نیز به شمار می‌رود و ما ملزم به رعایت این حکم هستیم و هیچ کس در ایران، به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست.

صالحی درباره‌ی بازرسی از تاسیسات موشکی گفت: مرجعی در دنیا برای بازرسی از این تاسیسات وجود ندارد و معاهده‌ای هم در این زمینه نداریم و آژانس هم در جایگاهی نیست که این کار را انجام دهد.

 

صالحی در پایان با اشاره به توافقنامه‌ی ایران وآژانس گفت: ما برای این که به خود اطمینان داریم و به منظور شفاف‌سازی، اخیراً تفاهم‌نامه‌ای با آژانس داشته‌ایم که شش خواسته آنها به تدریج تامین می‌شود.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید