امروز: جمعه، ۱ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۰۸ Friday, 21 June 2024

روحانی: دوران ایران هراسی به سر آمده است

روحانی: دوران ایران هراسی به سر آمده است

رئیس جمهور تاکید کرد: به دنبال توافق هسته‌ای نبودیم که فقط مشکل هسته‌ای حل شود، بلکه به دنبال ایجاد فضای جدید در منطقه و جهان بودیم.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در اولین همایش بین المللی سیاست‌های صنعتی و تجاری برای توسعه صادرات و اشتغال اظهار کرد: ما در مذاکرات هسته ای تنها به دنبال این نبودیم که به توافق هسته‌ای برسیم و فقط مشکل هسته‌ای حل شود، بلکه به دنبال ایجاد فضای جدیدی در منطقه و جهان بودیم که خوشبختانه با انجام توافق هسته ای امروز به این شرایط جدید رسیده‌ایم. وی ادامه داد: برای این که کشوری بتواند از لحاظ اقتصادی در مسیر رونق قرار گیرد شاهد ثبات در حرکت اقتصادی باشد و به آینده امیدوار باشد و به حرکت سیاست‌هایی که چارچوب‌های حرکت اقتصادی را تعیین می‌کند اطمینان داشته باشد باید بتواند از لحاظ اقتصادی قدم‌های مهم ، محکم و با ثباتی را برای رفع مشکل بردارد.
:
روحانی اضافه کرد: آنچه دولت امروز انجام داد در سایه امید و اعتماد و مشارکت مردم در مسائل اقتصادی است. این دولت معتقد است که ما در صورتی می‌توانیم در زمینه‌ی اقتصاد حرکت مناسب و مستمری داشته باشیم که شرایط اقتصادی و محیط اقتصادی ما محیط مناسبی باشد و فضای کسب و کار بهبود یابد. بر همین مبنا بنای دولت برای تقویت بخش خصوصی و اقتصاد و ایجاد یک رقابت سالم در اقتصاد است که اگر این دو محقق شود و ما بتوانیم حمایت لازم را از بخش خصوصی انجام دهیم و موانع تولید را برداریم و فضای رقابتی در کشور به وجود بیاید می‌توانیم از موانع عبور کنیم.
:
روحانی همچنین یاد آور شد : بی تردید اقتصادی که در فکر صادرات و واردات نباشد و بخواهد درون نگر باشد و به بیرون توجه نکند و به مزیت‌های اقتصادی توجه نداشته باشد و نخواهد تمرکز و انحصار را در شرکای اقتصادی خود کنار بگذارد، آن اقتصاد می‌تواند جهش داشته باشد. به همین دلیل لازم بود تا مانع تحریم را که دیواری پیش روی فعالان اقتصادی ما بود را برداریم و فضای سیاسی را در منطقه و جهان به فضای مناسبی تبدیل کنیم.
:
وی در ادامه تاکید کرد:‌ به قولی که از روز اول به مردم در سیاست خارجی داده شده بود یعنی تعامل سازنده جامه عمل پوشاندیم امروز شرایط ما با دو سه سال پیش کاملا متفاوت است و در شرایطی هستیم که تحریم‌ها به زودی از جلوی پای فعالان اقتصادی ما برداشته خواهد شد. امروز دوران ایران هراسی سپری شده است و دورانی است که فعالیت اقتصادی در ایران عزیز ما شاهد استقبال در سطح جهان خواهد بود.
:
رئیس جمهور افزود: آسیا ، اروپا ، آمریکا و دیگر کشورهای جهان به دنبال رابطه اقتصادی با ایران هستند. من در سفر اخیر خود برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل در جلسه‌ای که با فعالان اقتصادی آمریکایی داشتم آنها را به حضور برای سرمایه گذاری در ایران دعوت کردم البته در صورتی که بتوانند موانع داخلی‌شان را بردارند. در بخشی از رسانه‌ها از مشکلات حضور کارآفرینان آمریکایی در ایران صحبت می‌شود که البته از این طرف نیست، بلکه از آن طرف است.

وی تصریح کرد: یکی از مدیران معروف اقتصادی آمریکا از من می‌خواست که دولت ایران دولت آمریکا را برای برداشتن موانع پیش روی آنها تشویق کند. در حالی که هیچ وقت ایران مانع حضور سرمایه گذاران آمریکایی در ایران نبوده است و همیشه تحریم‌ها را آنها شروع کردند. امروز هم راه پیش همه باز است و گفته‌ایم در شرایط جدید آماده میزبانی خوب و دعوت از همه کارآفرینان خارجی در صورتی که سرمایه تکنولوژی وارد ایران شود هستیم.تا بخشی از بازار 80 میلیونی در اختیار آنها قرار گیرد و بازار صادراتی مشترکی برای هر دوی ما ایجاد شود.
:
روحانی با تاکید بر این که دنیای اقتصاد باید دنیای رقابت سالم باشد افزود: ما در کشورمان نیاز به تحرک جدید برای تجارت خارجی صادرات غیر نفتی و به دنبال آن اشتغال هستیم. امروز یک فرصت بسیار مناسب در اختیارملت ایران است و علاقمندان زیادی به کار در ایران وجود دارد. وی ادامه داد:ما از آغاز دولت چند هدف را در اقتصاد دنبال می‌کردیم که ایجاد ثبات و آرامش در بازارهای متنوع اقتصادی، برداشتن موانع متعدد برای تولید وصادرات غیر نفتی و چارچوبی که در اقتصاد کلان بتواند برای آینده کشور امید بخش باشد یعنی انضباط پولی و مالی، تحرک در زمینه فعالیت بانک ها، کنترل پایه پولی، مهار تورم و ایجاد رونق اقتصادی و خروج از رکود، که از جمله این اهداف است که در همه این زمینه ها قدم‌های مهمی اجام شده است.
:
رئیس دولت تدبیر و امید همچنین بیان کرد: می‌بینید که از ابتدای دولت موضوع مهار تورم و کاهش مستمر تورم در دستور کار قرار گرفت که این هم برای تولید و هم برای مردم هم برای ارزش پول ملی و هم برای پیش بینی و برنامه ریزی آینده اهمیت دارد.هدف دولت این است که تا پایان این دولت تورم کاهش یابد و یک رقمی شود که ممکن است حتی قبل از پایان زمان به این هدف برسیم و حتی ممکن است در تورم نقطه به نقطه تا پایان امسال به نرخ تورم یک رقمی برسیم.
:
رئیس جمهور ادامه داد: کاهش تورم ادامه خواهد یافت و ما در سالهای 94 و 95 و 96 تا پایان دولت یازدهم کاهش تورم خواهیم داشت البته ممکن است عده‌ای نقدهایی به این سیاست‌ها وارد کنند که این سیاست‌ها انقباضی است و نمی‌تواند به خروج از رکود کمک کند. ما در سال گذشته از رکود مستمری که 8 فصل به طور مداوم با آن مواجه بودیم خارج شدیم. وی ادامه داد: بعضی‌ها می‌پرسند آیا واقعا از رکود خارج شده‌ایم. به هر حال خروج از رکود و خود رکود تعریف خود را دارد که اگر دو دوره‌ی سه ماهه شاهد رشد اقتصادی باشیم این به معنای رونق و خروج از رکود است. ما در سال گذشته در سه ماهه‌ی اول ، دوم و سوم شاهد رشد اقتصادی بوده‌ایم. هر چندممکن است دوباره شرایط به گونه‌ای باشد که به رکود بازگردیم، اما ما باید حواسمان را جمع کنیم.
:
روحانی با بیان اینکه باید بتوانیم مشکلات تولید را حل و فصل کنیم خاطر نشان کرد‌: امروز می‌دانیم که تولید کنندگان و کارآفرینان جامعه با مشکلاتی مواجه هستند از یک طرف در زمینه تسهیلات مالی و پولی . شرایط بانکی ما به همه تقاضاهای آنها پاسخ مثبت نمی‌دهد. از طرفی به خاطر کاهش تقاضا، برخی از اجناس فروش نرفته و در انبارها مانده است از طرفی مسائلی که در حوالی ما و همسایگان ما وجود دارد ناامنی‌ها و مشکلاتی را به وجود آورده و از طرف دیگر با کاهش قیمت نفت مواجه هستیم.
:
رئیس دولت یازدهم ادامه داد: می‌دانید که کاهش قیمت نفت همیشه در کشور ما بر اقتصاد بخش دولتی و بخصوص بخش خصوصی که وابستگی بیشتری به نفت و گاز دارد، تاثیر می‌گذارد. ما از تابستان پارسال با کاهش 50 و 60 درصدی قیمت نفت مواجه شدیم. روحانی در ادامه تاکید کرد: معمولا کاهش قیمت نفت فشاری را به اقتصاد کشور وارد می‌کند بسیاری از کشورهای صادر کننده نفت هم به خاطر این کاهش قیمت دچار تنش در بازار ارز و هم دچار تورم بسیار بالا شدند. امادر کشور ما نه تنش در بازار داشتیم و نه تورم بالا رفت. ولی به هر حال مشکلاتی داریم و وزارت‌خانه‌ها برای ارائه خدمات به جامعه به دلیل درآمد کم بامشکلاتی مواجه شدند و بخش‌های تولیدی هم همینطور، اما با وجود مشکلات دولت توانسته اهدافی را که داشته ادامه دهد.
:
وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای عنوان کرد:‌اساسا مذاکرات ما به خاطراین بود که شرایط جدیدی را در منطقه و فضای بین‌المللی به وجود بیاوریم. مذاکرات هسته‌ای یکی از فرازهای بزرگ در سیاست خارجی در تاریخ دیپلماسی جهان است که در یک مساله‌ی پیچیده‌ی بین‌المللی ایران با 6 قدرت جهانی مواجه بوده و بعد از دو سال تلاش و مذاکره به نطقه‌ای رسید که دولت در روز اول اعلام کرد که هدف ما در مذاکرات برد- برد است. که به آن دست یافتیم. وی ادامه داد: میز دیپلماسی برای اولین بار در دهه‌های اخیر نشان داد که قدرت منطق می‌تواند بر قدرت تهدید و فشار پیروز شود . جز یک رژیم غاصب در منطقه هیچ کشوری در دنیا نیست که نسبت به این این توافق اظهار خوشحالی نکرده باشد و به این کشور تبریک نگفته باشد.
:
رئیس دولت تدبیر و امید افزود: البته یک گروه‌های افراطی در این گوشه و کنار مخالف هستند که اینها هیچ وقت از تعادل و اعتدال خوشحال نیستند و نانشان در دعواست.تعداد اندکی هستند که باید به هر حال تحمل‌شان کرد. برای آنها آسمان تپیده‌ است و سخت است ببینند روابط ایران با جهان احترام آمیز شده است. وی همچنین اظهار کرد: البته در کنار مشکلات کاهش قیمت نفت ما با یک مشکل دیگر هم مواجه شدیم که زمان آن را کمتر از این پیش بینی می‌کردیم و آن هم زمان بین توافق و اجرای توافق است.ما در فروردین به چارچوب‌های توافق در لوزان رسیدیم و بعد در تیر به توافق رسیدیم و در ادامه انتظار و پیش بینی همه این بود که چند هفته بعد شاهد اجرای آن باشیم اما افراطیون آمریکا سنگی را جلوی این راه انداختند و موضوع هسته‌ای را که بین‌المللی بود درآمریکا به خطا تبدیل به یک موضوع حزبی کردند که این یکی از خطاهای بزرگ در سیاست‌ خارجی آمریکا است.
:
روحانی یاد آور شد:‌ انتخابات در همه کشورها با همه زیبایی‌هایش درد سرهایی را هم به همراه دارد. در آمریکا به خاطر در آستانه انتخابات بودن، توافق هسته‌ای دچار فراز و نشیب شد و در ایران هم اگر فراز و نشیب است باز موضوع انتخابات است. در حالی که توافق ربطی به کنگره نداشت آمریکایی‌ها آن را به کنگره بردند. این توافق در سازمان ملل به تصویب رسیده است و یک موضوع داخلی یا دو جانبه نیست که با آن این چنین برخورد می‌کنند. این داستان باعث شد اجرای توافق چند ماه به تعویق بیافتد و ما فعلا در این فراز و نشیب معطل شده‌ایم. وی اضافه کرد: این فاصله زمانی برای اقتصاد درد سر آفرین است چون خریدار ممکن است بگوید کمی صبر کنیم تا اوضاع بهتر شود و یا ممکن است تقاضا را در بازار دچار مشکل کند. از یک طرف برای خریدار داخلی و از طرفی برای روابط ما با فعالان اقتصادی دنیا، انتظاراتی به وجود آمده که روی بازار ، تولید و تحرک ما تاثیر گذار بوده است. این همه تقاضا از طرف کارآفرینان خارجی برای ورود به ایران وجو دارد اما همه منتظر هستند تا روز اجرای توافق فرا برسد.
:
روحانی در ادامه گفت:‌ البته به روز اجرای توافق نزدیک می‌شویم و به حول و قوه الهی بی تردید شاهد یک جهش در حرکت در رونق اقتصادی تعامل با دنیا، حضور سرمایه گذاران خارجی و ورود فناوری خواهیم بود. یکی از مشکلات ما این است که در این چند سال به خاطر تحریم و موانع، فناوری کمتر وارد کشور شده است. وی تاکید کرد: یکی از اهداف مهم این حرکت‌ها و مذاکرات اشتغال است. در دهه 60 در ایران نرخ رشد جمعیت بالا رفت. و در نیمه دهه 80 باید شرایطی فراهم می‌شد تا نیروهای کار جذب بازار کار شوند. خوشبختانه در آن دوران درآمد نفتی ما بیش از حد انتظار افزایش پیدا کرد و حتی به 143 دلار رسید. یعنی یک درآمد بسیار عظیم به وجود آمد. یعنی درست درسال‌هایی که نیروی جوان ما می‌خواست وارد بازار کار شود و یک فرصت استثنایی برای ایجاد اشتغال به وجود آمده بود، اما متاسفانه در آن دهه و در نیمه دوم دهه 80 اشتغال خالص ما تقریبا صفر است. در حالی که باید حرکت خوبی در این زمینه انجام می شد.
:
وی خاطر نشان کرد: دولت یازدهم که روی کار آمد از یک طرف تورم از یک طرف رکود، از یک طرف سیل بیکاران و از طرفی هم با ترکیب نیروی کار که عوض شده بود مواجه بود و ما باید برای ترکیب جدید نیروی کار اشتغال آفرینی می‌کردیم. تصمیم ما برای اشتغال، توسعه و رونق پایدار است. که تنها راه ایجاد اشتغال به حساب می‌آید. وی با بیان اینکه در برخی از صنایع به دنبال صنایع پایین دستی بوده‌ایم افزود: این حرکت ما شروع شد و در سالهای 92 و 93 برای خروج از رکود و رونق لایحه‌ی مربوطه رابه مجلس دادیم و مصوبات متعددی در دولت تصویب کردیم. اما در سال 93 با کاهش قیمت نفت و طولانی شدن مذاکرات و فاصله‌ی به وجود آمده تا برداشته شدن تحریم‌ها با مشکلاتی مواجه شدیم. با وجود همه اینها تلاش دولت این است که تا مسیری را ادامه دهد که هم منجر به رونق اقتصادی و هم ایجاد اشتغال و هم صادرات غیر نفتی شود. البته ممکن است تولید کنندگان سوال کنند که آیا واقعا رقابت سالم آزاد وجود دارد و رقیب ما فقط قدرت‌های اقتصادی هستند یا دیگران هم رقیب ما به حساب می آیند.
:
وی افزود: ممکن است کارآفرینان بپرسند که آیا سیاست‌های دولت همیمن طور ادامه پیدا می‌کند و قوه قضاییه مدافع سرمایه‌گذاری‌های سالم ماست و قوه مقننه به دنبال قوانینی است که مشکلاتی را برای ما ایجاد نکند و اگر ما کارآفرین معروف و توانمندی شدیم کسی نمی‌گوید که چرا اینقدر زود وضع مالیتان خوب شده است و آیا کاملا امنیت خواهیم داشت و آیا انرژی لازم برای تولیدمان همیشه وجود دارد و دولت فضای سالم برای تعامل با جهان را ادامه می‌دهد و آیا دروازه‌های صادرات باز می‌ماند؟ دولت موظف است به این سوالات پاسخ دهد و رئیس جمهور وظیفه دارد به همه وعده‌های خود عمل کند. رئیس دولت یازدهم همچنین تاکید کرد: دولت باید به کارآفرینان اعتماد بدهد. هر چند حمایت دولت، قوای سه گانه و حتی مقام معظم رهبری پشت سر تولید است و این ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به این معناست که همه نظام پشت تولید هستند و سیاست ما درون گرا و صادراتی است. این دولت متعهد است برای حمایت و کمک و رفع مواع تسهیلات لازم را برای رسیدن به اهداف فراهم کند.
:
وی خاطر نشان کرد: چون آمارهای سه ماهه اول نشان می‌دهد به خاطر کاهش قیمت نفت و تاخیر در اجرای توافق ممکن است در رونق اقتصادی با مشکلاتی مواجه شویم من از اول تابستان تیم اقتصادی دولت را در چند جلسه فرا خواندم و از آن ها خواستم تا به دنبال یک بسته سیاستی جدید برای شش ماهه‌ی دوم باشند و برای رسیدن به رونق اقتصادی کار کنندکه به حمدالله این کار انجام شده است. روحانی اضافه کرد:‌در دو هفته گذشته جلسات مداومی را برای نهایی کردن این بسته داشته‌ایم. و ان‌شاء الله سیاست‌های جدید برای شش ماهه‌ی دوم می‌تواند حرکت خوبی برای به وجود آوردن رونق ایجاد کند. من در روزهای آینده تیترهای آن را اعلام می‌کنم و جزییاتش توسط تیم اقتصادی بیان می‌شود که ان‌شاء الله منجر به رونق خواهد شد. رئیس جمهور در پایان گفت: برای آن که رشد اقتصادی مثبت ما ادامه پیدا کند نیاز به اقتصاد پایدار داریم کشور ما به خاطر امنیتش ، انرژی‌اش ، جوان‌های تحصیلکرده‌اش، سیاست‌ پایدارش، درایت رهبری معظم انقلاب ، مسیر آینده روشنی خواهد داشت. مسیر آینده ما رونق اقتصادی ، صادرات غیر نفتی ، جذب سرمایه گذاری خارجی و در نهایت اشتغال برای نسل تحصیلکرده جوان ما خواهد بود.

./.

توییت بینا

10:34 (۸ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۸ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۸ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۸ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین