امروز: شنبه، ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۰۲ Saturday, 9 December 2023

روحانی: هر افتخاری متعلق به ملت است

روحانی: هر افتخاری متعلق به ملت است

روحانی گفت: در رسانه ها می نویسند ما که نباید به عنوان حامی دولت تلقی شویم، فکر می کنند هر که حامی دولت شد بد است در حالی که دولت نماینده ملت است و هر چه افتخار دارد متعلق به ملت است، هر عنوان حقوقی که داریم متعلق به ملت است و مردم برای چهار سال آن را به ما امانت داده اند.
:
به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، رئیس جمهور با اشاره به اینکه در طول 12 ماه گذشته دولت تصمیم گرفت که از بحران های سخت عبور کند، گفت: یکی از استراتژیک ترین کارهای دولت این است که محل صدور نفت را متنوع کرده و جاسک را به عنوان مرکز دوم صادرات ایران تعیین کند.

به گزارش مهر، حسن روحانی پیش از ظهر امروز در دیدار با پژوهشگران و مدیران جهاد دانشگاهی در پژوهشگاه رویان با اشاره به نقش جهاد خودکفایی در مقاطع مختلف تاریخ کشور گفت: دیدیم که جهاد خودکفایی با شور و اشتیاق چگونه سلاح هایی را می ساخت و توانست در کنار ابزاری که داشتیم ما را در میدان جنگ یاری کند.

وی افزود: آن روز که به ما می گفتند تا چند روز دیگر یا چند هفته آینده اف چهارده ها کارآیی خود را از دست می دهند، جهاد خودکفایی بود که به ما روحیه می داد و به واسطه آن بود که توانستیم در جنگ با کمترین امکانات به مهمترین و بیشترین پیروزی ها دست پیدا کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: جهاد دانشگاهی از آن روز اول با تلاش و کوشش و فعالیت خود همواره راه را برای توسعه و تعالی کشور آماده کرده است.

روحانی با بیان اینکه خوشحالم روزی دیدار شما و اطلاع از دستاوردهایتان نصیبم شده که همراه است با آغاز سال دوم دولت تدبیر و امید، گفت: دولت کاری پرتلاش، خستگی ناپذیر، شبانه روزی، جهادی را با حضور و کمک، ایثار، صبر، حوصله و حمایت های فوق العاده مردم در همه زمینه ها آغاز کرده است، اگر موفق شویم به خاطر حضور مردم و هدایتهای رهبری بوده است و اگر جایی نقصی وجود دارد از ماست که هم دانش و هم توانمان محدود است.

وی افزود: در طول این 12 ماه دولت تصمیم گرفت از بحران های سخت عبور کند، بحران هایی که عبورش از دید برخی کارشناسان ناممکن بود، نامه هایی که بسیاری از اساتید و کارشناسان برایم نوشته اند به عنوان سند این ادعا موجود است.

رئیس جمهور ادامه داد: برخی اساتید برایم نوشتند که چرا پایان سال 92 را اعلام کردید به عنوان سالی که تورم به زیر 32 درصد می رسد، چرا رئیس جمهور چیزی را اعلام کند که شدنی نیست، نامه نوشتند و گفتند مرحله دوم هدفمندی را انجام ندهید و اینکه طرح تحول سلامت را مطرح کردیم عده ای دلسوزانه نوشتند:”اینجا چاه ویل است”. هر چه پول بریزید به جایی نخواهد رسید.

روحانی گفت: کار آنقدر سخت بود که حتی صاحبنظران باورشان نمی شد بتوان آن را انجام داد؛ وقتی اعلام کردم جاسک مرکز دوم صادرات نفت ایران شود نامه نوشتند که مگر اینها شدنی است، ما این تصمیم را گرفتیم و ان شاء الله به حول قوه الهی یکی از استراتژیک ترین کارهای دولت این است که محل صدور نفت را متنوع کند و صدور نفت محدود به یک اسکله آن هم از داخل تنگه هرمز نباشد.

وی افزود: البته می دانم این کار سخت است و سه تا چهار سال پشت سر هم باید زحمت بکشیم اما کار بسیار مهمی است، وقتی این کار انجام شد آن وقت خواهند نوشت چه کار عظیمی به دست ملت ایران انجام گرفت.

روحانی گفت: در رسانه ها می نویسند ما که نباید به عنوان حامی دولت تلقی شویم، فکر می کنند هر که حامی دولت شد بد است در حالی که دولت نماینده ملت است و هر چه افتخار دارد متعلق به ملت است، هر عنوان حقوقی که داریم متعلق به ملت است و مردم برای چهار سال آن را به ما امانت داده اند.

وی افزود: اگر کسی وزیر است این عنوان امانت مردم است و ما باید امانتدار خوبی بوده و آن را حفظ کرده و در مدت امانت داری آن را پرجاذبه تر کنیم. بنابراین اگر کسی از دولت حمایت کرد یعنی از اکثریت قاطع ملت ایران حمایت کرده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت و ملت باید دست به دست هم دهیم و ایران سرافرازتر و آبادتر و توام با توسعه قابل قبول را بسازیم، ادامه داد: توسعه هر معنایی داشته باشد بی تردید پایه توسعه علم و دانش و پژوهش و فناوری است، کشوری به پیشرفت رسیده که در سایه علم بوده و از تجربه دیگران استفاده کرده است.

روحانی گفت: هیچ خجالت نمی کشیم بگوییم این تجربه را از فلان کشور اروپایی یا آسیایی یاد گرفتیم. ما باید از پیامبرمان این چیزها را یاد بگیریم.

وی با بیان اینکه علم مرز نمی شناسد، افزود: من نمی دانم بعضی ها آنچه به نام اسلام می گویند را از کجا و چگونه آورده اند، اسلام در علم مرز نمی شناسد، از هر جا باید استفاده کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: 70 سال در این کشور سابقه برنامه ریزی ملی داریم اما هنوز یک برنامه مدون وحساب شده برای انتقال علم و تکنولوژی از داخل به بیرون کشور و بالعکس نداریم که این از نقایص ماست، باید یک برنامه برای دانش، علم، پژوهش و فناوری تدوین کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی تا به امروز کار بزرگی انجام داده، گفت: باید افق بلند را پیش روی خود بگذارید و بگویید رویان نه به عنوان مرکزی برای ناباروری و سلول های بنیادی و نه به عنوان مرکزی برای شبیه سازی بلکه مرکزی است که باید تبدیل به یک برند جهانی شود تا هر کجای دنیا هر محصولی که روی آن رویان نوشته شده بود، قابل اعتماد باشد.

وی افزود: آثار کارهای ما با 5 تا 10 و یا 500 مریض روشن نمی شود، اگر از سلول های بنیادی یا از پیوند استفاده می کنیم باید بدانیم هنوز خیلی چیزهای ناشناخته وجود دارد، یادمان باشد هر سلول بنیادی یک کوله بار دارد و آثار مثبت و منفی به دنبال خواهد داشت به همین خاطر به هر که می خواهیم این پیوند را انجام دهیم به او بگوییم که ممکن است آثار نامطلوبی داشته باشد که این آثار در آینده نمایان خواهد شد و تو بدان راضی باش.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: شما کار بزرگی انجام می دهید من هم نمی خواهم کار شما را کوچک کنم. اما همه شما اندیشمندان و صاحبنظران بدانید دست بردن در خلقت باید با احتیاط و قدم های کوچک انجام شود، تمام کارهایی که امروز به صورت تصنعی برای بهره وری بیشتر از انواع موجودات انجام می شود، آثاری دارد که ما همه این آثار را نمی دانیم.

روحانی گفت: فقه و فتوای علمای ما در بسیاری از زمینه ها دست شما را باز کرده و شاید دست شما از خیلی کشورهای اروپایی مدعی آزادی در این زمینه بازتر باشد اما در عین حال یادتان باشد که بسته اخلاقی همواره مد نظر قرار گیرد، به خصوص آنجا که مربوط به حیات یک انسان می شود.

وی افزود: کار علم، تحقیق و فناوری تا تجاری سازی و تبدیل اشدن به برند جهانی در حالی است که دستگاههای مختلف امروز بار رسالت سنگینی نسبت به آن برعهده دارند، جهاد دانشگاهی یک مرکز عمومی غیر دولتی فعال و موفق در کنار پژوهش ها و پژوهشگاههای وزارت علوم و در کنار تحقیقات فراوانی که در بخش بهداشت درمان و آموزش پزشکی انجام می شود و نیز شرکت های دانش بنیانی که زیر نظر معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور فعال هستند، همگی دارای رسالت هستند که تمام این مجموعه ها باید فاصله را از هم کم کنند چون این به نفع مردم و جامعه است.

روحانی خاطرنشان کرد: البته شورای عالی انقلاب فرهنگی بالای سر همه است، دعواهایی که پیش از این بین وزارت علوم و معاونت فناوری رئیس جمهور بود و شکایت و شکایت کشی که از هم داشتند امروز و در این دولت نیست و همه بخش های مختلف در کنار هم هستند. اما باید دانست که کار موازی در پژوهش نباید در کشور انجام شود.

وی گفت: پژوهش به عنوان کار فرعی و تفننی نباید انجام گیرد، پژوهش گرانقیمت و بی دلیل فایده ای ندارد. باید با کمترین خرج بهترین محصول را ارائه دهیم البته آنجا که تحقیقی برای کشور و برای مرز دانش ضروری است دولت هیچ محدودیتی ندارد.

رئیس جمهور افزود: همان طور که پژوهش باید از نظر اندیشه آزاد باشد باید از لحاظ حمایت نقدی هم محدودیت نداشته باشد.

./.

توییت بینا

10:34 (۲ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۲ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۲ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۲ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۷ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۷ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۷ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۷ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۷ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین