امروز: سه شنبه، ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۰ Tuesday, 24 May 2022

رییس سازمان غذا و دارو : کاهش قیمت داروها از امروز

رییس سازمان غذا و دارو : کاهش قیمت داروها از امروز

رییس سازمان غذا و دارو ضمن اعلام آغاز کاهش قیمت داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج از امروز، گفت: هنوز وضعیت تامین داروی کشور به روال طبیعی بازنگشته است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، دکتر رسول دیناروند در حاشیه مراسم تکریم و معارفه روسای سابق و جدید دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: کاهش قیمت داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج از امروز در داروخانه‌ها اتفاق افتاده است. بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با بیمه‌ها داشتیم، مقرر بود این کاهش قیمت از اول مهرماه اجرایی شود.

 

وی با بیان اینکه از سه داروخانه اصلی تهران یعنی 13 آبان، هلال‌احمر و 29 فروردین بازدید کرده‌ام، افزود: این کاهش قیمت در این داروخانه‌ها انجام شده‌ است، البته این امر سختی‌هایی هم دارد، اینکه چگونه داروخانه‌ها می‌توانند با بیمه‌ها تسویه کنند، از جمله این سختی‌هاست اما کار در حال انجام است.

 

دیناروند ادامه داد: مهم آن است که پرداختی بیماران بابت این داروها کاهش یابد که البته از امروز صورت گرفته است. تفاهم ما نیز با بیمه‌ها یک تفاهم دائمی است، یعنی این کار ادامه‌دار است. جلساتی را خواهیم داشت برای آنکه این امر به قطعیت برسد و در تمام کشور به راحتی انجام شود.

 

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سئوال که آیا تمام داروهای گران قیمت شامل این کاهش قیمت می‌شوند؟ گفت: خیر. این امر تنها مربوط به داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج است. این موضوع داروهای بسیار گران قیمتی نظیر بیماران ام اس، سرطانی و بیماران خاص که از قبل هم داروهای یارانه‌ای می‌گرفتند را شامل می‌شود تا این بیماران بتوانند داروهایشان را با قیمت پایین‌تری دریافت کنند.

 

 

احتمال پیوستن برخی داروهای گران قیمت به طرح وزارت بهداشت در زمینه کاهش قیمت داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج

وی افزود: شاید داروهای دیگر را نیز مشمول این طرح کنیم. مانند برخی داروهای گران قیمت که در فهرست اولیه ما نیستند، اما گران هستند و شاید بتوانیم آنها را شامل این طرح کنیم.

 

رییس سازمان غذا و دارو گفت: هزینه سالیانه این داروها که اکنون مشمول این طرح شده‌اند، حدود 1000 میلیارد تومان است که سهم پرداختی مردم شاید در حد 15 درصد باشد و مابقی را وزارت بهداشت و بیمه‌ها پرداخت می‌کنند.

 

آیا داروهای بیماران کلیوی رایگان شده است؟

دیناروند در پاسخ به سئوالی درباره اظهارات اخیر مسئولان سازمان تامین اجتماعی مبنی بر رایگان شدن داروهای بیماران کلیوی، گفت: به نظر می‌رسد منظور سازمان تامین اجتماعی، تعرفه دیالیز بیماران دیالیزی بود که انشاءالله انجام خواهد شد. در مورد داروها نیز باید گفت که داروهای این بیماران را سازمان تامین اجتماعی به صورت رایگان تامین می‌کند و بخشی دیگر از داروهایشان نیز مشمول دریافت فرانشیزی از بیمار بوده که آن هم در حال انجام است. امیدوارم قولی که داده‌اند که تمام داروهای این بیماران را رایگان کنند، بتوانند عملی کنند.

 

ابراز امیدواری برای مجوز توزیع فاکتور 8 در سال 92

وی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره تولیدات جدید دارویی نیز گفت: تولید فاکتور8 به جاهای خوبی رسیده و امیدواریم مجوز توزیع این دارو در سال 92 صادر شود.

 

رییس سازمان غذا و دارو افزود: اکنون فاکتور7 در کشور تولید شده و در بازار وجود دارد. فاکتور 8 نوترکیب نیز تولید شده و مراحل کنترل کیفیت آن طی می‌شود. فاکتور 9 نیز از آنجا که مصرف آن در کشور کم است و هزینه کمی را نیز شامل می‌شود، در اولویت ما برای تولید نیست اما اگر تولیدکنندگان بخواهند در این زمینه نیز تلاش کنند ما حمایت خواهیم کرد.

 

دیناروند درباره وضعیت کنونی دارویی کشور نیز گفت: هنوز وضعیت تامین داروی کشور به روال طبیعی بازنگشته است. انشاءالله در سال 92 در این حوزه نیز وضعیت را به شرایط عادی بازمی‌گردانیم. در مجموع هنوز کمبود داروها سه رقمی است.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید