امروز: شنبه، ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۵۶ Saturday, 10 June 2023

سرنوشت احمدی نژاد بعد از ریاست جمهوری چه خواهد شد؟

در حالی که كمتر از دو ماه تا پایان دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد باقی مانده است، گمانه زنی‌ها در مورد وضعیت وی در مدت باقی مانده و نیز بعد از دوره ریاست جمهوری ایشان آغاز گردیده است.پس از اتفاقات مهم دوران دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد موضع گیری‌های وی...

در حالی که كمتر از دو ماه تا پایان دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد باقی مانده است، گمانه زنی‌ها در مورد وضعیت وی در مدت باقی مانده و نیز بعد از دوره ریاست جمهوری ایشان آغاز گردیده است.پس از اتفاقات مهم دوران دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد موضع گیری‌های وی درباره قوای دیگر، خانه نشینی 11 روزه و چالش‌هایی …

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، سرنوشت رؤساي جمهور پس از پايان دوره هميشه براي احزاب رقيب، خودي و هم‌چنين توده مردم جالب بوده است؛ عرف نظام‌هاي سياسي در جهان متفاوت است ولي در بعضي از کشورها، رئيس‌ جمهور به نوشتن خاطرات و فروش امتياز آن مي‌پردازد، بعضي‌ها به ابراز نظر در موضوعات مختلف به مصاحبه با رسانه‌ها پرداخته و از اين بابت کسب درآمد کرده و ارتزاق مي‌کنند، بعضي به کارهاي عام‌المنفعه پرداخته، مي‌کوشند نام نيک از خود بجاي گذارند، گروهي در کنار ديپلماسي رسمي کشور، راه ميانه ولي درنهايت به سود کشور خود مي‌گشايند، بعضي به احزابي که از آن برخاسته‌اند؛ برگشته، تعدادي هم در سايه نشسته مي‌کوشند، با کنترل از راه دور، عوامل و بازيگران سياسي را در مسير خواست خود اداره کنند، البته هستند کساني که در مشاغل ديگري مشغول به‌کار مي‌شوند و به تعريف خاطره دوران رياست جمهوري به ديگران مي‌پردازند.

اما در کشور ما سرنوشت رؤساي جمهور چه شد؟ رئيس جمهور نخستين، بني‌صدر، در خارج از کشور در نقش اپوزيسيون، سايت و نشريه اداره مي‌کند و مي‌کوشد در تحليل‌ها اثبات کند که هم در گذشته و هم در زمان حال بيش از ديگران مي‌فهميده است، رئيس جمهور دوم با شهادت خويش نام نيکي از دوران نخست‌وزيري و رياست جمهوري کوتاه خود در خاطره‌ها گذاشت. رئيس جمهور سوم، در مقام رهبري از تجربيات اجرايي و سياسي ژرف خويش در سطحي عالي بهره مي‌گيرد، رئيس جمهور چهارم، هاشمي رفسنجاني، در مجمع‌تشخيص مصلحت رياست کرده و در خبرگان نيز چندي در جايگاه رياست عمل کرد، هرچند اکنون اساساً در مجمع تشخيص فعال است و هر از چندگاهي بخشي از خاطرات خود را منتشر مي‌کند، اما سعي دارد در سياست روز نيز فعال بوده و از حاشيه، متن را اداره کند.

رئيس جمهور پنجم، سيد محمد خاتمي، از سياست کناره نگرفته ولي رهبري اصلاحات را به دنبال دارد؛ نقش او در كناره گيري عارف در انتخابات رياست جمهوري يازدهم حاكي از همين مورد است.

اما سرنوشت احمدي‌نژاد پس از پايان دو دوره رياست وي چه خواهد بود؟ او اخيراً گفته است به دانشگاه برمي‌گردد.

در حالی که كمتر از دو ماه تا پایان دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد باقی مانده است، گمانه زنی‌ها در مورد وضعیت وی در مدت باقی مانده و نیز بعد از دوره ریاست جمهوری ایشان آغاز گردیده است.

پس از اتفاقات مهم دوران دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد موضع گیری‌های وی درباره قوای دیگر، خانه نشینی 11 روزه و چالش‌هایی که با برخی از چهره‌های سیاسی (حتی در دولت‌های خود وی) داشت سبب شد تا آینده سیاسی این رئیس‌جمهور- که همزمان هم مورد حمایت برخی اصول‌گرایان است وهم مورد انتقاد آن‌ها- در هاله‌ای از ابهام باشد.

درباره جایگاه سیاسی آقای احمدی نژاد پس از ریاست جمهوری دهم چند سناریو وجود دارد.

یکی اینکه وی به عنوان فردی که قبلاً رئیس جمهور بوده در یک سمت رسمی و قانونی نظیر عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار بگیرد و فعالیتی فراتر از آن نداشته باشد.

دوم این که به عنوان رهبر یک حزب یا جریان سیاسی وارد صحنه شود و یک تیم متشکلی را به عنوان یک حزب برای خود فراهم کند و تلاش کند که در انتخابات ریاست جمهوری آینده یا مجالس آتی نقش داشته باشد اين مورد نيز با توجه به عملكرد دولت وي بسيار كمتر به آن پرداخته شده است؛ زيرا احمدی‌‌نژاد جریان قوی در کشور ایجاد نکرده بود که پس از دوران ریاست جمهوری او باقی بماند. نتايج انتخابات شوراي شهر تهران و شكست حاميان دولت حاكي از همين مساله است.

سوم این که بعد از انتخابات ریاست جمهوری عزلت سیاسی اتخاذ کند و دیگر در صحنه سیاست حضور نداشته باشد.

عده ای نیز معتقدند ممکن است احمدی نژاد به ظاهر در صحنه سیاسی نباشد و در حاشیه قرار بگیرد، اما هدایت نامرئی بعضی از جریان‌های هوادار خود را بر عهده می‌گیرد.

توییت بینا

14:15 (۳ روز قبل) ۱

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۳ روز قبل) ۲

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۲ هفته قبل) ۳

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۲ هفته قبل) ۴

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۲ هفته قبل) ۵

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۲ هفته قبل) ۶

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۲ هفته قبل) ۷

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۲ هفته قبل) ۸

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۳ هفته قبل) ۹

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۳ هفته قبل) ۱۰

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۳ هفته قبل) ۱۱

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۴ هفته قبل) ۱۲

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۴ هفته قبل) ۱۳

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۴ هفته قبل) ۱۴

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۴ هفته قبل) ۱۵

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

10:10 (۴ هفته قبل) ۱۶

وزنه برداری ایران بر بام قاره کهن

9:28 (۱ ماه قبل) ۱۷

ضوابط مالی ثبت‌ نام مدارس اعلام شد

14:27 (۱ ماه قبل) ۱۸

دستورالعمل اجرایی تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند ابلاغ شد

9:55 (۱ ماه قبل) ۱۹

جمعی از معلمان و فرهنگیان با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند

9:55 (۱ ماه قبل) ۲۰

آغاز پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری از ۱۳ اردیبهشت

آخرین عناوین