امروز: سه شنبه، ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۴۲ Tuesday, 23 April 2024

ساخت نانوبیوسنسور اندازه‌گیری داروی جلوگیری از رد پیوند اعضا در کشور

محققان دانشگاه تبریز موفق به طراحی و ساخت نانوبیوسنسور برای تشخیص و اندازه‌گیری داروی حیاتی «سیکلوسپورین» که در جلوگیری از رد پیوند کلیه، کبد و قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد، شدند.   به گزارش بینانیوز به نقل از سرویس فناوری ایسنا، دکتر عبدالرضا میرمحسنی، مجری این طرح و عضو هیات...

محققان دانشگاه تبریز موفق به طراحی و ساخت نانوبیوسنسور برای تشخیص و اندازه‌گیری داروی حیاتی «سیکلوسپورین» که در جلوگیری از رد پیوند کلیه، کبد و قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد، شدند.

 

به گزارش بینانیوز به نقل از سرویس فناوری ایسنا، دکتر عبدالرضا میرمحسنی، مجری این طرح و عضو هیات علمی دانشگاه تبریز هدف از این تحقیق را توسعه حسگرهای برمبنای QCN با استفاده از اصلاح‌گرهای پلیمری برای اندازه گیری میزان سرب و سیلکوسپورین موجود در نمونه‌های خون بیان کرد و گفت: در طول این کار تلاش بر آن بوده، مطالعه اولیه و در صورت لزوم انجام تست‌های لازم پلیمری مناسب برای اندازه گیری سرب و سیکلوسپورین را انجام داده و در مرحله بعد الکترود کوارتز پیزوالکتریک با پلیمر مذکور پوشش داده شود و برای اندازه گیری غلظتهای مختلف مانند حساسیت زمان پاسخ دهی طول عمر و مزاحمت مورد ارزیابی قرار گرفته و شرایط اندازه گیری بهینه شود.

 

وی با بیان اینکه داروی «سیکلوسپورین» بطور گسترده در جلوگیری از رد پیوند کلیه، کبد، قلب و سایر اعضای بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد، تصریح کرد: این دارو همچنین برای درمان رد پیوند مزمن، درمان آرتریت روماتوئید حاد، درماتیت آتوپیک و پسوریازیس شدید بکار می‌رود. علیرغم مزایای بی نظیر «سیکلوسپورین»، این دارو باید داخل بدن انسان در یک رنج غلظت درمانی محدود استفاده شود، بنابراین روشهای گوناگونی همچون HPLC و RIA جهت تشخیص و اندازه گیری آن مورد بررسی قرار گرفته‌اند اما تمامی این روشها پرهزینه بوده و یا به مراحل استخراج و آماده سازی پیچیده نیاز دارند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه در این طرح پژوهشی با استفاده از دستگاه کوارتز کریستال نانو بالانس ساخته شده توسط گروه تحقیقاتی دانشگاه تبریز، داروی «سیکلوسپورین» با موفقیت مورد تشخیص قرار گرفته و اندازه گیری شده است، یادآور شد: پایه علمی این پژوهش بر اساس استفاده از الکترودهای پیزوالکتریک طلا و مهندسی هدفمند سطح آنها با کمک پلیمرهای انتخابگر نسبت به آنالیت هدف است.

 

به گفته وی، در این پروژه، «سیکلوسپورین» در بازه غلظتی دو تا هشت میلی گرم بر لیتر اندازه‌گیری شد. مقدار انحراف استاندارد نسبی 5/98 درصد و کمترین حد تشخیص 0/94 میلی گرم بر لیتر تعیین شد که روش پیشنهادی برخلاف سایر روشهای گزارش شده، کم هزینه بوده و نیازی به روشهای پیچیده آماده سازی نمونه ندارد.

 

‌مجری این طرح تحقیقاتی با بیان اینکه در این پروژه با توجه به اهمیت اندازه گیری و تشخیص آلودگی‌های فلزی در بدن موجودات و امکان ساخت بیوسنسوری برای تشخیص و اندازه گیری فلزات، این مهم با استفاده از تکنیک کوارتز کریستال نانوبالانس مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: این دستگاه یکی از ابزارهای بسیار مهم در بیوتکنولوژی بوده و قادر است تغییرات جرمی را در ابعاد نانو در محیط های مایع یا گازی و با دقت بسیار بالا اندازه گیری کند.

 

به گفته وی در این طرح پژوهشی میزان آلودگی داروی «سیکلوسپورین» و فلز سرب به طور جداگانه با به کارگیری پوشش‌های مناسب روی الکترود کریستال که قابلیت جذب مولکول های مذکور را داراست، با دستگاه کوارتز کریستال نانو بالانس اندازه گیری شد؛ پوشش‌های مختلفی می‌توانند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرند، مثل پلیمرهای هادی که با امکان پوشش دهی به صورت الکتروشیمیایی بر روی الکترود کریستال می‌توانند کارایی مناسبی را در اندازه گیری این ترکیبات نشان دهند؛ الکترودهای کوارتز در ابتدا با لایه‌ای از پلیمر به طریق شیمیایی پوشش داده می‌شوند که از آنها به عنوان یک سنسور برای تشخیص و اندازه گیری داروها و فلزات استفاده می‌شود.

 

استاد دانشگاه تبریز افزود: با به کارگیری این پوشش‌ها انتظار می‌رود بتوان آلودگی‌های فلزی و داروئی را در مقادیر کمتر از حد استاندارد تعیین شده در نمونه‌های مختلف اندازه گیری کرد.

 

به گفته وی، تکنیک کوارتز کریستال نانوبالانس با داشتن ویژگی‌هایی همچون قابل حمل و ارزان بودن و نیز امکان استفاده از آن برای اندازه گیری بسیاری از فلزات ترکیبات داروئی بکار گرفته شده است.

 

این طرح با اعتباری بالغ بر 298 میلیون و 350 هزار ریال با همکاری دکتر مریم شجاعی، عضو هیات علمی دانشکده علوم طبیعی و جواد حسینی، دانشجوی دکتری دانشکده شیمی دانشگاه تبریز به اجرا در آمده است.

توییت بینا

10:34 (۶ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۶ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۶ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۶ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۰ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۱ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۱ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۱ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۱ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۱ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۱ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۱ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۱ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۱ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۱ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱۱ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱۱ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۱ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین