امروز: سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۰:۰۷ Tuesday, 5 December 2023

ظریف: آتش‌بس یک‌ماهه حیات را به غزه برمی‌گرداند

ظریف: آتش‌بس یک‌ماهه حیات را به غزه برمی‌گرداند

نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد با حضور تعدادی از وزرای خارجه و نمایندگان کشورهای عضو این جنبش آغاز به کار کرد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز  به نقل از ایسنا ، سخنران افتتاحیه این نشست که در هتل آزادی تهران برگزار می‌شود، حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان بود.

 

در این نشست بیش از 50 کشور نمایندگانی برای بررسی اوضاع غزه اعزام کرده‌اند.

 

وزیران خارجه‌ کشورهای فلسطین ، قطر، ونزوئلا، لبنان، بنگلادش، سودان و اوگاندا در این نشست حضور دارند.

 

همچنین 7 کشور در سطح قائم مقام و معاون وزیر در این نشست مشارکت دارند.

 

حضور فیصل مقداد،معاون وزیر خارجه سوریه نیز در این نشست قابل توجه است.

 

قرار است امروز و در پایان این نشست یک روزه پیش نویس بیانیه‌ای بررسی و تصویب شود که درآن اعضا درباره‌ وضعیت غزه، اعلام نظر و جمع بندی خود را ارائه می‌کنند.

 

بر اساس آیین نامه جنبش عدم تعهد، کمیته فلسطین از جمله گروههای کاری در این جنبش است که همزمان با نشست وزیران خارجه‌ این جنبش و در حاشیه‌ی آن در سطح وزراء برگزار می‌شود.

 

این کمیته 13 عضو دارد که شامل الجزایر، بنگلاش، مصر، کوبا، هند، مالزی، فلسطین، اندونزی، کلمبیا، آفریقای جنوبی، سنگال، زیمباوه و زامیبیا است و ایران به عنوان رئیس دوره‌ای جنبش ریاست این کمیته را بر عهده دارد.

 

 

در پی حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به مردم غزه ایران به عنوان رئیس دوره‌ای جنبش عدم تعهد اعلام کرد برای بررسی وضعیت بحرانی مردم غزه، نشست کمیته فلسطین این جنبش را برگزار می‌کند.

 

نمایندگان و وزیران خارجه‌ و سفرای مقیم کشورهای شرکت کننده در نشست این کمیته نیز در محل هتل آزادی حضور دارند.

 

سکوت یک دقیقه‌ای اعضای جنبش عدم تعهد به احترام شهدای غزه

حاضران نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد به احترام خون شهدای غزه، یک دقیقه سکوت کردند.

 

، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و رئیس کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد که صبح امروز به منظور بررسی وضعیت مردم غزه نشست خود را در تهران آغاز کرده است در ابتدای این نشست از حاضران خواست به احترام خون شهدای غزه بایستند و یک دقیقه سکوت کنند و برای قربانیان این جنایت رژیم صهیونیستی دعا کنند.

 

این نشست پس از یک دقیقه سکوت با سخنرانی روحانی رئیس جمهور کشورمان ادامه یافت.

 

انتقاد رییس‌جمهور از انفعال مجامع بین‌المللی و شورای امنیت در اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی

 

رییس‌جمهور ابراز امیدواری کرد که نشست اعضای کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد فرصتی مغتنم برای همفکری همه اعضای این کمیته برای یافتن راه‌های عملی یاری رساندن به مردم غزه باشد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان صبح امروز در نشست اعضای کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد با تاکید بر این‌که حضور اعضای این کمیته در اجلاس امروز نمایانگر اهمیتی است که دولت‌های عضو جنبش عدم تعهد برای کهنه‌ترین بحران حل نشده جهان معاصر یعنی موضوع فلسطین قائلند، اظهار کرد: امیدوار هستیم که نشست حاضر فرصتی مغتنم برای بررسی تحولات جاری در سرزمین‌های اشغالی به ویژه وضعیت غزه و همچنین همفکری همه اعضا برای یافتن راه‌های عملی به منظور یاری رساندن به مردم شجاع و مظلوم اسیر در چنبره توطئه‌های استعماری باشد.

 

وی با اشاره به حملات رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین، اضافه کرد: با کمال تاسف رژیم صهیونیستی طی هفته‌های اخیر و در ماه مبارک رمضان با زیر پا گذاشتن اصول انسانی و قوانین بین‌المللی به ویژه حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی، با بکارگیری پیشرفته‌ترین جنگ‌افزارها در جنگی بسیار ناعادلانه و نامتناسب سرزمین فلسطین و نوار غزه را هدف شدیدترین و بی‌رحمانه‌ترین حملات خود قرار داده است.

 

روحانی تصریح کرد: در این تجاوز جنایتکارانه ارتش رژیم کودک‌کش به شکلی کاملا هدفمند و برنامه‌ریزی شده سیاست همیشگی خود یعنی کشتار و نسل‌کشی یک ملت از طریق کشتار علنی و گسترده غیرنظامیان و انحدام مراکز غیرنظامی از جمله تاسیسات زیربنایی، مناطق مسکونی و مراکز درمانی و مدارس و مساجد و حتی گروه‌های امدادرسان و رسانه‌ای را ادامه داده است.

 

رییس‌جمهور افزود: کشته و مجروح شدن بیش از 10 هزار نفر از افراد غیرنظامی از جمله زنان و کودکان و آواره نمودن ده‌ها هزار نفر دیگر به همراه تخریب عامدانه کلیه زیرساخت‌های غزه دلیل محکمی بر این مدعا است.

 

وی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی کم‌تحرکی محسوس و برخورد انفعالی مجامع بین‌المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد در اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی برای توقف جنایات ضدبشری آن جسارت و گستاخی این رژیم را به حدی رسانده است که در نهایت بی‌رحمی حتی مانع کمک‌های بشردوستانه و مواد غذایی و دارویی و تجهیزات درمانی به غزه برای تامین احتیاجات ضروری مردم بی‌پناه و مداوای مجروحان می‌شود.

 

رییس‌جمهور در ادامه سخنانش در نشست اعضای کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد با اشاره به آنچه این روزها در غزه می‌گذرد و بیان این‌که ضرورت واکنش سریع و موثر مبنای تشکیل نشست حاضر است، افزود: جنبش عدم تعهد به عنوان مجمعی بین‌المللی با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوان می‌تواند و باید در جهت تحقق صلح حقیقی و عدالت اجتماعی در راستای حقوق مسلم ملت مظلوم فلسطین گام‌های اساسی و مستحکم خود را بردارد.

 

وی افزود: بیش از شش دهه است مردم فلسطین از حقوق اولیه خود در زمین آباء و اجدادی خویش مرحومند و تحت شدیدترین فشارها قرار دارند و از حملات رژیم صهیونیستی وحشیانه رنج می‌برند.

 

روحانی تصریح کرد: تفاوت بی‌عملی و بی‌اعتنایی شورای امنیت که یکی از دلایل اصلی آن همدستی و همراهی برخی از اعضای دائم این شورا با رژیم صهیونیستی است که این رژیم را در تداوم جنایت‌هایشان گستاخ‌تر کرده است به گونه‌ای که درصدد برآمده است که با آتش‌افروزی خودخواسته بخشی از مردم مظلوم فلسطین و سرزمین قطعه قطعه شده و اشغال شده فلسطین را در بدترین شرایط ممکن قرار دهد.

 

وی تاکید کرد: از این رو جنبش عدم تعهد بر اساس موازین بنیادی خود در فضای بی‌عملی حاکم بر سازمان ملل متحد آستین همت را بالا زده و برای توقف روند جنایات جنگی و نسل‌کشی رژیم اشغالگر صهیونیستی و احقاق حقوق عادلانه مردم بی‌گناه فلسطین وارد عمل شد.

 

رییس‌جمهور ادامه داد: بی‌عملی و بی‌اعتنایی شورای امنیت و سازمان ملل متحد در فاجعه فلسطین و به ویژه غزه نماد آشکار بی‌عدالتی در شورای امنیت است.

 

استمرار بحران خاورمیانه ناشی از بی‌توجهی و سکوت جامعه بین‌المللی در قبال عامل اصلی بحران یعنی اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی است که به ویژه با همراهی برخی اعضای دائم شورای امنیت که در سیاست‌های اعلامی و اجرایی خود چشم بر واقعیت‌ها بسته و دفاع از رژیم صهیونیستی به هر قیمتی را به عنوان رکن رکین سیاست خارجی و منطقه‌ای خود اعلام می‌کنند هیچ امیدی به مساعدت آنان برای بهبود شرایط کنونی وجود ندارد.

 

روحانی ادامه داد: ما بحران غزه را جزئی از سیاست ثابت و مستمر رژیم اشغالگر و جنایتکار رژیم صهیونیستی می‌دانیم که هدف آن ادامه اضمحلال تدریجی و زدودن هویت ملت فلسطین از طریق تغییر بافت جمعیتی و جغرافیایی سرزمین‌های فلسطینی به ویژه بیت‌المقدس و ایجاد شهرک‌های غیرقانونی یهودی‌نشین بر سرزمین‌های اشغالی است.

 

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که درگیری‌ها و اختلافات درازمدت خاورمیانه و برقراری صلحی عادلانه و پایدار در منطقه جز از طریق حل و فصل مشکل فلسطین و پایان دادن به اشغال سرزمین‌های اشغالی و اعطای حق تعیین سرنوشت به ملت فلسطین، بازگشت آوارگان به سرزمین آبا و اجدادی خویش و تشکیل دولت یکپارچه فلسطینی به پایتختی قدس شریف در بستر برگزاری یک همه‌پرسی با شرکت تمام اقوام و ساکنین تاریخی این سرزمین به سرانجامی نخواهد رسید.

 

رییس‌جمهور ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای وقوع بحران اخیر در غزه تمام ظرفیت خود را برای رفع ظلم و محاصره اعمال شده علیه مردم فلسطین مورد استفاده قرار داده است. در فضای بی‌عملی کنونی سازمان ملل متحد به ویژه شورای امنیت، مشارکت موثر کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به منظور اعمال فشار بر شورا و سازمان ملل متحد برای اتخاذ اقداماتی موثر با هدف توقف هر چه سریعتر کلیه عملیات تجاوزکارانه ارتش رژیم صهیونیستی و رفع فوری و کامل حصر علیه مردم غزه ضرورتی انکارناپذیر برای جنبش عدم تعهد است.

 

وی خاطرنشان کرد: تردیدی نیست ملت فلسطین با درک درست واقعیات و بهره گیری از تجربه بیش از شش دهه رویارویی با اشغالگران اینک با اتکا به توانایی‌های ذاتی خویش راه خود را در استقرار مقاومت تا احقاق کامل حقوق حقه مردم فلسطین می‌داند و بر دوستداران و یاران فلسطین نیز واجب و لازم است تا به تبعیت از خواست این ملت رشید و بزرگ همانند گذشته در این مسیر گام بردارند.

 

رییس‌جمهور در پایان با تشکر از حضور نمایندگان کشورهای عضو کمیته فلسطین عضو جنبش عدم تعهد، توفیق این کشورها در حمایت قاطعانه‌تر از ملت فلسطین را آرزو کرد.

 

وزیر خارجه فلسطین: امیدوارم قطعنامه‌ای را علیه اسرائیل به تصویب برسانیم

وزیر خارجه فلسطین گفت: باید از مکانیزم‌های بین‌المللی برای کشاندن عاملان جنایت در غزه به پای میز محاکمه استفاده کنیم.

 

 ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین به عنوان اولین سخنران نشست وزیران خارجه کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها جهت رسیدگی به وضعیت در غزه با محکوم کردن تهدیدات نظامی علیه ملت فلسطین بر محاکمه عاملان این جنایات تاکید کرد و گفت: اعضای کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها با استفاده از توانایی‌هایشان باید تلاش کنند تا به جنایات در غزه پایان دهند و به مردم این منطقه کمک‌رسانی شود. با برداشته شدن محاصره کمک‌های انسان دوستانه به دست مردم می‌رسد.

 

وی تاکید کرد: ادامه و استمرار تحولات در غزه نه تنها به ضرر مردم این منطقه بلکه به ضرر مردم خاورمیانه و صلح جهانی است. ما دلایلی را به روشنی داریم که کشورهای صنعتی به خاطر منافع‌شان به حمایت از رژیم اسرائیل می‌پردازند اما باید به استمرار تجاوزها که دیگر به یک مقوله کهنه تبدیل شده است و همگان بر این تصورند که راه‌حلی برای پایان دادن به آن وجود ندارد پایان دهیم.

 

وزیر خارجه فلسطین گفت: امیدواریم در این کمیته بتوانیم قطعنامه‌ای را علیه اسرائیل به تصویب برسانیم و آن را به سازمان ملل ببریم و در آنجا نیز تصویب شود. اگر شورای امنیت از این مساله و نیز مسئولیتی که در قبال حقوق بشر دارد شانه خالی کند ما از طریق مجمع عمومی سازمان ملل کار را دنبال می‌کنیم.

 

المالکی تاکید کرد: ما از اعضای جنبش غیرمتعهدها می‌خواهیم یکصدا از قطعنامه‌ای که علیه جنایات در غزه به دست می‌آید حمایت کنند.

 

وی در ادامه اظهار کرد: جنایات علیه مردم فلسطین با شهرک‌سازی‌ها، تعرض به مکان‌های مقدس مسیحیان، کشتار مردم و ترور مقامات فلسطینی و ادامه اشغال مکان‌ها در وضعیت موجود همچنان ادامه دارد به شکلی که هیچ دولت فلسطینی نتواند در این منطقه شکل گیرد.

 

وزیر خارجه فلسطین همچنین از اعضای جنبش غیرمتعهدها خواست تا از تشکیل دولت فلسطینی حمایت کنند.

 

المالکی خاطرنشان کرد: مردم ما در مقابل یک خشونت برهنه، کشتار و نابودی قرار گرفته‌اند و تنها ایثار و مقاومت مردم است که آرمان و اهداف ما را زنده نگه داشته است و امیدواریم بتوانیم عدالت و آزادی را به مردم در رنج فلسطین برگردانیم.

 

کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها در سال 1983 در این جنبش تشکیل شد.

 

با توجه به ماهیت موضوع فلسطین و مطابق بودن حقانیت مردم آن با اهداف و اصول بنیادین این جنبش که بر نفی سلطه، مبارزه با تجاوز، حفظ تمامیت ارضی، استقلال و حق تعیین سرنوشت تصریح دارد، جنبش عدم تعهد در حاشیه نشست‌های سطح بالای خود این موضوع را در قالب کمیته فلسطین همواره مورد بررسی قرار داده است.

 

جمهوری اسلامی ایران به عنوان ریاست دوره‌ای این جنبش با توجه به اهمیت موضوع فلسطین و مساله غزه از اعضای این جنبش برای شرکت در این کمیته دعوت به عمل آورده است و بالغ بر 50 کشور که از آن میان هفت کشور فلسطین، قطر، ونزوئلا، لبنان، بنگلادش، سودان و اوگاندا در سطح وزیر و وزیر مشاور و هفت کشور در سطح قائم مقام و معاونان وزیر مشارکت کردند.

 

قرار است این اجلاس پیش‌نویس بیانیه یا قطعنامه‌ای را مورد تصویب قرار دهد که به سازمان ملل نیز ارجاع داده خواهد شد.

 

وزیر خارجه لبنان: موضوع غزه مسأله عدالت در برابر ظلم است

وزیر خارجه لبنان با تأکید بر ضرورت اهمیت وحدت کشورها برای مقابله با اسرائیل خواست که این کشورها از تجربه لبنان برای مقابله با این رژیم استفاده کنند.

 

جبران باسیل، در نشست وزیران امور خارجه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد که برای رسیدگی به وضعیت در غزه برگزار شده است، اظهار کرد: مسأله غزه موضوعی انسانی و عدالت‌خواهانه است. اگر ناسیونالیسم ما را به گرد هم نیاورد پس چه بهتر که اصول اخلاقی ما را گردهم آورد. اگر دین، ما را به دور هم جمع نکند بیایید به خاطر انسانیت گرد هم آییم. باید در چارچوب موضوع انسانی غزه متحد باشیم.

 

وی تأکید کرد: موضوع غزه مسأله عدالت در برابر ظلم است. مسأله کودکی که در مقابل یک غول ایستاده است. مسأله تسامحی است که در برابر تروریسم خود را نشان می‌دهد. ما به خاطر غزه گرد هم آمده‌ایم و مسأله غزه همان مسأله موصل در عراق و لبنان است. تروریسم همان تروریسم است.

 

وی گفت: تروریسم اسرائیل در مقابل تروریسم تکفیری ها در موصل قرار گرفته است. کشتار همان کشتار است، کشتاری که تحت پوشش دین انجام می‌شود. اینها زیر نظر جامعه بین‌المللی است. ما در کشاکش تبعیض داعشی‌ها و تحقیر صهیونیسم هستیم. اسرائیل و داعش در ظاهر با یکدیگر مخالفند اما در باطن هم سو هستند. این فصل مشترک آنها است و لبنان هم قطعا آن را از بین خواهد برد.

 

باسیل گفت: یگانه بهره‌بردار اصلی شرایط موجود اسرائیل است، آنها می‌خواهند رژیم تک‌قطبی ایجاد شود که وجود رژیم یهودی اسرائیل را توجیه کنند. ما باید بخاطر هویت مشرق و هویت دینی خود که یک هویت چندبعدی است مبارزه کنیم. آیا ما خود را به خاطر اسرائیل از بین می‌بریم. مرزها و حکومت‌هایمان را عوض می‌کنیم. اسرائیل می‌خواهد رژیم جدیدی را در منطقه تحمیل کند. ما امروز شاهد کوچاندن جدیدی در غزه و کرانه باختری و کوچاندن مسیحیان در موصل هستیم.

 

وی اضافه کرد: هدف آنها اسرائیلی کردن فلسطین است. این داستان را در لبنان تجربه کردیم. از شما تقاضا داریم از تجربه ما بهره‌ها بیاموزید.پ

 

وزیر امور خارجه لبنان گفت: اسرائیل توسط قهرمانان و دلاورمردان مقاومت در لبنان از بین رفت. این تروریسم در غزه به طور کامل از بین خواهد رفت اگر فلسطینی ها به پایداری خود ادامه دهند. در این صورت کشور دائم فلسطینی و صلح پایدار خواهیم داشت.

 

وی با اشاره به نقش و اهمیت جنبش عدم تعهد گفت: لبنان تروریسم را در سال 2000 آزمود و امروز تحرکات تروریستی داعشی تکفیری را کاملا درک می‌کنند. این تروریست ها سر از همه جای دنیا درخواهند آورد. امروز لبنان از جامعه بین‌الملل می‌خواهد برای مسلح کردن ارتش لبنان و برخورد با تروریستها کنار ما قرار گیرند تا با این اشغالگری عمدی برخورد کنیم و سرزمین خود را آزاد نماییم. خواسته ما حداقل است.

 

وی با بیان اینکه ما در یک لحظه سرنوشت‌ساز هستیم گفت: ما بهای سنگینی پرداخته ایم تا الگوی همزیستی و تسامح در دنیا باشیم. اعلام می‌کنیم هیچ جایی برای تک قطبی شدن در دنیا وجود ندارد زیرا آن به معنای بازگشت به سیاهی و قانون جنگل است که تنها بهره‌بردار آن اسرائیل است.

 

قائم مقام وزیر خارجه سوریه : فلسطین دغدغه اصلی سوریه است

قائم مقام وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: کشتار جمعی در غزه ثابت کرده است که هیچ جایگزینی جز مقاومت و مقابله جدی با تجاوز اسرائیل وجود ندارد.

 

فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد، اظهار کرد: از آنجایی که سازمان ملل در برابر حرکات و جنایات اسرائیل سکوت کرده است در حالیکه این رژیم قواعد و قوانین حقوق بشر طبق منشور سازمان ملل را زیر پا گذاشته است آیا می‌توان امیدی به اصلاح این روند داشت؟ این سوالی است که جنبش غیرمتعهدها باید آن را طرح کند و به دنبال پاسخی برای آن باشد.

 

فیصل مقداد ادامه داد: بعد از جنگ جهانی اول و دوم امروز شاهد هستیم که صلح بین‌الملل خدشه‌دار شده است و اسرائیلی‌ها به راحتی جنگ سومی را علیه مردم بی‌دفاع فلسطین آغاز کرده‌اند.

 

وی گفت: اینکه گفته می‌شود اسرائیل به بهانه مقابله با حملات به شهرک‌نشین‌ها چنین جنایات و اقداماتی را انجام می‌دهد بهانه‌ای بیش نیست و شاهد هستیم که کشورهای غربی از این اقدامات اسرائیل علیه مردم فلسطین و غزه حمایت می‌کنند.

 

معاون وزیر خارجه سوریه گفت: کشتار کودکان و زنان فلسطینی حقیقت تلخی است که برای جهان باقی می‌ماند. اسرائیلی‌ها به حدی انسان‌های بی‌رحمی هستند که حاضر به تحمل فلسطینی‌ها کنار خود نیستند. جنایات اسرائیل آخرین جنایت آنها نیست. اسرائیل صلح نمی‌خواهد. او می‌خواهد که قانون جنگل همه جا حاکم شود و نفوذش را به همه جا بکشاند.

 

فیصل مقداد ادامه داد: ما احساس فلسطینی‌ها را به خوبی درک می‌کنیم چرا که مردم سوریه نیز با این مساله مواجه بوده و هستند و خود را شریک مسائل فلسطین می‌دانیم. برای ما مساله فلسطین مساله اصلی جهان عرب و اسلام است. فلسطین جزئی از وجود ماست و در پی تاریخ اگر سوریه با مشکلاتی مواجه بوده به خاطر دفاع جوانمردانه‌اش از مظلومیت و حقانیت مردم فلسطین بوده است.

 

وی گفت: رییس‌جمهور سوریه وقتی پس از پیروزی در انتخابات اخیر سوگند می‌خورد اعلام کرد که سوریه خود را در ارتباط تنگاتنگ با مساله فلسطین می‌بیند. اگر آتشی در همسایگی ما باشد باید تلاش کرد تا آن را خاموش کنیم چرا که ممکن است آتش آن به کشورهای دیگر هم سرایت کند.

 

قائم مقام وزیر خارجه سوریه با تکرار اینکه فلسطین دغدغه اصلی سوریه است، اظهار کرد: اگر اقدامی عملی برای تغییر وضعیت در غزه و پایان دادن به کشتار صورت نگیرد جنایات اسرائیل ادامه می‌یابد و هر روز شاهد کشته شدن تعداد بیشتری از زنان و کودکان بی‌دفاع خواهیم بود. امروز اصول اخلاقی در نظام بین‌الملل زیر پا گذاشته شده است و اسرائیل چهره واقعی خود را که به راحتی می‌تواند تمام قوانین را زیر پا بگذارد نشان داده است. آنچه در غزه جنایت می‌کند همان کسی است که در سوریه نیز جنایت می‌کند. تکفیری‌های داعش و اسرائیل همه در یک خط هستند و با هر صدایی که بوی انسانیت و آزادی می‌دهد مقابله می‌کنند.

 

فیصل مقداد تصریح کرد: جنبش غیرمتعهدها نباید اجازه دهد چنین کشتاری علیه مردم بی‌دفاع فلسطین صورت گیرد.

 

وی تاکید کرد: مردم فلسطین موفق نمی‌شوند مگر در پرتو وحدت ملی میان گروه‌های فلسطینی و خوشحالیم که این اتحاد هر روز بیشتر می‌شود.

 

قائم مقام وزیر خارجه سوریه خاطرنشان کرد: جنایت‌ها و کشتار جمعی در غزه به همه ثابت کرد که هیچ جایگزینی جز مقاومت و مقابله جدی با این جنایات و تجاوزها وجود ندارد. اسرائیلی‌ها به دنبال از بین بردن هویت مردم فلسطین هستند و سعی دارند آثار دینی و فلسطینی را از بین ببرند و آنها را از سرزمین‌شان بیرون کنند که باید جلوی آن را گرفت.

 

درخواست معاون وزیر خارجه مصر برای تصمیم‌گیری درباره چگونگی ارسال کمک به غزه

 

معاون وزیر خارجه مصر خواستار تصمیم‌گیری کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها درباره چگونگی تداوم ارسال کمک‌های بشر دوستانه به غزه شد.

 

محمد بدرالدین زاید در نشست وزیران امور خارجه کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها با محکوم کردن تجاوزات ناجوانمردانه علیه مردم فلسطین و غزه، گفت: سازمان‌های بین‌المللی قادر به مقابله با تجاوز اسرائیل نیستند و باید اقدامی موثر در این رابطه صورت گیرد.

 

وی گفت: مصر تلاش کرده ابتکاری را در این زمینه ارائه دهد و به دنبال اعلام آتش‌بس است و برای آماده‌سازی آتش‌بس تلاش و هماهنگی بسیاری را با همه طرف‌ها به ویژه با مسئولان دولت خودگردان فلسطین انجام داده است و از دیروز جلسات فلسطینی‌ها در مصر ادامه دارد.

 

معاون وزیر خارجه مصر گفت: مصر تنها کشوری است که به دلیل نزدیکی به نوار غزه تمام تلاش خود را دارد تا منافع مردم غزه حفظ شود. مصر سعی دارد مدیریت امدادرسانی به مردم فلسطین را به درستی انجام دهد و بیش از هزار تن کمک‌های بشردوستانه را برای مردم فلسطین ارسال کرده است. با توجه به شرایط دشوار و سخت گذرگاه رفح که می‌دانید تروریست‌ها در صحرای سینا عملیات انجام می‌دهند با این حال مصر تلاش دارد کمک‌های انسان دوستانه ادامه پیدا کند.

 

وی خاطرنشان کرد: ما ترجیح می‌دهیم و می‌خواهیم درباره چگونگی تداوم ارسال کمک‌های بشر دوستانه به مردم غزه در این کمیته و نشست تصمیماتی گرفته شود تا همه کشورها بتوانند کمک‌های خود را ارسال کنند.

 

درخواست وزیر خارجه ونزوئلا از آمریکا برای وتو نکردن قطعنامه‌های علیه رژیم صهیونیستی

 

وزیر امور خارجه ونزوئلا از آمریکا خواست که قطع‌نامه‌های شورای امنیت علیه رژیم صهیونیستی را وتو نکند.

 

 وزیر خارجه ونزوئلا در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد اظهار کرد: همبستگی ما در جهت کمک به مردم فلسطین و جهان عرب است. ما طرفدار حقوق بشر و پایداری در جهت دفاع از حقوق ملت‌ها هستیم و از حقوق ملت فلسطین دفاع می‌کنیم.

 

وی با بیان این که هفت سال است که رابطه سیاسی را با اسرائیل قطع کرده به اقدامات کشورش در دفاع از ملت فلسطین اشاره کرد و افزود: ما خواستار تحقیق در مورد جنایات انجام شده در غزه توسط اسرائیل هستیم.

 

وی با تأکید بر ضرورت تصویب قطع‌نامه‌هایی علیه اسرائیل در شورای امنیت از دولت آمریکا خواست که با استفاده از حق وتوی خود مانع از این کار نشود.

 

وی گفت: باید بخواهیم قوانین و اصول سازمان ملل در جنایاتی که در غزه و علیه مردم فلسطین انجام می‌شود اجرا گردد.

 

جنبش عدم تعهد باید از سازمان ملل بخواهد قطعنامه فوری را تصویب کند که اسرائیل آتش‌بس در غزه اعلام و محاصره غزه را پایان دهد.

 

وی گفت: جنبش عدم تعهد تحت رهبری ایران به عنوان رئیس، کمک وسیع انسانی را برای مردم فلسطین جمع‌آوری کند. ونزوئلا در این کمیته بسیار مهم اعلام می‌کند که یک هواپیمای کمک برای مردم فلسطین آماده کرده که در ساعات آتی به مصر ارسال خواهد شد.

 

مشاور نخست‌وزیر بنگلادش: غیرمتعهدها باید تهدیدی برای اسرائیل به شمار آیند

 

مشاور نخست‌وزیر بنگلادش تاکید کرد: کشورهای جنبش غیرمتعهدها نیمی از انرژی جهان را در دست دارند و می‌توانند از این قدرت علیه اسرائیل و حامیانش استفاده کنند.

 

گوهر ریزاوی مشاور نخست‌وزیر بنگلادش در سخنانی در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد اظهار کرد: زمان آن رسیده است تا گام‌ها و اقدامات عملی برای پایان دادن به جنایات اسرائیل صورت گیرد.

 

وی گفت: تغییرات زیادی در دنیا صورت گرفته است و می‌بینیم که دولت اسرائیل آنگونه که قبلا بود دیگر نیست و آسیب‌پذیری‌اش بسیار بیشتر شده است. امروز مردم دنیا این آگاهی را دارند که اسرائیل نه برای دفاع از خود و ماهیتش، بلکه در سرزمین‌های اشغالی به جنایت می‌پردازد.

 

مشاور نخست‌وزیر بنگلادش ادامه داد: مردم از جنایات اسرائیل خسته شده‌اند و حتی مردم کشورهای اروپایی که دولت‌هایشان طرفدار اسرائیل هستند به خوبی از جنایات اسرائیل و امیال آن آگاهند.

 

ریزاوی اظهار کرد: جنبش غیرمتعهدها باید تهدیدی برای اسرائیل به شمار آید. بسیاری از کشورهای این جنبش نیمی از انرژی جهان را در دست دارند و می‌توانند از این قدرت خود علیه این رژیم و حامیانش استفاده کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم باید گام‌هایی فراتر از قطعنامه‌ای که قرار است در این کمیته به تصویب برسد و حتی فراتر از قوانین بین‌المللی علیه اسرائیل برداشته شود.

 

معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی: مردم فلسطین به اقدام عملی نیاز دارند نه حرف

معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی از کمک یک میلیون دلاری کشورش به عنوان کمک بشر دوستانه به مردم غزه خبر داد.

 

 معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی در سخنانی در نشست وزیران خارجه کمیته فسلطین جنبش غیرمتعهدها در تهران با ابراز تاسف از اینکه وزرای خارجه جنبش غیرمتعهدها در شرایطی دور هم جمع می‌شوند که کشتار بی‌رویه فلسطینی‌ها توسط دولت اسرائیل تحت بهانه دفاع از خود در حال اتفاق است، گفت: ما شاهدیم که در بین کشته‌ شده‌ها بانوان و کودکان هستند و این در حالی است که همچنان شاهد تردیدها برای اینکه در مقابل این جنایت‌ها چکار می‌توان انجام داد، هستیم.

 

وی ادامه داد: مردم فلسطین در وحشت زندگی می‌کنند و آنها به اقداماتی عملی و ملموس بیش از واژگان و کلمه‌هایی احتیاج دارند که ما اینجا آنها را مطرح می‌کنیم. ما باید کارهایی را انجام دهیم تا بتواند بخشی از سختی مردم غزه را کاهش دهد.

 

معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی با حمایت از مذاکره میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها، اظهار کرد: ما معتقدیم باید دو ملت در درون مرزهای 1957 با یکدیگر زندگی کنند.

 

وی با اشاره به اقدامات رییس‌جمهور زوما و انتصاب دو نماینده ویژه برای پیگیری موضوع غزه، خاطرنشان کرد: نمایندگان ویژه رییس‌جمهور کشورم برای کاهش خشونت‌ها و دردهای مردم فلسطین به کشورهای مختلف سفر کرده و اقداماتی را از جمله کمک یک میلیون دلاری به عنوان کمک بشر دوستانه را آماده کرده تا ارسال شود. همچنین آفریقای جنوبی آمادگی دارد تا مجروحان و بیماران نوار غزه و فلسطین را در شهرهای مختلف این کشور پذیرایی کند.

 

معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی خاطرنشان کرد: ما همواره به دنبال یک اقدام جمعی در سازمان ملل و از سوی شورای حقوق بشر و یا تشکیل یک کمیسیون بین‌المللی برای بررسی تمام حقوقی که از مردم کرانه باختری و غزه سلب شده است بوده‌ایم. چنین اقداماتی می‌تواند همچنین از طرف شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه‌های بین‌المللی پیگیری شود و ICC و اتحادیه آفریقا این روند را دنبال می‌کنند تا عدالت بدون استانداردهای دوگانه ایجاد شود.

 

وی همچنین تاکید کرد: بر اساس اساسنامه رم و بند هفت ماده هفت منشور سازمان ملل، ما اقدامات اسرائیل را محکوم می‌کنیم و معتقدیم اتفاقاتی که در غزه رخ می‌دهد از جمله موضوعاتی است که باید در اتحادیه عرب و کشورهای منطقه و خاورمیانه مورد پیگیری قرار گیرند. کشورهای منطقه و خاورمیانه نقش بیشتری در پایان دادن به بحران در غزه دارند.

 

معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی همچنین اضافه کرد: ما سه ماه پیش شاهد مذاکرات فتح و حماس بودیم و این سرآغاز خوبی برای تشکیل یک دولت متحد فلسطینی است که از آن حمایت می‌کنیم اما معتقدیم این مساله و تحقق کامل آن منوط به حفظ همبستگی مردم فلسطین و حمایت سازمان ملل از آنهاست تا این هدف محقق شود.

 

وی در پایان از ایران که در صف مقدم مبارزه با بی‌عدالتی همواره بوده و هست و نیز تشکیل کمیته فلسطین قدردانی کرد.

 

اعلام حمایت معاون وزیر خارجه تونس از اجرای تصمیم جنبش عدم تعهد در رابطه با غزه

 

معاون وزیر خارجه تونس گفت که کشورش آمادگی کاملی در مشارکت برای اجرای تصمیم جنبش عدم تعهد در رابطه با غزه دارد و از آن حمایت می‌کند.

 

معاون وزیر خارجه تونس که در نشست وزرای خارجه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد سخن می گفت با بیان اینکه تونس مواضع ثابت و خدشه‌ناپذیری در مورد فلسطین داشته و دارد، اظهار کرد: باید تیم کاری برای پیگیری مصوبات این کمیته تشکیل شود و جامعه بین المللی باید به اسرائیل برای توقف جنایات خود فشار آورد.

 

وی افزود: تونس از ابتکار عمل و طرح مصر برای پایان دادن به این تجاوزات و یافتن راه حلی برای مذاکره حمایت می کند.

 

در ادامه قائم مقام وزیر خارجه الجزایر با توجه به کمک های انجام شده از سوی کشورش به مردم فلسطین گفت: میزان جنایت‌ها و اعمال وحشیانه از سوی اسرائیل است به حدی است که نیازمند اتخاذ تصمیمات بین المللی در مقابل این جنایات تروریستی است.

 

وی با بیان اینکه ما از آرمان مقدس مردم فلسطین همواره حمایت کرده و می‌کنیم، گفت: ما خواستار برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برای پیگیری مسئله فلسطین هستیم. تماسهایی با نیویورک و هیئت های فلسطینی داشته‌ایم و از ابتکارات منطقه‌ای نیز حمایت کرده‌ایم.

 

وی تأکید کرد : امروز زمان این است که وارد عمل شویم و باید راه حل هایی برای برقراری صلح دائم و پایدار پیاده کنیم.

 

در ادامه نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل نیز گفت: باید در نشست های متعدد دیپلماتیک از اسرائیل خواسته شود جنایات و تهاجمات را علیه غزه پایان دهد. سازمان ملل باید حامی تلاش‌های ما باشد. باید عمل هم به تعهدات خود اضافه کنیم.

 

وی تأکید کرد: باید مانع از بهره برداری های تجاری و اقتصادی اسرائیل از این اشغال شویم و در عین حال باید به نظارت های بین المللی و مأموریت های صلح‌بانان کمک کنیم تا این صلح را ناظر باشیم.

 

وی با بیان اینکه باید جنبش عدم تعهد مأموریت ملموس و قابل توجهی داشته باشد، گفت: مردم غزه از ما می‌خواهند غزه بهتری برای آنها بسازیم.

 

در ادامه معاون دبیر کل وزارت خارجه مالزی نیز در این نشست گفت: حملات رژیم صهیونیستی نقض آشکار قوانین و مقررات بین المللی است ما خواستار رفع محاصره غزه هستیم.

 

وی گفت: اسرائیل فلسطینی ها را قتل‌عام می کند. شدت این جنایات و مقاومت مردم فلسطین برای ما آشکار است. در دنیا شاهد تبلیغات زیادی هستیم و در عین حال سکوت سازمان‌های بین المللی را شاهدیم.

 

وی گفت: باید بیانیه در محکوم کردن این جنایات تثبیت شود.

 

در ادامه مدیر کل خاورمیانه وزارت خارجه کویت گفت: کویت در هیچ شرایط و زمانی از حمایت‌های خود در خصوص مردم فلسطین در سر نداشته است .

 

وی در ادامه به اقدامات کشورش برای کمک به مردم غزه اشاره کرد.

 

در ادامه این نشست سفیر سنگال در تهران نیز گفت: باید به مسئولیت خود برای توقف این کشتارها و رفع محاصره عمل کنیم و زمانی تلاشهایمان می تواند تأثیرگذار باشد که با تعهد عملی از سوی جامعه بین الملل همراه باشد.

 

وی تأکید کرد: سازمان ملل باید حقوق مسلم مردم فلسطین را برآورده کند.

 

سفیر کوبا در تهران نیز با اشاره به آمار کشته ها و زخمیان حملات اسرائیل در غزه نیز گفت: اسرائیل باید مسئول جنایات ناشی از این حملات باشد. محاصره غزه باید از بین برود و کمک های بشر دوستانه به مردم غزه برسد.

 

همچنین سفیر بولیوی نیز گفت: ما خواهان مواضع دوپهلو و سیاست های دوگانه در مقابل اسرائیل نیستیم. آمریکا دیگر نباید از حق وتوی خود در شورای امنیت برای اسرائیل استفاده کند.

 

وی گفت: باید مواضع عملی در این باره اتخاذ کنیم. بی عملی در این رابطه همدستی در این جرم است. نمی شود دو کشور همه را به سخره بگیرند و به قوانین بین المللی پایبند نباشند.

 

سفیر پاکستان در تهران نیز اظهار کرد: شکست جامعه بین المللی اسرائیل را گستاخ تر کرده است و شاهد حملات علیه مدارس، غیرنظامیان و مکان‌های مورد حمایت سازمان ملل هستیم کشتارمردم غیر نظامی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

 

او تأکید کرد: شکستن قوانین بین المللی و نقض آن توجیه پذیر نیست.

 

وی اضافه کرد: باید شاهد نشست شورای امنیت در این باره باشیم و خواستار تشکیل کمیته برای بررسی نقض حقوق بین الملل شد.

 

سفیر پاکستان افزود: باید اسرائیل حملات غیر مشروع خود را متوقف و نیروهای خود را از غزه خارج کنند. محاصره غزه باید رفع شود و مردم آنها بتوانند به کمک های بشردوستانه دسترسی داشته باشند.

 

وی در ادامه راه حل تشکیل دو دولت را در شکل گیری صلح پایدار در این منطقه موثر دانست.

 

یک مقام اردنی: راه مقابله با تجاوزات اسراییل از سرگیری مذاکرات صلح است

مدیرکل بین‌الملل وزارت خارجه اردن اظهار کرد که تنها راه مقابله با تجاوز اسراییل از سرگیری مذاکرات صلح و تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف است.

 

مدیرکل بین‌الملل وزارت خارجه اردن در سخنانی در نشست کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها اظهار کرد: امروز علاوه بر کشتار مردم غزه و فلسطین شاهد آوارگی 50 هزار نفر و نابودی خانه‌های فراوان در این منطقه هستیم.

 

او گفت: اردن از مردم همه کشورها نیز می‌خواهد از مردم فلسطین برای مقابله با تجاوزات اسراییل حمایت کنند. اردن معتقد است که باید همه تلاش‌ها برای متوقف کردن سریع تجاوزات اسراییل به نوار غزه صورت گیرد.

 

این مقام وزارت خارجه اردن تصریح کرد: باید به دنبال راه‌حلی باشیم که به طور عملی حمایت همه جانبه از مردم فلسطین را داشته باشد. کشور من تماس‌های خود را با کشورهای برادر و مسوولان دولت خودگردان برای رسیدن به یک آتش‌بس دائم و راه‌حل منطقی ادامه می‌دهد و خواستار عقب‌نشینی هرچه سریع‌تر نیروهای اسراییلی از غزه است.

 

وی ادامه داد: اردن برای این که کشورهای هم‌سو با اسراییل دست از حمایت از این رژیم بردارد تلاش می‌کند.

 

مدیرکل بین‌الملل وزارت خارجه اردن اظهار کرد: پادشاه اردن تأکید دارد مساله اصلی همه مردم ما مساله قدس است و تنها راه مقابله با تجاوز اسراییل از سرگیری مذاکرات صلح است تا هم کشور مستقل فلسطینی به پایتخت قدس شریف با استناد به قوانین بین‌المللی شکل گیرد و هم اسراییل در جای خود باقی بماند. اردن بر حق مردم فلسطین و تعیین سرنوشت شان توسط خودشان تأکید دارد.

 

سفیر چین: اقدامات نظامی نمی‌تواند راه‌حل صلح در فلسطین باشد

یک دیپلمات چینی اعلام کرد که اقدامات نظامی در فلسطین نمی‌تواند راه‌حل صلح باشد.

 

 پانگ سن، سفیر چین در تهران که به نمایندگی کشورش در کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها در تهران شرکت کرده است در سخنانی اظهار کرد: دولت چین معتقد است باید اقدامات جدی برای کمک به زنان، کودکان و افراد بی‌دفاع صورت گیرد و اقدامات نظامی نمی‌تواند راه‌حل صلح باشد.

 

او گفت: ایجاد صلح و امنیت زمانی محقق می‌شود که دو طرف به میز مذاکره برگردند. ابتدا باید آتش‌بس اعلام شده و سپس در مورد صلح دائمی مذاکره شود.

 

این دیپلمات چینی گفت: ما معتقدیم باید به چهار اصل در مذاکرات تأکید شود. اول این که یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسراییل تشکیل شود. دوم مذاکره تنها راه حل صلح است. سوم در چارچوب اصول و قوانین بین‌الملل پیش روند و چهارم برای فرایند صلح باید ضمانت اجرایی وجود داشته باشد.

 

وی هم‌چنین از سفر وزیر خارجه کشورش به خاورمیانه برای تلاش در جهت ایجاد صلح در منطقه خبر داد و گفت: به همین دلیل وزیر خارجه چین نتوانسته در این کمیته شرکت کند.

 

آتش‌بس یک‌ماهه تاحدودی حیات را به غزه برمی‌گرداند

در بخش جمع‌بندی این نشست محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بیانیه‌ این نشست به اتفاق آرا و براساس اجماع تصویب شد.

 

او ضمن تشکر از اعضا برای شرکت در این نشست افزود: ما با کشته شدگان و بازماندگان خانواده‌های جنگ و مردم فلسطین ابراز هم‌دردی می‌کنیم. باید احساس غرور مشترک‌مان را در مقابل مقاومت مردم فلسطین بیان کنیم. این سخن ظریف با تشویق حاضران همراه شد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: اقدامات رژیم صهیونیستی جنایت جنگی محسوب می‌شود و امروز زمان آن رسیده که مرتکبان آن جنایات به میز محاکمه کشیده شوند و این براساس یک اقدام مشترک عملی می‌شود. باید بسیار قاطعانه از مردم فلسطین و رهبریت مشترک آن‌ها حمایت کنیم.

 

وی با بیان این که اعلام آتش‌بس باید عملی شود و این یکی از موضوعات است افزود: مردم غزه باید این حق را داشته باشند که از کمک‌های انسان دوستانه بهره‌مند شوند. مردم غزه باید بتوانند زندگی عادی خود را داشته باشند. اکثر زمین‌های کشاورزی غزه مورد حمله قرار گرفته است. مرزها بسته و مردم بیکار شده‌اند. در مدت یک ماه اعلام آتش‌بس می‌توانیم مجددا حیات را تا حدودی به این منطقه بازگردانیم.

 

او گفت: وضعیت بسیار وحشیانه و تاسف‌بار در غزه و هم‌زمان اعمال تروریستی که صهیونیست‌ها علیه مردم بی‌گناه غزه اعمال می‌کنند منجر به کشته شدن هزاران نفر از مردم بی‌گناه فلسطین شده است.

 

ظریف با بیان این که باید ریشه‌های این موضوع را در خاورمیانه و فراتر از آن دنبال کنیم، گفت: حق تعیین سرنوشت و هم‌چنین یایتختی قدس یکی از مسائلی است که باید از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شود. باید به حقوق اساسی مردم فلسطین احترام گذاشته شود. این وظیفه همه ماست.

 

وی تاکید کرد: بی‌تفاوتی جامعه بین‌المللی و برخی کشورها شرم‌آور است. باید اقدام جمعی انجام دهیم و این مساله همواره حایز اهمیت بوده و در دستور کار جنبش غیرمتعهد عنوان شده است.

 

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: باید این مسوولیت بین‌المللی را به دست بگیریم و اقدامات جمعی اتخاذ کنیم تا ویرانی‌هایی که در غزه توسط اسراییل ایجاد شده را بازسازی کنیم و آینده بهتری را برای مردم غزه رقم بزنیم. کشورهایی که در این منطقه قرار دارند در این‌باره مسوولیت خطیرتری بر دوش دارند.

 

او با انتقاد از عملکرد شورای امنیت سازمان ملل در این رابطه گفت: به طور کاملا واضح شورای امنیت در محکوم کردن این فاجعه بشری و انسانی ناتوان بوده است. تلاش زیادی انجام شد تا بتوانند شورای امنیت را مقید کنند که به وظایفش عمل کند اما متاسفانه موفق نبوده‌اند. از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهیم وظایف خود را تحت منشور این سازمان انجام دهد تا این ثبعیت را متوقف کند و از این جنایات مهلک جلوگیری کنند.

 

ظریف در ادامه تاکید کرد: باید از هر فرصت و همه گزینه‌ها استفاده کنیم و از حقوق مردم فلسطین حمایت کنیم. پیشنهادات وزیر خارجه لبنان را لحاظ کردیم که می‌تواند توسط جنبش غیرمتعهدها پیگیری شود.

 

وی گفت:‌ بی‌شک زمان به نفع مردم فلسطین است. از سال‌های پیش در مواضع آن‌ها و مواضع جمعی ما در جهان عرب و کشورهای اسلامی این مسائل مطرح شده و هیچ چیزی نمی‌تواند به تقویت مواضع اشغالگران کمک کند. اسراییل روز به روز شاهد انزوای بیش‌تری است. مردم فلسطین مقاومت کرده‌اند و باید حمایت کاملی را از طرف ما داشته‌ باشند.

 

رییس دوره‌یی کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها اضافه کرد: ایران در همکاری با دولت فلسطین و تروییکای “نم” به دنبال این است که به طور جدی این ابتکار عمل‌ها را دنبال کند. ما توقف بلافاصله محاصره غزه و آزادی زندانیان سیاسی، ارسال کمک‌های اضطراری انسانی و بازسازی زیرساخت‌های نابود شده فلسطین و غزه را خواستاریم. از سازمان همکاری اسلامی نیز می‌خواهیم که جنایت‌های جنگی را زیر نظر بگیرد و ضمن این که درخواست برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل را نیز اعلام کرده‌ایم.

 

در ادامه کشورهای عضو کمیته فلسطین سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای خواستند شورای امنیت به وظایف خود در قبال غزه عمل کند و تصمیماتی برای توقف تهاجم رژیم صهیونیستی اتخاذ کند.

 

محورهای اصلی این بیانیه بدین شرح است:‌

1- محکومیت شدید و قاطع جنایات اشغالگر صهیونیستی علیه مردم غزه و نابودی ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها

 

2- درخواست توقف فوری و بدون شرط حملات رژیم صهیونیستی

3- درخواست رفع فوری و بدون پیش‌شرط محاصره غزه و بازگشایی فوری تمامی گذرگاه‌ها

4- تاکید بر ضرورت امدادرسانی فوری به مردم غزه و درخواست از همه سازمان‌های تخصصی بین‌المللی برای ارسال کمک‌های فوری

 

5- درخواست از شورای امنیت برای عمل به وظایف خود و اجابت درخواست جامعه بین‌المللی برای رسیدگی به این بحران و اتخاذ تصمیماتی برای توقف تهاجم رژیم صهیونیستی

 

6- درخواست از دادگاه بین‌المللی کیفری برای برخورد با جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت که در فلسطین رخ می‌دهد

 

7- اظهار نگرانی عمیق از وضعیت وخیم بیش از 6 هزار زندانی فلسطینی و شکنجه آن‌ها از جمله زنان و کودکان و درخواست آزادی فوری و بدون شرط آن‌ها

 

8- استقبال از تصمیم شورای حقوق بشر، برای تحقیق مستقل بین‌المللی از نقض گسترده حقوق بشر در کل سرزمین‌های اشغالی به‌خصوص در غزه تحت محاصره

 

9- تاکید بر ضرورت ادامه جلسات و مشورت‌های جنبش غیرمتعهدها از طریق کمیته فلسطین و دفتر هماهنگی در نیویورک برای پیگیری‌ خواسته‌های این جلسه

 

10- اعلام حمایت بی‌قید و شرط از فلسطین و اعلام همبستگی کامل از مردم فلسطین و حمایت از مقاومت طولانی آن‌ها برای رسیدن به خواسته‌های مشروعشان

 

انتهای پیام

 

 

 

 

توییت بینا

10:34 (۱ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۱ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۱ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۱ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۶ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۶ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۶ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۶ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۶ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین