امروز: جمعه، ۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۷ Friday, 30 September 2022

«سرخک» و «آنفلوانزا» به برنامه واکسیناسیون کشوری افزوده شدند

«سرخک» و «آنفلوانزا» به برنامه واکسیناسیون کشوری افزوده شدند

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:‌ گسترش برنامه واکسیناسیون کشوری نیازمند بررسی کارشناسی است.

 

به گزارش سایت خبری و تحلیلی بینا نیوز و به نقل از ایسنا دکتر علی اکبر سیاری  با بیان اینکه اضافه شدن واکسن به برنامه واکسیناسیون کشوری دارای مراحلی است، افزود: مرحله اول این برنامه «تحقیق» است، در ابتدا باید میزان خسارت وارده عاملی که می خواهیم برای آن واکسن تهیه کنیم، دقیقا مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. ضمن آنکه هزینه و میزان اثربخشی واکسن نیز باید دقیقا مشخص شود که این کار در مورد برخی از واکسن ها انجام شده است.

 

وی با بیان اینکه هزینه خرید یک دوز واکسن نیز باید مشخص شود، ادامه داد: درصورت تامین ارز مورد نیاز، می توانیم براساس نتایج کارشناسی، امکان اجرایی شدن این طرح را اعلام کنیم.

 

معاون بهداشتی وزارت بهداشت یادآور شد: تحقیق دو مرحله اولیه در خصوص واکسن پنجگانه به انجام رسیده است، این واکسن جزو برنامه واکسیناسیون اصلی در سراسر جهان است.

به گفته سیاری، به فهرست واکسن‌ پنجگانه، علاوه بر واکسن سه گانه (دیفتری، کزاز و سیاه سرفه)، سرخک و هموفیلوس آنفلوانزا هم به آن افزوده شده است.

وی با اشاره به اینکه واکسن پنجگانه در آینده به برنامه واکسیناسیون کشوری افزوده می شود، گفت: این واکسن گران است، لذا لازمه انجام این کار، تامین ارز مورد نیاز جهت تهیه واکسن است.

 

 

بیماری‌های غیرواگیر علت 60 درصد مرگ و میرها

 

دکتر سیاری با اشاره به اینکه بیماری‌های غیرواگیر علت 60 درصد مرگ و میرها است، گفت: با اصلاح عادات تغذیه‌ای و روش زندگی کلیه آحاد مردم، پرهیز از مصرف دخانیات و دوری از استرس می‌توانیم به کاهش بار ناشی از بیماری‌های غیرواگیر کمک کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر از اولویت‌های اصلی وزارت بهداشت است، گفت: 60 درصد مرگ و میر مردم ناشی از ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر است.

 

وی با تاکید بر اینکه ابتلا به بیماری‌های واگیر ارتباطی تنگاتنگ با چهارعامل اصلی دارد، خاطرنشان کرد: عادات غذایی نامناسب و زیاده روی در مصرف چربی‌ها و قندها منجر به اضافه وزن و چاقی و نهایتا ابتلا به دیابت و فشارخون می‌شود.

 

سیاری همچنین یادآور شد: کم تحرکی، چربی خون بالا، فشارخون و دیابت نیز منجر به سکته قلبی، مغزی و مرگ زودرس می‌شود بنابراین ارایه آموزش‌های لازم به مردم در زمینه اصلاح عادات غذایی و تحرک از مهمترین اولویت‌های بهداشتی وزارت بهداشت است.

 

معاون بهداشتی وزارت بهداشت تصریح کرد: با اصلاح عادات تغذیه‌ای و روش زندگی کلیه آحاد مردم و پرهیز از مصرف دخانیات و دوری از استرس می توانیم به کاهش بار ناشی از بیماری‌های غیرواگیر کمک کنیم.

 

وی گفت: مبزان استرس وارد شده ناشی از مسائل اجتماعی و اقتصادی بر مردم بسیار بالا است، بنابراین می توان با ارایه راهکارهای مناسب در جهت رفع این معضل اقداماتی اساسی انجام داد.

 

 

کاهش حوادث ترافیکی از اولویت‌های اصلی وزارت بهداشت

 

سیاری گفت: طی دهه گذشته قریب بر 240 هزار نفر در اثر حوادث ترافیکی جانشان را از دست داده‌اند که این رقم، تقریبا 300 تا 400 نفر در هفته می شود، خوشبختانه اخیرا با انجام همکاری‌های بین بخشی، مابین وزارت بهداشت و سایر نهادهای مسئول اقدامات مناسبی انجام شده که این حوادث رو به کاهش است ولی کافی نیست، بنابراین یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت کاهش خطرات ناشی از حوادث و سوانح است.

 

 

تقویت روش ثبت آمار سرطان در کشور

 

معاون بهداشتی وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت تقویت آمار ثبت سرطان در کشور گفت: ابتلا به سرطان یکی دیگر از علل اصلی مرگ و میر در کشور است، لذا ضرورت دارد روش ثبت آمار سرطان در کشور تقویت شود، اجرای برنامه های پیشگیری از سرطان یکی از اولویت‌های کاری حوزه معاونت بهداشتی وزارت بهداشت است.

 

 

کاهش پرداخت هزینه های درمانی از جیب مردم

 

سیاری با اشاره به افزایش هزینه خدمات پزشکی گفت: کاهش قدرت خرید مردم به علت مشکلات اقتصادی در سال های اخیر، موجب شده بسیاری از افراد قدرت پرداخت هزینه های درمانی را نداشته باشند و یا در صورت تقبل این هزینه، آسیب هایی به خانواده‌ها وارد می شود. با افزایش میزان پرداخت هزینه‌های درمانی و کاهش توان خرید، مردم متضرر شده و آسیب پذیرتر می‌شوند، بنابراین سازمان های بیمه، وزارت رفاه و سازمان مدیریت (پس از راه اندازی این سازمان) باید بر کاهش میزان هزینه‌های درمانی مدیریت کنند تا به تدریج پرداخت از جیب مردم نیز کاهش یابد، این اقدام یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت است که در برنامه هم آمده و باید تلاش کنیم تا به درصد معقولی از پرداخت هزینه های درمانی از سوی مردم که منجر و بی عدالتی می شود، دست یابیم.

انتهای پیام

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید