امروز: جمعه، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۶ Friday, 20 May 2022

سخنگوی دولت:نرخ تورم رو به کاهش است

سخنگوی دولت:نرخ تورم رو به کاهش است

سخنگوی دولت اعلام کرد که بر اساس آنچه که مرکز آمار ایران اعلام کرده، خوشبختانه شاهد ادامه روند کاهنده نرخ تورم در کشور هستیم.

 

میزان نرخ تورم در حال مهار شدن است

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، محمد باقر نوبخت صبح امروز بعد از پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر، اظهار کرد: بر اساس مطالعات و بررسی‌های مرکز آمار خوشبختانه روند تغییر نرخ تورم اعم از تورم نقطه به نقطه و تورم 12 ماهه همچنان کاهنده است.

 

وی افزود: بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه در کشور از آبان ماه به آذر از میزان 29/8 به 28/8 تقلیل پیدا کرده و تورم 12 ماهه نیز در آذر ماه نسبت به آبان ماه از میزان 35/9 به 35/5 تقلیل پیدا کرده است و این روند از دو ماه پیش آغاز شده است.

 

سخنگوی دولت گفت: این آمار بیانگر این است که میزان نرخ تورم در حال مهار شدن و کاهش پیدا کردن است و این ارقام به منزله کاهش قیمت‌ها نیست، بلکه روند افزایش قیمت‌ها در حال تغییر و به سمت کاهش پیدا کردن در حال حرکت است.

 

نوبخت گفت: با توجه به این آمار می‌توان انتظار داشت که تا پایان سال جاری نرخ تورم که میزان 35 درصد برای آن پیش‌بینی شده بود از این میزان کمتر خواهد بود.

 

وی همچنین تصریح کرد: برای سال 93 پیش‌بینی ما برای نرخ تورم 25 درصد پیش‌بینی شده، در حالیکه با توجه به سیاست‌های دولت برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که این میزان از 25 درصد کمتر خواهد بود و اعلام 25 درصد اعلام بدبینانه یا محتاطانه است.

 

سخنگوی دولت گفت: در جلسه دولت همچنین بر اجرای دقیق اصل 44 قانون اساسی و سیاست‌های کلی ابلاغ شده در این ارتباط از سوی مقام معظم رهبری تاکید شد.

 

خصوصی‌سازی باید به صورت دقیق انجام شود

نوبخت تاکید کرد: دولت معتقد است که خصوصی‌سازی باید به صورت دقیق و نه فقط در راستای تامین منابع مالی، بلکه در جهت ارتقای کیفیت مدیریت بنگاه‌های دولتی و سیاست‌های ابلاغی در این راستا انجام شود.

 

وی گفت: امروز همچنین در جلسه هیات دولت بر اهمیت ایمن بودن جاده‌های کشور برای عبور و مرور مردم تاکید شد و در این راستا قرار شد که بیش از هزار میلیارد ریال به تفکیک استان‌های مختلف در اختیار وزارت راه قرار گیرد.

 

سخنگوی دولت افزود: بنابراین دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های مسئول موظف هستند که در روزهای سخت زمستان جاده‌ها را برای رفت و آمد مردم آماده و ایمن کنند.

 

سخنگوی دولت در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با دستور رییس‌جمهور به معاون اول در جهت مقابله با رانت‌خواران و ویژه‌خواران، گفت: همان‌طور که شما اشاره کردید این یک مطالبه‌ای بود که از سوی رییس‌جمهور از معاون اول رییس‌جمهور خواسته شد و ایشان نامه رییس‌جمهور در این راستا را دریافت کردند و سازوکار اجرایی شدن این موضوع در حال تهیه شدن است.

 

افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده ، 18 درصد است

نوبخت همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که دولت در راستای افزایش حقوق کارکنان دولت میزان 18 درصد را در نظر گرفته در حالیکه نمایندگان مجلس معتقدند که این افزایش حقوق باید بر اساس نرخ تورم باشد، تصریح کرد: همان‌طور که شما مطرح کردید و من در جلسات قبل نیز مطرح کرده بودم در لایحه بودجه سال 93 میزان افزایش حقوق کارکنان دولت 18 درصد است و همان‌طور که در قانون آمده باید افزایش حقوق کارکنان دولت متناسب با میزان تورم باشد.

 

وی در این راستا افزود: دولت دو کار برای حفظ قدرت خرید کارکنان دولت در دستور کار قرار داده از این سو تلاش می‌کند که نرخ تورم را تقلیل دهد و از سوی دیگر در تلاش است تا با افزایش حقوق کارکنان بخشی از کاهش قدرت خرید کارکنان دولت را جبران کند و دولت در سال 1393 هر دوی این کار را در دستور کار قرار داده است.

 

نوبخت ادامه داد: دولت با امکانات مالی فراوانی مواجه نیست که بتواند بیش از حد معین مشخص شده نسبت به افزایش حقوق اقدام کند.

 

سخنگوی دولت با اشاره به تلاش‌های دولت در راستای کاهش نرخ تورم و با بیان این‌که برخی معتقدند که میزان نرخ تورم در سال آینده می‌تواند به 20 الی 21 درصد کاهش پیدا کند، اظهارداشت: در ارتباط با افزایش حقوق کارکنان دولت فراموش نکنید که بودجه سال 1393 نسبت به بودجه سال 92، 7/3 دهم تقلیل پیدا کرده و در واقع منابعی که دولت در اختیار دارد نسبت به سال جاری هفت درصد کاهش پیدا کرده و در عین حال تلاش کرده که حقوق کارکنان را 18 درصد افزایش دهد.

 

وی با بیان این‌که ما از این بابت شرمنده هستیم که نمی‌توانیم بیش از این افزایش دهیم، گفت: ما نیز در دولت دلمان می‌خواهد نسبت به افزایش واقعی قدرت خرید مردم اقدام کنیم، ولی در حال حاضر توانایی دولت در این حد است.

 

نوبخت همچنین تاکید کرد: بر اساس بند «ب» ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری، دستگاه‌های دولتی می‌توانند علاوه بر افزایش سنواتی حقوق کارمندان خود که از سوی دولت انجام می‌شود اگر در دستگاه خود صرفه‌جویی و بهره‌وری داشته باشند می‌توانند نتایج حاصل از این صرفه‌جویی و بهره‌وری را در راستای افزایش حقوق کارمندان خود به کار بگیرند و نسبت به این موضوع یعنی افزایش حقوق کارمندان خود اقدام کنند.

 

سخنگوی دولت در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در مورد اقدامات دولت در راستای صرفه‌جویی در ارتباط با میزان مصرف برق و گاز در دستگاه‌های دولتی،‌تاکید کرد: دولت با صدور بخشنامه‌های متعدد و اعلام سازوکارهایی از جمله استفاده از وسایل انرژی‌بر با کیفیت بهتر تلاش در راستای صرفه‌جویی در ارتباط با مصرف انرژی در دستگاه‌ها داشته و این امر را به دستگاه‌های دولتی تکلیف کرده است.

 

وی گفت:‌ ما معتقدیم که همزمان با انجام کار و عدم تقلیل ساعت کاری می‌توان با سازوکارهای مناسب و استفاده بهینه از دستگاه‌های موجود، میزان مصرف انرژی را تقلیل داد.

 

نوبخت همچنین در مورد زمان راه‌اندازی خطوط پروازی ایران و واشنگتن و این‌که گفته شده این کار در ماه دسامبر انجام می‌شود، تاکید کرد: من در این ارتباط از دستگاه‌ مربوطه کسب اطلاع می‌کنم و پاسخ دقیق آن را به شما می‌دهم.

 

سخنگوی دولت در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که در حال حاضر در مورد دستور رییس‌جمهور به معاون اول رییس‌جمهور جهت مبارزه با رانت‌خواران و ویژه‌خواران تحلیل‌های مختلفی وجود دارد و عده‌ای معتقدند که دولت در این ارتباط به اسناد و مدارکی دست پیدا کرده و عده‌ای دیگر آن را مرتبط با حوادث ترکیه می‌دانند و نظر شما در این تحلیل‌ها چیست و کدام یک منطبق بر واقعیت است، گفت: فکر می‌کنم افرادی که صاحب قلم هستند در این چند روز تحلیل‌های متفاوتی در این ارتباط در رسانه‌ها منتشر کردند.

 

وی تصریح کرد: ما موظف هستیم که دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی که وجود دارد و اجرای آن در راستای پیشگیری و جلوگیری از وقوع جرم است را اجرایی کنیم و دولت تلاش دارد که به موقع این اقدامات را انجام دهد.

 

نوبخت همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به 35 مصوبه‌ای که دولت در هفدهم شهریور اعلام کرد، اشاره و گفت‌: این مصوبات در راستای بهبود فضای کسب و کار و روان‌سازی کار گمرک و تسهیل فعالیت بانک‌ها انجام شد.

 

سخنگوی دولت همچنین به تلاش دولت در راستای به احصا در آوردن میزان بدهی‌های دولت به پیمانکاران خصوصی اشاره کرد و افزود: مطالبه رییس‌جمهور در راستای سالم‌سازی کارهاست و ما تحلیل‌هایی که در این ارتباط وجود دارد را به افراد می‌سپاریم.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا گزارش خاصی از رانت‌خواری و ویژه‌خواری به رییس‌جمهور رسیده بود که رییس‌جمهور چنین دستوری را داد؟ تصریح کرد: بر حسب ضرورت و شرایط دولت موظف است که تصمیماتی را بگیرد و پیگیری‌هایی را انجام دهد.

 

نباید در شرایط تحریم عده‌ای منافع شخصی‌شان را دنبال کنند

نوبخت با بیان این‌که مقابله با ویژه‌خواری و رانت‌خواری در کنار اولویت‌هایی چون تسهیل فضای کسب و کار از جمله اولویت‌های دولت است، گفت: در شرایط تحریم نباید فضایی ایجاد شود که عده‌ای درصدد برآیند که منافع شخصی‌شان را دنبال کنند.

 

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چه زمانی سفرهای استانی رییس‌جمهور آغاز خواهد شد و این‌که عده‌ای معتقدند دیدار رییس‌جمهور با مجمع استانی نمایندگان در مجلس مانع از انجام سفرهای استانی شده است، تاکید کرد: سفرهای استانی رییس‌جمهور انجام خواهد شد و دیدار با مجامع استانی نمایندگان منافاتی با سفرهای استانی ندارد.

 

وی اضافه کرد: علاوه بر رییس‌جمهور، وزرا و بنده نیز به صورت مستمر با نمایندگان و مجامع استانی نمایندگان دیدار داریم و سفرهای استانی نیز داریم. برای نمونه خود من در طی 10 روز گذشته به سه استان سفر کردم و در جلسات مختلف در این استان‌ها شرکت کردم. آقای رییس‌جمهور نیز به موازات این دیدارها ارتباطات مردمی خود را نیز حفظ خواهد کرد.

 

تلاش داریم در خدمت‌رسانی به جامعه اختلال ایجاد نشود

نوبخت همچنین در مورد سیاست دولت در ارتباط با تعطیل کردن یا تعطیل نکردن روزهای بین‌تعطیلی،‌ گفت: ما مقید به اجرای قانون هستیم و همان‌طور که ما در دولت افراد پرکاری داریم، معتقدیم که کارکنان دولت نیز در ارائه خدمات به مردم باید فعال باشند. البته در این موقعیت‌ها کارکنان دولت می‌توانند مرخصی بگیرند، ولی ما معتقدیم که سیستم دولت را نباید تعطیل کرد؛ چراکه مردمی که کار دارند در این شرایط با تعطیلی ادارات با مشکلاتی مواجه می‌شوند و این تعطیلات اثرات سویی می‌گذارد و ما تلاش داریم در خدمت‌رسانی به جامعه اختلال ایجاد نشود و در مواقعی که در این ارتباط ضرورت ایجاد شود ابعاد این موضوع مورد بحث قرار می‌گیرد و در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود.

 

 

دستگیری بابک زنجانی توسط قوه قضاییه انجام شد

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که در روز دوشنبه شاهد بودیم که بابک زنجانی از سوی قوه قضاییه دستگیر شد و عده‌ای این تحلیل را دارند که این دستگیری به نوعی با دستور رییس‌جمهور در راستای مبارزه با رانت‌خواران مرتبط است، تاکید کرد: همان‌طور که اصحاب رسانه نیز اطلاع‌رسانی کردند این دستگیری توسط قوه قضاییه انجام شد و آنها برای هر اقدامی ضوابط قانونی خود را دارند و هر موقع در مورد افرادی تشخیص دهند این ضوابط قانونی را به کار می‌گیرند و در واقع این کار و این دستگیری مرتبط با قوه قضاییه است.

 

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد این‌که گفته می‌شود رییس‌جمهور در اواخر ژانویه برای شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ به آلمان سفر می‌کند، اظهارداشت: اجاز دهید در این ارتباط کسب اطلاع کنم و پس از کسب اطلاع خدمت شما عرض می‌کنم.

 

سال 93 شیوه پرداخت یارانه‌های نقدی تغییر می‌کند

نوبخت در پاسخ به سوال مطرح شده در این جلسه در مورد صحبت‌های وزیر اقتصاد و دارایی مبنی بر این‌که در سال 93 شیوه پرداخت یارانه‌های نقدی تغییر می‌کند، گفت: صحبت آقای طیب‌نیا سخن درستی است و اطلاع‌رسانی جناب آقای وزیر درست است.

 

وی گفت: ما به دفعات گفته‌ایم که دولت مصمم است، نسبت به اصلاح اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در جهت بهبود و افزایش کارآیی آن اقدام کند و تلاش داریم در این ارتباط لایحه‌ای را از دولت به مجلس بدهیم.

 

سخنگوی دولت تاکید کرد: من از رسانه‌ها خواهش می‌کنم که در این ارتباط گمانه‌زنی نکنند؛ چرا که بعضی از این گمانه‌زنی‌ها ممکن است باعث نوعی ایجاد تشویش شود.

 

نوبخت تاکید کرد: دولت نه تنها مصمم است که قانون هدفمندی را به شکل بهتری اجرا کند، بلکه بر خود فرض می‌داند که در کنار اجرای این قانون، کمک‌های غذایی به صورت ارائه سبد کالا نیز انجام دهد.

 

وی همچنین به اهمیت توجه به بنگاه‌های اقتصادی در جریان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در راستای بهبود تولیدات اشاره کرد و افزود: من ضمن تایید سخنان آقای طیب‌نیا تاکید می‌کنم آنچه که دولت در راستای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها می‌خواهد انجام دهد در قالب لایحه‌ای ارائه خواهد کرد.

 

سخنگوی دولت گفت: شاید هفته آینده من و یا تعدادی از اعضای اقتصادی دولت از طریق رسانه ملی در این ارتباط صحبت کنیم تا مباحث مرتبط با این موضوع را به اطلاع مردم برسانیم.

 

نوبخت همچنین در پاسخ به آخرین سوال مطرح شده مبنی بر این‌که آماری منتشر شده مبنی بر این‌که 700 ایرانی در خارج از کشور در معرض اعدام و حبس ابد هستند، اقدام دولت در این راستا در کنار پیگیری‌های وزارت خارجه چیست، گفت: این موضوع در دست اقدام جدی است و اتفاقا وزارت خارجه نیز در راستای شناسایی آنها و انجام اقداماتی در این راستا موظف شده است.

 

وی تاکید کرد: اگر مواردی از این تعداد نیازمند تخصیص اعتبارات باشد معاونت برنامه‌ریزی رییس‌جمهور موظف به تامین این اعتبارات است.

 

نوبخت در ابتدای سخنان خود که به همراه فانی وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران حضور پیدا کرده بود رحلت پیامبر اکرم (ص) ‌و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) را تسلیت گفت.

 

انتهای پیام

 

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید