امروز: یکشنبه، ۶ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۰۰ Sunday, 25 February 2024

شاملو از یک انسان آرمانی سخن می‌گوید

شاملو از یک انسان آرمانی سخن می‌گوید

بیست‌ویکم آذر زادروز خالق پریا، دخترای ننه دریا، حسین‌قلی و…. است. شهرت اصلی شاملو به خاطر شعرهای اوست که شامل اشعار نو و برخی قالب‌های کهن نظیر قصیده و نیز ترانه‌های عامیانه‌ است.

:

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، شاملو تحت تأثیر نیما یوشیج، به شعر نو روی آورد، اما برای اولین بار در شعر «تا شکوفهٔ سرخ یک پیراهن» که در سال ۱۳۲۹ با نام «شعر سفید غفران» منتشر شد؛ وزن را رها کرد و به‌صورت پیشرو سبک جدیدی را در شعر معاصر فارسی گسترش داد. از این سبک به شعر سپید یا شعر منثور یا شعر شاملویی یاد کرده‌اند.

:

بعضی از منتقدان ادبی او را تنها شاعر موفق در زمینه شعر منثور می‌دانند. شاملو علاوه بر شعر، کارهای تحقیق و ترجمه شناخته‌شده‌ای دارد. مجموعه کتاب کوچه او بزرگ‌ترین اثر پژوهشی در باب فرهنگ عامیانه مردم ایران است. حافظ موسوی (شاعر) معتقد است؛ مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی در شعر شاملو نمود و بارز و روشنی داد و ا. بامداد هم همچون بسیاری از شاعران معاصر همچون نیما و اخوان ثالث تحولات اجتماعی را در شعرهایش به نمایش می‌گذاشت و حتی می‌توان شاملو را سیاسی‌ترین شاعر دوره‌ی معاصر نامید.
:
او  اظهار داشت: شاملو بعداز کتاب اولش به‌صورت مداوم با تحولات سیاسی و اجتماعی عصر خودش پیش رفت و مضامینی مثل آزادی، خفقان و… در شعرهایش نمود پیدا می‌کند. حتی بعداز کودتای 28 مرداد شاملو مثل اخوان‌ ثالث به ورطه‌ی یاس و ناامیدی نمی‌افتد و همچنان با جادوی واژه‌ها به بیان حرف‌هایش ادامه‌ می‌دهد.

:

می‌توان گفت شاملو بعداز کودتا هم هنوز به تجدید حیات جنش آزادی‌خواهانه‌ مردم چشم امید دارد و حتی بعداز دهه‌ی 40 که در شعرهایش مردم را مورد خطاب می‌دهد و به نوعی از رخوت و خمودگی آن‌ها گله می‌کند هم هنوز به بیدار کردن مردم امیدوار است. بعد از آغاز دوره‌ی مبارزات چریکی و ماجرای سیاهکل هم همچنان رویه‌ی نگاه به مسائل‌ اجتماعی-سیاسی جامعه را دنبال می‌کند و حتی برای بسیاری از مبارزانی و اعدامی‌ها (مثل رضایی‌ها، وارطان و…) شعر می‌گوید و مرثیه‌سرایی می‌کند، البته اینجا هم مرثیه‌سرایی به معنای آه‌وناله نیست بلکه تلاشی ‌است برای راه‌اندختن دوباره‌ی انسان‌ها. تمام این‌ها یعنی نظام سیاسی -اجتماعی- فرنگی که در ایران شکل گرفته بود بر شعر شاملو و خود شاعر تاثیر می‌گذاشت.
:
موسوی ادامه داد: استعاره‌ی مرکزی شعرهای شاملو انسان است، اما یک انسان آرمانی و ایده‌آل. شاملو در تمام عمر به دنبال چنین انسانی است و حتی در مجموعه شعر «حدیث بی‌قراری ماهان» از انسانی کمال‌گرا سخن می‌گوید و در ستایش دست‌ها انسان که توانایی ساختن و پرداختن دارند؛ شعر سروده است. شاید بتوان گفت شاملو به گونه‌ای خاص از «ابرانسان» نیچه اعتقاد دارد و در شعرهایش به دنبال یک انسان والا و قهرمان است، انسانی که به پلیدی‌ها تن در نمی‌دهد و حتی در برابر کائنات سر خم نمی‌کند. نقطه‌ی قوت کارهای او این است که فرم و ساختار شعرهایش آنقدر با این انسان آرمانی همخوانی دارد که گویی مابه‌ازای بیرونی این ابر انسان را یافته است.
:
او در رابطه با فعالیت‌های روزنامه‌نگای شاملو و تاثیر این فعالیت‌ها در نگاه و نگرش او به وضعیت سیاسی – اجتماعی زمان خودش و بازنمایی و نمود نگاهی سیاسی و اجتماعی در شعر، گفت: دوره‌ی روزنامه‌نگاری شاملو از مهمترین و تاثیرگذارترین دوره‌های زندگی شاملو بود. ویژگی خاص فعالیت‌های روزنامه‌نگاری شاملو این است که او فقط به اتفاقات و ماجراهای سیاسی اکتفا نمی‌کرد و خودش را درمعرض کارهای داستانی و ترجمه خوب قرار می‌داد و آن‌ها را به مردم معرفی می‌کرد. می‌توان گفت شاملو در «کتاب هفته» نوع خاصی از روزنامه‌نگاری را پایه‌ریزی کرد که به روزنامه‌نگاری ادبی منتج شد. درکل او در اغلب کارهایی که ورود می‌کرد با نبوغ خاص خودش راه‌گشایی می‌کرد و تاثیرگذار یود.
:
این شاعر همچنین درباره‌ی قرائت خاص شاملو از حافظ و در پاسخ به این سوال که تعبیر شاملو از شعر حافظ تعبیری عرفانی و الهام‌گونه بود یا زمینی و انسان‌گونه، گفت: شاملو نسخه‌ی خودش را از حافظ ارائه می‌کرد و نگاه متفاوتی به حافظ و شعرهایش داشت. درواقع از دید شاملو، حافظ فقط یک عارف و متشرع که عموما در ذهن مردم وجود دارد؛ نیست. در حقیقت شاملو چهره‌ی زمینی و انسان‌گونه‌ی حافظ را هم نمایان می‌کند و او را یک روشنفکر معترض معرفی می‌کند نه یک عارف گوشه‌نشین.
:
موسوی در پایان با اشاره به اینکه در شعرهای شاملو ادبیات بر شعر قدرت می‌گیرد، گفت: خطاب تمام شعرهای شاملو با مردم است. شاعر خودش را در جایگاهی می‌بیند که باید پاسخ درخواست جامعه برای سخن‌گفتن را بدهد و از آنجایی که در جست‌وجوی یک انسان آرمانی است لحن و قدرت شعرش هم لحنی مقتدرانه و قدرتمند است و طبیعی هم است که وقتی از یک ابرانسان حرف می‌زند؛ نمی‌تواند با آهنگی ضعیف و کم‌رمق صدایش را به گوش مردم برساند.

:

./.

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۸ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۸ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۸ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۹ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۹ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۹ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۹ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۹ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین