امروز: پنج شنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۴۱ Thursday, 30 May 2024

سردار جلالی از راه اندازی اورژانس رفع آلودگی هسته ای در 3 استان خبر داد

سردار جلالی از راه اندازی اورژانس رفع آلودگی هسته ای در ۳ استان خبر داد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از اجرای رزمایش پدافند زیستی واقعی برای آماده سازی زیرساختهای کشور در این حوزه خبر داد و گفت: براین اساس رزمایش پدافند زیستی را برای مقابله با ویروس سارس جدید همزمان با ورود حجاج به کشور اجرا خواهیم کرد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز، سردار غلامرضا جلالی در نشست خبری که همزمان با آغاز هفته پدافند غیرعامل و دهمین سالگرد تشکیل سازمان پدافند غیرعامل در کشور برگزار شد به تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه های مختلف دفاع غیرعامل کشور پرداخت و جزئیات، اهداف و عملکردهای صورت گرفته در زمینه پدافند سایبری، زیستی، پرتوی و اقتصادی را توضیح داد.

وی با اشاره به برنامه های هفته پدافند غیرعامل که با هدف ترویج مفاهیم و فرهنگسازی و اصول پدافند غیرعامل در جامعه از چهارم تا 10 آبان ماه هرساله برگزار می شود به جزئیات برنامه های مدنظر پرداخت و گفت: علاوه بر معرفی دستاوردهای ملی و نمایش تاثیر اقدامات، افتتاح و بهره برداری از طرح های پدافند غیرعامل نیز در دستور کار قرار دارد.

انجام رزمایش زیستی برای مقابله با ویروس سارس

سردار جلالی با بیان رزمایش هایی که قرار است در هفته پدافند غیرعامل در کشور اجرا شود به رزمایش پدافند زیستی واقعی با هدف کنترل توانمندی های این بخش و ارزیابی زیرساختهای موجود اشاره کرد و گفت: براین اساس پدافند زیستی به صورت واقعی با حضور حجاج ایرانی به کشور برای کنترل بیماری سارس جدید و برخی بیماریهای خاص انجام می شود.

وی ادامه داد: رزمایش تخصصی آمادگی سایبری برای کنترل زیرساختهای سایبری کشور نیز در این هفته اجرا می شود به نحوی که از تیم های متخصص برای ارزیابی میزان آسیب پذیری این حوزه کمک گرفته می شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به رزمایش آمادگی مولدهای برق اضطراری که سال گذشته و با قطع برق سایت جماران صدا و سیما، مراکز مخابرات و نیروگاه هسته ای نطنز انجام شد تا آمادگی دستگاهها برای استفاده از مولدهای برق اضطراری کنترل شود افزود: امسال در حوزه تهدیدات نوین، رزمایش NBC در متروی تهران را برای ارزیابی میزان آمادگی و مدیریت بحران مترو در مقابل حملات خواهیم داشت.

وی گفت: این رزمایش در ایستگاه مترو قیطریه تهران که مجهز به سیستم های دفاعی است صورت می گیرد تا میزان آمادگی و مدیریت مترو در مقابل حوادث تروریستی ارزیابی شود.

قطع حملات سایبری علیه ایران به دلیل اقدامات صورت گرفته

سردار جلالی با اشاره به اقدامات عمومی و تخصصی انجام شده در حوزه دفاع سایبری از راه اندازی قرارگاه دفاع سایبری، تهیه برنامه جامع پدافندی 5 ساله و تکالیف دستگاهها در سطح ملی و استانی و زیرساختی در این قرارگاه خبر داد و گفت: به اذعان امریکا و اسرائیل، ایران به پایداری نسبی در حوزه پدافند سایبری دست یافته است به نحوی که اقدامات ما توانسته تهاجم دشمن را در این بخش مهار کند.

وی با تاکید بر اینکه با اقدامات ایران بخش زیادی از آسیب پذیری های حوزه سایبری حذف شده است، تصریح کرد: خوشبختانه در چند وقت اخیر شاهد بروز حادثه عمده ای در زمینه حملات سایبری و ویروس خاصی نبوده ایم و به نوعی شاهد قطع حملات در این بخش هستیم.

وی با بیان اینکه ایران یکی از 7 کشور دنیا در زمینه ایجاد قرارگاه پدافند سایبری است، ادامه داد: بومی سازی صنعت دفاع سایبری و فرماندهی متمرکز در هدایت جنگ سایبری در دستور کار قرار دارد.

منع استفاده از محصولات خارجی در زیرساختهای اصلی سایبری کشور

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به ایجاد مرکز پدافند سایبری از راه اندازی آزمایشگاه ارزیابی محصولات سایبری خبر داد و گفت: محصولات خارجی که در زیرساختهای اصلی کشور مورد استفاده قرار می گیرد در ابتدای ورود در این آزمایشگاه، آزمایش می شود تا میزان آسیب پذیری آن کنترل شود؛ براین اساس درتلاش هستیم تا با بومی سازی صنایع اصلی، جلوی استفاده از محصولات خارجی را در زیرساختهای اصلی سایبری کشور بگیریم.

وی از آماده سازی تیم های پدافند سایبری و ریکاوری و باز تولید برخی آسیب پذیری ها در این بخش خبر داد و افزود: طراحی استراتژی پدافند سایبری جامع ملی با همکاری 1200 استاد دانشگاه کشور به تصویب رسید. همچنین تولید اسناد راهبردی هادی پدافند سایبری کشور در دستور کار قرار گرفت تا ضعف ها و ایمن سازی و میزان پایداری در این بخش مشخحص شود.

سردار جلالی با اشاره به لغو تحریم ایران در حوزه سامانه های نرم افزاری از سوی آمریکا، این تصمیم را به ضرر کشور دانست و تاکید کرد که سامانه های نرم افزاری راهی برای نفوذ دشمن به اطلاعات ما است که در این راستا در زمینه ابزار دفاعی و سامانه های سایبری اقداماتی در دست انجام است تا با تولید این ابزارها، جلوی نفوذ دشمن به اطلاعات اساسی مان را بگیریم؛ براین اساس تولید اسکادای بومی از سال گذشته در کشور کلید خورد و هم اکنون نیز در دو پروژه به صورت آزمایشی به کار گرفته شده است.

وی از تولید ضدبدافزار بومی، روتر و سوئیچ بومی به عنوان دیگر اقدامات در این زمینه نام برد و افزود: هم اکنون نسخه آزمایشی آنتی ویروس بومی که از سوی ما کنترل و تایید شده در برخی دستگاهها در حال استفاده است. درهمین حال حمایت از تولید سامانه های نرم افزاری پایه مانند سیستم عامل بومی و نیز تولید سامانه بومی جامع بانکداری الکترونیکی در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه پدافند زیستی از راه اندازی قرارگاه پدافند زیستی با هدف شناسایی تهدیدات این بخش و مصون سازی جامعه و مدیریت بحران های زیستی خبر داد و گفت: تهدیدات زیستی در 6 حوزه انسان، دام، نباتات، آب، غذا و محیط زیست شناسایی و مورد بررسی قرار می گیرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، از حمله زیستی به مرغ تخمگذار در کرج و قزوین خبر داد که دو سال قبل صورت گرفت و این مساله باعث شد در حوزه مرغ تخمی همچنان مشکل وجود داشته باشد و گفت: بعد از این حمله، هنوز نتوانسته ایم مشکل تخم مرغ در کشور را حل کنیم.

ورود گندم تراریخته به کشور ضرر دارد

سردار جلالی از مرگ هوگو چاوز و عرفات به عنوان نمونه ای از حملات زیستی نام برد و گفت: ورود گندم تراریخته و دستکاری شده به کشور نوع دیگری از حملات زیستی از نوع نباتات بود که جلوی آن را به کشور گرفتیم؛ استفاده از این گندم تاثیرات منفی بلندمدت در نسل مردم خواهد داشت.

وی از راه اندازی آزمایشگاه مرجع تشخیص تهدیدات زیستی، ساماندهی شبکه ای تشخیص و پایش بیماریها و آزمایشگاه متحرک عملیاتی در این حوزه خبر داد و گفت: در حوزه حملات زیستی فاعل مجهول است و هیچ کس مسئولیت ان را نمی پذیرد.براین اساس منشا نمونه های تهدیدات زیستی به کشور مشخص نیست و در وضع موجود باید گفت که در زمینه بسیاری از تشخیص ها در این حوزه استقلال نداریم.

راه اندازی اورژانس رفع آلودگی های هسته ای در 3 استان

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در مورد راه اندازی قرارگاه پدافند پرتوی با هدف جلوگیری از حوداث احتمالی نشت هسته ای و مدیریت بحران که از دو سال گذشته تشکیل شده است تاکید کرد: راه اندازی قرارگاه پدافند هسته ای در کشور از سوی آژانس انرژی اتمی نیز به ما اعلام شده بود و مهمترین هدف آن صیانت و حفاظت مردم در برابر حوادث هسته ای است.

وی با بیان اینکه 12 استان هسته ای در کشور وجود دارد که در تمامی این استانها قرارگاه راه اندازی شده و 3 استان بوشهر، اراک و اصفهان نیز در اولویت این بخش قرار دارند افزود: راه اندازی اورژانس رفع آلودگی هسته ای در استانهای کشور در دستور کار قرار دارد که تاکنون در این 3 استان این اورژانس راه اندازی شده است.

سردار جلالی منشا نشت هسته ای را شامل نشت صنعتی، تروریستی و اقدامات دشمن برشمرد و تصریح کرد: با استفاده از الگوی مدیریت بحران آژانس بین المللی انرژی اتمی، قرار است سازمان صداوسیما در استانهای اولویت دار به مردم آموزش های عمومی لازم را برای خطرات احتمالی نشت هسته ای بدهد.

راه اندازی 8 رشته آموزشی پدافند غیرعامل در مقطع کارشناسی ارشد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل، ایران را جزء 5 کشور اول دنیا در زمینه دانش مهندسی پدافند غیرعامل دانست و گفت: هم اکنون 8 رشته آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد شامل معماری پدافند غیرعامل، سازه، سی سی دی، مدیریت بحران، امنیت ملی، پدافند غیرعامل، پدافند سایبری و رسانه راه اندازی شده که یکهزار و 50 دانشجو و فارغ التحصیل در این زمینه داریم؛ همچنین چهارمین دوره دکتری مدیریت استراتژیک پدافند غیرعامل امسال دانشجو جذب کرده است.

وی از جایگاه اول تا پنجم ایران در عرصه پدافند غیرعامل در میان کشورهای دنیا با رویکرد الگوی بومی خبر داد و گفت: ما می توانیم ادعا کنیم که مرجع – رفرنس- منطقه ای و جهانی در دنیا در این حوزه قرار گیریم.

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین