امروز: چهارشنبه، ۲ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۴۷ Wednesday, 22 May 2024

رضایت ایران و غرب از مذاکرات تاریخی

رضایت ایران و غرب از مذاکرات تاریخی

سایت خبری وتحلیلی بینانیوز:رییس دولت تدبیر و امید در انجمن آسیایی نیویورک بر لزوم حفظ اعتدال و کنار زدن رهیافت‌های افراطی در هدایت روابط خارجی تاکید کرد. او همچنین در این نشست از توسعه روابط با اروپا و آمريكا سخن گفت؛ تاکیدی که به گفته برخی تحلیلگران جای خالی آن در اظهارات روحانی در سازمان ملل احساس می‌شد. حسن روحانی در اجلاس خلع سلاح هسته اي اسرائیل را متفاوت از رییس‌جمهور پیشین خطاب قرار داد و از این رژيم خواست به معاهده ان‌پی‌تی بپیوندد.

 

رییس دولت یازدهم همچینین با نخست‌وزیران کشورهای ایتالیا، اسپانیا و ژاپن دیدار و گفت‌و‌‌گو کرد. محور گفت‌و‌‌گوی رییس‌جمهور ایران و نخست‌وزیران این سه کشور حول توسعه روابط همه جانبه و حل مساله هسته‌ای ایران بود. البته اخضر ابراهیمی نیز در حاشیه نشست سالانه سازمان ملل گزارشی از وضعیت سوریه به روحانی ارائه و ابراز امیدواری کرد که ایران در نشست ژنو2 حضور پیدا کند. همچنین حسن روحانی در پنجمین و آخرین روز از سفر خود به نیویورک در جمع خبرنگاران خارجی حاضر شد و به سوالات آنان پاسخ داد. روحانی در این نشست خبری لحن باراک اوباما را در مورد ایران مثبت ارزیابی کرد و گفت که برای دیدار با وی مشکلی نداشته است.

 
اعلام همکاری کشورهای غربی براي حل مساله هسته‌ای ایران

 
حسن روحانی ديدار با نخست‌وزیر ایتالیا با اشاره به روابط ديرينه و پايدار ايران و ايتاليا بر گسترش روابط دوجانبه در عرصه‌هاي اقتصادي، فرهنگي، علمي، دانشگاهي و گردشگري و همکاری براي حل مساله هسته‌ای تاكيد كرد. نخست‌وزير ايتاليا نيز در اين ديدار با بيان اينكه ايتاليا خود را پل ارتباطي با ايران مي‌داند، گفت: در سال ۲۰۱۶ ايتاليا رييس دوره‌اي اتحاديه اروپا خواهد شد و در اين دوره بر تقويت و گسترش هر چه بيشتر روابط دو جانبه با ايران خواهد كوشيد. «ماريانو راخوي» نخست‌وزیر اسپانیا نیز در دیدار خود با حسن روحانی با اذعان به هزينه تحريم‌ها براي مردم ايران خاطرنشان كرد: بر اين اساس كشورهاي اتحاديه اروپا مايلند هر چه سريع‌تر شرايط موجود تغيير كند و موضوع تحريم‌ها مورد بازبيني قرار گيرد. وي تحريم‌هاي وضع شده عليه ايران را تحريم‌هاي كور توصيف كرد و گفت: تحريم‌كنندگان نيز به اين نتيجه رسيده‌اند كه اين تحريم‌ها نتيجه معكوس دارد. همچنین روحاني در دیدار با شينزوآبه، نخست‌وزیر ژاپن ضمن گفت‌وگو و تبادل نظر درخصوص مهم‌ترين مسائل جهاني و منطقه‌اي، راه‌هاي توسعه روابط دو كشور در عرصه‌هاي مختلف به ويژه توسعه همكاري‌هاي اقتصادي و فرهنگي را مورد بررسي قرار دادند.

 
در حال بررسی بازسازی رابطه با غرب هستیم

 
رییس دولت تدبیر و امید با تشریح مفهوم اعتدال در حوزه سیاست خارجی در نشست انجمن آسيايي نيويورك تصریح کرد: اعتدال در حوزه سیاست خارجی، به معنی کنار زدن رهیافت‌های افراطی در هدایت روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها است. در این چارچوب، ما در پی درک و تعامل موثر و سازنده با جهان خارج خواهیم بود، بر ایجاد اعتماد متقابل با همسایگان و دیگر بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی متمرکز خواهیم شد و خواهیم کوشید تا سیاست خارجی خود را بر مبنای کمک به توسعه اقتصادی کشور باز تعریف کنیم. همزمان، ضمن تلاش برای اجتناب از تقابل و تعارض، به دقت مترصد منافع خود در همه حوزه‌ها خواهیم بود.

 
رییس دولت یازدهم با اشاره به اینکه رشد سریع اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور و توانایی آنها در پر کردن شکاف با جهان توسعه یافته حاکی از آن است که بازدهی اقتصادی آنها در حال پیشی گرفتن از بازدهی اقتصادی جهان توسعه یافته است،عنوان کرد: بر اساس برآوردهای موجود، محتمل است که اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور تا سال 2030 حدود 60 درصد کل تولید ناخالص جهانی را از آن خود سازند؛ این درحالی است که سهم آنها از اقتصاد جهانی در سال 2000 از حدود 40 درصد تجاوز نمی‌کرد. طبعا، این امر به آنها امکان خواهد داد تا نقشی مهم‌تر در سیاست جهانی ایفا کنند. در چنین شرایطی و نیز در حالی که وابستگی متقابل و رهیافت همکاری- رقابت و نه دشمنی، سکه رایج شده است، بدیهی است که بازی حاصل جمع صفر و رهیافت برد – باخت در روابط بین‌الملل دیگر نمی‌تواند محلی از اعراب داشته باشد؛ چراکه هیچ کشوری دیگر قادر نیست منافع خود را به زیان منافع دیگران پیش ببرد. آنان که هنوز ممکن است بر اتخاذ چنین شیوه‌هایی اصرار کنند، نهایتا خود و دیگران را درگیر معادله باخت – باخت خواهند کرد.

 
روحانی با شاره به اینکه ما همچنین در حال بررسی ابعاد مختلف بازسازی و بهبود روابط دو جانبه و چند جانبه با کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بر مبنای برابری و احترام متقابل هستیم، گفت: اقدام در این حوزه شامل تلاش برای کاهش تنش‌ها، از سر راه برداشتن موانع و توسعه جامع روابط، از جمله روابط اقتصادی است. می‌توانیم کار در این حوزه را با اجتناب از ایجاد هر گونه تنش جدید در روابط ایران و آمریکا آغاز کنیم و همزمان در جهت حذف تنش‌هایی که از گذشته به ارث برده‌ایم و همچنان مخل روابط دو کشورند، بکوشیم. در حالی که ممکن است ما نتوانیم منبع عمده بی‌اعتمادی و تردید مردم ایران نسبت به دولت‌های آمریکا طی 60 سال گذشته را فراموش کنیم، اما نیاز داریم که بر شرایط فعلی متمرکز شویم و به آینده نگاه کنیم. وی در ادامه گفت: به نظر ما، همکاری در ارتباط با موضوعات مورد نگرانی و نیز مورد علاقه دو طرف و مبنا قرار دادن آنها برای کار بیشتر می‌تواند نقطه شروع دیگری باشد؛ چراکه این امر می‌تواند در جهت تخفیف تنش‌های موجود در منطقه نیز مفید واقع شود. برای این منظور، ضروری است که با گروه‌های فشار که چه در آمریکا و چه در منطقه، هدفی جز ملتهب نگه داشتن فضا را دنبال نمی‌کنند، مقابله کنیم.

 

روحانی با محکوم کردن استفاده از سلاح شیمیایی افزود: دولت من به عنوان نماینده مردمی که دهشت ناشی از کاربرد سلاح شیمیایی را تحمل کرده‌اند، قویا استفاده از این سلاح در منازعه جاری در سوریه را محکوم می‌کند. من همچنین نگران شرایط مناسبی هستم که در برخی از مناطق سوریه برای رشد و نمو ایدئولوژی‌های افراطی و گردهمایی تروریست‌ها فراهم شده که یادآور شرایط در برخی مناطق مجاور مرزهای شرقی ما در دهه 1990 است. وی ادامه داد: همزمان بسیار خوشحالیم که نهایتا دیپلماسی توانست حداقل در ارتباط با وجهی از بحران سوریه دست بالا را بیابد و قضاوت درست بر گرایش‌های جنگ طلبانه غلبه کند.

 
روحانی با بیان اینکه ما همواره متعهد شده‌ایم که دست به اقدامی در جهت تولید سلاح هسته‌ای نزنیم، تصریح کرد: همانطور که در فتوای مقام معظم رهبری تصریح شده، ما قویا اعتقاد داریم که تولید، انباشت و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای با تعالیم اسلامی مغایرت دارد. من همچنین باید تاکید کنم که ما هرگز به گزینه ساخت سلاح هسته‌ای نیندیشیده‌ایم. ما اعتقاد داریم که این گونه سلاح‌ها تنها می‌توانند موجب تضعیف منافع و امنیت ملی ما شوند.

 
اسرائیل به ان‌پی‌تی بپیوندد

 
روحانی در اولین نشست خلع سلاح هسته‌ای حضور یافت و محور اظهاراتش را منع هرگونه استفاده از سلاح هسته‌ای قرار داد. او در این خصوص گفت: هر گونه استفاده از سلاح هسته‌ای، نقض منشور ملل متحد و جنایت علیه بشریت است. آن دسته از راهبردهای نظامی و امنیتی که چنین کاربردهایی را توجیه می‌کنند، غیر‌قابل پذیرش هستند. ضمن آنکه تهدید کشورهای غیر‌هسته‌ای با استفاده از سلاح هسته‌ای نیز باید پایان یابد. نوسازی این‌گونه سلاح‌ها هم اثر تلاش، برای امحای کامل آنها را خنثی می‌کند و باید متوقف شود. به همین دلایل، تنها راه رفع تهدید این سلاح‌ها، امحای کامل آنها است.

 
او اسرائیل را خطاب قرار داد و افزود: اسرائيل به عنوان تنها غیر‌عضو پیمان عدم‌اشاعه هسته‌ای در این منطقه، باید بدون هیچ گونه تاخیری به این معاهده بپیوندد تا همه فعالیت‌های هسته‌ای در منطقه، تحت پادمان‌های جامع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز قرار گیرد. وی در ادامه افزود: خلع سلاح هسته‌ای و عدم‌اشاعه، تقویت‌کننده یکدیگرند. آنها باید همزمان و نه به هزینه یکدیگر، مورد پیگیری واقع شوند. تاکید می‌کنم که اعلامیه‌های کنونی در خصوص تضمین‌های امنیتی، کافی نیستند و باید در چارچوب یک سند حقوقی جهان شمول به تصویب برسند.روحانی به نقشه راهی که به منظور پیشبرد دستور کار خلع سلاح هسته‌ای تنظیم شده بود، اشاره و خاطرنشان ساخت: مایلم تاکید کنم که خلع سلاح هسته‌ای کماکان بالاترین اولویت دولت‌های عضو جنبش عدم‌تعهد است.

 

نقشه راه شامل سه مرحله است: اول، آغاز هر چه سریع‌تر مذاکرات در کنفرانس خلع سلاح در خصوص کنوانسیون جامع سلاح‌های هسته‌ای به منظور منع در اختیار داشتن و مالکیت، توسعه، تولید، به دست آوردن، آزمایش، انباشت، انتقال، استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و فراهم ساختن زمینه امحای کامل آنها. دوم، تعیین روز 26 سپتامبر هر سال به عنوان روز بین‌المللی امحای کامل سلاح‌های هسته‌ای. سوم، برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در سطح مقامات عالی رتبه در پنج سال آینده، به منظور ارزیابی پیشرفت‌های حاصله در خصوص خلع سلاح هسته‌ای. روحانی با اعلام این مطلب که اطمینان دارم که این قطعنامه از حمایت همه شما برخوردار مي‌شود، گفت: در رابطه با این نقشه راه، جنبش عدم‌تعهد قطعنامه‌ای را به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

 
مشكلي براي ديدار با اوباما نداشتيم

 
رییس‌جمهور کشورمان همچنين در يك نشست خبری گفت: من لحن سخنرانی برخی مقامات عالی رتبه اروپایی، همچنین سخنرانی آقای اوباما رییس‌جمهور آمریکا را که لحنی متفاوت با گذشته داشت، به عنوان قدمی مثبت برای حل و فصل روابط جمهوری اسلامی ایران و غرب ارزیابی می‌کنم.

 
در ابتدا خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس از روحانی پرسید: «اگرچه شما به لحن متفاوت آقای اوباما اشاره کردید، ولی از موقعیت دیدار با اوباما استفاده نکردید. به نظر شما چه گام‌هایی باید برداشته شود که این نشست دوجانبه برگزار شود؟»

 
روحانی در پاسخ به این پرسش، با بیان اینکه «برنامه مقدماتی برای این کار فراهم شده بود تا بین من و آقای اوباما دیداری برگزار شود»، افزود: طرف آمریکایی برای این دیدار ابراز تمایل کرده بود و ما هم علی‌الاصول برای این دیدار مشکلی نداشتیم، اما در برنامه‌ریزی برای نحوه این دیدار و همچنین با توجه به نتایجی که دیدار اول می‌خواست داشته باشد، وقت و زمان کافی وجود نداشت و دو طرف قانع بودند که این زمان برای برنامه‌ریزی ملاقات شاید کافی نباشد. وی افزود: آنچه برای ما مهم است، نتیجه این‌گونه دیدارها است. به هر ترتیب بعد از 35 سال تنش‌های فراوان بین ایران و آمریکا و مسائل زیاد بین دو کشور، ملاقات در سطح رییس‌جمهور برای اولین‌بار، خود به خود با پیچیدگی‌هایی همراه است و دو طرف می‌خواستند که دیداری کاملا موفق و موثر داشته باشند. رییس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران، در تشریح نتایج سفر خود به نیویورک گفت: تلاش کردیم که این سفر اولین گام برای رابطه بهتر دو ملت بزرگ ایران و آمریکا باشد، به نحوی که بتوانیم افکار دو ملت را به یکدیگر منتقل کرده و شناخت‌های دو ملت از یکدیگر را بیشتر کنیم.

 

انتهای پیام

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۲ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۲ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۲ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۲ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۲ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۲ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین