امروز: دوشنبه، ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۳:۲۱ Monday, 11 December 2023

سه عارضه مهم استفاده از لنزهای رنگی/هشدار به آرایشگاه‌ها

سه عارضه مهم استفاده از لنزهای رنگی/هشدار به آرایشگاه‌ها

یک متخصص اپتومتریست گفت: زخم قرنیه،‌ خشکی پوست، اختلالات چشمی و سایر مسائل مرتبط با قرینه و بافت چشم از جمله عوارض استفاده از لنزهای رنگی است.

 

به گزارش  سایت تحلیلی خبری بینانیوز، دکتر عباس عظیمی در گفت‌وگو با ایسنا ، با بیان اینکه لنزهای تماسی به انواع نرم، سخت و رنگی تقسیم می‌شوند، اظهار کرد: هر یک از این لنزها دارای مزایا و معایبی هستند؛ برای مثال افرادی که دچار ضعیفی چشم بالا، آستیگماتیسم نامنظم و مشکلات چشمی و بینایی هستند از لنز نوع سخت استفاده می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه استفاده از هر نوع لنز باید تحت نظر اپتومتریست‌ها و پزشکان بینائی‌سنجی باشند، عنوان کرد: عوامل باکتری‌زا ویروسی یا قارچی می‌تواند بروز اختلالات لنزی را موجب شده و طی چند ساعت چشم فرد را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کند.

 

این متخصص اپتومتریست اظهار کرد: به دلیل وجود تنوع در انواع لنزها، استفاده از آنها باید تحت نظارت اپتومتریست یا پزشک متخصص باشد.

 

لنز رنگی در آرایشگاه‌ها ممنوع

وی گفت: با وجود اقداماتی که معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و نظام پزشکی خراسان رضوی در خصوص مراکز ارائه لنز بدون نظر اپتومتریست انجام داده است، همچنان نیز برخی از آرایشگران به ویژه زنان مبادرت به ارائه لنزهای رنگی در درون آرایشگاه می‌کنند. این امر اقدامی غیرقانونی،‌ غیرعلمی و خطرناک محسوب می‌شود.

 

عظیمی با اشاره به اینکه استفاده از لنز بدون نظر متخصص بینائی‌سنجی می‌تواند اختلالات شدید و نابینایی را برای فرد به دنبال داشته باشد، تصریح کرد: به تمامی آرایشگران هشدار می‌دهم که از ارائه لنز رنگی به مشتریان خود پرهیز کند. در غیر این صورت این اقدام آنان پیگرد قانونی به دنبال خواهد داشت.

 

وی خاطرنشان کرد: استفاده از انواع لنزهای تماسی تاثیری در پیری چشم ندارد، اما موضوع مهم در استفاده از لنزها به ویژه استفاده از نوع سخت آن و درست ثابت کردن لنز روی چشم فرد است.

 

عظیمی عنوان کرد: برای تجویز لنز توسط اپتومتریست باید چند نکته مورد توجه قرار گیرد؛ از جمله تنظیم دقیق لنز روی چشم متقاضی، حرکت منظم و دقیق لنز روی چشم (حدود سه یا چهار میلی‌متر لنز روی چشم باید حرکت کند) و مرکزیت لنز به این معنی که لنز با زدن یک پلک حدود سه یا چهار میلی متر جابه‌جا می‌شود و بعد دوباره به مرکز چشم بازمی‌گردد.

 

رییس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه پمپاژ اشک از زیر لنز برای تغذیه قرنیه چشم باید صورت گیرد، ادامه داد: در صورتی که لنز تماسی مانع از حرکت چشم باشد فرد دچار مشکلات چشمی می‌شود.

 

عظیمی اظهار کرد: متاسفانه باور اشتباهی مبنی بر اینکه استفاده از لنزهای رنگی نیازی به معاینه متخصص ندارد، در جامعه رواج پیدا کرده است در صورتی که استفاده از لنزهای رنگی به مراقبت و نظارت دقیق‌تری نیاز دارد.

 

وی اظهار کرد: ارائه انواع لنز توسط مغازه‌ها، ‌عینک‌فروشی‌ها و آرایشگاه‌ها بدون داشتن نسخه متخصص بینایی‌سنجی و اپتومتریست غیرقانونی و غیرمجاز است؛ زیرا این مکان‌ها حق تجویز لنز و ارائه آن به مشتری را ندارند.

 

عظیمی در خصوص اقدامات لازم در زمان بروز اختلالات چشمی ناشی از استفاده از لنز، اظهار کرد: فرد در ابتدا باید اقدام به بیرون آوردن لنز خود کرده و بعد به چشم پزشک مراجعه کند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۲ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۲ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۲ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۲ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۷ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۷ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۷ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۷ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۷ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۷ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین