امروز: سه شنبه، ۷ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۳ Tuesday, 28 June 2022

شبنم و ایران‌کد جمع‌آوری می‌شود/ قیمت واقعی ارز حدود 3000 تومان است

شبنم و ایران‌کد جمع‌آوری می‌شود/ قیمت واقعی ارز حدود ۳۰۰۰ تومان است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که قیمت واقعی ارز حدود سه هزار تومان است، گفت: طرح شبنم و ایران کد مشکلات زیادی را برای تجارت خارجی کشور به وجود آورده که در حال جمع‌کردن آنها هستیم.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، محمدرضا نعمت‌زاده با اشاره به این‌که به دلیل مشکلات اقتصادی به وجود آمده سرمایه‌های مردم به جای بخش صنعت، معدن و تجارت روانه بازار سکه و ارز شد، گفت: در حال حاضر متوسط هزینه‌ ایجاد هشت شغل صنعتی در کشور به 150 تا 200 میلیون تومان رسیده است، البته هزینه‌ ایجاد شغل در صنایع بزرگی مانند پتروشیمی و ذوب‌آهن بیشتر از این رقم است.

 

او با اشاره به این‌که براساس جلسات برگزار‌شده با خودروسازان قرار شد تولید آنها به 900 هزار دستگاه برسد، گفت: با خودروسازان خارجی که از ایران رفته‌اند در حال مذاکره برای بازگشت به کشورمان هستیم.

 

نعمت‌زاده درباره‌ دلایل نوسان قیمت مواد اولیه تولید در بازار توضیح داد: در بازاری که کالا به مقدار تقاضا نباشد شاهد ادامه‌ نوسان قیمت مواد اولیه خواهیم بود. از سویی دیگر مواد پتروشیمی که در بورس عرضه می‌شود چند دست گذشته و با قیمت بالا به دست تولید‌کننده خرد می‌رسد.

 

به اعتقاد من تولید‌کنندگان مواد پتروشیمی بتوانند محصولات خود را به صورت مستقیم و خارج از بورس به صنایع پایین دستی بفروشند.

 

وی با بیان این‌که در چند سال گذشته درآمدهای سرشار ارزی به جای تولید صرف واردات بی‌رویه کالا از چین شد، عنوان کرد: متاسفانه با واردات بی‌رویه انگیزه تولید در کشور از بین رفته است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که قیمت واقعی ارز چقدر است، توضیح داد: قیمت ارز در بازار باید واقعی شود. البته قیمت واقعی ارز 1200 تومان نیست، چرا که پایین بودن قیمت ارز در چند سال گذشته باعث واردات بی‌رویه کالا به کشور شد. به اعتقاد من حدود سه هزار تومان قیمت تقریبا واقعی برای ارز در بازار ایران است.

 

وی افزود: نرخ ارز را نمی‌توان دستوری تعیین کرد هم‌اکنون عرضه‌ ارز در بازار توسط بانک مرکزی کافی نیست و بین قیمت ارز مبادله‌ای و قیمت ارز آزاد تفاوت چندانی وجود ندارد، چرا که برای دریافت ارز مبادله‌ای هم هزینه‌ای بین 200 تا 300 تومان به متقاضی تحویل می‌شود.

 

وی با انتقاد از تبلیغات گسترده کالاهای خارجی در صدا‌وسیما و در سطح شهر گفت: زمانی در خیابان دیدم حتی پتوی خارجی هم در سطح شهر تبلیغ می‌شد که باید جلوی این کار گرفته شود و تبلیغات کالاهای خارجی محدود شود. خیلی ناراحت‌کننده است که فروشگاه‌های کشور به محل عرضه‌ کالاهای خارجی تبدیل شدند.

 

نعمت‌زاده تصریح کرد: پیشنهاد مجددی دادیم تا دستگاه‌های دولتی از خرید محصولات خارجی منع شوند، اما متاسفانه برخی با این کار مخالفت می‌کنند.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که قصد داریم ثبت سفارش کالاهای اولویت 10 را با مکانیزمی آزاد کنیم که تولید‌کنندگان هم از محدودیت و ممنوعیت‌های واردات سوء استفاده نکنند، افزود: باید با توسعه صادرات غیرنفتی و ارز‌آوری قیمت ارز در بازار کاهش یابد و قیمت ارز نباید صرفا به دلایل روانی پایین بیاید.

 

وی در ادامه با بیان این‌که هم‌اکنون یک خودروی پراید و یک خودروی سمند دارم که از هر دوی آنها هم راضی هستم در پاسخ به سوالی از آخرین وضعیت شرکت دخانیات گفت: شرکت دخانیات در برنامه‌ واگذاری قرار دارد و به جز بخش حاکمیتی که به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شده مابقی آن باید به بخش خصوصی واگذار شود البته شرکت دخانیات از وزارت صنعت جدا شده اما هنوز به جایی وصل نشده است. منتظریم وزیر اقتصاد نظر نهایی را در باره خصوصی‌سازی شرکت دخانیات بدهد.

 

وی با انتقاد از واگذاری شرکت‌ها در دولت قبل بابت رد دیون دولت گفت: پیشنهاد مشابهی دادیم که شرکت لوله‌سازی اسپراین به اشتباه خصوصی‌شده بود به دولت بازگردد.

 

وی در ادامه با بیان این‌که طی هفته‌های آینده ال.سی هفت طرح فولادی باز می‌شود اظهار کرد: اگرچه الان پولی نداریم اما تلاش می‌کنیم مشکلات مالی طرح‌های فولادی را حل کنیم.

 

وی افزود: بهتر بود هفت طرح فولادی با ظرفیت‌های بزرگتری احداث می‌شدند و اگر من جای مسوولان قبلی بودم این طرح‌ها را با شکل فعلی اجرا نمی‌کردم الان در دنیا طرح‌های فولادی با ظرفیت‌هایی تا 10 میلیون تن احداث می‌شود.

 

وی با بیان این که ارز مبادله‌ای هم به خودروسازان داده نشد، گفت: در یکسال اخیر با شورای رقابت زد‌وخرد داشتیم که این کار درست نبود. دلیل افزایش قیمت خودرو عمدتا کاهش تولید بوده است.

 

وی با اشاره به این‌که در دولت هاشمی رفسنجانی پیشنهاد دادم اسم وزارت آموزش عالی به وزارت آموزش و فناوری تبدیل شود، گفت: البته به نظر می‌رسد وزارت آموزش و فناوری فعلی بیشتر اسمش عوض شده و هنوز در زمینه‌ تبدیل تحقیقات به فناوری موفق عمل نکرده است.

 

این مقام مسوول با اشاره به این‌که به دلیل مشکلات ناشی از تحریم برخی کالاهای تولید داخل با برند خارجی صادر می‌شود، گفت: بانک‌ها باید مصوبه‌ دولت مبنی بر گشایش اعتبار اسنادی با 30 درصد ارزش کالاهای وارداتی را اجرا کند.

 

نعمت‌زاده در پاسخ به سوالی درباره اخراج برخی از کارکنان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و تهران توضیح داد: در چند سال گذشته استخدام‌های بی‌حساب و کتابی در این سازمان انجام شد مثلا دو برابر ظرفیت شرکت شهرک‌های صنعتی تهران استخدام صورت گرفت که این کار غیرکارشناسی بود و ما در حال پیگیری این موضوع هستیم.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با انتقاد شدید از طرح شبنم و ایران کد گفت: الان طرح شبنم عملا در کشوی همه مغازه‌ها موجود است و طرح شبنم و ایران‌کد مشکلات زیادی هم برای گمرک ایران به وجود آوردند و باعث ایجاد بروکراسی شدید در تجارت خارجی کشور شده است.

 

وی افزود: تصمیم گرفتیم و در حال جمع‌کردن ایران‌کد هستیم، چرا که تاکنون برای هر ایران‌کد باید یک برگه سبز صادر کنیم که باعث بروکراسی شدیدی در گمرک و تجارت خارجی کشور شده است و با این کار عملا به قاچاق کالا رسمیت داده‌ایم.

 

وی در برنامه تلویزیونی پایش خاطر نشان کرد: برنامه‌ صد روزه صنعت، معدن و تجارت به رییس جمهوری ارائه شده و بخش‌هایی از این برنامه نیز تاکنون در قالب مصوبات دولت اجرایی شده است.

 

انتهای پیام

 

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید