امروز: سه شنبه، ۸ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۰۳ Tuesday, 27 February 2024

صیانت از آزادی مطبوعات و نشر کتاب/شکوفایی فرهنگ و هنر در دولت روحانی

صیانت از آزادی مطبوعات و نشر کتاب/شکوفایی فرهنگ و هنر در دولت روحانی

علی جنتی با تأکید بر صیانت از آزادی بیان و مطبوعات و نشر کتاب گفت، در دولت حسن روحانی شاهد نوعی شکوفایی در حوزه فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگوی یکشنبه شب خود با شبکه خبری العالم درباره مسائل مختلفی در حوزه مطبوعات، کتاب و سینما سخن گفت. او بر تأمین آزادی‌های بیش‌تر برای مطبوعات تأکید کرد و گفت، در گذشته برخی خرده‌گیری‌ها در حوزه کتاب وجود داشته، ولی ما می‌خواهیم در چهارچوب قانون عمل کنیم.

 

گسترش آزادی‌های بیش‌تر در جامعه

جنتی درباره برنامه دولت جدید برای تلطیف فضای سیاسی و امکان کمک برای آزادی برخی روزنامه‌نگاران گفت: دولت جدید برای گسترش آزادی‌های بیش‌تر در جامعه تلاش می‌کند و این‌که آزادی‌های بیش‌تری برای مطبوعات تأمین کند.

 

او از این‌که ممکن است احیانا برخی روزنامه‌نگاران به دلیل برخی تخلف‌های قانونی که مرتکب شده‌اند، در زندان باشند، ابراز تأسف کرد و گفت: امیدواریم با توجه به سیاست‌های دولت جدید بتوانیم فضایی را ایجاد کنیم که عموم خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و نویسندگان، هم در خط قانون حرکت کنند و هم این‌که از فضای بازی که در دوره جدید به وجود آمده، بتوانیم در جهت گسترش مطبوعات و گسترش فضا برای چاپ و انتشار کتاب‌های مفید گام برداریم.

 

برخی خرده‌گیری‌ها در حوزه کتاب

او اظهار کرد: برخی خرده‌گیری‌ها در حوزه کتاب در گذشته وجود داشت و احیانا سلیقه‌های شخصی اعمال می‌شد؛ ما بنا داریم تا صرفا در چهارچوب قانون عمل کنیم و فراتر از قانون نرویم.

 

انتصابم به پدرم ارتباطی ندارد

علی جنتی سپس انتصابش به ریاست وزارت ارشاد را به خاطر این‌که فرزند آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، است، رد و تصریح کرد: من فکر می‌کنم رییس‌جمهور همه وزرای خود را بر اساس شایستگی و کارآمدی و تخصصی که دارند، انتخاب کرده است و با توجه به آشنایی بسیار طولانی آقای روحانی با بنده، ایشان من را به خاطر ویژگی‌هایی که دارم، انتخاب کردند.

 

او افزود: این‌که من نسبت فامیلی با شخصیتی دارم که دبیر شورای نگهبان است، طبیعتا در انتصاب من به این سمت هیچ تأثیری نداشته است و نه تنها در این دولت حتا در دولت‌های گذشته نیز هیچ‌کدام از مسؤولیت‌های که در داخل و یا در خارج داشته‌ام، بر اساس توصیه یا رابطه نبوده است.

 

اختلاف سلیقه امری طبیعی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص اختلاف فکری یا توافق نظر با آیت‌الله جنتی گفت: این‌که افراد با یکدیگر اختلاف سلیقه و یا اختلاف نظر داشته باشند، کاملا طبیعی است. افرادی که صاحب نظر هستند، در زمینه‌های مختلف علمی فرهنگی یا روش‌های برخورد با مسائل علمی و فرهنگی و یا مسائل سیاسی ممکن است با یکدیگر اختلاف سلیقه داشته باشند و این امری طبیعی است.

 

شکوفایی فرهنگ و هنر در دولت روحانی

جنتی در بخش دیگری از این گفت‌وگو پیش‌بینی کرد که ایران در دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی شاهد نوعی شکوفایی در حوزه فرهنگ و هنر باشد.

 

او گفت: شخصیت دکتر حسن روحانی، شخصیتی فرهنگی است. او فرزند حوزه علمیه قم بوده و تحصیلاتش در علوم اسلامی است و در عین حال در طول سه دهه گذشته، بخشی از فعالیت‌هایی که در آن حضور داشته، فعالیت‌های فرهنگی بوده است. ایشان شخصیتی فرهیخته و اهل قلم است که کتاب‌های متعددی در زمینه‌های مختلف تدوین کرده و طبیعی است که چنین شخصیتی نقش بیش‌تری در فرهنگ و هنر خواهد داشت و به نظرم در این دوره، شاهد نوعی شکوفایی در حوزه فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود.

 

مقابله با فرهنگ تحمیلی غرب

جنتی سپس درباره چالش‌های پیشِ روی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: من فکر می‌کنم بزرگ‌ترین چالشی که ما امروز در حوزه فرهنگ داریم، مسائلی است که از بیرون کشور به ما تحمیل می‌شود. با توجه به جریان آزاد اطلاعات که امروزه غیرقابل اجتناب است، یعنی ماهواره‌ها در همه جا فعال‌اند، اطلاعات به راحتی منتقل می‌شود، اینترنت در اختیار همه آحاد ملت قرار دارد، این امکانات ضمن این‌که دستاوردهای علمی را منتقل می‌کنند، فرهنگ بیگانه را هم به نوعی بر کشور تحمیل می‌کنند.

 

او ادامه داد: البته این چالش، تنها به کشور ما اختصاص ندارد، حتا کشورهای اروپایی که صاحب فرهنگی غنی هستند، (به عنوان مثال کشوری مانند فرانسه) به شدت در برابر تهاجم فرهنگ آمریکایی از خود واکنش نشان می‌دهند و در سازمان یونسکو بارها این بحث بوده که تنوع فرهنگی ملت‌ها را به رسمیت بشناسیم و از تحمیل فرهنگ بر دیگر کشورها جلوگیری کنیم. ما به عنوان کشوری اسلامی که فرهنگ اصیل اسلامی بر آن حاکم است، طبیعتا غرب سعی می‌کند فرهنگ خود را بر کشورمان تحمیل کند. بزرگ‌ترین چالش پیش روی ما تلاش برای مقابله با فرهنگی است که درصدد تحمیل خود به کشور ماست. این کار را باید با تکیه به ارزش‌های خودمان اعم از ارزش‌های ملی و بازگشت به ریشه‌های خودمان انجام دهیم.

 

به عقیده وزیر ارشاد، ایران به عنوان کشوری صاحب فرهنگ و تمدن چندهزار ساله می‌تواند در برابر چالش‌های بیرونی بایستد. او در این‌باره گفت: یکی از مسائل اساسی که به دنبال آن هستیم، این است که بتوانیم فرهنگ عمومی کشور را ارتقا دهیم. شورای فرهنگ عمومی که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می‌شود و عموم فرهیختگان و نخبگان فرهنگی کشور در آن عضویت دارند، یکی از رسالت‌های اساسی‌اش مقابله با همین نوع چالش‌هایی است که در جامعه وجود دارد؛ حاکم کردن سبک زندگی اسلامی و ایرانی که خود ما از گذشته داشتیم تا نگذاریم دیگران این سبک را به ما تحمیل کنند. این جزو مسائل اساسی است که ما امروز با آن‌ها روبه‌رو هستیم و راه‌های مقابله با آن هم کاملا برای ما روشن است.

 

 

ضرورت دسترسی به شبکه‌های تلویزیونی و اینترنت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: امروز دسترسی به اطلاعات، با توجه به پیشرفت‌های علم و فن‌آوری دنیا حتما باید توسعه پیدا کند و کشورمان هم در برابر این مسأله واکنش منفی ندارد. ما باید اجازه دهیم همه افرادی که می‌خواهند از شبکه‌های مختلف تلویزیونی استفاده کنند، بتوانند به راحتی به این شبکه‌ها دسترسی داشته باشند. اینترنت نیز مسأله‌ای عادی و بزرگ‌راه اطلاعاتی است که همه در این بزرگ‌راه، راه پیدا می‌کنند و باید بتوانند از اطلاعاتی که بر روی آن است، استفاده کنند. کاملا هم روشن است که مجموعه اطلاعاتی که از طریق اینترنت به دست می‌آوریم، اطلاعاتی مفید است. ممکن است در بخش‌هایی اطلاعاتی وجود داشته باشد که با هنجارهای قانونی ما و هنجارهای دینی ما ناسازگار باشد، ولی اصولا باید در جهت تقویت این‌گونه ارتباطات قدم برداریم و برای مقابله با ناهنجاری‌ها و شبکه‌هایی که مسائل غیراخلاقی مطرح می‌کنند نیز راه حل اساسی، مصونیت بخشیدن به افراد است. ما از نظر فرهنگی باید مصون‌سازی کنیم و افراد باید به گونه‌ای تربیت شوند که در برابر این‌گونه هجوم افکار و اندیشه‌ها و فرهنگ بیگانه بتوانند مقاومت کنند.

 

صیانت از آزادی بیان و مطبوعات و نشر کتاب

جنتی درباره آزادی بیان در رسانه‌های گروهی نیز گفت: آزادی بیان در قانون اساسی تضمین شده است. در قوانین مصوب سه دهه گذشته در مجلس شورای اسلامی نیز بر آزادی مطبوعات و بیان و نشر کتاب تأکید شده است. یکی از وظایف اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صیانت از آزادی‌های مزبور است.

 

او افزود: در قانون مطبوعات بر آزادی بیان و نشریات تأکید شده است، لذا هزاران نشریه اعم از روزنامه، هفته‌نامه و فصلنامه منتشر می‌شود. در عین حال قانون برخی خطوط قرمز را ترسیم کرده که طرح آن‌ها در کتاب‌ها و مطبوعات ممنوع است؛ مانند برخی از مسائل غیراخلاقی که به ارزش‌های اخلاقی جامعه ضربه می‌زند، توهین به دیگران، شایعه‌پراکنی و دروغ‌پراکنی؛ لذا ابتدا تذکر داده می‌شود و در صورت تکرار، به دادگاه ارجاع می‌شود. هیأت منصفه متشکل از شخصیت‌های فرهنگی حتا خارج از وزارت در صدور حکم مشارکت دارد.

 

فقط صدا و سیما می‌تواند برنامه‌ی رادیویی تلویزیونی داشته باشد

جنتی درباره شبکه‌های ماهواره‌یی خصوصی گفت: قانون اساسی حاکی است تنها جایی که می‌تواند رسانه‌های رادیویی و تلویزیونی داشته باشد، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که زیر نظر رهبری است، بقیه حتا نهادهای دولتی و شرکت‌های خصوصی نمی‌توانند رادیو و تلویزیون جداگانه داشته باشند، البته قوای مجریه، مقننه و قضاییه، نمایندگانی در صدا و سیما دارند که ناظر برنامه‌های آن هستند، لذا صدا و سیما برنامه‌های این سه قوه را پخش می‌کند، به همین دلیل نیازی به شبکه اختصاصی ندارند. بخش خصوصی البته می‌تواند برنامه تولید کند، اما پخش آن از خارج صورت می‌گیرد.

 

 

یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی، سینماست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره توسعه سینما در دولت یازدهم نیز گفت: یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه سینماست، فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های بزرگ دنیا به جوایزی نائل شدند، لذا دنیا سینمای ایران را به عنوان سینمای فاخر با فیلم‌های مفید از نظر محتوا، شکل و اصول فنی می‌شناسد. این محصول تلاش سینماگران ایرانی است. اختلاف سلیقه در میان سینماگران امری طبیعی است، اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی سینما هدفش تقویت دست‌اندرکاران سینما است تا موفقیت‌های گذشته ادامه یابد و ایران بتواند در جشنواره‌های داخلی و جهانی شرکت و جایزه کسب کند.

 

 

ضرورت معرفی فرهنگ، هنر و تمدن باستانی ایران

جنتی در ادامه درباره مأموریت خود در سفارت ایران در کویت و ارتباط آن با انتخابش به عنوان وزیر به منظور تقویت رابطه تهران با کشورهای عربی، گفت: انتخابم به عنوان وزیر با توجه به پیشینه‌ام در امور فرهنگی و هنری است. چندین سال در شورای سرپرستی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و مدیریت شبکه یک و معاون بین‌الملل وزارت بودم، اما قطعا ملاحظه شما مورد توجه بوده است. یکی از اولویت‌های نظام آن است که تصویر درنظر گرفته‌شده برای ارائه به خارج واقعی باشد، چون از خارج تلاش می‌شود این تصویر مخدوش و نقاط مثبت کشور نادیده گرفته شود. معرفی فرهنگ، هنر و تمدن باستانی ایران به ملت‌های دیگر اهمیت ویژه‌ای دارد و امیدوارم با توجه به آشنایی‌ام با کشورهای عربی اعم از خاورمیانه و خلیج فارس بتوانیم در جهت تقویت روابط فرهنگی ایران با کشورهای مزبور تلاش کنیم و در این زمینه به موفقیت‌هایی دست پیدا کنیم.

 

گسترش روابط فرهنگی و هنری ایران و عمان

جنتی در بخش دیگری از گفت‌وگو با برنامه “من طهران” شبکه خبری العالم درباره این‌که «سلطان قابوس پادشاه عمان در سفر به تهران ممکن است حامل پیامی از طرف آمریکا به ایران درباره مسائل منطقه باشد» تصریح کرد: سفر سلطان قابوس به ایران بیش‌تر برای تعمیق روابط دوجانبه است. پس از انتخاب دکتر حسن روحانی به ریاست جمهوری، سلطان قابوس اعلام کرده بود که علاقه مند است اولین رییس کشوری باشد که از ایران دیدار می‌کند، بنابراین من فکر می‌کنم سفر وی به منظور تقویت روابط دوجانبه است، نه این‌که بخواهد حامل پیامی از جای دیگری باشد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برنامه این وزارتخانه برای تحکیم روابط فرهنگی با کشورهای عربی و بویژه عمان خاطرنشان کرد: با توجه به حسن همجواری جمهوری اسلامی ایران با سلطان‌نشین عمان و روابط فرهنگی و سنتی دیرینه میان دو کشور، طبیعتا سفر وی به ایران می‌تواند کمکی در جهت تقویت روابط فرهنگی باشد و در آینده نزدیک ما میزبان وزیر فرهنگ عمان خواهیم بود و طبیعتا این دیدار در جهت تقویت و گسترش روابط فرهنگی و هنری دو کشور است.

 

 

انتهای پیام

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۸ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۸ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۸ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۹ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۹ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۹ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۹ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۰ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین